Facebook, Video Reklam Etkisiyle 9 Milyar Dolarlık Gelire Ulaştı

Sosyal medya pazarlamasında en büyük reklam yayıncısının Facebook olduğu biliniyor. Özellikle Instagram’ı aldıktan sonra bu alandaki ağırlığını daha da derinden hissettiren şirket, piyasadaki hâkimiyetini istatistiklere de yansıtıyor. Öyle ki, son çeyrekteki verilere göre Facebook’un reklam satışları, video reklam odaklı artan yatırımların da etkisiyle 9 milyar doları buldu; ki bu yükseliş, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %47 oranında bir artış anlamına geliyor. Aylık 2 milyarlık bir kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un açıkladığı istatistikler, yatırımcı tahminlerinin de ötesine geçen bir başarıya işaret ediyor.

Birçok pazarlama ekibi adına yaptığı reklam satın almalarıyla Facebook’un en önde gelen müşterilerinden olan 4C şirketinin Pazarlama Kurulu Başkanı (CMO) Aaron Goldman, bu durumun altında, sosyal ağ devinin değişimi zamanında görmesinin yattığını belirtiyor. Facebook’un video reklamlar için yapılan satın almalardaki gidişatı zamanında tespit ettiğini söyleyen Goldman bununla birlikte, Facebook’un video reklam alanında YouTube’dan daha baskın çıkmasının en büyük nedenlerinden birinin de bu konuda YouTube’un yaşadığı talihsiz başlangıç olduğunu savunuyor.

Facebook video reklamları, reklamverenlere sunduğu ayrıntılı bilgiler ve gösterdiği performans ile markaların gözdesi durumunda.

Goldman, video reklamlarının başlangıç döneminde YouTube’un kimi reklamları, ilgisiz şekilde şiddet içerikli veya rahatsız edici nitelikteki bazı içeriklerden önce göstermesinin, Facebook’u markalar için “güvenli liman” hâline getirdiği görüşünde. Zira Goldman’a göre reklamverenlerin bu konuda YouTube ile yaşadıkları kriz, çoğu markayı Facebook’a yönlendirdi ve deyim yerindeyse işin kaymağını yemesini sağladı.

Facebook’un video reklam konusundaki başarısı aslında hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü dünyanın en kalabalık sosyal ağı, video reklama yönelişteki potansiyeli gördüğü ilk günlerden beri bu alanı geliştirmek, ihtiyaca göre daha çeşitli ürünler sunmak için çalışıyor. Video arasına giren reklamlar ve canlı yayın videolarında çıkan pop-up türü reklamlar gibi yeni formatlar ise bunun en açık kanıtları olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook’un açıklamasındaki %87’lik oran, mobil reklamların hızlı yükselişinin sürdüğünü gösteriyor.

Yapılan açıklamada ayrıca, Facebook’u günlük 1,3 milyar kullanıcıya ulaştığı ve şirketin son çeyrekteki reklam gelirinin %87’sinin mobil reklamlardan geldiği belirtildi. Bunun yanında Facebook bünyesindeki Instagram’ın aylık 700 milyon, Messenger’ın ise yine aylık bazda 1,2 milyar kişi tarafından kullanıldığı da açıklandı. Bu iki mobil uygulamanın kullanıcı kitlesi, Facebook için yakın gelecekte oldukça önemli olacak. Çünkü birçok uzman, mevcut durumda Facebook haber akışında reklam verilecek yeni bir alan kalmadığını, bu nedenle sosyal ağın yeni reklam formatları için Instagram ve Messenger ikilisine daha fazla odaklanacağını tahmin ediyor.

Sosyal ağ devi bugünlerde, kullanıcılarının daha uzun video izlemesini sağlamak ve platform için yeni yapımların prodüksiyonu amacıyla birçok medya şirketiyle görüşüyor. Reality şovları, spor programlarını ve hatta senaryo gerektiren dizi vb. yapımları gündemine alan Facebook, bu doğrultudaki çalışmalarının ilk meyvesini ise önümüzdeki ayın ortasında yayınlanması beklenen ilk programıyla almayı planlıyor.

Facebook’un, reklam gelirlerini artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde Instagram’a ve Messenger’a daha fazla odaklanması bekleniyor.

Bakalım, Facebook’u orijinal yapım yayıncılığı noktasına getiren bu video tutkusu, aynı performansla devam edecek ve şirketin zenginleşmesi devam edecek mi? Sanırım, bu durum biraz da bu yazımızda da bahsettiğimiz arayışlara Facebook’un ne kadar doğru cevap vereceği ile doğru orantılı olacak. Şimdilik bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Louvre Müzesi, Fransa’nın Dünya Kupası Zaferini Mona Lisa Aracılığıyla Kutladı

Fransa’nın FIFA 2018 Dünya Kupası’nı almasının ardından markalar değişik kutlama içerikleri ve reklamları paylaşıyorlar.

Fransa’nın başkenti Paris’in Eifel kulesi’nden sonra belki en önemli simgelerinden birisi olan ve içerisinde pek çok önemli sanat eserini barındıran Louvre Müzesi de Fransa’nın galibiyetini kutlamak için değişik bir çalışma yaptı.

Müzenin içerisindeki en önemli eserlerden birisi kuşkusuz Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa. Louvre Müzesi bu ünlü eser Mona Lisa aracılığıyla Fransa’nın futbol takımının başarısını kutladı.

Müze Mona Lisa’ya Fransa milli takım üstü giydirdiği bir Tweet paylaştı. Burada Mona Lisa’nın her zamanki gülümsemesinden daha büyük bir gülümseme ile durduğunu görüyoruz.

Louvre Müzesi, “Dünya kupasındaki Zaferleri için Fransa Milli Takımı’na tebrikler” mesajıyla yukarıdaki Tweet’i paylaştı. Tweet kısa zamanda oldukça beğeninin yanı sıra pek çok yorum da aldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye’nin İlk Hedefe Yönelik Reklam Uygulaması

Digiturk, Türkiye’de ilk kez canlı yayındaki reklam kuşağında farklı profillere farklı reklam gösterimi gerçekleştirildi. Böylece izleyiciler daha ilgi alanlarına yönelik reklamlar izlerken, reklam verenler de daha iş hedeflerine uygun izleyiciye ulaşacaklar.

Canlı yayındaki reklam kuşağı içinde, HBB TV teknolojili uydu alıcılarında, izinli müşteri veri tabanı kullanılarak yapılan TV’de hedefli reklam örneği, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. 2017 yılında sabit görsel gösterimi şeklinde yapılan, geçen bu yıl bir adım ileri taşınarak canlı yayınlanan reklamlar içinde profile özel içerik sunan proje ilk kez Samsung ile uygulamaya geçti.Uygulama reklamverenlerin iş hedeflerine de doğrudan etki etmesiyle öne çıkıyor.

beIN MEDIA GROUP çatısı altında güçlenen teknoloji yatırımları ve işbirlikleri ile sektöre öncülük etmeyi sürdüren ve geleceği yepyeni projelerle inşa etmeye devam eden Digiturk, müşterilerine yepyeni ve şaşırtıcı deneyimler sunuyor. Bu proje ile de sektöre yepyeni bir soluk getirerek firmaların, iletişim çalışmalarında farklılaşarak hedef kitlesine en direkt şekilde ulaşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link