Facebook’tan Nabza Göre Fiyatı Değişen Ücretli Mesaj 0

The Sunday Times’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook, Birleşik Krallık’ta ücretli mesaj dönemini başlattı.

Habere göre; ünlülere ve facebook arkadaşları dışındaki üçüncü kişilere mesaj göndermek isteyenlerden ücret alınacak olması zaten haftalardır yürürlükte olan ve bilinen bir durum. Farklılık ise detayda saklı: ödenecek ücret mesaj gönderilmek istenen kişinin ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterecek. Kişinin popülaritesini ise Facebook’taki hayran, abone, beğeni sayıları belirleyecek.

ss

Facebook’un ücret tarifesine göre sıradan bir üçüncü kişiye mesaj göndermek 71 pence iken, ünlü birine mesaj göndermek £10.68’a kadar çıkabiliyor.

Sistemin işleyişi şöyle;

Facebook’ta arkadaş olmadığınız ve hiçbir ortak arkadaşınızın da bulunmadığı birine veya bir ünlüye mesaj göndermek istiyorsanız mesaj gönder butonunu tıklamadan önce Facebook sizi uyaracak ve 2 seçenek sunacak:

  1. Mesaj göndermek istediğiniz kişi için belirlenen ücreti ödeyerek kişinin direkt gelen kutusuna mesaj bırakabilme,
  2. Ödeme yapmadan devam ederek mesajı kişinin adresinde daha az görünür bir dosyaya yollama ( Böyle bir dosyanın olup olmadığı tartışılıyor ve birçok kullanıcının bu dosyadan haberi olmadığından bahsediliyor.)

Yani bahsedilen bu az görünür dosyaya da ücretsiz mesaj gönderebilirsiniz ama kişinin o mesajı görme olasılığı çok daha düşük. Ödemeler ise kredi kartı veya banka kartıyla yapılacak.18 yaşından küçükler ödeme yapamayacak ve dışarıdan mesaj alamayacak. Facebook ücretli mesaj sisteminin amacını, ” spam” mesajları engellemek olarak açıklıyor. -Spam mesaj göndermeyi kafasına koymuş birini 71 pence ya da £10 civarında bir miktar ne kadar engeller ya da Facebook bu sorunu elindeki teknolojiyle başka şekillerde engelleyemez mi tartışılır-

facebook-message-600

İşte Facebook’un Birleşik Krallık için belirlediği ücret tarifesinden birkaç örnek.Bu kişilere mesaj göndermek istiyorsanız aşağıda yazılı miktarları ödemeniz gerekiyor;

Tom Daley, Olimpik dalgıç:   £10.68

Snoop Dogg, rap sanatçısı:    £10.08

Neal Mann, Wall Street Journal sosyal medya editörü:   £10.08

Janel Tsai, Tayvanlı aktris ve model:    £5.04

Rafinha Bastos, Brezilyalı TV karakteri:  £2.92

Sıradan bir üçüncü kişi:    71p

Mark Zuckerberg’e mesaj göndermek için ise $100’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Facebook yönetimi, bu ücretlerin şu an deneme aşamasında olduğunu, uygulama diğer ülkelerde de başladığında optimum  ücret miktarlarının belirleneceğini bildirdi. Uygulama bir ülkede de olsa başladığına göre Facebook, giriş sayfasındaki “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.” yazısını silmeli. Belki “Herkesin bir fiyatı vardır” bu cümleye alternatif olabilir.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link