Facebook’a Milyonlarını Kaptıranlar, Günaydın!

Sosyal medyada hedef belirlerken kendinize kıstas olarak sosyal assetlerinizdeki insan sayısını görüyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Kaldı ki bilmeniz gereken bu şey yeni de ortaya çıkmadı; sosyal ağlar ilk çıktığından beri var olan bir durum.

Ayrıntılara inelim.

Facebook’un Türkiye’de ilk duyulduğu zamanlar markalar like sayılarını arttımak için dijital bütçelerinin neredeyse tamamını takipçi almak için harcadılar. O zamanların  popüler uygulaması olan ve basit bir metod kullanan Likedwin isimli “sayfa beğendirmece” programına bile düşmüştü markalar. Bu programı kullanıp da onbinlerce hayran kazanan onlarca marka sayabilirim bir çırpıda.

Devam edip asıl konuya gelelim.

“Sayfa beğenmece” oyunlarından sonra markalarda geç de olsa bir aydınlanma oldu. Artık markalar kendilerine “Bu kadar insan beni beğenmiş ama bunların yarısı apaçi. Ben napıyorum?” diye sormaya başladılar. Ancak artık iş işten geçmişti. Ped markalarının hayran sayısındaki erkek oranı %30-40, traş losyonu markalarının hayran sayısındaki kadın oranı %25-30 olmuştu. Ne kadar kötü bir durum, öyle değil mi?

Tüm bunların ardından Facebook artık markalara “ tüm hayranlarınla iletişim kurmak istiyorsan bana şu kadar para vermen lazım, yoksa yazdıklarını kimseye göstermem” dedi. Haliyle markalar da buna uydu ve Facebook bütçelerinin çok büyük bir kısmını buna harcadı(yor)lar.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Ogilvy, markaların Facebook sayfalarında yaptıkları paylaşımların kullanıcıya ulaşmasına ilişkin raporunu yayınladı. Raporun kilit verisine geçmeden önce Facebook’taki markaların geçtiğimiz yıl yazından beri takipçilerine organik olarak ulaşmakta büyük sıkıntı yaşadığını, takipçilerinin %10‘una anca ulaşabildiklerini söylemek isterim. “Ne kadar azmış?” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sıkı durun, can Ogilvy’nin raporundaki kilit istatistik geliyor!

[quote text_size=”small”]

Markalar sayfalarını beğenenlerin sadece yüzde 6.15′ine organik olarak ulaşabiliyor. Hayran sayısı 500.000’i geçtiğinde ise bu oran %2’lere geriliyor.

[/quote]

Bu istatistik; 1 milyon kişilik bir topluluk yaratan bir markanın sadece 20.000 kişiye erişebildiğini gösteriyor. Yani Facebook diyor ki; “sayfanızı 1 milyon yapmak için bana para ödediniz, artık bu 1 milyon insana ulaşmak için yine para ödeyeceksiniz!”

Burada akıllara 2 soru geliyor. 

  1. İnsanlara ulaşmak için verdiğim paramı aldıktan sonra neden ikinci kez para ödüyorum?
  2. 1.000.000 kişilik bir topluluk yarattığım halde 20.000 kişiye ulaşıyorsam; benim gerçekte topluluğum kaç kişi?

İlk sorunun muhattabı elbette Facebook. Ancak ikinci sorunun muhattabı sizsiniz. Üzülerek söylüyorum ki bu sorunun yanıtı da sorudaki iki sayıdan birinde gizli! İşte bu yüzden ilk paragrafı tekrar tekrar okumamız, KPI olarak nicelik değil nitelik koymamız gerekiyor.

Bu arada raporu şuradan inceleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Amazon, Artık Resmen Türkiye’de

Amazon’un Türkiye pazarına gireceğini biliyorduk ancak uzun bir zamandır ne zaman gireceği konuşuluyordu. Hatta yakın bir zamanda bu girişin ertelendiğine dair bazı söylentiler çıkmıştı. Amazon’un tr uzantılı sitesinde ise Amazon Türkiye’ye girişini duyurdu ve bugün itibarıyla Türkiye’ye resmen girmiş bulundu. 

Bu açılış sayfasından sonra Amazon Türkiye ekibini bizlerle tanıştıran kısa bir video geliyor. Amazon’un çalışma ortamını ve Amazon Türkiye’nin çalışanlarını görüyor ve dinliyoruz.

Kendi içindeki karşılaştırmalı fiyatlarla en uygun ürünü bulmanızı sağlayan Amazon aynı zamanda ilgilendiğiniz ürünü sipariş ederseniz ne zaman teslim alacağınızı da söylüyor. Türkiye kısa zamanda Amazon’a uyum sağlayacak gibi duruyor.

Amazon’un gelişi hakkında siz ne düşünüyorsunuz, alışverişe hazır mısınız?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kellogg’s, Küçük Kızın Attığı Mesaj Nedeniyle Sloganını Yeniledi

  • 10 yaşındaki bir kız, kahvaltılık mısır gevreği Coco Pops’un paketinde yazılı olan “Çocuklar Tarafından Sevildi, Anneler Tarafından Onaylandı” sloganının ön yargılı olduğuna, çünkü erkeklerin de kahvaltı hazırlayabileceklerine dair Kellogg’s’a bir mesaj yolladı.
  • Bunun üzerine Coco Pops markasının sahibi olan Kellogg’s, küçük kızın mesajına yanıt vererek sloganını değiştireceğini ifade etti.
  • İlgili Yazı: Çocukların Maruz Kaldığı Cinsiyetçilik ve Kinder Sürpriz Yumurtaları

Bildiğiniz gibi, cinsiyet ayrımcılığı son senelerde sürekli olarak tartışılan bir konu. Bu sefer de adı cinsiyet ayrımcılığına karışan marka Kellogg’s oldu ve bu olay sonucunda marka, kahvaltılık mısır gevreği Coco Pops‘un sloganını değiştirdi. Ancak bunun son derece masum, hatta yüzleri gülümseten bir olay olduğunu belirtelim.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre, her şey 10 yaşındaki bir kızın Coco Pops paketindeki slogan ile ilgili olarak Kellogg’s şirketine attığı mesaj ile başladı. Hannah-Marie Clayton isimli bu küçük kız attığı mesajda, Coco Pops’un “Çocuklar Tarafından Sevildi, Anneler Tarafından Onaylandı” şeklindeki sloganının bir ön yargı olduğunu, çünkü erkeklerin de kahvaltı hazırlayabileceklerini ifade etti. Ayrıca Clayton, annesinin işi nedeniyle çoğu zaman evde olmamasından dolayı, genellikle babasının onun için kahvaltı hazırladığını belirtti.

Küçük kız, günümüz toplumunda insanların kadınlara bel bağlamaması gerektiğini vurguladı ve günümüz toplumuyla daha uyumlu olması için Kellogg’s’a “anneler” kelimesini “ebeveynler ya da bakıcılar” olarak değiştirmesi tavsiyesinde bulundu. Bunun yanı sıra Clayton, babaların da anneler kadar önemli olduğunu ve annesi olmadan büyüyen kişilerin bu sloganı rahatsız edici bulabileceklerine dikkat çekti.

Normal şartlarda Kellogg’s, 10 yaşındaki kızın gönderdiği bu mesajı tamamen görmezden gelebilir ve onun bu mesajını cevapsız bırakabilirdi. Ancak Kellogg’s, mesajı görmezden gelmediği gibi daha da fazlasını yaptı. Şirket, küçük kızın talebine yanıt verdi ve ona Coco Pops paketindeki sloganı “Çocuklar Tarafından Sevildi, Ebeveynler Tarafından Onaylandı” şeklinde güncelleyeceğini belirtti. Bununla birlikte şirket, neden olduğu herhangi bir gücenme için küçük kızdan özür diledi ve geri bildirimi için ona teşekkür etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?