Sosyal medyanın bir numarası Facebook, 2012 Mayıs’ında gerçekleştirdiği halka arzdan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Eylül 2012’de 17 dolar seviyelerini gören Facebook’ta çalışanlar dahi hisseleri elinden çıkarmaya çalışmıştı. Ancak bu tarihten sonra politikalarını borsaya göre şekillendiren Zuckerberg ve ekibi, bu girişimlerin meyvelerini toplamaya 2013 itibariyle başlamıştı. Yükseliş trendine geçen hisseler, Temmuz ayı itibariyle 30 dolar üstündeki yerini sağlamlaştırdı ve halka arz fiyatı olan 38 dolara göz kırpmaya başladı.

Temmuz ayı içerisinde 37 doların üstüne çıkıp inen Facebook hisseleri, dün itibariyle küçük bir düşüşle 36.80 dolardan kapattı. Mayıs 2012’de oldukça yüksek bir değerleme yapılan hisseler, dudak uçuklatan fiyatıyla teknoloji dünyasındaki en büyük halka açılmalardan biri olarak tarihe geçmişti. Ancak bu ses getiren halka arzın ardından tepetaklak olan hisseler için özellikle halka arzda Facebook’a partnerlik eden şirketlerin değerlemelerde hatalı davrandığını öne sürüyorlardı.

Bu zor günleri, geliştirilen pek çok yenilik ve mobile verilen ağırlık ile atlatan Facebook, hisselerine 2013 yılında %33 değer kazandırarak adeta küllerinden yeniden doğdu. 820 milyonun üzerinde üyesi bulunan platform,akıllı telefon ve tablet uygulamalarına verilen ağırlık ile, 1.81 milyar dolarlık 2. çeyrek gelirinin %41’ini mobil reklamlarından elde etti ve yatırımcıların gözünde halka arz öncesi cazibesini yeniden yakaladı.

Facebook’un halka arzı sonrası geliştirilen yeni uygulamalar ve stratejileri “Facebook’un Halka Arzından Bu Yana Değişenler” yazımızda vurgulamış ve şirketin gelecekte borsadaki değerine çok önemli katkılar yapacağını belirtmiştik. Ancak Facebook’un son dönemde kullanıcılar gözünde popülerliğini kaybettiği konuşuluyor ve bu ileride borsayı da negatif etkileyebilir. O sebeple Facebook’un borsaya yönelik adımları atarken, kullanıcılar tarafını ihmal etmemesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın