Facebook’tan Nabza Göre Fiyatı Değişen Ücretli Mesaj

The Sunday Times’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook, Birleşik Krallık’ta ücretli mesaj dönemini başlattı.

Habere göre; ünlülere ve facebook arkadaşları dışındaki üçüncü kişilere mesaj göndermek isteyenlerden ücret alınacak olması zaten haftalardır yürürlükte olan ve bilinen bir durum. Farklılık ise detayda saklı: ödenecek ücret mesaj gönderilmek istenen kişinin ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterecek. Kişinin popülaritesini ise Facebook’taki hayran, abone, beğeni sayıları belirleyecek.

ss

Facebook’un ücret tarifesine göre sıradan bir üçüncü kişiye mesaj göndermek 71 pence iken, ünlü birine mesaj göndermek £10.68’a kadar çıkabiliyor.

Sistemin işleyişi şöyle;

Facebook’ta arkadaş olmadığınız ve hiçbir ortak arkadaşınızın da bulunmadığı birine veya bir ünlüye mesaj göndermek istiyorsanız mesaj gönder butonunu tıklamadan önce Facebook sizi uyaracak ve 2 seçenek sunacak:

  1. Mesaj göndermek istediğiniz kişi için belirlenen ücreti ödeyerek kişinin direkt gelen kutusuna mesaj bırakabilme,
  2. Ödeme yapmadan devam ederek mesajı kişinin adresinde daha az görünür bir dosyaya yollama ( Böyle bir dosyanın olup olmadığı tartışılıyor ve birçok kullanıcının bu dosyadan haberi olmadığından bahsediliyor.)

Yani bahsedilen bu az görünür dosyaya da ücretsiz mesaj gönderebilirsiniz ama kişinin o mesajı görme olasılığı çok daha düşük. Ödemeler ise kredi kartı veya banka kartıyla yapılacak.18 yaşından küçükler ödeme yapamayacak ve dışarıdan mesaj alamayacak. Facebook ücretli mesaj sisteminin amacını, ” spam” mesajları engellemek olarak açıklıyor. -Spam mesaj göndermeyi kafasına koymuş birini 71 pence ya da £10 civarında bir miktar ne kadar engeller ya da Facebook bu sorunu elindeki teknolojiyle başka şekillerde engelleyemez mi tartışılır-

facebook-message-600

İşte Facebook’un Birleşik Krallık için belirlediği ücret tarifesinden birkaç örnek.Bu kişilere mesaj göndermek istiyorsanız aşağıda yazılı miktarları ödemeniz gerekiyor;

Tom Daley, Olimpik dalgıç:   £10.68

Snoop Dogg, rap sanatçısı:    £10.08

Neal Mann, Wall Street Journal sosyal medya editörü:   £10.08

Janel Tsai, Tayvanlı aktris ve model:    £5.04

Rafinha Bastos, Brezilyalı TV karakteri:  £2.92

Sıradan bir üçüncü kişi:    71p

Mark Zuckerberg’e mesaj göndermek için ise $100’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Facebook yönetimi, bu ücretlerin şu an deneme aşamasında olduğunu, uygulama diğer ülkelerde de başladığında optimum  ücret miktarlarının belirleneceğini bildirdi. Uygulama bir ülkede de olsa başladığına göre Facebook, giriş sayfasındaki “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.” yazısını silmeli. Belki “Herkesin bir fiyatı vardır” bu cümleye alternatif olabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link