Facebook Yerleştirilebilir İçerikleri Tanıttı 1

Facebook, Çarşamba günü “yerleştirilebilir içerikler”  özelliğini tanıttı.  Daha önce Youtube ve Twitter’dan aşina olduğumuz bu özellik bloglara ve gazetelere durum güncellemelerini, videoları, fotoğrafları yerleştirilebilir içerik olarak kullanmaları için izin verecek.

Üyeliğiniz aktif olduğunda “Yerleştirilebilir İçerik” (Yerleştirilebilir veya Gömülebilir İçerik olarak Türkçeleştirilebilir.) seçeneğini göreceksiniz. Üretilen kodu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Blog yazılarınıza ekleyebilir veya HTML dosyaları içerisine yerleştirebilirsiniz. Facebook yorumlarda olduğu gibi gerçek zamanlı güncelleme sağlıyor, sitenize veya yazınıza yerleştirdiğiniz yerleştirilebilir içerik gerçek zamanlı olarak değişecektir ve içeriğiniz dinamik yapıya geçiş yapacak.

Gömülebilir içerik olabilmesi için içeriğin herkese açık olması gerekiyor. Bu yeni özelliği tanıtırken Facebook örnek olarak İngiliz Kraliyeti’ndeki doğum haberi güncellemesini kullandı.

facebook-embed

Yerleştirilebilir İçerik özelliğine erken erişim sağlayan medya kuruluşları Mashable, CNN, The Huffington Post, Bleacher Report ve People.

Facebook kullanıcılarının %72’si herkese açık profillere ve paylaşımlara sahip olmasa da, hashtag özelliği Twitter’da olduğu gibi kullanıcıların durum güncellemelerini, paylaşımların tek bir alandan takip edilmesini sağlıyor. Yeni gelen bu özelliği  bloglar ve medya kuruluşları aktif olarak kullanacaktır. Bu da kullanıcı alışkanlıklarında değişim yaratabilir. Güncel olaylar ile ilgili güncelleme paylaşan kullanıcılar hashtag altında daha fazla kullanıcıya ulaşmak için herkese açık güncellemeler paylaşmaya başlamıştı. Yerleştirilebilir içerikler ve hashtagler ile bu içerikler daha fazla kitleye ulaşarak kullanıcıların Twitter’da olduğu gibi herkese açık profiller tercih etmesini veya belli kısıtlamaları değiştirmesini sağlayacaktır.

Super Bowl, Oscar gibi dünya üzerinde etki gösteren canlı etkinlikler üstünden insanlara ulaşmak isteyen reklamverenler Twitter üzerine yoğunlaşmış durumdaydı. Bu zamana kadar aslan payı Twitter’a aitti ama 1.1 milyar kullanıcı ile Facebook büyük bir alternatif olabilir.

Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü 4.sınıf öğrencisi. Dijital pazarlama ve sosyal medya en büyük ilgi alanları. Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Başkanı ve Google Developer Group Eskişehirde Organizer olarak görev alıyor.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayelerinizi Facebook’ta da Paylaşabileceksiniz 0

Bilindiği üzere Instagram’dan sonra Facebook da Hikayeler özelliğini eklemişti fakat beklediği başarı oranını yakalayamamıştı. Bu özelliği daha aktif şekilde kullandırmak isteyen Facebook ise bu konuda bünyesinde bulundurduğu Instagram ile entegre bir yapı kurma kararı aldı.

Facebook, test aşamasından sonra kullanıcılarının Instagram hikayelerini isterlerse iki platfomda da paylaşabileceklerini açıkladı. Yani, Instagram’da oluşturduğunuz hikayeyi uygulamadan çıkmadan Facebook’ta da kolaylıkla yayınlayabileceksiniz.

Bu paylaşımlar Facebook’un Hikayeler kısmında, kullanıcı adının altında Instagram yazısıyla diğerlerinden ayırt edilecek. Söylentiler, bazı kullanıcıların özelliği şimdiden bu haliyle kullanmaya başladığı yönünde. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa, Facebook artık her özelliğin her platforma uymadığını, mecraya özel farklı projeler geliştirmesi gerektiğini düşünmeye başlar diye umut ediyoruz.

Facebook Sahte Haber Yapan Sayfaları Kapatıyor 0

Hatırlarsanız Facebook ile ilgili daha önceki haberimizde ürün reklamlarını yayınlayan Audience Network gibi ağlarda yaşanan yanlış tıklanmaların reklam verenlere yansıtılmayacağını ve raporlanmayacağını belirtmiştik.

Şimdi ise Facebook sahte haber yapan sayfalara savaş açıyor. Bilindiği üzere Facebook’ta karşımıza sürekli sahte haber yapan sayfalar çıkıyor ya da takip ettiğimiz bazı sayfalar sahte haberler paylaşıp bizi yanıltabiliyor. Facebook bu durumun farkında olacak sahte haberler için çeşitli önlemler almaya başlıyor.

Facebook’un Spam Sorunu

Facebook sahte haber yapan siteleri engelleyebilmek için bu sayfaların ana sayfada reklam vermelerini engelleyecek. Facebook 2017 yılı içerisinde başlatacak olduğu bu uygulamayla sahte haberlerin yerine doğru içeriklerin yaygınlaşmasını hedefliyor. Sahte haber yapan spamcıların nasıl cezalandıracakları ise merak konusu.

Ayrıca Facebook, sahte reklam yapan sayfaların gelirlerini durdurmakta da iddialı. Sahte haber yapan sayfalar artık link ve reklam veremeyecekler. Bu güncelleme ile beraber daha sıkı denetim altında tutulacaklar. Haber bölümü sorumlusu Adam Mosseri ise şu açıklamayı yaptı; ”Bir sürü sahte hesabın mali anlamda spam haberlerden gelir elde ettiğini gözlemledik. Spam haber yapanlar tanınmış haber kuruluşları gibi haber yaparak insanların sayfalarını ziyaret etmelerini sağlıyorlar. Sahte haber yapan bu sayfalar çoğunlukla reklamlar ve sahte içeriklerle para kazanıyorlar.” dedi.

Bunun ardından Facebook, sahte haber paylaşımının bırakılması durumunda bu sayfalara tekrar reklam verilmesine izin verileceğini, fakat bunun gerçekleşmeden önce sayfanın bu haberleri tekrarlamaması zorunluluğu olacağını belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link