Facebook Stories – Geçmişiniz sizin kim olduğunuzu belirler, öyleyse ben kimim ? 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=HpO_M6kpOVc

 Geçmişiniz sizin kim olduğunuzu belirler, öyleyse ben kimim ? 

Bu sözler 2010 yılında geçirdiği bir hastalık sonucunda tüm hafızasını kaybeden Mayank Sharma’ya ait. Bir film senaryosundan farksız bir yaşam öyküsüne sahip Mayank, hastanede kaldığı bir haftadan sonra geçmiş yaşantısna ait 27 senelik hafızanın tamamını kaybeder. Ne yapacağını bilmeden geçirdiği bir süreden sonra Facebook’taki Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler sekmesi gözüne çarpar ve listedeki herkese Seni Tanıyor Muyum ? mesajını gönderir. Bu yolla eski yaşamına dair parçaları birbir birleştirmeye başlar. Bu hikaye Facebook’un Stories ( Hikayeler ) isminde, yeni oluşturduğu bir portalın çıkış hikayelerinden biri. Hikayenin gerçek olup olmadığı belli değil ama videonun viralitesi üst seviyede.

Facebook hayatımızın oldukça içinde yer alan bir mecra. Hem kalabalık nüfusundan dolayı herkesin orada olması, hemde hayata tam anlamıyla entegre bir hal almasından dolayı vazgeçilmez bir iletişim aracı haline geldi. Böylesine hayatın her alanına entegre bir mecranın var oluşu, hayatın bir anlamda sanal bir yansımasınında sanal bir ortamda bulunması anlamına geliyor. Sanal dünyada attığınız her adım, paylaştığınız her resim, beğendiğiniz her sayfa gerçek kişiliğinizin yansımasını oluşturuyor.

Olaya Facebook açısından bakıldığında ise, her yeni hamlede insanların hayatında biraz daha fazla yer alma ve daha fazla entegre olma çabası içinde olunulduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun beğenmediği Zaman Tüneli, yeni kullanıma açılan Uygulama Merkezi ve Facebook Mobile bunlardan yalnızca birkaçı. Son yaptığı ataklardan birisi ise Facebook Stories ( Hikayeler). İnsanların Facebook’un hayatlarına nasıl entegre olduğunu, onu nasıl hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini anlattığı ve sizinde kendi hikayenizi ekleyebileceğiniz, kategorilendirebileceğiniz ve harita üzerinde gösterebileceğiniz; diğer insanların beğenebileceği, yorum yapabileceği ve paylaşabileceği bir portal.

Ayrıca Facebook’un hikayeleri konu aldığı portalını desteklemek amacıyla yaptığı infografik, insanların durum güncellemelerinde en çok hangi konuları paylaştığı hakkında ilginç bilgilere sahip. İnfografiğe göre insanlar en çok gezdikleri yerlerden bahsetmeyi severken, ikinci sırada ise ilişki durumları hakkında konuşmak geliyor. İnfografikte yer alan ilginç bilgelerden biride ülkeden ülkeye durum güncellemelerinin farklılık göstermesi. Türk insanı en çok yeni ilişki durumundan bahsederken, Almanlar yeni aldıkları evcil hayvandan, Japonlar ise yeni aldığı gözlükten bahsediyor.

Facebook Stories’e buradan ulaşabilirsiniz : Facebookstories.com , Fb.com/facebookstories

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link