Facebook Markalara “Parayı Veren Düdüğü Çalar” Diyor

Dev sosyal ağ Facebook kısa bir süre önce, haber akışı algoritmasını değiştireceğini ve kullanıcıların artık marka içeriklerinden çok, arkadaşlarının ve aile üyelerinin yaptığı paylaşımları üst kısımlarda göreceğini duyurmuştu. Bu yeni durum, markaların pazarlama ekiplerini rahatsız etmiş ve yüksek tutarlarda yapılan Facebook reklam harcamalarının geleceği hakkında soru işaretleri yaratmıştı.

Fakat işin aslının tam da öyle olmadığı ortaya çıktı. Zira bu değişikliğin altında, Facebook’un haber akışlarında ilk sırada gözükmek isteyen markalardan daha fazla ücret talep edeceği bir işleyiş yatıyor. Digiday’in bildirdiğine göre “ilk sırada görünme” özelliği, kullanıcıların paylaşımlarını görmek istediği marka sayfaları ve arkadaşlarını kendi iradesiyle seçmesine dayanıyor. Facebook’a göre bu durum, markaların insanların hayatına gerçekten değer katacak içerikler oluşturmasını sağlayacak. Buna göre, kullanıcılar bir reklamverenden gelen içerikleri görmek istediğini seçerse, ancak o zaman o markayı haber akışında görecek.

Facebook

Bu adım uygulamada, pazarlama ekiplerinin işini biraz daha zorlaştıracağa benziyor. Zira zaten haber akışı algoritmasında yapılan ilk değişiklikle aile ve arkadaş paylaşımlarına öncelik verilerek marka içeriklerinin organik yolla kitlelere ulaşma olasılığı azalmıştı. Şimdi bu ikinci adımla, hem de paylaşımların görüneceğine dair herhangi bir garanti verilmeksizin, markaların daha çok insana ulaşmak için daha fazla çabalaması gerekecek.

Özellikle de Facebook’ta sınırlı takipçi sayısı olan sayfaları etkileyecek bu değişimin küçük ve orta ölçekli markaları zorda bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hâlihazırda 10 binden az beğenisi olan Facebook sayfalarından organik yollarla yapılan paylaşımlara, kullanıcıların ancak yüzde 10’unun eriştiğini düşündüğümüzde, haber akışı üzerinde yaşanan son gelişmelerin bu oranı neredeyse sıfıra indirebileceğini öngörebiliriz.

Facebook, organik yolla erişimi hemen hemen ortadan kaldıracak bu kararla markalardan gelecek reklam gelirlerini daha da artırmayı planlıyor.

Bu da yüksek tutarlarda Facebook reklam harcaması yapan büyük markaların, küçükleri ezip geçeceği anlamına geliyor. Büyük resme baktığımız zaman, bu uygulamanın küçük ve orta büyüklükteki markaların dijital pazarlama ekipleri için bir olumlu, bir de olumsuz yönü olacak. Çünkü marka sayfalarının, kullanıcıların görmek istediği içerik kaynakları arasında yer alabilmesi için önce onlara görünmesi gerekecek. Haber akışında öncelik arkadaşlar ve aile üyelerinden gelen paylaşımlar olduğundan, bu sefer de üst sırada gözükmek için reklam harcaması yapmak zorunda kalacaklar

Bu da bu ölçekteki şirketlerin üst yönetimlerinin çok sevdiği “Bütçemiz yok veya kısıtlı.” argümanını sonsuza dek çöpe atacak. Yani parayı vermeyen düdüğü de çalamayacak, dolayısıyla pazarlama ekipleri yönetim kademesinden daha fazla bütçe isteyebilecek. Madalyonun diğer yüzünde ise bu bütçenin hiçbir şekilde bulunamaması durumunda, tabiri caizse Facebook’taki bitkisel hayatı başlayacak. Olası sonucun kesinliği ve keskinliği bu denli sert olunca, oluşacak rekabetin Facebook reklam fiyatlarını artıracağını zaten tahmin edebilirsiniz.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sınırlı pazarlama bütçeleriyle kendini gösterebildiği Facebook da bu karar sonrasında onlar için ayakta kalması zor bir platform olacak.

Facebook’ta reklam veren büyük markalar için ise değişen pek bir şey yok gibi görünüyor. Bu markalar yayıncıların aksine, bu yeniliğin Facebook’taki şişirilmiş takipçi rakamlarını gidererek platformun kötüye kullanımının önüne geçeceğini düşünüyor.

Bakalım Facebook’un kullanıcılar tarafından görülme garantisi olmayan “ilk sırada görün” özelliği, neler getirecek? Markaların, dünyanın en kalabalık kitlesine sahip sosyal ağdan vazgeçmeleri hiç kolay değil. Fakat küçük ve orta ölçekli işletmelerin bütçe bulması da aynı derecede zor. Anlaşılan o ki görece daha adil bir reklam rekabetinin olduğu, doğru hedeflemeler ve verimli bütçe kullanımıyla küçük markaların büyüklere karşı kendini ezdirmemeyi başarabildiği sosyal medya pazarlamasında da artık küçük balıklar büyük balıklara yem olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Tüketicilerin %72’si Videolu İçerikleri Tercih Ediyor

Yeni bir yılın başlangıcıyla önümüzde ki bu 12 aylık sürenin, video pazarlamacılar açısından  nasıl bir süreç olacağını görmenin zamanı geldi.

Sizler için tam dört yıllık video pazarlama anketi sonuçları Wyzowl’da yayımlandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre hem video pazarlamacılar hem tüketiciler açısından bu yıl büyük bir yıl olacak.

Paylaşacağımız istatistikler 2017’nin Aralık ayında 570 tane farklı katılımcıyı araştırarak toplandı. Katılımcılar hem pazarlama uzmanlarından hem çevrimiçi tüketicilerden oluşuyordu. Katılılımcılar pazarlamacılar ve tüketiciler olarak iki kategoriye ayrıldı.

Video kullanımı artıyor

İşletmelerin %81’i videoyu pazarlama aracı olarak kullanıyor. (2017)

Video kullananların %99 ise 2018’de de kullanmaya devam edeceğini söylüyor.

Video kullanmayanların %65’i ise 2018’de başlayacaklarını söylüyor.

Birçok video izliyoruz

İş yerinde izlediğimiz video içeriğine, çevrimiçi gösterilen video hizmetlerine kadar video hayatımızın bir parçası haline geldi. Bizde katılımcılara özellikle tipik bir günde ne kadar video izlediklerini sorduk. Sonuçlarda günde ortalama 1.5 saat video izlendiği sonucunu bulduk. Ayrıca katılımcıların %15’i ise günde 3 saatten fazla video izlediklerini söylediler.

Pazarlamacılar işlerini yapmalarına yardımcı olmak için videoya güveniyorlar

 Pazarlamacıların %97’si videonun ürün veya hizmetlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%76’sı ise videonun satışları arttırmada etkili olduğunu söylüyor.

%47’sı video sayesinde gelen soruların azaldığını söylüyor.

%76’sı trafiğin artmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%80’i videonun web sitelerinde kalma süresini arttırdığını söylüyor.

%95’i insanlar bir ürünü almak istediklerinde onun hakkında daha fazla bilgi almak için açıklayıcı videolara ihtiyaç duyuyorlar.

%81’i insanlar bir markanın videosunu izleyerek onu almaya daha kolay ikna oluyorlar.

%85’i markalardan daha fazla video görmek istediklerini söylüyor.

Tüketiciler videoyu seviyor

Videolar müşterilerimiz gibi bizler için önemli değere sahip. Hem videonun hem yazının bulunduğu bir sayfada müşterilerin %72’si videoyu tercih ediyor.

Paylaşmayı seviyoruz

İnsanlar genelde eğlenceli videoları paylaşmayı seviyorlar. Yapmanız gereken ise belirli bir kitlenin ilgileneceği video içeriğini oluşturmak. Bu sayede tüketicilerin %83’ü bunu kendi sitelerinde arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

Linkedln 2018’de uçmak için hazır

Katılımcılarımıza farklı platformlar hakkında sorular sorduk. Facebook, Youtube, Snapchat, linkedln gibi… Şaşırtıcı bir şekilde ilk sırada linkedln geldi. Şuanda pazarlamacıların yalnızca  %38’i videolarını linkedln üzerinden paylaşırken 2018’in devamında %55’inin yani yarısından fazlasının da kullanacağını söylediler.

Kaynak: blog.hubspot.com

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markalar Sosyal Medya’da 14 Şubat’ı Nasıl Geçirdi?

Markalar, Sevgililer Gününde gerçekleştirdikleri sosyal medya paylaşımları ile takipçilerine birbirinden değişik, keyifli deneyimler sundu.

Markalar, hedef kitlelerine ulaşabilmek için kullandıkları önemli pazarlama kanalları arasında olan sosyal medyada, “Sevgililer Günü” sebebiyle oldukça hareketli bir günler geçirdi. Bazıları sadece basit bir görsel ve hashtag kullanarak geçirirken bazıları bu günü çok iyi değerlendirdi. İşte bunlardan bazıları:

1.Getir

2. Yemeksepeti

3. Hyundai Türkiye

4. BKM

5. Teknosa

6. Muratbey

7. Ford Türkiye

8. BiTaksi

9. Honda Türkiye

10. Little Caesars

11. Vakıfbank

12. Karaca

13. ING Bank

14. BİP

15. İGA

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link