Facebook’ta birkaç gün önce garip bir olay yaşandı. Birçok markanın ve ünlünün fan sayfası birden ciddi rakamlara ulaşacak şekilde fan kaybetmeye başladı. Günlük sirkülasyon içinde, fan sayfasının hacmine bağlı olarak artan azalan üye sayısının anormal bir şekilde bu denli büyük bir düşüşe geçmesi, Facebook’ta yolunda gitmeyen bir şeyler mi var sorusunu akla getirdi.

Facebook’tan olayın üzerine yapılan açıklamada bu operasyonun ağustos ayında açıkladıkları, toplam kullanıcıların yüzde 8.7’sini oluşturan ve 83 milyona ulaşan sahte hesapların silinmesi işlemi olduğunu söylendi.

Basit bir temizleme işlemi acaba markalar açısından nasıl bir etkiye yol açtı şimdi onu inceleyelim: Facebook üye sayısının anormal sayılara ulaşması ve tabir yerindeyse hemen hemen herkesin orada olması; markaların fan sayfalarının da giderek şişmesine yol açtı. Markalar açısından bu rakamlara ulaşmak, hitap etmek istedikleri kesime ulaşmak adına iyi bir durum gibi gözükse de, bu denli büyük bir topluluğu tatmin edecek şekilde içerik üretmek giderek zorlaşan bir durum.

Bunun yanı sıra sosyal medya ölçümlemesinde son dönemlerin popüler terimlerinden biride etkileşim oranı ( engagement rate ) Yukarıda verdiğim formül Socialbakers’ın marka sayfalarını değerlendirirken kullandığı formüllerden biri. Marka olarak gönderdiğiniz postların, markanızı beğenen kitle tarafından ne kadar takip edildiğini ve ne derece etkileşime girdiğini gösteriyor. Markanın hitap etmek istediği kitleye hangi seviyede ulaştığını görmesi ve bu sonuca göre stratejisini optimize etmesi veya yeni stratejiler belirlemesi adına son derece önemli. Bu açıdan bakıldığında Facebook tarafından yapılan bu son temizliğin etkileşim oranını daha gerçek ve doğru noktaya çektiğini söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın