Facebook, iki yeni uygulama programlama arayüzünü kullanıcılara tanıttı. Bu arayüzler haber kuruluşlarının kullanıcılarının yorumlarını anında kendi platformları üzerinde yansıtabilmelerine izin verecek. Böylece kuruluşlar online veya televizyon akışları içinde Facebook’ta yapılan yorumlara gerçek zamanlı olarak yer verebiliyor olacaklar.

Facebook, bu yeni arayüzlerini Keyword Insights ve Public Feed olarak adlandırıyor. Sosyal ağ sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Public Feed API’sinin belli kelimeler üzerinden gerçek zamanlı olarak açık paylaşımları gösterdiğini, Keyword Insights API’sinin de belli bir zaman içinde yine belirli bir kelimeyi içeren paylaşımları bir araya getirdiğini belirtti. Ayrıca anahtar kelime üzerinden yapılan aramalarda cinsiyet, yaş ve bölge tabanlı paylaşımlar da toplanabilecek.

facebook_tv_stats_large_verge_medium_landscape

Bu yeni uygulama sayesinde bir televizyon programı yayınlanırken, o programla ilgili Facebook’ta yapılan paylaşımlar cinsiyet, yaş ve bölgeye göre anlık olarak gösterilebiliyor olacak. Bu konuda tek koşul elbette paylaşımların herkese açık olması… API’ler şimdilik aralarında Buzzfeed, CNN, NBC’s Today Show, The Economist, Slate, and Sky TV’nin de bulunduğu sınırlı sayıda haber kuruluşuna bugün itibariyle açıldı. Kuruluşların sayısının önümüzdeki haftalar içinde artırılması planlanıyor.

 

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın