Facebook’un deneyim tabanlı uygulaması Facebook Home, 500.000 barajını aşarak tarihe yeni bir mihenk taşı daha koydu. Her ne kadar Google Play uygulamanın indirilme rakamını tam olarak vermek yerine belirli bir aralığı göstermeyi tercih etse de, Facebook Home’un 500.000 kez indirilme rakamına ulaştığını açıklayan Benedict Evans oldu.

12 Nisan’da Amerika’da 16 Nisan’da da tüm dünyada kullanıma sunulan Facebook Home, her ne kadar yalnızca HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II modellerini desteklese de, kısa bir sürede 500.000 indirilme rakamını aştı. Her ne kadar Facebook Home, büyük bir başarı yakalamış gibi görünse de öne çıkan bir kaç nokta var:

Facebook’un bir milyarı aşkın kullanıcı rakamına sahip olması, 500.000 indirilme rakamını normal bir değer kılacak kadar yüksek. Facebook’un bu uygulamanın piyasaya sürüleceğini günler öncesinden duyurması ve 500.000 rakamına ancak 9 günde ulaşılması, Facebook Home’un kullanıcılar tarafından beğenilmemiş olabileceği sorusunu akla getiriyor. Instagram’ın Android markete gelmesiyle birlikte, bir günde bir milyon barajını aşması, bu soruları daha da derinleştiren bir diğer etken.

Öne çıkan bir diğer nokta ise uygulamanın yalnızca birkaç telefon tarafından destekleniyor olması. An itibariyle yalnızca HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II tarafından desteklenen Facebook Home, yakın zamanda HTC One ve Galaxy S4 üzerinde de çalışır halde olacak. Uygulamanın yalnızca bu telefonlar çerçevesinde kullanılabilir olması, uygulamanın geniş kitlelere ulaşmasını engelleyen en büyük etkenlerden biri. 

An itibariyle yalnızca Android platformu üzerinde çalışan Facebook Home’un, yabancı kaynaklarda çıkan haberlere göre iOS ve Windows Phone patformları üzerinde de çalışır hale gelmesi için görüşmelere başladığı görülüyor. Bu hamle Facebook Home’un her ne kadar kullanım oranını artıracak olsa da, kullanıcıların deneyim tabanlı bir uygulamayı merak ettikleri için bu uygulamayı indirdikleri bir gerçek. Uygulamanın beğenilip beğenilmediği ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

Bir Cevap Yazın