Facebook, Video Reklam Etkisiyle 9 Milyar Dolarlık Gelire Ulaştı 0

Sosyal medya pazarlamasında en büyük reklam yayıncısının Facebook olduğu biliniyor. Özellikle Instagram’ı aldıktan sonra bu alandaki ağırlığını daha da derinden hissettiren şirket, piyasadaki hâkimiyetini istatistiklere de yansıtıyor. Öyle ki, son çeyrekteki verilere göre Facebook’un reklam satışları, video reklam odaklı artan yatırımların da etkisiyle 9 milyar doları buldu; ki bu yükseliş, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %47 oranında bir artış anlamına geliyor. Aylık 2 milyarlık bir kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un açıkladığı istatistikler, yatırımcı tahminlerinin de ötesine geçen bir başarıya işaret ediyor.

Birçok pazarlama ekibi adına yaptığı reklam satın almalarıyla Facebook’un en önde gelen müşterilerinden olan 4C şirketinin Pazarlama Kurulu Başkanı (CMO) Aaron Goldman, bu durumun altında, sosyal ağ devinin değişimi zamanında görmesinin yattığını belirtiyor. Facebook’un video reklamlar için yapılan satın almalardaki gidişatı zamanında tespit ettiğini söyleyen Goldman bununla birlikte, Facebook’un video reklam alanında YouTube’dan daha baskın çıkmasının en büyük nedenlerinden birinin de bu konuda YouTube’un yaşadığı talihsiz başlangıç olduğunu savunuyor.

Facebook video reklamları, reklamverenlere sunduğu ayrıntılı bilgiler ve gösterdiği performans ile markaların gözdesi durumunda.

Goldman, video reklamlarının başlangıç döneminde YouTube’un kimi reklamları, ilgisiz şekilde şiddet içerikli veya rahatsız edici nitelikteki bazı içeriklerden önce göstermesinin, Facebook’u markalar için “güvenli liman” hâline getirdiği görüşünde. Zira Goldman’a göre reklamverenlerin bu konuda YouTube ile yaşadıkları kriz, çoğu markayı Facebook’a yönlendirdi ve deyim yerindeyse işin kaymağını yemesini sağladı.

Facebook’un video reklam konusundaki başarısı aslında hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü dünyanın en kalabalık sosyal ağı, video reklama yönelişteki potansiyeli gördüğü ilk günlerden beri bu alanı geliştirmek, ihtiyaca göre daha çeşitli ürünler sunmak için çalışıyor. Video arasına giren reklamlar ve canlı yayın videolarında çıkan pop-up türü reklamlar gibi yeni formatlar ise bunun en açık kanıtları olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook’un açıklamasındaki %87’lik oran, mobil reklamların hızlı yükselişinin sürdüğünü gösteriyor.

Yapılan açıklamada ayrıca, Facebook’u günlük 1,3 milyar kullanıcıya ulaştığı ve şirketin son çeyrekteki reklam gelirinin %87’sinin mobil reklamlardan geldiği belirtildi. Bunun yanında Facebook bünyesindeki Instagram’ın aylık 700 milyon, Messenger’ın ise yine aylık bazda 1,2 milyar kişi tarafından kullanıldığı da açıklandı. Bu iki mobil uygulamanın kullanıcı kitlesi, Facebook için yakın gelecekte oldukça önemli olacak. Çünkü birçok uzman, mevcut durumda Facebook haber akışında reklam verilecek yeni bir alan kalmadığını, bu nedenle sosyal ağın yeni reklam formatları için Instagram ve Messenger ikilisine daha fazla odaklanacağını tahmin ediyor.

Sosyal ağ devi bugünlerde, kullanıcılarının daha uzun video izlemesini sağlamak ve platform için yeni yapımların prodüksiyonu amacıyla birçok medya şirketiyle görüşüyor. Reality şovları, spor programlarını ve hatta senaryo gerektiren dizi vb. yapımları gündemine alan Facebook, bu doğrultudaki çalışmalarının ilk meyvesini ise önümüzdeki ayın ortasında yayınlanması beklenen ilk programıyla almayı planlıyor.

Facebook’un, reklam gelirlerini artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde Instagram’a ve Messenger’a daha fazla odaklanması bekleniyor.

Bakalım, Facebook’u orijinal yapım yayıncılığı noktasına getiren bu video tutkusu, aynı performansla devam edecek ve şirketin zenginleşmesi devam edecek mi? Sanırım, bu durum biraz da bu yazımızda da bahsettiğimiz arayışlara Facebook’un ne kadar doğru cevap vereceği ile doğru orantılı olacak. Şimdilik bekleyip göreceğiz.

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Facebook’un Yemeksepeti’ne Rakip Olmasını Konuştuk [Video] 1

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde, Facebook’un Yemeksepetine rakip olması ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Facebook yemek siparişi özelliğiyle işletmelerin Facebook üzerinden sipariş almasına olanak sağlıyor.

Facebook geçtiğimiz cuma günü duyurduğu bu yeniliği ile Yemeksepeti’ne rakip olacağı belirtiliyor.

Kadınların, Erkekleri Nesneleştirdiği Reklam Kampanyası 0

Kadınlar için iş kıyafetleri üreten Suistuio, geçtiğimiz günlerde değişik bir kampanya ile dikkat çekti. Reklam kampanyasında kadınları güçlü duruş ve tarz ile ön planda tutarken erkekler ise sadece bir aksesuarmış gibi kadının arkasında duran, zayıf ve pasif bir rolde yer alıyor. Kampanya ilanının yayınlanmasının ardından bir hayli dikkat çekmeyi başarmış durumda çünkü bütün tabular yıkılarak alışılmışın dışına çıkılıyor. 

Suistuio’nun “Erkekleri Giydirmiyoruz’’ isimli kampanyası, sadece kadınlar için üretilmiş şık iş kıyafetleri ile öne çıkıyor. Fakat kampanyanın amacı, moda ve reklam dünyasında cinsiyet ayrımcılığına karşı eleştirel bir mesaj vermek. Kadınların birer cinsel obje olarak algılanmasından yola çıkarak firma böyle bir kampanya düzenliyor. Markanın yöneticisi Kristina Barricelli izleyicilerin bu reklam aracılığıyla kalıplaşmış cinsiyet rollerine farklı bir gözle bakmasını istediğini de belirtiyor. Görseller de kadınlar baskın, özgüvenli ve maskülen birer figür olarak yansılıtılırken, erkekler ise sadece kenarda duran bir obje olarak kullanılıyor.

Moda dünyasında ilk kez böyle bir kampanyanın olması, bir nevi kadınları savunucu, cinsiyetçiliğe ve cinsel obje olarak görülmesine karşı bir güzel bir adım olarak görülüyor. Modanın cinsel ayrımlıcılığa böyle bir tepki vermesi ve kampanyanın belli bir kesim tarafından takdir edilmesi de oldukça etkilyeci. Ancak reklamların kadın erkek farketmezsizin bu tarz konulara destek verip, böyle vurucu kampanyalar yapması ne derece doğru orası tartışılır.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link