Facebook Halka Arz Fiyatına Yaklaşıyor 0

Sosyal medyanın bir numarası Facebook, 2012 Mayıs’ında gerçekleştirdiği halka arzdan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Eylül 2012’de 17 dolar seviyelerini gören Facebook’ta çalışanlar dahi hisseleri elinden çıkarmaya çalışmıştı. Ancak bu tarihten sonra politikalarını borsaya göre şekillendiren Zuckerberg ve ekibi, bu girişimlerin meyvelerini toplamaya 2013 itibariyle başlamıştı. Yükseliş trendine geçen hisseler, Temmuz ayı itibariyle 30 dolar üstündeki yerini sağlamlaştırdı ve halka arz fiyatı olan 38 dolara göz kırpmaya başladı.

Temmuz ayı içerisinde 37 doların üstüne çıkıp inen Facebook hisseleri, dün itibariyle küçük bir düşüşle 36.80 dolardan kapattı. Mayıs 2012’de oldukça yüksek bir değerleme yapılan hisseler, dudak uçuklatan fiyatıyla teknoloji dünyasındaki en büyük halka açılmalardan biri olarak tarihe geçmişti. Ancak bu ses getiren halka arzın ardından tepetaklak olan hisseler için özellikle halka arzda Facebook’a partnerlik eden şirketlerin değerlemelerde hatalı davrandığını öne sürüyorlardı.

Bu zor günleri, geliştirilen pek çok yenilik ve mobile verilen ağırlık ile atlatan Facebook, hisselerine 2013 yılında %33 değer kazandırarak adeta küllerinden yeniden doğdu. 820 milyonun üzerinde üyesi bulunan platform,akıllı telefon ve tablet uygulamalarına verilen ağırlık ile, 1.81 milyar dolarlık 2. çeyrek gelirinin %41’ini mobil reklamlarından elde etti ve yatırımcıların gözünde halka arz öncesi cazibesini yeniden yakaladı.

Facebook’un halka arzı sonrası geliştirilen yeni uygulamalar ve stratejileri “Facebook’un Halka Arzından Bu Yana Değişenler” yazımızda vurgulamış ve şirketin gelecekte borsadaki değerine çok önemli katkılar yapacağını belirtmiştik. Ancak Facebook’un son dönemde kullanıcılar gözünde popülerliğini kaybettiği konuşuluyor ve bu ileride borsayı da negatif etkileyebilir. O sebeple Facebook’un borsaya yönelik adımları atarken, kullanıcılar tarafını ihmal etmemesi gerekiyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

Markalar da Artık Facebook’tan Hikaye Yayınlayabilecek 0

Facebook uzun zamandır geliştirmeye ve kullanımını artırmaya çalıştığı Hikayeler özelliği için yeni bir adım daha attı. Daha öncesinde Facebook Hikayelerini Instagram’a entegre etmiş ve kullanıcıların iki platformda da hikayelerini paylaşabilmelerini sağlamıştı.

Facebook uzun zamandır üzerinde çalıştığı Hikayeler özelliğinden hala istediği verimi almış durumda değil. Kişisel hesap sahiplerinden istediği verimi alamayan Facebook şimdi ise bu özelliği markalara açarak onlar üzerinden bir etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Markalar artık resmi Facebook sayfalarında hikaye paylaşabilecek ve bu hikayeler üzerinden takipçileriyle etkileşime girebilecek. Bu özellik daha önce Instagram üzerinde kullanılmış ve markalar için önemli bir duyuru mecrası haline gelmişti. Markalar hali hazırda etkinliklerini, kampanyalarını vb. Instagram Hikayeleri üzerinden sıklıkla paylaşır durumdalar.

Facebook’un bu yeni hamlesi Hikayeler özelliği konusunda ne kadar ısrarcı olduğunun kanıtı. Görünen o ki şirket bu özelliği öldürmemeye kararlı. Ancak bize göre insanlar tüm özelliklerin bir mecrada toplanması durumuna alışmış değil. İnsanların algısında Hikayeler özelliği Snapchat ve Instagram’a özel ve o mecrada kullanılınca daha etkileşimli. Facebook bunu kırmak için yüksek takipçili marka hesaplarına yatırım yapsa da bu konuda ne kadar başarılı olacağı hala bolca soru işaretleriyle dolu.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link