Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Gezi parkı olaylarına ilişkin bugün yaptığı ve özellikle Twitter’da büyük tepki toplayan açıklamalarına Facebook’tan cevap geldi.

Binali Yıldırım’ın kullanıcı bilgilerinin erişimine yönelik Facebook’la uzun zamandır işbirliği içerisinde bulunduğunu söylemesi üzerine özellikle sosyal medya üzerinde birçok kullanıcı bu işbirliğine tepki göstermiş, Facebook’un boykot edilmesi için hashtagler düzenlenmişti. Gün boyunca tartışılan bu konuya Facebook resmi kanaldan yaptığı bir açıklamayla açıklık getirdi. İşte o açıklama:

[colored_box color=”yellow”]Facebook, Türk yetkililerinin protestocuların kullanıcı bilgilerinin paylaşımına yönelik taleplerini karşılamamaktadır. Genel olarak, Türk yetkililerinden gelen tüm istekler, yaşamsal ya da çocuklar için tehlike arz edecek bir konu içermedikçe ( ki bu talepler tüm taleplerin oldukça küçük bir kısmını kapsamaktadır ), kabul edilmemektedir ve yasal yollara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türk makamlarıyla, kullanıcı bilgilerinin paylaşılması hususunu mümkün kılacak yasal düzenlemeler konusunda endişelerimiz bulunmaktadır. Türk makamlarıyla, Silikon Vadisi’nde bu hafta bir ziyaret gerçekleştireceğiz ve yasal düzenlemeler hususundaki güçlü endişelerinizi kendilerine bu buluşmada ileteceğiz.  [/colored_box]

Facebook’un açıklamasına bu adresten de ulaşabilirsiniz: https://newsroom.fb.com/Fact-Check

Bir Cevap Yazın