Etkili Ürün Detay Sayfası için 8 Kural

E-ticaret sitelerinin en büyük amacı ürün satmak. Ürün sayfası, e-ticaret sitelerinin, siteye gelen ziyaretçiyi, müşteriye çevirmek için en önemli sayfalardan biri; bu yüzden çok dikkatli tasarlanması gereken bir sayfa. Ürün detayında yapılan küçük bir hata bile ziyaretçinin siteye olan güvenini sarsıp siteden çıkmasına sebep olabilir. Ürün detay sayfasının optimizasyonu ürüne ve hedef kitleye göre değişse de mutlaka sahip olması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallara göz atalım:

1) Ürün Resimleri: 

E-ticaret sitelerinin, offline mağazalara göre en büyük dezavantajı ürünü almak isteyen kişinin ürüne dokunaması ve özelliklerini (boyut, renk gibi) net olarak görememesidir. Bu yüzden e-ticaret sitelerinde ürünlerin mutlaka ve mutlaka yüksek çözünürlüklü mümkünse birkaç açıdan resimlerinin olması gerekir. Varsa ürünü detaylı bir biçimde tanıtan video de ürünün net bir şekilde anlaşılmasına ve satın almaya yönlendirmeye yardımcı olur.

ürün-detay-resim

2) Ürün İsmi:

Ürün ismi, ziyaretçiyi ilk anda yakalayan öğelerden biri. Ürün ismi ne kadar net ve açıklayıcı olursa, doğru ziyaretçiyi çeker. Bir standart oluşturulması SEO ve SEM açısından da büyük avantaj sağlar. Örneğin, ilk önce marka adı sonrasında model en sonunda ise temel birkaç özelliğin yazılması ziyaretçiyi aradığı ürüne çekmek için yeterli olur.

ürün-detay-isim2

3) Ürün İçeriği:

Ziyaretçi, ürün ismine bakarak detay sayfasına geldi, resimleri inceledi ama sonrasında satın alması için istediği özelliklerin baktığı üründe olup olmadığını görmek isteyecektir. Bu noktada ürün içeriğinin yani özelliklerinin bulunduğu yazı ve tablo devreye girer. Ürünün içeriği ne kadar açıklayıcı olursa, kişi aradığını o kadar hızlı olur ve satın alma süreci hızlanır.

4) Sayfa Hızı:

Önceki yazımda da belirttiğim gibi sayfanın 1 saniye bile geç açılması insanların siteyi yüklenmeden terk etmesine sebep olabilir (=bounce rate artar). Bu yüzden sayfa hızı ne kadar yüksek olursa, o şekilde optimize edilirse hemen çıkma oranı düşecektir.

5) Harekete Geçirici Buton:

Ziyaretçi ürünü almaya karar verdiğinde onu harekete geçirecek, satın alma sayfasına yönlendirecek bir buton olması gerekir. Bu butonun içindeki metin (sepet ekle, satın al gibi), butonun rengi ve boyutu satın alma sürecini etkiler. Bu yüzden A/B testi yaparak hedef kitleye göre doğru renk ve metni seçmek dönüşüm oranlarını artırmada en etkili yollardan biridir. Türkiye’deki bazı e-ticaret sitelerindeki butonlar:

tr-cta-butonlarıButonlara bakıldığında genelde turuncu ve harekete geçirici slogan olarak da hepsinin “Sepete Ekle” kullandığını görüyoruz. Bazılarında sepet görseli varken bazılarında adet belirtmek için bölümler bulunuyor.

6) Sosyal Paylaşım Butonları:

Ürünü ne kadar kişi görürse satış yapma ihtimali o kadar artar. Bu yüzden ürün detay sayfasında ürünü sosyal olarak paylaşabilmek için butonlar konulabilir. Hatta yazılım desteklerse ürünü paylaşana eğer paylaştığı ürünü satın alırsa, çeşitli kampanyalarla ürünü paylaşmaya teşvik etmek faydalı bir pazarlama yöntemi olur. Örneğin; ürünü paylaşana sepette 10 TL indirim gibi bir kampanya ürünün sosyal medyada hızlıca yayılmasını sağlar.

7) Avantajlar:

Eğer satılması istenen ürün başka sitelerde de satılıyor ve hemen hemen aynı fiyatta ise, e-ticaret ziyaretçisi karşılaştırma yapıp avantajlı olan siteden satın alma yapabilir. Bu yüzden fiyat ve butonun yanında avantajları da göz yormayacak, açık ve net bir biçimde belirtmek e-ticaret sitesini rakip sitelere karşı daha güçlü hale getirir. Bu avantajlar, “24 saat içinde kargo”, “100 TL x bankasının puanı” gibi çeşitli kampanyalar olabilir.

ürün-avantaj

8) Ürün Yorumları:

Ürünlerin en çok satılma şekillerinden biri de arkadaş, tanıdık önerisidir. Bu yüzden olumlu her yorum, kişiyi satın alma karar sürecinde etki gösterecektir. Bu yüzden ürün detay sayfasında yorum yapılmasına izin vermek, hem ziyaretçiyi satın almaya yönlendirebilir hem de seo açısından fazla içerik oluşmasını sağlayarak organik yollardan siteye yeni ziyaretçiler girmesini sağlayabilir. Özellikle ürün yorumlarını üye girişi yapmadan, Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden yaptırmak hızlı ve kolay işlem için fayda sağlar; fakat bir moderatör tarafından yorumların kaliteli olup olmadığı izlenmelidir.

Yukarıda da belirttiğim gibi ürün detay sayfası, e-ticaret sitelerinin olmazsa olmaz bir sayfası ve vitrini. Bu yüzden ziyaretçilerin rahatlıkla ürünü tanıyıp, kolaylıkla satın almaya yönlendirilecek şekilde ve arama motorlarına göre optimize edilmesi gerekir. Bu sayede dönüşüm oranları artar ve az maliyetlerle yüksek gelir elde edilmiş olur.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Facebook, Rusya Kaynaklı Propagandaları İfşa Edecek

russian manipulation us elections trump

Her sözü ve hareketiyle gündem yaratan, radikal politikaları ve ayrımcılığı kışkırtan tavırlarıyla sadece Amerikanlar için değil, diğer toplumlar için de büyük bir sorun hâline gelen, hatta markalar tarafından da sosyal ağlarda konu edilen Donald Trump, ABD Başkanı seçileli bir yıl oldu. Fakat onu başkanlığa taşıyan seçimin üzerindeki kuşkular, özellikle de Rusya’nın seçimi çeşitli yollarla manipüle ettiği şüpheleri hâlâ konuşuluyor. Bu konuda son gelişme ise Facebook tarafından geldi.

Zira iddia edilen manipülasyonun bir parçasının da internette yapıldığı söyleniyor. ABD Kongresi’nden bu konuda gelen çağrı üzerine Facebook, Amerikan kullanıcılara, hangi Rus kaynaklı propaganda sayfalarını ve bu amaçla oluşturulmuş Facebook profillerini takip ettiklerini gösterme kararı aldı.

putin trump
Rusya kaynaklı sahte hesap ve sayfalara yapılan suçlamalar oldukça ciddi.

Bu doğrultuda hazırlanan yeni bir aracın, yıl sonu itibarıyla Facebook çevrimiçi destek merkezinde yer alacağı, şirketin blog yazısında duyuruldu. Facebook’u bu noktada harekete geçiren ise “Takip ettiğim veya beğendiğim bir Facebook sayfasını veya Instagram hesabının İnternet Araştırma Merkezi tarafından oluşturulduğunu nasıl anlayabilirim?” sorusunu ileten bir kullanıcı olmuş.

Şirket bu noktada sorumluluk alıp ABD vatandaşı görünümü verilen ama gerçekte Rusya kaynaklı olan sahte Facebook hesapları üzerinden paylaşılan binlerce kışkırtıcı nitelikli içeriği, istemeden takip ettiği ya da beğendiği bu kaynakları bilmeleri için deşifre edecek. İfşa çalışması, 2015 yılının Ocak ayından geçtiğimiz Ağustos ayına dek uzanan zaman aralığını, yani 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nin ön seçim, propaganda ve seçim aşamalarını içine alan bir zaman dilimini kapsıyor.

Öyle ki bu hesapların yaptığı paylaşımların insanları sokağa dökerek birbirlerine düşürdüğü söyleniyor.

Yaklaşık 150 milyon insana eriştiği tahmin edilen bu içeriklerin; bireysel silahlanma, göç, ırk ve din gibi propagandaya ve kışkırtmaya oldukça uygun konular hakkında olduğu belirtiliyor. Hatta bu sahte hesap veya sayfalardan yayılan içeriklerin, fiziksel alanlarda yapılan protesto yürüyüşlerine yol açtığı da ihtimaller arasında görülüyor. Facebook konuyla ilgili blog yazısında uygulamanın önemini, “2016 seçimleri öncesinde ve sonrasında yabancı kaynakların Facebook üzerinden Amerikan toplumunu bölmeye ve toplum içinde güvensizlik oluşturmayı denediğini insanlara göstermek” olarak açıkladı.

ABD Kongresi’nin bu ayın başlarında, Rusya’nın ABD vatandaşlarını kışkırtmada hangi platformları, nasıl kullandığı konusunda yaptığı oturumda; Google, Facebook ve Twitter yetkilileri de ifade vermeye çağrılmıştı. Şirket yetkilileri, gelecekte benzer sorunları önlemek adına daha fazla çabalayacaklarına ve kullanıcıları bu tür durumlarda bilgilendirmenin yollarını arayacaklarına dair yemin etmişti.

usa congress
İddiaları araştıran ABD Kongresi, Google, Facebook ve Twitter yetkililerini ifadeye çağırarak, konuya ciddiyetle yaklaştığını göstermişti.

Konuyla ilgili görüşünü paylaşan ABD Senatörü, Demokrat Parti’nin Connecticut üyesi ve Senato Hukuk Komitesi Üyesi Richard Blumenthal ise Google ve Twitter’ın da Facebook’un bu konuda sarf ettiği çabayı göstereceğini umuyor.

Konu ABD Başkanlık Seçimi’nin manipülasyonu ve milyonlarca ABD vatandaşlarının politik ve toplumsal yönden kışkırtılarak istismar edilmesi olunca, iddialar da doğal olarak son derece ciddi oluyor. Peki siz Facebook’un bu konuda harekete geçmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday