Facebook’un Kaliforniya  Menlo Park’taki merkezinde dün yapılan toplantıdan yeni bir uygulama çıktı. Bu uygulama şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg aracılığıyla duyuruldu.

Graph Search isimli bu uygulama bir Facebook Arama Motoru. Bu uygulamanın Facebook dışında bir bağlantısı olmayacak. Devrim yaratması beklenen bu arama motoru sayesinde  arkadaşlarınızı daha farklı özelliklerine göre aratabileceksiniz.

Tabii ki bu uygulamayla beraber gizlilik ayarlarını da yeniden yapılandırmanız gerekecek. Facebook’ta bu ayarlarla ilgili gerekli ipuçları ve neleri paylaşıp paylaşamayacağınızla ilgili videolar da mevcut. Bunları şuradan öğrenmeniz mümkün.

graph search Uygulama şu anda sadece İngilizce’yi destekliyor. Eğer uygulamayı ilk deneyenlerden olmak isterseniz yine aynı linkte bulunan “bekleme listesine katılın” bağlantısından kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Graph Search’te kullanıcılar arkadaşları, fotoğraflar, ilgi alanları ve mekanlar gibi 4 farklı alanda aranabilecek. Bu da sosyal medya pazarlamasının bir seviye daha ileri gideceğinin bir göstergesi. Uygulamada bazı arama örnekleri ise şöyle;

  • “Bisiklet’i beğenen ve memleketimden olan kişiler”
  • “Beğendiğim fotoğraflar”
  • “1990’dan önceki fotoğraflar”
  • “Arkadaşlarımın beğendiği müzikler”

Facebook bu özelliğiyle arkadaşlarımız hakkında daha çok bilgiye daha hızlı bizi ulaştıracak ve böylece daha eğlenceli bir hal alacak gibi görünüyor. Ayrıca hiç şüphesiz bu uygulama sayesinde Facebook’ta geçirilen sürede artacak.

Bir Cevap Yazın