Etkili İçerik Pazarlaması İçin İpuçları 0

Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital çağla birlikte yetersiz kalmaya başladı. Fakat değişen dünya yapısı pazarlama yöntemlerini de yeni formlarda karşımıza çıkardı. İçerik pazarlaması (content marketing) da bunlardan biri.

İçerik pazarlaması; en basit anlatımla markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif ediliyor. İçerik pazarlamasının özünde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayan ve sürdürülebilir bir stratejiye dayalı içerik üretimi yatıyor. Burada hedef kitleye ulaşmak için kullanılan araçlar genellikle blog yazıları, ebook, bültenler, infografikler…

İçerik pazarlaması; fayda sağlayan, eğlendiren bir içerikle dikkat çeken ve dikkatini çektiği kitleye kendisini veya ürününü tanıttığı ve kullanıcı deneyimi oluşturduğu için önemli ölçüde marka sadakatini de arttıran bir yöntemdir. Bu yöntemde gelenekselin aksine ürün veya hizmetleri tüketiciye direkt göstermektense, tüketicinin işine yarayacak bilgileri onlara sunmak temel alınır.

Amerikalı bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre;

 %80 profesyonel karar vericiler, şirketle ilgili bilgiyi, reklam görmektense belli başlıklar altında yazılarla almayı tercih ediyorlar.

%70’i içerik pazarlamasının şirketi kendilerine yakın hissettirdiğini,

%60’ı da daha iyi ürün kararı verdiklerini söylüyor.

İçerik pazarlaması günümüzde bu kadar önemli hale gelmişken, devir içerik pazarlama devriyken hatta içerik kralken, güçlü içerik pazarlaması oluşturmak için işte küçük ipuçları;

Hem Ucuz Hem Pahalıdır

İçerik pazarlamasında başlangıç için çok fazla paraya gerek yoktur.  Fakat içerik pazarlamasının en pahalı kısmı zamandır ve işin zahmetli oluşudur. Yapabileceğiniz birçok şey vardır ve yapacaklarınız asla bitmez. Ne kadar öğrenirseniz o kadar öğrenebileceklerinizin farkına varırsınız.

Hatalar Kaçınılmazdır

Özellikle büyük markalar hatalarla mücadele ederler. Her kurum hatalar yapacaktır ve yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenerek ilerleyecektir. Hatalar yeni keşiflerin başlangıcıdır. Bir konuda uzmanlaşmadan, iyi olmadan önce çok kez yenilebilir, çöküşler yaşayabiliriz. Fakat sonucunda birçok şey öğreniriz.

Fikirler Disiplin Gerektirir

Her tarafı istila eden fikirler yaratıcıdır. İçerik oluştururken fikirleri yazmalı ve onları düzenlemeliyiz. Bir liste hazırlayın, kısa notlar alın, e-mail listeleri hazırlayın, bookmarks tutun, anında not alın çünkü 10 dakika sonra hatırlamayacaksınız.

Herkes Katkıda Bulunabilir

Bir şampiyona, amigoya ya da uzman bir blogger a sahip olmak harikadır. Herkes birilerini kendine doğru çeker ve içeriğe katkıda bulunur. İçerik pazarlamasında başarılı markalar içerik pazarlaması kültürü oluştururlar. Kültür kahvaltıda genellikle strateji yer.

Ne kadar Yazarsanız O Kadar Geliştirirsiniz 

Zor bir başlangıç olabilir fakat yazmak için zamanı titizlikle belirlemek gerekir. Yazmaya başlamadan önce bunların hepsi sizi harekete geçirici olacaktır. İçerik yazmak ve oluşturmak pratikle daha kolay olur.

Tutarlılık: En büyük Sır

İçerik pazarlamasının en büyük sırrı tutarlılıktır. İşin zor olması sır değildir. Onu sürdürmek, devamlılığını sağlamak gerekir. Bu yöntem hemen çalışmaz biraz zaman alır. Fakat sonunda illa ki iş yapacaktır.

Tüm bu ipuçlarından sonra içerik pazarlamasını uygulayan markaların uygulamayanlara göre 4 kat daha fazla büyüdüğünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

Bir Cevap Yazın

İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği 1

Bir sorum var. Bugün gördüğünüz reklamlardan kaçını hatırlıyorsunuz?

Ya da şöyle sorayım; En son hangi reklamı hatırlıyorsunuz?

Hatırlayamadığınızı duyar gibiyim… Aslında bu durum bilinçaltımızın reklama karşı panzehir ürettiğinin ve sürekli salgıladığının güzel bir kanıtı. Hal böyle olunca da bu panzehirden etkilenmek istemeyen markalar da çareyi yaratıcı gerilla pazarlama ve ambient reklam faaliyetlerinde arıyor. Bu faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerin başında da sokaklar geliyor.

Biz de Pazarlamasyon olarak markaların insanları etkilemek için şimdiye dek nasıl çalışmalar yaptığını derledik ve harika 15 örnek çıkardık.

 

Otomobil dediğin büyük değil; küçük olur. İşte kanıtı! 

this-smart-car-looks-really-little


“Yaya geçidini bile belirginleştiririm” diyen daksil markası

multipurpose-whiteout-courtesy-of-fedex

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-28


Bir başka zekice kurgulanmış yaya geçidi mecrası reklamı örneği

Creative-Ambient-Ads-Meister-Proper


Stabilo da aynı yaratıcılıkla kendi ürününü sergilemiş

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-8


Apartmanda canlı tenis maçı var. İş makinalarını izlemenin milli sporumuz olduğunu varsayarsak, trafik kuyruğunun sonunun nerede olabileceğini kestirmek çok güç olacaktır. 

real-models-were-hired-to-play-soccer-on-this-adidas-billboard


Bu Ford yük olayını biraz abartmış. Umarız bu reklamı İstanbul’da uygulamazlar. Meraklı kalabalık, ellerinde çekirdeklerle çevrede toplanacaktır. 

this-ford-can-haul-a-lot


Eskilerden bir çalışma… Alman Panteri Kahn topu köşeden çıkarmış. Volkan’lı versiyonunu E-5’e bekleriz.

this-goalie-leaps-over-traffic


Vejeteryanlar için taze yemekler

Creative-Ambient-Ads-tibits-fork


Hava kirliliği yılda 60.000 insanı öldürüyor

creative-ambient-ads-part-3-14


Dururken bile hızlı giden otomobil: Mercedes

creative-ambient-ads-part-3-20-1creative-ambient-ads-part-3-20-2


Otopark baştan aşağı boyanmış

coops-paints


Kendi kendine ayakta duran oje. Ne dersiniz, Sultanbeyli’ye bu ojeyi koysak çalınıp hurdacılara satılır mıydı?

ambient-ads-17-rimmel-quick-dry-nail-polish


Durağı fırına dönüştüren reklam. İstanbul’da da kokoreçli versiyonunu görmek isteriz :)

caribou-coffee-bus-stop


Bisiklet park alanını kendi ürününe dönüştüren Toblerone’a alkış. Keşke kahverengiye de boyansaydı

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-19


Netflix’ten Yaratıcılık, Scotty’den Gerçek Zamanlı İletişim Örneği 0

Netflix Türkiye son zamanlarda ilginç kampanyalarla gündeme geliyor. Platform yakın zamanda 2. sezonu yeni yayınlanan Stranger Things için yaptıklarıyla adından sıkça söz ettirdi. Dizinin 2. sezonunun tanıtım videosu için Barış Manço’nun Dönence şarkısını kullanmış ve Saadettin teksoy ile bir video hazırlamıştı.

Netflix Türkiye şimdi de son dönemde en çok sevilen ve izlenen dizilerinin bölüm süreleriyle, sık kullanılan rotalardan bazılarının yolculuk sürelerini eşleştirerek zekice bir espri ile takipçilerinin dikkatini çekti. Twitter sayfasından 3 post yayınlayan Netflix, hazırladığı postları paylaşırken de “Metrobüsün ilk durağından son durağına kadar geçen zaman = 3 sezon Black Mirror” yazarak metrobüs esprilerine bir yenisini de ekledi.

Mobil uygulaması üzerinden kullanıcıları motosiklet sürcüleriyle buluşturup hızlı bir yolculuk vaat eden Scotty’den gelen zekice cevap ise gerçek zamanlı pazarlamaya harika bir örnek teşkil ediyor.

İşte Netflix Türkiye’nin İstanbul-Amsterdam uçağı, Eskişehir-Ankara hızlı tren yolculuğu ve Kadıköy-Beşiktaş vapuru için izlenebilecek dizi önerisinde bulunduğu görseller;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link