The Sunday Times’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook, Birleşik Krallık’ta ücretli mesaj dönemini başlattı.

Habere göre; ünlülere ve facebook arkadaşları dışındaki üçüncü kişilere mesaj göndermek isteyenlerden ücret alınacak olması zaten haftalardır yürürlükte olan ve bilinen bir durum. Farklılık ise detayda saklı: ödenecek ücret mesaj gönderilmek istenen kişinin ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterecek. Kişinin popülaritesini ise Facebook’taki hayran, abone, beğeni sayıları belirleyecek.

ss

Facebook’un ücret tarifesine göre sıradan bir üçüncü kişiye mesaj göndermek 71 pence iken, ünlü birine mesaj göndermek £10.68’a kadar çıkabiliyor.

Sistemin işleyişi şöyle;

Facebook’ta arkadaş olmadığınız ve hiçbir ortak arkadaşınızın da bulunmadığı birine veya bir ünlüye mesaj göndermek istiyorsanız mesaj gönder butonunu tıklamadan önce Facebook sizi uyaracak ve 2 seçenek sunacak:

  1. Mesaj göndermek istediğiniz kişi için belirlenen ücreti ödeyerek kişinin direkt gelen kutusuna mesaj bırakabilme,
  2. Ödeme yapmadan devam ederek mesajı kişinin adresinde daha az görünür bir dosyaya yollama ( Böyle bir dosyanın olup olmadığı tartışılıyor ve birçok kullanıcının bu dosyadan haberi olmadığından bahsediliyor.)

Yani bahsedilen bu az görünür dosyaya da ücretsiz mesaj gönderebilirsiniz ama kişinin o mesajı görme olasılığı çok daha düşük. Ödemeler ise kredi kartı veya banka kartıyla yapılacak.18 yaşından küçükler ödeme yapamayacak ve dışarıdan mesaj alamayacak. Facebook ücretli mesaj sisteminin amacını, ” spam” mesajları engellemek olarak açıklıyor. -Spam mesaj göndermeyi kafasına koymuş birini 71 pence ya da £10 civarında bir miktar ne kadar engeller ya da Facebook bu sorunu elindeki teknolojiyle başka şekillerde engelleyemez mi tartışılır-

facebook-message-600

İşte Facebook’un Birleşik Krallık için belirlediği ücret tarifesinden birkaç örnek.Bu kişilere mesaj göndermek istiyorsanız aşağıda yazılı miktarları ödemeniz gerekiyor;

Tom Daley, Olimpik dalgıç:   £10.68

Snoop Dogg, rap sanatçısı:    £10.08

Neal Mann, Wall Street Journal sosyal medya editörü:   £10.08

Janel Tsai, Tayvanlı aktris ve model:    £5.04

Rafinha Bastos, Brezilyalı TV karakteri:  £2.92

Sıradan bir üçüncü kişi:    71p

Mark Zuckerberg’e mesaj göndermek için ise $100’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Facebook yönetimi, bu ücretlerin şu an deneme aşamasında olduğunu, uygulama diğer ülkelerde de başladığında optimum  ücret miktarlarının belirleneceğini bildirdi. Uygulama bir ülkede de olsa başladığına göre Facebook, giriş sayfasındaki “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.” yazısını silmeli. Belki “Herkesin bir fiyatı vardır” bu cümleye alternatif olabilir.

Bir Cevap Yazın