Facebook Home 500.000’i Geçti Ama ? 0

Facebook’un deneyim tabanlı uygulaması Facebook Home, 500.000 barajını aşarak tarihe yeni bir mihenk taşı daha koydu. Her ne kadar Google Play uygulamanın indirilme rakamını tam olarak vermek yerine belirli bir aralığı göstermeyi tercih etse de, Facebook Home’un 500.000 kez indirilme rakamına ulaştığını açıklayan Benedict Evans oldu.

12 Nisan’da Amerika’da 16 Nisan’da da tüm dünyada kullanıma sunulan Facebook Home, her ne kadar yalnızca HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II modellerini desteklese de, kısa bir sürede 500.000 indirilme rakamını aştı. Her ne kadar Facebook Home, büyük bir başarı yakalamış gibi görünse de öne çıkan bir kaç nokta var:

Facebook’un bir milyarı aşkın kullanıcı rakamına sahip olması, 500.000 indirilme rakamını normal bir değer kılacak kadar yüksek. Facebook’un bu uygulamanın piyasaya sürüleceğini günler öncesinden duyurması ve 500.000 rakamına ancak 9 günde ulaşılması, Facebook Home’un kullanıcılar tarafından beğenilmemiş olabileceği sorusunu akla getiriyor. Instagram’ın Android markete gelmesiyle birlikte, bir günde bir milyon barajını aşması, bu soruları daha da derinleştiren bir diğer etken.

Öne çıkan bir diğer nokta ise uygulamanın yalnızca birkaç telefon tarafından destekleniyor olması. An itibariyle yalnızca HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II tarafından desteklenen Facebook Home, yakın zamanda HTC One ve Galaxy S4 üzerinde de çalışır halde olacak. Uygulamanın yalnızca bu telefonlar çerçevesinde kullanılabilir olması, uygulamanın geniş kitlelere ulaşmasını engelleyen en büyük etkenlerden biri. 

An itibariyle yalnızca Android platformu üzerinde çalışan Facebook Home’un, yabancı kaynaklarda çıkan haberlere göre iOS ve Windows Phone patformları üzerinde de çalışır hale gelmesi için görüşmelere başladığı görülüyor. Bu hamle Facebook Home’un her ne kadar kullanım oranını artıracak olsa da, kullanıcıların deneyim tabanlı bir uygulamayı merak ettikleri için bu uygulamayı indirdikleri bir gerçek. Uygulamanın beğenilip beğenilmediği ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Instagram Hikayelerinde 24 Saat Zorunluluğu Kalkıyor 0

Hatırlarsanız daha önceki haftalarda Facebook Hikayeler özelliği için beklenilen başarıyı göstermediği için Instagram ile birleşme kararı aldığını artık Instagram Hikayelerinizi Facebook üzerinden de paylaşabileceğinizi duyurmuştuk.

Şimdi ise, Instagram’ın Android ve iOS mobil uygulamaları için yayınlanacak olan güncellemeyle son 24 saatteki içeriklerdeki paylaşım sınırı ortadan kalkıyor ve süre bir haftaya çıkıyor.

Dünya çapında 700 milyon civarı kullanıcısı bulunan Instagram’ın bilindiği gibi fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılan bir uygulamad. Uygulamaya getirilen Hikaye özelliğinin kullanıcılar tarafından çok beğenildiği apaçık ortada ve bununla beraber pek çok kullanıcı fotoğraf paylaşmak yerine hikaye atmaya başladı. Bu kadar ilginin ardında Instagram hikayelerinde son 24 saat zorunluluğunun kaldırılması üzerine çalışmalara başladı.

24 saat zorunluluğu kalkıyor

Snapchat uygulamasında bulunan ve ardından Facebook’un sahibi olduğu Instagram’a da eklenen hikaye özelliği oldukça beğenildi ve kısa sürede Snapchat’i saf dışı bırakmayı başardı. Artık herkes gittiği yerlerden kendisinin ya da mekanın fotoğrafını çekerek hikaye olarak paylaşmaya başladı. Bilindiği üzere Instagram’dan hikaye atmak için çektiğiniz fotoğrafın son 24 saate ait olması gerekmekte. Yani siz 1 günü doldurduktan sonra fotoğrafı atamıyorsunuz çünkü uygulama size bu izni vermiyor. Bunun ardından Instagram sonunda merakla bekleyenler için müjdeyi duyurdu ve  büyük tepkilere yol açan bu kısıtlamayı sonunda kaldıracağını belirtti.

Bir hafta sınırı geliyor

Henüz ortada bir şey olmamakla beraber 24 saat sınırı olan hikaye paylaşımlarının son bir haftaya çekilmesi bekleniyor. Artık anlık olarak gittiğiniz yerlerden durum atmak istemiyor ve mekandan döndükten sonra hikaye paylaşmak istiyorsanız Instagram sizin galerinize bağlanıyor ve son 3 gün hatta 1 hafta içerisinde çekmiş olduğunuz resim ya da videoları ekrana getirebiliyor olacak.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link