Facebook Kendi Tarayıcısını Oluşturmanın Peşinde 0

 Ne zaman Facebook’la ilgili bir haber hazırlasak , sık sık Facebook’un kendi ekosistemini oluşturma çabası içerisinde olduğundan , Facebook tarafından resmi olarak böyle bir söylemde bulunulmasa da , yaptığı hamlelerden böyle bir girişim içerisinde olduğunu sezdiğimizden bahsederiz.

Bir kaç gündür sosyal medyada dolaşan bir söylenti Facebook’un bu sezgilerimizi haklı çıkaracak bir hamle içerisinde olduğu gösteriyor. Söylenti Facebook’un Opera web tarayıcısını satın alarak kendi tarayıcısını oluşturması üzerine. İlk bakışta mantıksız gibi görünen bu hareket , aslında Facebook’un ta en başından beri yapmaya çalıştığı kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarının belki de en önemli hamlesini oluşturuyor.

Bu hamleyi anladıktan sonra karşımıza iki soru çıkıyor : Facebook neden Opera’yı seçmiş olabilir ve neden kendine ait bir tarayıcı oluşturmanın peşinde ?

Facebook’un Opera’yı seçmesinin bir çok mantıklı yönü var. Bunlardan ilki Opera’nın mobil cihazlar için üretmiş olduğu tarayıcıda %22’lik pazar payıyla lider konumda bulunması. Bu da Opera’nın Facebook’un mobile verdiği önemle örtüşen bir özelliği. Ayrıca Opera’nın bünyesinde bulunan iki mobil reklam ajansı da Facebook’un Opera’yı tercih etmesinin bir diğer nedeni olabilir.

 Peki Facebook neden kendine özgü bir tarayıcıya sahip olmak istiyor olabilir ?

Aklımıza ilk gelen neden , oluşturacakları eklentilerle birlikte kullanıcılara anlık olarak , direk tarayıcı üzerinden Facebook hesaplarına bağlı kalma imkanını sağlayarak Facebook’u internet kavramıyla daha da özdeş hale getirmek olabilir. Ayrıca bu hamleyle , Google’ın Google + ‘ la yapmak isteyipte başarılı olamadığı entegre kavramını bir adım daha ileri götürerek ( her ne kadar Google +  isteneni veremesede ) Google + ‘ la  olan rekabette arayı açmak istemesi de nedenler arasında olabilir.

Bir diğer neden ise sektörde ki ağır taşların neredeyse hepsinin kendilerine ait bir web tarayıcıya sahip olması. Geçtiğimiz hafta Yahoo’nun da kendine ait bir tarayıcıyı piyasaya sürdüğünü duyurmasından sonra Facebook hariç diğer tüm büyük oyuncular kendi tarayıcılarına sahip oldu. Bir anlamda bu yarışta geride kalmak istemeyen Facebook , böyle bir hamle içerisinde olabilir.

Facebook’un Opera’yı satın alması şimdilik sadece bir söylentiden ibaret. Ancak yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Facebook’un böyle bir hamle içerisinde olması yüksek bir olasılık gibi gözüküyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayelerinizi Facebook’ta da Paylaşabileceksiniz 0

Bilindiği üzere Instagram’dan sonra Facebook da Hikayeler özelliğini eklemişti fakat beklediği başarı oranını yakalayamamıştı. Bu özelliği daha aktif şekilde kullandırmak isteyen Facebook ise bu konuda bünyesinde bulundurduğu Instagram ile entegre bir yapı kurma kararı aldı.

Facebook, test aşamasından sonra kullanıcılarının Instagram hikayelerini isterlerse iki platfomda da paylaşabileceklerini açıkladı. Yani, Instagram’da oluşturduğunuz hikayeyi uygulamadan çıkmadan Facebook’ta da kolaylıkla yayınlayabileceksiniz.

Bu paylaşımlar Facebook’un Hikayeler kısmında, kullanıcı adının altında Instagram yazısıyla diğerlerinden ayırt edilecek. Söylentiler, bazı kullanıcıların özelliği şimdiden bu haliyle kullanmaya başladığı yönünde. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa, Facebook artık her özelliğin her platforma uymadığını, mecraya özel farklı projeler geliştirmesi gerektiğini düşünmeye başlar diye umut ediyoruz.

Facebook Sahte Haber Yapan Sayfaları Kapatıyor 0

Hatırlarsanız Facebook ile ilgili daha önceki haberimizde ürün reklamlarını yayınlayan Audience Network gibi ağlarda yaşanan yanlış tıklanmaların reklam verenlere yansıtılmayacağını ve raporlanmayacağını belirtmiştik.

Şimdi ise Facebook sahte haber yapan sayfalara savaş açıyor. Bilindiği üzere Facebook’ta karşımıza sürekli sahte haber yapan sayfalar çıkıyor ya da takip ettiğimiz bazı sayfalar sahte haberler paylaşıp bizi yanıltabiliyor. Facebook bu durumun farkında olacak sahte haberler için çeşitli önlemler almaya başlıyor.

Facebook’un Spam Sorunu

Facebook sahte haber yapan siteleri engelleyebilmek için bu sayfaların ana sayfada reklam vermelerini engelleyecek. Facebook 2017 yılı içerisinde başlatacak olduğu bu uygulamayla sahte haberlerin yerine doğru içeriklerin yaygınlaşmasını hedefliyor. Sahte haber yapan spamcıların nasıl cezalandıracakları ise merak konusu.

Ayrıca Facebook, sahte reklam yapan sayfaların gelirlerini durdurmakta da iddialı. Sahte haber yapan sayfalar artık link ve reklam veremeyecekler. Bu güncelleme ile beraber daha sıkı denetim altında tutulacaklar. Haber bölümü sorumlusu Adam Mosseri ise şu açıklamayı yaptı; ”Bir sürü sahte hesabın mali anlamda spam haberlerden gelir elde ettiğini gözlemledik. Spam haber yapanlar tanınmış haber kuruluşları gibi haber yaparak insanların sayfalarını ziyaret etmelerini sağlıyorlar. Sahte haber yapan bu sayfalar çoğunlukla reklamlar ve sahte içeriklerle para kazanıyorlar.” dedi.

Bunun ardından Facebook, sahte haber paylaşımının bırakılması durumunda bu sayfalara tekrar reklam verilmesine izin verileceğini, fakat bunun gerçekleşmeden önce sayfanın bu haberleri tekrarlamaması zorunluluğu olacağını belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link