Facebook, dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar değerinde nakit ve hisse karşılığı satın alıyor. Anlaşma Facebook’un bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma olarak tarihe geçecek. 2012 yılının sonlarına doğru WhatsApp ile flört ettiği konusunda dedikodular çıkmıştı ancak Facebook’un daha sonraki Messenger hamlesi ve Snapchat’e yönelik ilgisi nedeniyle rafa kalktığı düşünülmüştü.

Son dönemin en büyük satın alması olan bu hamlenin detaylarında, 12 milyar dolarlık Facebook hissesi, 4 milyar dolarlık nakit ödeme olmak üzere toplam 16 milyar dolarlık bir anlaşma gerçeklemiş.  Ayrıca Facebook çalışanlar için de ayrıca ek olarak 3 milyar dolarlık bir Facebook RSU hissesini ayırmış durumda.  Anlaşma bu haliyle tamamlanmaz ise Facebook, WhatsApp’a 1 milyar dolarlık (breakup fee) ödemeyi de kabul etti. Bu rakam Instagram’a ödenen ücret ile aynı seviyede ki, bu durum satın almanın ne denli büyük bir satın alım olduğunun kanıtı.

SEC’e gönderilen satın alma formu da şu linkte mevcut.

Mark Zuckerberg Facebook hesabından satın alma ile ilgili bir duyuru paylaştı.

 

Satın almanın ardından WhatsApp, bağımsız bir şekilde operasyonlarına sürdürecek ve yola WhatsApp markası ile devam edilecek. Bu durum şirketin isminin de değişmeyeceği anlamına geliyor.  Aynı şekilde Whatsapp’ın California’daki merkezi de Palo Alto’ya (Facebook’un merkezi) taşınmayacak.

Bu gelişmeyle birlikte akıllara  Facebook Messenger’ın akıbetinin ne olacağı geliyor. Büyük bir ihtimalle Facebook Messenger’da olan ağırlığın merkezi mobilde Whatsapp’a doğru kayacak.

Dipnot: Facebook hisseleri satın alma haberlerinin çıkması ile birlikte %5 değer kaybetti.

Bir Cevap Yazın