Facebook Kullanıcı Deneyimini Daha Kaliteli İçerikle İyileştirecek! 0

Kaliteli içerik, kaliteli içerik, kaliteli içerik… Facebook da diğer sosyal mecralar gibi bünyesinde bulunan kaliteli içeriği artırmanın, yani doğal olarak kullanıcı deneyimini iyileştirmenin peşinde. Çünkü kullanıcı deneyimini iyileştirmek, kullanıcılara alakalı ve kaliteli içerik sunmaktan geçiyor. Her geçen gün daha fazla duymaya başladığımız bu “kaliteli içerik” kavramı, biz benimsesek de benimsemesek de önemini artırmaya devam ediyor.

Facebook’un geçtiğimiz günlerde duyurduğu haber akışı değişiklikleri de kaliteli içeriği ön plana çıkarmaya yönelik oldu. Kaliteli içeriği ön plana çıkarmakla beraber kullanıcıların karşısına daha alakalı içerikleri sunmak için önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek olan bu 3 değişikliğe göz attıktan sonra, yayıncıların bu konuda neler yapması gerektiğine kısaca değinelim:

1-) Mevcut durumda Facebook, aynı kaynağın paylaştığı 1’den fazla içeriği göstermekte katı kurallara sahip. Ancak bu güncelleme ile birlikte artık bu kurallar gevşetilmiş durumda. Haber akışındaki içerikleri çabuk tükettiklerini söyleyen kullanıcıların geri bildirimleri dikkate alınarak yapılan bu güncellemenin, içerik yayıncıları için oldukça olumlu olacağı aşikar.

2-) Bu güncelleme ile de yakın arkadaşlarının yaptığı tüm paylaşımları göremediklerini söyleyen kullanıcıların şikayetlerine çare aranmış. Artık çok fazla etkileşim içinde olduğumuz arkadaşlarımızın yaptığı fotoğraf, video, link veya metin paylaşımlarını haber akışımızın daha üst sıralarında göreceğiz. Fakat bununla birlikte, çok fazla etkileşim içinde olduğumuz sayfaların paylaşımları da haber akışımızda yer almaya devam edecek. Ama muhtemelen arkadaş paylaşımlarının gerisinde kalacak.

3-) Arkadaşlarımızın herhangi bir sayfa gönderisine yorum yapması veya onu beğenmesi karşımıza artık daha az çıkacak. Bu da markalar için çok büyük bir önemi olan 2. derece etkileşim şanslarını iyice azaltacak.

Sonuçlar

  • Bu değişikliklerden sonra kullanıcıların haber akışında ne göreceği takip edilen sayfalar, etkileşim içine girilen içerikler ve yakın arkadaşların hareketlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterecek.

  • Arkadaş paylaşımları, sayfa paylaşımlarına göre çoğu zaman daha üstte yer alacak.

  • Direkt yapılan paylaşımlar, yorum ve beğeni bildirimlerinden daha göz önünde olacak.

  • Kullanıcılar artık daha az alakasız içerik görecekler.

Yayıncılar Neler Yapabilir?

  • Kitleniz tarafından paylaşmaya değer bulunacak içeriklere ağırlık verilmesi gerekiyor. Yapılan yorumların ve beğenilerin artık eskisi gibi diğer kullanıcılara gözükmeyeceğini de hesaba katarsak paylaşımın değeri artık iyice artmış durumda. Burada da konu yine ve yine içerik pazarlamasına geliyor. Ancak içerik pazarlaması yaparken de sıkça yapılan bazı hatalardan kaçınmak gerekiyor. 2015’te yapılan başarılı içerik pazarlaması örneklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Web sitenizdeki içeriklerinizde sosyal paylaşım butonlarını daha efektif konumlandırarak insanların o içeriğinizi kendi hesaplarından paylaşmalarına yönlendirebilirsiniz. Bu sayede bu içerik, kullanıcının Facebook sayfasında direkt paylaşım olarak yer alacağı için paylaşan kişinin arkadaşlarına da daha fazla gözükecektir.
  • İçeriğinizi yayınlarken hedefleme özelliğini kullanarak içeriğinizin daha alakalı bir kitlenin karşısına çıkarabilir, yani paylaşılma ihtimalini artırabilirsiniz. Çoğu yayıncının bilmediği veya bilse bile kullanmaya gerek duymadığı bu özellik aslında oldukça etkilidir. Hedeflemeyi aşağıdaki ilk görselde yer alan ikona tıklayarak yapabilirsiniz. Eğer bu ikon sizde gözükmüyorsa sayfanızın sağ üstündeki Ayarlar bölümüne tıkladıktan sonra aşağıdaki 2. görselde gösterilen alandan ikonunuzu aktif duruma getirebilirsiniz.

facebook-icerik-hedefleme

facebook-icerik-hedefleme-2

Bir Cevap Yazın

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link