Facebook Yeni MySpace olur mu ? Bu soruyu sormamızın nedeni peşpeşe bu yönde çıkan haberler ve araştırmalar. Tabi ki Facebook 900 milyondan fazla kullanıcı rakamıyla oyunun eli en güçlü oyuncusu ve gelen verilere görede en azından kısa vadede bu pozisyonunu koruyacak gibi gözüküyor. Ancak rakamlar her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Bir zamanların popüler portalı MySpace’te benzer süreçlerden geçmiş , 2006 yılının başından 2008’in sonlarına kadar internetin en popüler sosyal medya portalı ünvanına sahip olmuştu. Ancak azalan ilgiye ve kötü gidişe dur diyemeyen MySpace , 2005 yılında ki 580 milyon dolarlık el değiştirmeden sonra geçen sene neredeyse yok fiyatına ( 35 milyon dolar ) elden çıkarılmıştı.

İlk önce Pew Internet and American Life Project’in Twitter kullanımı üzerine hazırladığı rapor yayınladı. Rapora göre Twitter kullanımı , baz alınan tarihin üzerinden bir yıl bile geçmemesine rağmen ikiye katlanmış durumda. Bizi ilgilendiren ve raporda asıl dikkat çeken nokta ise genç nüfüsta artan Twitter kullanımı. Twitter’ın gençler arasında giderek daha popüler olduğu bir gerçek ve raporda bunu destekler nitelikte. Rapora göre 18-24 yaş aralığındaki her üç kişiden biri Twitter kullanıyor ve bu rakam iki sene öncesine göre neredeyse ikiye katlanmış durumda.

Buraya kadar Facebook’u ilgilendiren bir durum yok. Ancak Los Angeles Times’ın yaptığı haber Facebook için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor. Haberin başlığı aynen şöyle : ” Bazı gençler Facebook’a eski kullanıcılar kadar ilgili değiller. ”  Haberin detaylarına baktığımızda ise bunun nedenlerini görebiliyoruz :

Göze çarpan ilk neden genç kullanıcıların , ebeveynlerinin onları izlediğini bilmesi ve bundan rahatsız olması. Amerika’da 4400 ailenin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre , ebeveynlerin yaklaşık %72’si çocuklarıyla arkadaş ve %72’nin içerisinde ki her on kişiden altısı çocuklarını , onların bilgisi olmadan takip ettiğini söylemiş. Elbette aileniz tarafından takip edilmeniz , onların görmesini yada duymasını istemediğiniz şeylerin Facebook yüzünden ortaya çıkması , gençleri Facebook’tan soğutan bir neden.

Oldukça duygusal bir yazının altına ” Ahmet ben dayın annenlere çok selam ” yazan bir dayının Facebook üzerinde ki varlığı , genç kullanıcıları Facebook’tan soğutan bir diğer neden. Hatta bu rahatsızlık üzerine kurulmuş bir web sitesi bile var. Adı ” Oh Crap. My Parents Joined Facebook. ” , Türkçe meali ” Olamaz , annemler Facebook hesabı açmış ” .

Bu ve bunun gibi sayamadığımız daha bir çok nedenden dolayı , genç kullanıcılar Facebook’tan soğuyabiliyor. Aynı zamanda Twitter kullanımının giderek artması ve özellikle gençler arasında giderek daha popüler olması , acaba Facebook kısa vadede olmasa da uzun vadede bir daralma sürecine girer mi sorusunu akla getiriyor. Şimdilik elimizdeki verilerle böyle bir daralmayı ön görmek çok zor , ancak elimizde ki MySpace örneği her an dengelerin değişebileceğini gösteren güzel bir örnek.

Bir Cevap Yazın