Geçen hafta 41? 29!’un yönettiği Facebook hesapları kendilerini ‘Hacker’ olarak tanımlayan bir grup şahıs tarafından ele geçirildi. Hacker  olarak tanımlayan diyorum çünkü sayfalar ele geçtiği anda “ArkadaşLar sayfayı ßeqenlim” gibi işin ciddiyetinden uzak paylaşımlar yapıldı. Belli ki bu işi yapanlar bir  41? 29! çalışanının küçük bir dikkatsizliğinden yararlanmışlar ve sayfaları ele geçirmişler.

Asıl mevzu ise bu olaylardan sonra Türkiye’nin önde gelen bilişim sitelerinden birinde bu konu hakkında Türklere Facebook şoku! başlığı altında yazılan bir yazı.

Yazının ilginç olmasını sağlayan unsur ise içerisinde ‘Ajans yetkilileri sayfaları geri almaya başladıklarını belirtseler de, bunca markanın neden kendi istihdamları yerine sosyal medyada 3. parti firmaları tercih ettikleri anlayamadığımız bir konu olarak duruyor. Umarız birileri çıkar ve neden böyle bir yol tercih ettiklerini açıklar…’ paragrafının bulunması.

Aslında bu paragraf çok fazla şey anlatıyor. Anlattıklarının en önemlisi de ülke insanımızın sosyal medyaya ve diğer profesyonel alanlara bakış açısının darlığı.

Ne iş olsa yaparım’ mantığı ülkemizde çok yaygın bir durum. İnsanlarımız bir konuda uzmanlaşmak yerine her konu hakkında az az bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu durumun sonucu olarak da ‘Şirketler kendi hesaplarını kendileri yönetsin, kendi kampanyalarını kendileri yapsın’ gibi yorumlar yapılıyor. Yani profesyonel olarak düzenlenmesi gereken işler amatörlere bırakılmaya çalışılıyor veya ek bir iş gibi görüyor. Haliyle uzmanlaşma veya profesyonelleşme adını verdiğimiz durumlar yok oluyor.

Diyelim ki sosyal medya hesaplarını şirket içi departmanlar yönetti; Yapılacak olan sosyal medya kampanyaları, reklamları veya uygulamaları gibi  dijital teknik altyapı gerektiren işler ne olacak? Şirketler sosyal medya için ayrı bir departman kurduklarında harcadıkları para ile ajanslara verdikleri paranın aynı olma şansı var mıdır? Bu tür soruları kolaylıkla çoğaltmamız mümkün…

Uzun lafın kısası sosyal medya yönetimi şirket departmanlarının yapabileceği bir iş değil ve kısa vadede de olmayacağı aşikar. Şirketlerin sosyal medya yönetimini kendilerinin yapması gerektiğini savunmak da içi doldurulmamış bir fikirden öteye geçemiyor ne yazık ki…

Bir Cevap Yazın