Facebook Oyun Raporu 0

 

Allfacebook’un yaptığı araştırma insanların Facebook’a giriş amaçlarından birisinin de oyun oynamak olduğunu kanıtlıyor.

Facebook üyelerinin yüzde 53′ü facebookta oyun oynadığını, yüzde 19′u da oynadığı oyunlara bağımlı olduğunu dile getirmiş. Yaklaşık 550 milyon kullanıcıyı düşünürsek 100 milyon bağımlı oyuncu olduğunu görürüz ki bu sayı inanılması çok güç bir sayı. Bu sayının yüzde 69′unun kadın olması da keza çarpıcı bir sonuç. Farmville etkeni, bayanların oranını arttırıyor.

Oyun oynayan insanların yüzde 20′si de bu oyunlarda seviyesini arttırmak için para verdiğini söylemiş. Her insanın asgari 1 dolar verdiğini düşünürsek Mark Zuckenberg’in 2011 de neden dünyanın en zenginleri listesine girdiğini de anlamamız daha kolay olur.

Her gün 56 milyon insan facebook’ta oyun oynuyor, bu rakam ingiltere nüfusundan daha fazla.

Her 2 kişiden 1′i de facebook’a sadece oyun oynamak için giriyor. Tabi bu durum Fake profillerin sayısını arttıran ana etken.

Facebook’taki oyunları oluşturan şirketlerin başında ise hepimizin tahmin edebileceği üzere ZYNGA var.Şirket 2010 yılında 850 milyon dolar gelir etti. Aynı dönemdeki karı 400 milyon dolar. Bu da %47’lik karlılık oranı anlamına geliyor. Bu da endüstrideki hiçbir şirkette yok!

Öyle ki Google için bu oran %29, Apple içinse %28. Facebook’un bile %30 civarında karlılığa sahip olduğunu düşünürseniz Zynga’nın başarısını daha iyi anlayabilirsiniz.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor 0

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Peak Games, Dünyanın Oyun Devi Zynga’ya Satıldı 0

Türkiye’nin en büyük dijital oyun platformlarından biri olan Peak Games’in bir bölümü, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga tarafından satın alındı.

Webrazzi’nin haberine göre; 100 milyon dolarlık nakit karşılığında  Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’nın olacak. Anlaşmaya göre Toy Blast ve Toon Blast oyunları Peak Games’de kalmaya devam edecek. Peak Games İstanbul merkezli ve bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek.

peak games ile ilgili görsel sonucu

Zynga CEO’su Gibeau, Peak Games’in kart oyunlarını satın almanın kendileri için fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Son dönemde gelirlerini her alanda artırmak isteyen Zynga, etkinlikler ve turnuvalar düzenlemeye, yeni oyunlar satın almaya başlamıştı. Zynga’nın Peak Games’in oyunlarına benzer oyunları da var ancak ABD’li dijital oyun devi bu satın almayla yeni bir oyuncu kitlesi kazanmış oluyor. Aynı zamanda şirket Peak Games’in çalışanlarının bir kısmını da kendi bünyesine katacakmış.

Daha öncesinde Peak Games Hasbro ile bir telif sorunu yaşamıştı ancak anlaşmanın detayları paylaşılmasa da konunun çözümlendiğini biliyoruz. Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmıştı.

Peak Games‘in yatırımcıları arasında Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital gibi yatırım şirketleri bulunuyordu ancak bu satın alma sonrasında bu yatırımcıların yatırımlarına devam edip etmeyeceği henüz belli değil.

Hatırlatmak gerekirse, Zynga 2011 yılında çıkış yaptıktan sonra 2012 yılında hisselerinde %42’lik bir gerileme yaşamıştı. Bunun sebepleri arasında önemli oyunlarının Facebook’un bünyesinde olması, piyasadaki rekabetin hızlı artması gibi nedenleri sayabiliriz.

Zynga son zamanlarda geleceği olduğunu düşündüğü oyunları bünyesine katarak büyüme sağlamaya çalışıyor. Daha öncesinde de CSR Racing ve Dawn of Titans gibi oyunların yapımcısı olan NaturalMotion’u 527 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link