Etkili İçerik Pazarlaması İçin İpuçları 0

Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital çağla birlikte yetersiz kalmaya başladı. Fakat değişen dünya yapısı pazarlama yöntemlerini de yeni formlarda karşımıza çıkardı. İçerik pazarlaması (content marketing) da bunlardan biri.

İçerik pazarlaması; en basit anlatımla markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif ediliyor. İçerik pazarlamasının özünde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayan ve sürdürülebilir bir stratejiye dayalı içerik üretimi yatıyor. Burada hedef kitleye ulaşmak için kullanılan araçlar genellikle blog yazıları, ebook, bültenler, infografikler…

İçerik pazarlaması; fayda sağlayan, eğlendiren bir içerikle dikkat çeken ve dikkatini çektiği kitleye kendisini veya ürününü tanıttığı ve kullanıcı deneyimi oluşturduğu için önemli ölçüde marka sadakatini de arttıran bir yöntemdir. Bu yöntemde gelenekselin aksine ürün veya hizmetleri tüketiciye direkt göstermektense, tüketicinin işine yarayacak bilgileri onlara sunmak temel alınır.

Amerikalı bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre;

 %80 profesyonel karar vericiler, şirketle ilgili bilgiyi, reklam görmektense belli başlıklar altında yazılarla almayı tercih ediyorlar.

%70’i içerik pazarlamasının şirketi kendilerine yakın hissettirdiğini,

%60’ı da daha iyi ürün kararı verdiklerini söylüyor.

İçerik pazarlaması günümüzde bu kadar önemli hale gelmişken, devir içerik pazarlama devriyken hatta içerik kralken, güçlü içerik pazarlaması oluşturmak için işte küçük ipuçları;

Hem Ucuz Hem Pahalıdır

İçerik pazarlamasında başlangıç için çok fazla paraya gerek yoktur.  Fakat içerik pazarlamasının en pahalı kısmı zamandır ve işin zahmetli oluşudur. Yapabileceğiniz birçok şey vardır ve yapacaklarınız asla bitmez. Ne kadar öğrenirseniz o kadar öğrenebileceklerinizin farkına varırsınız.

Hatalar Kaçınılmazdır

Özellikle büyük markalar hatalarla mücadele ederler. Her kurum hatalar yapacaktır ve yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenerek ilerleyecektir. Hatalar yeni keşiflerin başlangıcıdır. Bir konuda uzmanlaşmadan, iyi olmadan önce çok kez yenilebilir, çöküşler yaşayabiliriz. Fakat sonucunda birçok şey öğreniriz.

Fikirler Disiplin Gerektirir

Her tarafı istila eden fikirler yaratıcıdır. İçerik oluştururken fikirleri yazmalı ve onları düzenlemeliyiz. Bir liste hazırlayın, kısa notlar alın, e-mail listeleri hazırlayın, bookmarks tutun, anında not alın çünkü 10 dakika sonra hatırlamayacaksınız.

Herkes Katkıda Bulunabilir

Bir şampiyona, amigoya ya da uzman bir blogger a sahip olmak harikadır. Herkes birilerini kendine doğru çeker ve içeriğe katkıda bulunur. İçerik pazarlamasında başarılı markalar içerik pazarlaması kültürü oluştururlar. Kültür kahvaltıda genellikle strateji yer.

Ne kadar Yazarsanız O Kadar Geliştirirsiniz 

Zor bir başlangıç olabilir fakat yazmak için zamanı titizlikle belirlemek gerekir. Yazmaya başlamadan önce bunların hepsi sizi harekete geçirici olacaktır. İçerik yazmak ve oluşturmak pratikle daha kolay olur.

Tutarlılık: En büyük Sır

İçerik pazarlamasının en büyük sırrı tutarlılıktır. İşin zor olması sır değildir. Onu sürdürmek, devamlılığını sağlamak gerekir. Bu yöntem hemen çalışmaz biraz zaman alır. Fakat sonunda illa ki iş yapacaktır.

Tüm bu ipuçlarından sonra içerik pazarlamasını uygulayan markaların uygulamayanlara göre 4 kat daha fazla büyüdüğünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

Bir Cevap Yazın

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link