Facebook’un kendisine en büyük gelir sağlayan kaynaklarından biri de şüphesiz marka sayfaları. Marka sayfaları iki açıdan önemli. Olaya markalar tarafından baktığımızda, kendilerini Facebook üzerinde beğenen kullanıcıların neredeyse tüm demografik bilgilerine hakim olmak, bir marka için marka konumlandırmasının ve oluşturacağı stratejinin çok daha sağlıklı olması adına önemli. Tüketici açısından bakarsak eğer, Facebook üzerinde beğendiğimiz, takip ettiğimiz markalar bir anlamda kişiliğimizin bir yansıması. Kim olduğumuz, nelerden hoşlandığımız, politik görüşlerimize kadar hepsi orada.

Şüphesiz Facebook her geçen gün biraz daha büyüyor. Yeni insanlar, yeni markalar yerlerini alıyor. Peki ya yakın geçmişten günümüze takip ettiğimiz marka sayfalarının sayısı değişiyor mu ? Socialbakers’ın son hazırladığı rapora göre evet.

sb1

Rapora göre 2009 yılında, bir kullanıcı ortalama 4.5 sayfayı beğenip takip ediyorken, bu rakam bugün tam 40. Peki ya markaların tutumu nasıl değişti ? Markalar 2009 yılında aylık ortalama 5 gönderiyi kullanıcılarıyla buluştururken, bu rakam bugün tam 36. Ortalama bir Facebook kullanıcısı, 2009 yılında aylık ortalama 23 gönderiyle karşılaşırken bu rakam bugün tam 1440. Facebook’un, markalar tarafından işin en can sıkıcı noktası olarak görülen, gönderilerin yalnızca tüm takipçilerin ortalama %16’sına gösterilmesi politikası, 1440 gönderiyi göz önüne alınca çok mantıklı bir karar olarak karşımıza çıkıyor. Her gün, markalar tarafından gönderilen ortalama 50 gönderiyi duvarınızda görmek ister miydiniz ?

table-how-many-pages-does-an-average-facebook-user-like-per-countryGelelim raporun diğer detaylarına: ülkelere göre kullanıcıların marka sayfalarını takip etme eğilimi. Grafikten de görüldüğü üzere, ortalama beğeninin 40 olduğunu göz önünde bulundurursak, ülkemiz tam ortalamanın üzerinde diyebiliriz. Beklenildiği gibi ABD ortalama 70 beğeniyle ortalamanın bir hayli üzerinde yer alırken, onu 48’er beğeniyle İngiltere ve Fransa takip ediyor. Listenin en dibinde ise 21 beğeni ortalamasıyla Brezilya ve Endonezya bulunuyor.

Bir Cevap Yazın