Facebook Stories – Geçmişiniz sizin kim olduğunuzu belirler, öyleyse ben kimim ? 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=HpO_M6kpOVc

 Geçmişiniz sizin kim olduğunuzu belirler, öyleyse ben kimim ? 

Bu sözler 2010 yılında geçirdiği bir hastalık sonucunda tüm hafızasını kaybeden Mayank Sharma’ya ait. Bir film senaryosundan farksız bir yaşam öyküsüne sahip Mayank, hastanede kaldığı bir haftadan sonra geçmiş yaşantısna ait 27 senelik hafızanın tamamını kaybeder. Ne yapacağını bilmeden geçirdiği bir süreden sonra Facebook’taki Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler sekmesi gözüne çarpar ve listedeki herkese Seni Tanıyor Muyum ? mesajını gönderir. Bu yolla eski yaşamına dair parçaları birbir birleştirmeye başlar. Bu hikaye Facebook’un Stories ( Hikayeler ) isminde, yeni oluşturduğu bir portalın çıkış hikayelerinden biri. Hikayenin gerçek olup olmadığı belli değil ama videonun viralitesi üst seviyede.

Facebook hayatımızın oldukça içinde yer alan bir mecra. Hem kalabalık nüfusundan dolayı herkesin orada olması, hemde hayata tam anlamıyla entegre bir hal almasından dolayı vazgeçilmez bir iletişim aracı haline geldi. Böylesine hayatın her alanına entegre bir mecranın var oluşu, hayatın bir anlamda sanal bir yansımasınında sanal bir ortamda bulunması anlamına geliyor. Sanal dünyada attığınız her adım, paylaştığınız her resim, beğendiğiniz her sayfa gerçek kişiliğinizin yansımasını oluşturuyor.

Olaya Facebook açısından bakıldığında ise, her yeni hamlede insanların hayatında biraz daha fazla yer alma ve daha fazla entegre olma çabası içinde olunulduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun beğenmediği Zaman Tüneli, yeni kullanıma açılan Uygulama Merkezi ve Facebook Mobile bunlardan yalnızca birkaçı. Son yaptığı ataklardan birisi ise Facebook Stories ( Hikayeler). İnsanların Facebook’un hayatlarına nasıl entegre olduğunu, onu nasıl hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini anlattığı ve sizinde kendi hikayenizi ekleyebileceğiniz, kategorilendirebileceğiniz ve harita üzerinde gösterebileceğiniz; diğer insanların beğenebileceği, yorum yapabileceği ve paylaşabileceği bir portal.

Ayrıca Facebook’un hikayeleri konu aldığı portalını desteklemek amacıyla yaptığı infografik, insanların durum güncellemelerinde en çok hangi konuları paylaştığı hakkında ilginç bilgilere sahip. İnfografiğe göre insanlar en çok gezdikleri yerlerden bahsetmeyi severken, ikinci sırada ise ilişki durumları hakkında konuşmak geliyor. İnfografikte yer alan ilginç bilgelerden biride ülkeden ülkeye durum güncellemelerinin farklılık göstermesi. Türk insanı en çok yeni ilişki durumundan bahsederken, Almanlar yeni aldıkları evcil hayvandan, Japonlar ise yeni aldığı gözlükten bahsediyor.

Facebook Stories’e buradan ulaşabilirsiniz : Facebookstories.com , Fb.com/facebookstories

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor 0

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link