Facebook İşletmeler İçin Teklif Uygulamasını Hayata Geçiriyor 0

Facebook geçtiğimiz sene çalışmalarına başladığını duyurduğu ve son olarak şubat ayındaki bir konferansta detaylarını açıkladığı  işletmeler , markalar ve organizasyonlar için Groupon tarzı bir sistemi hayata geçirdiğini açıkladı. Sistemin ismi ” Facebook Teklif ( Facebook Offer ) ”

Sistemin artılarına eksiklerine geçmeden önce nasıl çalıştığına bakalım :

Öncelikle bu sistemin işletme , marka yada organizasyonlara herhangi bir maliyeti olmadığını söylemek gerek. Şartları karşılayan her kuruluş kendi teklifini hiçbir ücret ödemeden kolayca oluşturabiliyor.

Teklif oluşturmak herhangi bir etkinlik oluşturmakla aynı basitlikte. Aynı menüleri kullanarak teklifinizin başlığını , hangi oranda indirim sağlayacağınızı ve teklifinizin ne zaman sona ereceğini seçebiliyorsunuz.

Teklif uygulamasının detaylarını Facebook’un hazırlamış olduğu videodan da görebilirsiniz :

httpv://www.youtube.com/watch?v=B60eo6HcFJg

İlk bakışta işletmeler için avantajlı görünen bu sistem , kendi içerisinde birçok dezavantaj da barındırmakta. Teklif hazırlamadan önce işletmelerin özellikle dikkat etmeleri gereken noktalar var. Bazı öne çıkan noktalar ise şöyle :

Bunlardan ilki teklif hazırlarken işletme olarak işletmenizin büyüklüğünü ve kapasitesini dikkate almak. 

Birçok küçük işletme işlerini canladırmak amacıyla bu sistemi kullanıyor ancak iyi düşünülmeden ,  işletmenin büyüklüğü ve kapasitesi göz önünde bulundurulmadan hazırlanan kampanyalar işletmelerde büyük zararlara yol açmakta. Bu konuya en iyi örnek ” Need a Cake ” isimli firma. Normalde 26 Sterlinden sattığı  kekleri Groupon üzerinden yürüttüğü kampanya ile 6.5 Sterline satacağını duyuran firma , normalde aylık 100 kek olan üretim hacmini gelen siparişler sonucu 8500’e çıkarmak zorunda kalmış , siparişleri yetiştirmek için ekstradan 25 kişiyi işe almak zorunda kalan firma kampanya sonunda yaptığı her kek için 2.5 sterlin zarar etmiş.

 Bir diğer dezavantaj ise müşteri hacminde yaşanan azalma

Birçok tüketici daha önce neredeyse üçte biri fiyatına aldığı ürünü yada hizmeti normal fiyatından almak için tekrar o işletmeyi tercih etmiyor. Bu durum ilk başlarda işletmeye gelen müşteri sayısında bir artışa yol açıyor gibi gözükse de tüketicinin indirimli fiyata alışmasından dolayı uzun vadede müşteri kaybına yol açıyor.

Teklif sistemi işletmeler açısından birçok avantaj ve dezavantaj taşıyor. İşletmelerin bu sistemi kullanmadan önce , kendi değerlerini göz önünde tutarak bu kararları vermesi hem kendileri hemde müşteri memnuniyeti açısından büyük önem arz etmekte.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link