Facebook, Video Reklam Etkisiyle 9 Milyar Dolarlık Gelire Ulaştı

Sosyal medya pazarlamasında en büyük reklam yayıncısının Facebook olduğu biliniyor. Özellikle Instagram’ı aldıktan sonra bu alandaki ağırlığını daha da derinden hissettiren şirket, piyasadaki hâkimiyetini istatistiklere de yansıtıyor. Öyle ki, son çeyrekteki verilere göre Facebook’un reklam satışları, video reklam odaklı artan yatırımların da etkisiyle 9 milyar doları buldu; ki bu yükseliş, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %47 oranında bir artış anlamına geliyor. Aylık 2 milyarlık bir kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un açıkladığı istatistikler, yatırımcı tahminlerinin de ötesine geçen bir başarıya işaret ediyor.

Birçok pazarlama ekibi adına yaptığı reklam satın almalarıyla Facebook’un en önde gelen müşterilerinden olan 4C şirketinin Pazarlama Kurulu Başkanı (CMO) Aaron Goldman, bu durumun altında, sosyal ağ devinin değişimi zamanında görmesinin yattığını belirtiyor. Facebook’un video reklamlar için yapılan satın almalardaki gidişatı zamanında tespit ettiğini söyleyen Goldman bununla birlikte, Facebook’un video reklam alanında YouTube’dan daha baskın çıkmasının en büyük nedenlerinden birinin de bu konuda YouTube’un yaşadığı talihsiz başlangıç olduğunu savunuyor.

Facebook video reklamları, reklamverenlere sunduğu ayrıntılı bilgiler ve gösterdiği performans ile markaların gözdesi durumunda.

Goldman, video reklamlarının başlangıç döneminde YouTube’un kimi reklamları, ilgisiz şekilde şiddet içerikli veya rahatsız edici nitelikteki bazı içeriklerden önce göstermesinin, Facebook’u markalar için “güvenli liman” hâline getirdiği görüşünde. Zira Goldman’a göre reklamverenlerin bu konuda YouTube ile yaşadıkları kriz, çoğu markayı Facebook’a yönlendirdi ve deyim yerindeyse işin kaymağını yemesini sağladı.

Facebook’un video reklam konusundaki başarısı aslında hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü dünyanın en kalabalık sosyal ağı, video reklama yönelişteki potansiyeli gördüğü ilk günlerden beri bu alanı geliştirmek, ihtiyaca göre daha çeşitli ürünler sunmak için çalışıyor. Video arasına giren reklamlar ve canlı yayın videolarında çıkan pop-up türü reklamlar gibi yeni formatlar ise bunun en açık kanıtları olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook’un açıklamasındaki %87’lik oran, mobil reklamların hızlı yükselişinin sürdüğünü gösteriyor.

Yapılan açıklamada ayrıca, Facebook’u günlük 1,3 milyar kullanıcıya ulaştığı ve şirketin son çeyrekteki reklam gelirinin %87’sinin mobil reklamlardan geldiği belirtildi. Bunun yanında Facebook bünyesindeki Instagram’ın aylık 700 milyon, Messenger’ın ise yine aylık bazda 1,2 milyar kişi tarafından kullanıldığı da açıklandı. Bu iki mobil uygulamanın kullanıcı kitlesi, Facebook için yakın gelecekte oldukça önemli olacak. Çünkü birçok uzman, mevcut durumda Facebook haber akışında reklam verilecek yeni bir alan kalmadığını, bu nedenle sosyal ağın yeni reklam formatları için Instagram ve Messenger ikilisine daha fazla odaklanacağını tahmin ediyor.

Sosyal ağ devi bugünlerde, kullanıcılarının daha uzun video izlemesini sağlamak ve platform için yeni yapımların prodüksiyonu amacıyla birçok medya şirketiyle görüşüyor. Reality şovları, spor programlarını ve hatta senaryo gerektiren dizi vb. yapımları gündemine alan Facebook, bu doğrultudaki çalışmalarının ilk meyvesini ise önümüzdeki ayın ortasında yayınlanması beklenen ilk programıyla almayı planlıyor.

Facebook’un, reklam gelirlerini artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde Instagram’a ve Messenger’a daha fazla odaklanması bekleniyor.

Bakalım, Facebook’u orijinal yapım yayıncılığı noktasına getiren bu video tutkusu, aynı performansla devam edecek ve şirketin zenginleşmesi devam edecek mi? Sanırım, bu durum biraz da bu yazımızda da bahsettiğimiz arayışlara Facebook’un ne kadar doğru cevap vereceği ile doğru orantılı olacak. Şimdilik bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Facebook Skandalına Yönelik Mark Zuckerberg’ten Açıklama Geldi

Son günlerde 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin izinsiz kullanılmış olması bütün dünyanın gündeminde. Facebook, geçtiğimiz cuma günü 2016 başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın veri operasyonlarını yürüten “Cambridge Analytica” şirketinin hesabını askıya aldığını duyurdu. Bunun sebebi ise şirketin, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesiydi.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için buradan dünkü yazımıza ulaşabilirsiniz.

Mark Zuckerberg ise konuyla ilgili açıklama yaptı. Zuckerberg, Facebook’tan yaptığı yazılı açıklamada yaptıkları hataların, kullanıcıların verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirtip “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” mesajı paylaştı.

Zuckerberg konuyla ilgili CNN’e yaptığı açıklamada, öncelikle çok üzgün olduklarını ve bu yaşananların büyük bir hata olduğunu söyledi. “Öncelikli sorumluluğumuz bunların tekrar yaşanmasını engellemek. Böyle bir şey yaşandığı için çok üzgünüm” dedi.  Zuckerberg’in açıklamalarının devamı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sadece iki gün içinde piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düşen Facebook konuyla ilgili daha erken yapması gereken şeyleri şimdi yaparak işleri toparlamaya çalışıyor. Yine de sorumluluk alması ve yaşananları üstlenmesi de kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak için iyi bir politika. Bakalım bundan sonra neler olacak?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternete RTÜK Denetimi Meclis Onayından Geçti

İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı dün akşam saatlerinde Meclis’te kabul edilerek yasalaştı. Tasarıda yapılan son dakika önerge değişikliğiyle, görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformlarının düzenleme kapsamında olmadığı, erişimin engellenmesi kararının da internet sitesinin tümüne yönelik değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacağı belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, Sosyal medya uygulamalarındaki içeriklerin yayınına doğrudan bir müdahalede bulunmamakla birlikte radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi almak durumunda kalacaklar.

Yani düzenleme en çok yeni çıkacak olan internet dizileri ve internet ortamında yayın yapan kuruluşlar etkilenecek gibi görünüyor. Bundan sonra Blu Tv, Puhu Tv gibi internet ortamında yayın yapan kuruluşların içerikleri RTÜK tarafından onaylanmadan yayınlanamayacak.

İçeriğin RTÜK tarafından onaylanmaması veya onaysız yayınlanması durumunda ise müdahaleler yayın kuruluşuna değil direk içeriğin kendisine olacak.

RTÜK söz konusu düzenlemelerle ilgili 6 ay içinde resmi bir yönetmelik yayınlarak, yayıncıların önceden hazırlıklı olmalarını kolaylaştıracak. Bu yönetmelikte içeriklerin usul ve esasları bir bir anlatılacak.

Bu durumda RTÜK’ün neye ne kadar müdahale edeceği henüz bilinmemekle beraber muhalefet bunu bir sansür baskısı olarak nitelendiriyor. Son dönemde internet ortamındaki içerikler bu kadar kaliteleşmişken bu durumun işleri bozmamasını umuyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link