Facebook’dan Reklam Verenlere Eşi Benzeri Görülmemiş Segmente İmkanı 0

Sosyal medya platformlarının, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün artan bir ivmeyle insanların günlük yaşamına biraz daha dahil olması, bu platformların ellerinde tuttukları, kullanıcılarına ait bilgilerinde artmasına yol açıyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin yanında, beğendikleri, takip ettikleri yada gittikleri yerlere ait bilgiler, onların yalnızca kişisel bilgilerine erişimi değil tüketim alışkanlıklarına da erişimi mümkün kılıyor.

facebook_ads_logo

Şimdiye kadar kullanıcıların paylaştıkları ve beğendiği sayfalardan yola çıkarak, reklam verenlere segmente kolaylığı sağlayan Facebook, kullanıcıların çevrimdışı tüketim alışkanlıklarını gözlemleyen Datalogix, Acxiom ve Epsilon firmalarıyla anlaşarak, reklam verenlere eşi benzeri görülmemiş bir segmente fırsatı sunuyor. Yani şimdiye kadar reklam verenlere, yaşadığı şehire, okuduğu okula ve beğendiği sayfalara kadar detaya inme fırsatı sunan Facebook, yaptığı yeni anlaşmayla beraber, reklam verenlere yalnızca gazlı içeçek içen kullanıcıları listeleme gibi çok daha fazla detaya inme fırsatını sunuyor.

Facebook bloğunda yayınladığı yazıyla tanıttığı bu anlaşmayı şu örnekle detaylandırıyor: Bir otomobil satıcısı yeni bir araba almak için araştırma yapan insanlara bir teklif sunmak istiyor. Bugün bir çok işletme, bu tip müşterileri belirlemek ve bu kullanıcılara erişmek için 3. parti yazılımları kullanıyor. Bugünki güncellemeyle birlikte, 3. parti yazılımlara ve firmalara ihtiyaç duymaksızın Facebook reklam verenlere, yalnızca yeni araba almak için araştırma yapan kullanıcılara reklamlarını gösterme imkanı sunuyor.

Sunduğu yüksek segmente seçenekleri nedeniyle en etkili reklam araçlarından biri olan Facebook’un, bu güncellemeyle birlikte segmente olanaklarını detaylandırması, şüphesiz sektörün ihtiyaç duyduğu bu açığı kapatarak hem yanlış kişiye gösterimden doğan maliyet artışını azaltıyor hem de doğru hedef kitle analiziyle daha efektif bir reklam kampanyası hazırlama imkanı sunuyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link