Allfacebook’un yaptığı araştırma insanların Facebook’a giriş amaçlarından birisinin de oyun oynamak olduğunu kanıtlıyor.

Facebook üyelerinin yüzde 53′ü facebookta oyun oynadığını, yüzde 19′u da oynadığı oyunlara bağımlı olduğunu dile getirmiş. Yaklaşık 550 milyon kullanıcıyı düşünürsek 100 milyon bağımlı oyuncu olduğunu görürüz ki bu sayı inanılması çok güç bir sayı. Bu sayının yüzde 69′unun kadın olması da keza çarpıcı bir sonuç. Farmville etkeni, bayanların oranını arttırıyor.

Oyun oynayan insanların yüzde 20′si de bu oyunlarda seviyesini arttırmak için para verdiğini söylemiş. Her insanın asgari 1 dolar verdiğini düşünürsek Mark Zuckenberg’in 2011 de neden dünyanın en zenginleri listesine girdiğini de anlamamız daha kolay olur.

Her gün 56 milyon insan facebook’ta oyun oynuyor, bu rakam ingiltere nüfusundan daha fazla.

Her 2 kişiden 1′i de facebook’a sadece oyun oynamak için giriyor. Tabi bu durum Fake profillerin sayısını arttıran ana etken.

Facebook’taki oyunları oluşturan şirketlerin başında ise hepimizin tahmin edebileceği üzere ZYNGA var.Şirket 2010 yılında 850 milyon dolar gelir etti. Aynı dönemdeki karı 400 milyon dolar. Bu da %47’lik karlılık oranı anlamına geliyor. Bu da endüstrideki hiçbir şirkette yok!

Öyle ki Google için bu oran %29, Apple içinse %28. Facebook’un bile %30 civarında karlılığa sahip olduğunu düşünürseniz Zynga’nın başarısını daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın