Facebook MySpace’in Yolundan Mı Gidiyor ? 0

Facebook Yeni MySpace olur mu ? Bu soruyu sormamızın nedeni peşpeşe bu yönde çıkan haberler ve araştırmalar. Tabi ki Facebook 900 milyondan fazla kullanıcı rakamıyla oyunun eli en güçlü oyuncusu ve gelen verilere görede en azından kısa vadede bu pozisyonunu koruyacak gibi gözüküyor. Ancak rakamlar her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Bir zamanların popüler portalı MySpace’te benzer süreçlerden geçmiş , 2006 yılının başından 2008’in sonlarına kadar internetin en popüler sosyal medya portalı ünvanına sahip olmuştu. Ancak azalan ilgiye ve kötü gidişe dur diyemeyen MySpace , 2005 yılında ki 580 milyon dolarlık el değiştirmeden sonra geçen sene neredeyse yok fiyatına ( 35 milyon dolar ) elden çıkarılmıştı.

İlk önce Pew Internet and American Life Project’in Twitter kullanımı üzerine hazırladığı rapor yayınladı. Rapora göre Twitter kullanımı , baz alınan tarihin üzerinden bir yıl bile geçmemesine rağmen ikiye katlanmış durumda. Bizi ilgilendiren ve raporda asıl dikkat çeken nokta ise genç nüfüsta artan Twitter kullanımı. Twitter’ın gençler arasında giderek daha popüler olduğu bir gerçek ve raporda bunu destekler nitelikte. Rapora göre 18-24 yaş aralığındaki her üç kişiden biri Twitter kullanıyor ve bu rakam iki sene öncesine göre neredeyse ikiye katlanmış durumda.

Buraya kadar Facebook’u ilgilendiren bir durum yok. Ancak Los Angeles Times’ın yaptığı haber Facebook için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor. Haberin başlığı aynen şöyle : ” Bazı gençler Facebook’a eski kullanıcılar kadar ilgili değiller. ”  Haberin detaylarına baktığımızda ise bunun nedenlerini görebiliyoruz :

Göze çarpan ilk neden genç kullanıcıların , ebeveynlerinin onları izlediğini bilmesi ve bundan rahatsız olması. Amerika’da 4400 ailenin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre , ebeveynlerin yaklaşık %72’si çocuklarıyla arkadaş ve %72’nin içerisinde ki her on kişiden altısı çocuklarını , onların bilgisi olmadan takip ettiğini söylemiş. Elbette aileniz tarafından takip edilmeniz , onların görmesini yada duymasını istemediğiniz şeylerin Facebook yüzünden ortaya çıkması , gençleri Facebook’tan soğutan bir neden.

Oldukça duygusal bir yazının altına ” Ahmet ben dayın annenlere çok selam ” yazan bir dayının Facebook üzerinde ki varlığı , genç kullanıcıları Facebook’tan soğutan bir diğer neden. Hatta bu rahatsızlık üzerine kurulmuş bir web sitesi bile var. Adı ” Oh Crap. My Parents Joined Facebook. ” , Türkçe meali ” Olamaz , annemler Facebook hesabı açmış ” .

Bu ve bunun gibi sayamadığımız daha bir çok nedenden dolayı , genç kullanıcılar Facebook’tan soğuyabiliyor. Aynı zamanda Twitter kullanımının giderek artması ve özellikle gençler arasında giderek daha popüler olması , acaba Facebook kısa vadede olmasa da uzun vadede bir daralma sürecine girer mi sorusunu akla getiriyor. Şimdilik elimizdeki verilerle böyle bir daralmayı ön görmek çok zor , ancak elimizde ki MySpace örneği her an dengelerin değişebileceğini gösteren güzel bir örnek.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link