Facebook interneti tek bir çatı altında toplama çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde yaptığı görüntülü konuşma, grafik arama motoru hamlelerinin yanında, yeni zaman tüneli tasarımıyla da  gündemi anlık takip etme özelliğini ekleyen Facebook, tüm bunların yanına şimdi de telefonlar arası ücretsiz konuşma özelliğini ekliyor.

6a00d8341bfc6e53ef017ee6ea8d31970d

Bundan önce sırasıyla Amerika ve Kanada’ da, WiFi yada operatörün sağladığı data aktarımı (Edge – 3G – 4G ) sayesinde, Facebook arkadaşlarınızla cep telefonunuz üzerinden ücretsiz konuşma özelliğini test eden Facebook, bu özelliğini genişleterek Avrupa kıtasına taşıdı. Avrupa kıtasında ilk olarak İngiltere’de denenen sistem, Facebook’un Messenger uygulaması üzerinden, seçtiğiniz arkadaşınızı tek bir dokunuşla ücretsiz olarak aramanıza izin veriyor. 2011 yılından beri Skype’la anlaşma halinde olan ve Facebook üzerinden bu anlaşmaya bağlı olarak görüntülü konuşma hizmeti veren Facebook, sahip olduğu dev kullanıcı rakamıyla, Voip hizmeti veren firmaları zorlayacağa benziyor.

Facebook Messenger listenizde yer alan arkadaşlarınızı uygulama üzerinden aradığınızda, ekran üzerinde belirecek olan bir uyarı mesajıyla bağlantı sağlayacak olan Facebook’un, yapılan testlerde VOIP hizmeti veren Skype ve Viber’la rekabet edebilecek düzeyde bir hizmet kalitesine sahip olduğu belirtildi. Şimdilik yalnızca iOS üzerinde çalışan uygulamalarda aktif olduğu belirtilen özelliğin, Android tabanlı akıllı telefonlara ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

Bir Cevap Yazın