Facebook’un mobildeki başarısızlığı ortada. Hala birçok Android kullanıcısı Facebook’a tarayıcı vasıtasıyla girmeye çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda Zuckerberg zaten bu konudaki düşüncelerini paylaşmış ve ‘mobil’e yeterince önem veremedik‘ demişti. Hal böyle olunca yeni yöntemler denemeye başlayan Facebook yönetimi belki de en ilginç kararı Hindistan için aldı.

Hindistan, dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olmasından dolayı büyük bir önem taşıyor. Akıllı cep telefonu kullanımının da hızla yaygınlaştığı ancak hala istenilen düzeye gelemediği ülkede Facebook, ilginç bir kampanya deneyecek.

Talktime uygulamasını Hindistan’da lanse eden Facebook, mobil aygıtlarla üye olan herkese 50 Rupi ( Yaklaşık 1 Dolar ) değerinde konuşma kredisi sağlayacak. 1 arkadaşını daha üye yapan kişilere de ek 50 rupilik kredi verilecek. Bu uygulamayla Hindistan’daki Talktime uygulamasının kullanımın genişletmeyi düşünen Facebook, aynı zamanda tüm dünyadaki operatörlerle görüşme halinde. Kısa bir süre içinde Facebook’tan mobil alanda yeni adımların da  gelebileceğini düşünüyorum.

Hindistan’ın dinamiklerine baktığımızda başarılı olabileceğini düşündüğüm bu uygulama Facebook’un BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerine yayılma isteğinin en önemli kanıtlarından birisi. Şuana kadar Brezilya  haricindendeki BRIC ülkelerinden istediği verimi alamayan (Hindistan Facebook’u en yoğun kullanan 3. ülke olmasına rağmen) Facebook’un, mobildeki yayılma stratejisinin odağına bu ülkeleri koyduğu da aşikar.

Bir Cevap Yazın