Facebook, Çarşamba günü “yerleştirilebilir içerikler”  özelliğini tanıttı.  Daha önce Youtube ve Twitter’dan aşina olduğumuz bu özellik bloglara ve gazetelere durum güncellemelerini, videoları, fotoğrafları yerleştirilebilir içerik olarak kullanmaları için izin verecek.

Üyeliğiniz aktif olduğunda “Yerleştirilebilir İçerik” (Yerleştirilebilir veya Gömülebilir İçerik olarak Türkçeleştirilebilir.) seçeneğini göreceksiniz. Üretilen kodu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Blog yazılarınıza ekleyebilir veya HTML dosyaları içerisine yerleştirebilirsiniz. Facebook yorumlarda olduğu gibi gerçek zamanlı güncelleme sağlıyor, sitenize veya yazınıza yerleştirdiğiniz yerleştirilebilir içerik gerçek zamanlı olarak değişecektir ve içeriğiniz dinamik yapıya geçiş yapacak.

Gömülebilir içerik olabilmesi için içeriğin herkese açık olması gerekiyor. Bu yeni özelliği tanıtırken Facebook örnek olarak İngiliz Kraliyeti’ndeki doğum haberi güncellemesini kullandı.

facebook-embed

Yerleştirilebilir İçerik özelliğine erken erişim sağlayan medya kuruluşları Mashable, CNN, The Huffington Post, Bleacher Report ve People.

Facebook kullanıcılarının %72’si herkese açık profillere ve paylaşımlara sahip olmasa da, hashtag özelliği Twitter’da olduğu gibi kullanıcıların durum güncellemelerini, paylaşımların tek bir alandan takip edilmesini sağlıyor. Yeni gelen bu özelliği  bloglar ve medya kuruluşları aktif olarak kullanacaktır. Bu da kullanıcı alışkanlıklarında değişim yaratabilir. Güncel olaylar ile ilgili güncelleme paylaşan kullanıcılar hashtag altında daha fazla kullanıcıya ulaşmak için herkese açık güncellemeler paylaşmaya başlamıştı. Yerleştirilebilir içerikler ve hashtagler ile bu içerikler daha fazla kitleye ulaşarak kullanıcıların Twitter’da olduğu gibi herkese açık profiller tercih etmesini veya belli kısıtlamaları değiştirmesini sağlayacaktır.

Super Bowl, Oscar gibi dünya üzerinde etki gösteren canlı etkinlikler üstünden insanlara ulaşmak isteyen reklamverenler Twitter üzerine yoğunlaşmış durumdaydı. Bu zamana kadar aslan payı Twitter’a aitti ama 1.1 milyar kullanıcı ile Facebook büyük bir alternatif olabilir.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü 4.sınıf öğrencisi. Dijital pazarlama ve sosyal medya en büyük ilgi alanları. Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Başkanı ve Google Developer Group Eskişehirde Organizer olarak görev alıyor.

Bir Cevap Yazın