Facebook’taki Hesap Ele Geçirme Krizinin Ardından

Geçen hafta 41? 29!’un yönettiği Facebook hesapları kendilerini ‘Hacker’ olarak tanımlayan bir grup şahıs tarafından ele geçirildi. Hacker  olarak tanımlayan diyorum çünkü sayfalar ele geçtiği anda “ArkadaşLar sayfayı ßeqenlim” gibi işin ciddiyetinden uzak paylaşımlar yapıldı. Belli ki bu işi yapanlar bir  41? 29! çalışanının küçük bir dikkatsizliğinden yararlanmışlar ve sayfaları ele geçirmişler.

Asıl mevzu ise bu olaylardan sonra Türkiye’nin önde gelen bilişim sitelerinden birinde bu konu hakkında Türklere Facebook şoku! başlığı altında yazılan bir yazı.

Yazının ilginç olmasını sağlayan unsur ise içerisinde ‘Ajans yetkilileri sayfaları geri almaya başladıklarını belirtseler de, bunca markanın neden kendi istihdamları yerine sosyal medyada 3. parti firmaları tercih ettikleri anlayamadığımız bir konu olarak duruyor. Umarız birileri çıkar ve neden böyle bir yol tercih ettiklerini açıklar…’ paragrafının bulunması.

Aslında bu paragraf çok fazla şey anlatıyor. Anlattıklarının en önemlisi de ülke insanımızın sosyal medyaya ve diğer profesyonel alanlara bakış açısının darlığı.

Ne iş olsa yaparım’ mantığı ülkemizde çok yaygın bir durum. İnsanlarımız bir konuda uzmanlaşmak yerine her konu hakkında az az bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu durumun sonucu olarak da ‘Şirketler kendi hesaplarını kendileri yönetsin, kendi kampanyalarını kendileri yapsın’ gibi yorumlar yapılıyor. Yani profesyonel olarak düzenlenmesi gereken işler amatörlere bırakılmaya çalışılıyor veya ek bir iş gibi görüyor. Haliyle uzmanlaşma veya profesyonelleşme adını verdiğimiz durumlar yok oluyor.

Diyelim ki sosyal medya hesaplarını şirket içi departmanlar yönetti; Yapılacak olan sosyal medya kampanyaları, reklamları veya uygulamaları gibi  dijital teknik altyapı gerektiren işler ne olacak? Şirketler sosyal medya için ayrı bir departman kurduklarında harcadıkları para ile ajanslara verdikleri paranın aynı olma şansı var mıdır? Bu tür soruları kolaylıkla çoğaltmamız mümkün…

Uzun lafın kısası sosyal medya yönetimi şirket departmanlarının yapabileceği bir iş değil ve kısa vadede de olmayacağı aşikar. Şirketlerin sosyal medya yönetimini kendilerinin yapması gerektiğini savunmak da içi doldurulmamış bir fikirden öteye geçemiyor ne yazık ki…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link