Facebook 1 Nisan itibariyle yeni bir video uygulaması olan RIFF i yayınladı.

Creative Labs ekibi tarafından geliştirilen ve kullanıcıların arkadaşlarıyla ortaklaşa videolar hazırlamasına imkan Riff ile maksimum 20 saniyelik videolar hazırlayabiliyorsunuz.
Buraya kadar her şey normal hatta “Vine’dan farkı nedir?” diye sorabilirsiniz.

Riff; videoyu oluşturan ve istediği hashtag ile etiketleyen kişinin arkadaşlarına zaman tünelinde gördükleri bu videoya “+” tuşuna dokunarak yine max. 20 sn. lik videolar ekleme imkanı ile çoklu etkileşime kapı açıyor.

Güvenlik açısından öne çıkan nokta ise, videoyu ilk ekleyen kişi videonun sahibi olması ve sonradan eklenecek videoları onaylama yada silme imkanını video sahibine veriyor olması.

Bu arada bu videoları diğer sosyal ağlarda ve e-mail ortamında da paylaşabilirsiniz
Video ratingi açısından seçilecek başlıkların konsepte uygun olması öneriliyor. “ El Classico” , “ Milli Zafer”, “ Alex’e Veda” vb.

facebook_riff

Riff i geliştirilmesini tetiklediğini düşündüğüm Ice Bucket Challenge,2014 Mayıs-Temmuz döneminde Facebookta günlük 1 milyarın üzerinde görüntülenme ve yaklaşık 17 milyon paylaşımla dikkat çekmişti.

Çok kullanıcılı etkileşimi yönüyle bir nevi Google Docs doküman paylaşımını anımsatsa da sosyal medya+video birleşimi önümüzdeki günlerde Riff uygulamasının oldukça popüler olacağını göstermektedir.

Kimi zaman klasik metodların uyarlanmaya çalıştığı Dijital Pazarlamanın da Riff uygulamasıyla güç kazanacağı bir gerçektir.

Sosyal medyada like, paylaşım, rt, mention peşinde koşan işletmelerin bu sayede modern pazarlamanın getirdiği “Kişiye Özel” olma standardını destekleyebilecek, farklı lokasyonlardaki şube,ürün,müşteri paylaşımlarını aktif hale getirecek Riff videoları; katılmayı teşvik edecek yaklaşımlarla Modern Pazarlama, Prestij Yönetimi ve özellikle Y Kuşağına ulaşmak, hedef kitleyi kendi temsilcisi yapmak adına bir adım ileriye gidilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca sivil toplum ve farkındalık kampanyaları, medya kuruluşları faaliyetleri ve hatta eğitim uygulamalarında Riff videolarını görmeye hazır olun.

Play Store ve App Store dan Riff uygulamasına ulaşabilirsiniz.

Bu yazı konuk yazarımız ‘Ömer Cengiz’ tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın