httpv://www.youtube.com/watch?v=HpO_M6kpOVc

 Geçmişiniz sizin kim olduğunuzu belirler, öyleyse ben kimim ? 

Bu sözler 2010 yılında geçirdiği bir hastalık sonucunda tüm hafızasını kaybeden Mayank Sharma’ya ait. Bir film senaryosundan farksız bir yaşam öyküsüne sahip Mayank, hastanede kaldığı bir haftadan sonra geçmiş yaşantısna ait 27 senelik hafızanın tamamını kaybeder. Ne yapacağını bilmeden geçirdiği bir süreden sonra Facebook’taki Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler sekmesi gözüne çarpar ve listedeki herkese Seni Tanıyor Muyum ? mesajını gönderir. Bu yolla eski yaşamına dair parçaları birbir birleştirmeye başlar. Bu hikaye Facebook’un Stories ( Hikayeler ) isminde, yeni oluşturduğu bir portalın çıkış hikayelerinden biri. Hikayenin gerçek olup olmadığı belli değil ama videonun viralitesi üst seviyede.

Facebook hayatımızın oldukça içinde yer alan bir mecra. Hem kalabalık nüfusundan dolayı herkesin orada olması, hemde hayata tam anlamıyla entegre bir hal almasından dolayı vazgeçilmez bir iletişim aracı haline geldi. Böylesine hayatın her alanına entegre bir mecranın var oluşu, hayatın bir anlamda sanal bir yansımasınında sanal bir ortamda bulunması anlamına geliyor. Sanal dünyada attığınız her adım, paylaştığınız her resim, beğendiğiniz her sayfa gerçek kişiliğinizin yansımasını oluşturuyor.

Olaya Facebook açısından bakıldığında ise, her yeni hamlede insanların hayatında biraz daha fazla yer alma ve daha fazla entegre olma çabası içinde olunulduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun beğenmediği Zaman Tüneli, yeni kullanıma açılan Uygulama Merkezi ve Facebook Mobile bunlardan yalnızca birkaçı. Son yaptığı ataklardan birisi ise Facebook Stories ( Hikayeler). İnsanların Facebook’un hayatlarına nasıl entegre olduğunu, onu nasıl hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini anlattığı ve sizinde kendi hikayenizi ekleyebileceğiniz, kategorilendirebileceğiniz ve harita üzerinde gösterebileceğiniz; diğer insanların beğenebileceği, yorum yapabileceği ve paylaşabileceği bir portal.

Ayrıca Facebook’un hikayeleri konu aldığı portalını desteklemek amacıyla yaptığı infografik, insanların durum güncellemelerinde en çok hangi konuları paylaştığı hakkında ilginç bilgilere sahip. İnfografiğe göre insanlar en çok gezdikleri yerlerden bahsetmeyi severken, ikinci sırada ise ilişki durumları hakkında konuşmak geliyor. İnfografikte yer alan ilginç bilgelerden biride ülkeden ülkeye durum güncellemelerinin farklılık göstermesi. Türk insanı en çok yeni ilişki durumundan bahsederken, Almanlar yeni aldıkları evcil hayvandan, Japonlar ise yeni aldığı gözlükten bahsediyor.

Facebook Stories’e buradan ulaşabilirsiniz : Facebookstories.com , Fb.com/facebookstories

 

Bir Cevap Yazın