Facebook Markalara “Parayı Veren Düdüğü Çalar” Diyor

Dev sosyal ağ Facebook kısa bir süre önce, haber akışı algoritmasını değiştireceğini ve kullanıcıların artık marka içeriklerinden çok, arkadaşlarının ve aile üyelerinin yaptığı paylaşımları üst kısımlarda göreceğini duyurmuştu. Bu yeni durum, markaların pazarlama ekiplerini rahatsız etmiş ve yüksek tutarlarda yapılan Facebook reklam harcamalarının geleceği hakkında soru işaretleri yaratmıştı.

Fakat işin aslının tam da öyle olmadığı ortaya çıktı. Zira bu değişikliğin altında, Facebook’un haber akışlarında ilk sırada gözükmek isteyen markalardan daha fazla ücret talep edeceği bir işleyiş yatıyor. Digiday’in bildirdiğine göre “ilk sırada görünme” özelliği, kullanıcıların paylaşımlarını görmek istediği marka sayfaları ve arkadaşlarını kendi iradesiyle seçmesine dayanıyor. Facebook’a göre bu durum, markaların insanların hayatına gerçekten değer katacak içerikler oluşturmasını sağlayacak. Buna göre, kullanıcılar bir reklamverenden gelen içerikleri görmek istediğini seçerse, ancak o zaman o markayı haber akışında görecek.

Facebook

Bu adım uygulamada, pazarlama ekiplerinin işini biraz daha zorlaştıracağa benziyor. Zira zaten haber akışı algoritmasında yapılan ilk değişiklikle aile ve arkadaş paylaşımlarına öncelik verilerek marka içeriklerinin organik yolla kitlelere ulaşma olasılığı azalmıştı. Şimdi bu ikinci adımla, hem de paylaşımların görüneceğine dair herhangi bir garanti verilmeksizin, markaların daha çok insana ulaşmak için daha fazla çabalaması gerekecek.

Özellikle de Facebook’ta sınırlı takipçi sayısı olan sayfaları etkileyecek bu değişimin küçük ve orta ölçekli markaları zorda bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hâlihazırda 10 binden az beğenisi olan Facebook sayfalarından organik yollarla yapılan paylaşımlara, kullanıcıların ancak yüzde 10’unun eriştiğini düşündüğümüzde, haber akışı üzerinde yaşanan son gelişmelerin bu oranı neredeyse sıfıra indirebileceğini öngörebiliriz.

Facebook, organik yolla erişimi hemen hemen ortadan kaldıracak bu kararla markalardan gelecek reklam gelirlerini daha da artırmayı planlıyor.

Bu da yüksek tutarlarda Facebook reklam harcaması yapan büyük markaların, küçükleri ezip geçeceği anlamına geliyor. Büyük resme baktığımız zaman, bu uygulamanın küçük ve orta büyüklükteki markaların dijital pazarlama ekipleri için bir olumlu, bir de olumsuz yönü olacak. Çünkü marka sayfalarının, kullanıcıların görmek istediği içerik kaynakları arasında yer alabilmesi için önce onlara görünmesi gerekecek. Haber akışında öncelik arkadaşlar ve aile üyelerinden gelen paylaşımlar olduğundan, bu sefer de üst sırada gözükmek için reklam harcaması yapmak zorunda kalacaklar

Bu da bu ölçekteki şirketlerin üst yönetimlerinin çok sevdiği “Bütçemiz yok veya kısıtlı.” argümanını sonsuza dek çöpe atacak. Yani parayı vermeyen düdüğü de çalamayacak, dolayısıyla pazarlama ekipleri yönetim kademesinden daha fazla bütçe isteyebilecek. Madalyonun diğer yüzünde ise bu bütçenin hiçbir şekilde bulunamaması durumunda, tabiri caizse Facebook’taki bitkisel hayatı başlayacak. Olası sonucun kesinliği ve keskinliği bu denli sert olunca, oluşacak rekabetin Facebook reklam fiyatlarını artıracağını zaten tahmin edebilirsiniz.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sınırlı pazarlama bütçeleriyle kendini gösterebildiği Facebook da bu karar sonrasında onlar için ayakta kalması zor bir platform olacak.

Facebook’ta reklam veren büyük markalar için ise değişen pek bir şey yok gibi görünüyor. Bu markalar yayıncıların aksine, bu yeniliğin Facebook’taki şişirilmiş takipçi rakamlarını gidererek platformun kötüye kullanımının önüne geçeceğini düşünüyor.

Bakalım Facebook’un kullanıcılar tarafından görülme garantisi olmayan “ilk sırada görün” özelliği, neler getirecek? Markaların, dünyanın en kalabalık kitlesine sahip sosyal ağdan vazgeçmeleri hiç kolay değil. Fakat küçük ve orta ölçekli işletmelerin bütçe bulması da aynı derecede zor. Anlaşılan o ki görece daha adil bir reklam rekabetinin olduğu, doğru hedeflemeler ve verimli bütçe kullanımıyla küçük markaların büyüklere karşı kendini ezdirmemeyi başarabildiği sosyal medya pazarlamasında da artık küçük balıklar büyük balıklara yem olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link