Facebook MySpace’in Yolundan Mı Gidiyor ?

Facebook Yeni MySpace olur mu ? Bu soruyu sormamızın nedeni peşpeşe bu yönde çıkan haberler ve araştırmalar. Tabi ki Facebook 900 milyondan fazla kullanıcı rakamıyla oyunun eli en güçlü oyuncusu ve gelen verilere görede en azından kısa vadede bu pozisyonunu koruyacak gibi gözüküyor. Ancak rakamlar her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Bir zamanların popüler portalı MySpace’te benzer süreçlerden geçmiş , 2006 yılının başından 2008’in sonlarına kadar internetin en popüler sosyal medya portalı ünvanına sahip olmuştu. Ancak azalan ilgiye ve kötü gidişe dur diyemeyen MySpace , 2005 yılında ki 580 milyon dolarlık el değiştirmeden sonra geçen sene neredeyse yok fiyatına ( 35 milyon dolar ) elden çıkarılmıştı.

İlk önce Pew Internet and American Life Project’in Twitter kullanımı üzerine hazırladığı rapor yayınladı. Rapora göre Twitter kullanımı , baz alınan tarihin üzerinden bir yıl bile geçmemesine rağmen ikiye katlanmış durumda. Bizi ilgilendiren ve raporda asıl dikkat çeken nokta ise genç nüfüsta artan Twitter kullanımı. Twitter’ın gençler arasında giderek daha popüler olduğu bir gerçek ve raporda bunu destekler nitelikte. Rapora göre 18-24 yaş aralığındaki her üç kişiden biri Twitter kullanıyor ve bu rakam iki sene öncesine göre neredeyse ikiye katlanmış durumda.

Buraya kadar Facebook’u ilgilendiren bir durum yok. Ancak Los Angeles Times’ın yaptığı haber Facebook için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor. Haberin başlığı aynen şöyle : ” Bazı gençler Facebook’a eski kullanıcılar kadar ilgili değiller. ”  Haberin detaylarına baktığımızda ise bunun nedenlerini görebiliyoruz :

Göze çarpan ilk neden genç kullanıcıların , ebeveynlerinin onları izlediğini bilmesi ve bundan rahatsız olması. Amerika’da 4400 ailenin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre , ebeveynlerin yaklaşık %72’si çocuklarıyla arkadaş ve %72’nin içerisinde ki her on kişiden altısı çocuklarını , onların bilgisi olmadan takip ettiğini söylemiş. Elbette aileniz tarafından takip edilmeniz , onların görmesini yada duymasını istemediğiniz şeylerin Facebook yüzünden ortaya çıkması , gençleri Facebook’tan soğutan bir neden.

Oldukça duygusal bir yazının altına ” Ahmet ben dayın annenlere çok selam ” yazan bir dayının Facebook üzerinde ki varlığı , genç kullanıcıları Facebook’tan soğutan bir diğer neden. Hatta bu rahatsızlık üzerine kurulmuş bir web sitesi bile var. Adı ” Oh Crap. My Parents Joined Facebook. ” , Türkçe meali ” Olamaz , annemler Facebook hesabı açmış ” .

Bu ve bunun gibi sayamadığımız daha bir çok nedenden dolayı , genç kullanıcılar Facebook’tan soğuyabiliyor. Aynı zamanda Twitter kullanımının giderek artması ve özellikle gençler arasında giderek daha popüler olması , acaba Facebook kısa vadede olmasa da uzun vadede bir daralma sürecine girer mi sorusunu akla getiriyor. Şimdilik elimizdeki verilerle böyle bir daralmayı ön görmek çok zor , ancak elimizde ki MySpace örneği her an dengelerin değişebileceğini gösteren güzel bir örnek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

En Güvenilir Sosyal Medya Platformu Linkedin Seçildi

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği… AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Günde ortalama 17 dakika

Kullanıcıların yüzde 24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, yüzde 20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

  • LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.
  • Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Yeni iş bağlantıları kurmak için doğru adres: LinkedIn

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Kullanıcıların çoğu LinkedIn reklamlarını dikkat çekici buluyor!

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu  ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Kripto Para Reklamlarını Yasakladı

Sosyal medya devi Facebook, yeni reklam politikasıyla birlikte Bitcoin, kripto paralar ve ICO’larla ilgili reklamları yasakladı.

Bloomberg’in haberine göre yasak kararı Instagram‘ı da kapsayacak. Şirket bu kararla olası dolandırıcılıkları engellemek istiyor.

Kararın ardından bir açıklama yapan Facebook yöneticisi Rob Leathern ise “İnsanların, aldatmacadan veya aldatmadan korkmadan Facebook reklamlarıyla yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye ve bunları öğrenmeye devam etmesini istiyoruz” ifadesini kullandı. Leathern şu anda kripto para reklamı yapan çok sayıda şirketin kötü niyetli olduğuna da dikkat çekti.

Şirketin ürün yönetimi direktörü olan Rob Leathern, dün yayınladığı bir blog yazısında yeni reklam politikasının “ikili opsiyonlar, ICO’lar ve kripto para birimleri gibi yanıltıcı veya aldatıcı promosyon uygulamalarıyla sıklıkla ilişkilendirilebilen finansal ürünleri ve hizmetleri destekleyen reklamları” hedef aldığını kaydetti.

Leathern yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların sahtekarlık korkusu olmaksızın Facebook reklamlarıyla yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye devam etmelerini istiyoruz. Ancak şu anda iyi niyetle faaliyet göstermeyen ikili opsiyonlar, ICO’lar ve kripto para birimleri reklamı yapan birçok şirket var.”

Leathern, bu tür reklamların sitede potansiyel olarak hileli faaliyetlere karşı gelişen bir politikanın parçası olarak hedef alındığını belirtti.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link