Facebook Kendi Tarayıcısını Oluşturmanın Peşinde

 Ne zaman Facebook’la ilgili bir haber hazırlasak , sık sık Facebook’un kendi ekosistemini oluşturma çabası içerisinde olduğundan , Facebook tarafından resmi olarak böyle bir söylemde bulunulmasa da , yaptığı hamlelerden böyle bir girişim içerisinde olduğunu sezdiğimizden bahsederiz.

Bir kaç gündür sosyal medyada dolaşan bir söylenti Facebook’un bu sezgilerimizi haklı çıkaracak bir hamle içerisinde olduğu gösteriyor. Söylenti Facebook’un Opera web tarayıcısını satın alarak kendi tarayıcısını oluşturması üzerine. İlk bakışta mantıksız gibi görünen bu hareket , aslında Facebook’un ta en başından beri yapmaya çalıştığı kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarının belki de en önemli hamlesini oluşturuyor.

Bu hamleyi anladıktan sonra karşımıza iki soru çıkıyor : Facebook neden Opera’yı seçmiş olabilir ve neden kendine ait bir tarayıcı oluşturmanın peşinde ?

Facebook’un Opera’yı seçmesinin bir çok mantıklı yönü var. Bunlardan ilki Opera’nın mobil cihazlar için üretmiş olduğu tarayıcıda %22’lik pazar payıyla lider konumda bulunması. Bu da Opera’nın Facebook’un mobile verdiği önemle örtüşen bir özelliği. Ayrıca Opera’nın bünyesinde bulunan iki mobil reklam ajansı da Facebook’un Opera’yı tercih etmesinin bir diğer nedeni olabilir.

 Peki Facebook neden kendine özgü bir tarayıcıya sahip olmak istiyor olabilir ?

Aklımıza ilk gelen neden , oluşturacakları eklentilerle birlikte kullanıcılara anlık olarak , direk tarayıcı üzerinden Facebook hesaplarına bağlı kalma imkanını sağlayarak Facebook’u internet kavramıyla daha da özdeş hale getirmek olabilir. Ayrıca bu hamleyle , Google’ın Google + ‘ la yapmak isteyipte başarılı olamadığı entegre kavramını bir adım daha ileri götürerek ( her ne kadar Google +  isteneni veremesede ) Google + ‘ la  olan rekabette arayı açmak istemesi de nedenler arasında olabilir.

Bir diğer neden ise sektörde ki ağır taşların neredeyse hepsinin kendilerine ait bir web tarayıcıya sahip olması. Geçtiğimiz hafta Yahoo’nun da kendine ait bir tarayıcıyı piyasaya sürdüğünü duyurmasından sonra Facebook hariç diğer tüm büyük oyuncular kendi tarayıcılarına sahip oldu. Bir anlamda bu yarışta geride kalmak istemeyen Facebook , böyle bir hamle içerisinde olabilir.

Facebook’un Opera’yı satın alması şimdilik sadece bir söylentiden ibaret. Ancak yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Facebook’un böyle bir hamle içerisinde olması yüksek bir olasılık gibi gözüküyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday