Facebook birkaç ay önce hayata geçirdiği Grafik Araması özelliğini güncellemeye hazırlanıyor. Ocak ayında piyasaya sürülen ancak henüz istenen başarıyı yakalayamayan Grafik Araması özelliği yeni yüzüyle atağa geçiyor.

Hatırlarsanız Facebook geçtiğimiz aylarda Grafik Araması özelliğini kullanıcılara tanıtmıştı. Ancak uzun süren test süreçleri yüzünden bu özellik beklenen etkiyi yaratamadı.Köpek seven arkadaşlar ya daX mekanda çalışan evli kadınlar gibi çok spesifik aramalara cevap vermesi beklenen uygulama 1.1 milyar kullanıcıya ulaşmakta zorlanınca yetkililer çareyi uygulamayı güncellemekte buldu.

Ülkemiz için henüz bir hareketlenme olmasa da siteyi İngilizce kullananlar için Graph Search özelliğinin dün itibariyle aktif hale geleceği belirtildi. Bazı kaynaklarda ise sistemin sadece ABD’li kullanıcılara açılacağı belirtiliyor.

Kullanıcı sayısını arttırmaktansa onların sayfada daha çok zaman geçirmesini sağlamak isteyen Facebook yönetiminin attığı bu adım başarıya ulaşacak mı sorusu herkesi meraklandırırken konunun etik boyutu da popüler tartışmalar arasına girdi. Kullanıcıların sayfa ve yorum beğenilerinden paylaştıkları tüm içeriklere kadar kategorize ederek sonuçlar sunan uygulamanın mahremiyet konusunda sıkıntı yaratacağı düşünülüyor. Şirketin gizlilik ve güvenlik direktörü Nicky Colaco ise bu gibi durumların önlenmesi için yeni gizlilik ayarlarını aktif hale getireceklerini vurguladı.

Mahremiyet konusunda ne gibi sıkıntılar doğacağını merak edenler ayrıntılı olarak örnek aramaları inceleyebilirler:

http://actualfacebookgraphsearches.tumblr.com/

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın