Etkili İçerik Pazarlaması İçin İpuçları

Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital çağla birlikte yetersiz kalmaya başladı. Fakat değişen dünya yapısı pazarlama yöntemlerini de yeni formlarda karşımıza çıkardı. İçerik pazarlaması (content marketing) da bunlardan biri.

İçerik pazarlaması; en basit anlatımla markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif ediliyor. İçerik pazarlamasının özünde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayan ve sürdürülebilir bir stratejiye dayalı içerik üretimi yatıyor. Burada hedef kitleye ulaşmak için kullanılan araçlar genellikle blog yazıları, ebook, bültenler, infografikler…

İçerik pazarlaması; fayda sağlayan, eğlendiren bir içerikle dikkat çeken ve dikkatini çektiği kitleye kendisini veya ürününü tanıttığı ve kullanıcı deneyimi oluşturduğu için önemli ölçüde marka sadakatini de arttıran bir yöntemdir. Bu yöntemde gelenekselin aksine ürün veya hizmetleri tüketiciye direkt göstermektense, tüketicinin işine yarayacak bilgileri onlara sunmak temel alınır.

Amerikalı bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre;

 %80 profesyonel karar vericiler, şirketle ilgili bilgiyi, reklam görmektense belli başlıklar altında yazılarla almayı tercih ediyorlar.

%70’i içerik pazarlamasının şirketi kendilerine yakın hissettirdiğini,

%60’ı da daha iyi ürün kararı verdiklerini söylüyor.

İçerik pazarlaması günümüzde bu kadar önemli hale gelmişken, devir içerik pazarlama devriyken hatta içerik kralken, güçlü içerik pazarlaması oluşturmak için işte küçük ipuçları;

Hem Ucuz Hem Pahalıdır

İçerik pazarlamasında başlangıç için çok fazla paraya gerek yoktur.  Fakat içerik pazarlamasının en pahalı kısmı zamandır ve işin zahmetli oluşudur. Yapabileceğiniz birçok şey vardır ve yapacaklarınız asla bitmez. Ne kadar öğrenirseniz o kadar öğrenebileceklerinizin farkına varırsınız.

Hatalar Kaçınılmazdır

Özellikle büyük markalar hatalarla mücadele ederler. Her kurum hatalar yapacaktır ve yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenerek ilerleyecektir. Hatalar yeni keşiflerin başlangıcıdır. Bir konuda uzmanlaşmadan, iyi olmadan önce çok kez yenilebilir, çöküşler yaşayabiliriz. Fakat sonucunda birçok şey öğreniriz.

Fikirler Disiplin Gerektirir

Her tarafı istila eden fikirler yaratıcıdır. İçerik oluştururken fikirleri yazmalı ve onları düzenlemeliyiz. Bir liste hazırlayın, kısa notlar alın, e-mail listeleri hazırlayın, bookmarks tutun, anında not alın çünkü 10 dakika sonra hatırlamayacaksınız.

Herkes Katkıda Bulunabilir

Bir şampiyona, amigoya ya da uzman bir blogger a sahip olmak harikadır. Herkes birilerini kendine doğru çeker ve içeriğe katkıda bulunur. İçerik pazarlamasında başarılı markalar içerik pazarlaması kültürü oluştururlar. Kültür kahvaltıda genellikle strateji yer.

Ne kadar Yazarsanız O Kadar Geliştirirsiniz 

Zor bir başlangıç olabilir fakat yazmak için zamanı titizlikle belirlemek gerekir. Yazmaya başlamadan önce bunların hepsi sizi harekete geçirici olacaktır. İçerik yazmak ve oluşturmak pratikle daha kolay olur.

Tutarlılık: En büyük Sır

İçerik pazarlamasının en büyük sırrı tutarlılıktır. İşin zor olması sır değildir. Onu sürdürmek, devamlılığını sağlamak gerekir. Bu yöntem hemen çalışmaz biraz zaman alır. Fakat sonunda illa ki iş yapacaktır.

Tüm bu ipuçlarından sonra içerik pazarlamasını uygulayan markaların uygulamayanlara göre 4 kat daha fazla büyüdüğünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çocuklar, Yeni Meydan Okuma Akımı Nedeniyle IKEA’da Geceliyorlar

Geçtiğimiz ay YouTube’da Tide Pod Challenge ismiyle çekilen videolar haberlere konu olmuştu. Zira bu meydan okuma videolarında, yayıncılar Tide Pod ismindeki deterjan kapsüllerini yiyorlardı. Bu son derece tehlikeli trendi sona erdirmek için YouTube bu videoları bir bir kaldırmaya başladı ve şimdilik bu fırtına dinmiş gibi görünüyor.

Ancak bu tarz meydan okuma videolarının ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. Şimdi de Birleşik Krallık’taki gençler ve çocuklar, 24 saat boyunca IKEA’da kalmayı gerektiren yeni bir meydan okuma trendi başlattılar. 11 yaşında kaybolmuş bir çocuğun IKEA’da gecelediğinin ortaya çıkmasının ardından, Birleşik Krallık polisi “24 saat meydan okuması” adı verilen bu ilginç meydan okuma trendi ile ilgili bir uyarı yayımladı.

Mashable’ın yaptığı habere göre İngiltere’nin Sheffield şehrinde yaşayan 11 yaşındaki Kaden Mirza isimli çocuk, okuldan evine dönmedi ve bunun üzerine çocuk için bir kayıp ihbarında bulunuldu. Mirza, geceyi IKEA mağazasında geçirdikten sonra ertesi gün bulundu.

Aslında bu meydan okuma trendinin başlangıcı, 2016 yılında Bakuna Fatata isimli Belçikalı YouTube yayıncılarının bir IKEA mağazasında gecelemeleri ve bu anları videoya çekerek YouTube’da yayınlamalarına dayanıyor. O zamandan beri, dünyanın çeşitli yerlerindeki gençler benzer bir şekilde mağazalarda geceleme girişiminde bulunuyorlar.

IKEA adına konuşan bir şirket yetkilisi ise Mashable’a yaptığı açıklamada, Kaden Mirza isimli çocuğun sağ salim evine dönmesinden dolayı memnun olduklarını ifade etti ve şunları söyledi:

“IKEA’da müşterilerimizin emniyeti ve güvenliği, en önemli önceliklerimizden biri ve bu olayların gerçeklemesini daha iyi bir şekilde engellemek için güvenlik prosedürlerimizi sürek olarak gözden geçiriyoruz. İnsanların bizimle eğlenceli deneyimler meydana getirmek istemelerini takdir ediyoruz. Ancak mağazalarımızda bu tür bir eylemin gerçekleşmesine izin vermiyoruz.”

İnternetin bu tür tuhaf trendleri belirlemedeki gücü her geçen gün artıyor ve bu tür içeriklere kolay bir şekilde ulaşabilen çocuklar, benzer şeyleri yapmaya çalışarak kendilerini tehlikeye atabiliyorlar. Bu yüzden bu tarz içeriklerin çocuklara ulaşmaması için hem internet mecralarına hem de ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link