Etkili Bir Dijital Pazarlama Uzmanlığı için Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik

Günümüz dünyasını dijitalden ayrı düşünmek artık mümkün değil, bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de yeni bir iş alanı olarak “Dijital Pazarlama” son dönemlerde büyük bir yükselişe geçti. Şirket sahiplerinin yeğenleri başta olmak üzere sosyal medyayı kullanmayı bilen herkesin bir şekilde “Ben Sosyal Medya Yöneticisiyim!” dediği karanlık dönemleri bir nebze atlatmış olsak da şimdi aynı durum Dijital Pazarlama Uzmanlığı için geçerli gibi görünüyor :)

DM-1

Ancak herkesin bilmesi gereken bir gerçek var ki Dijital Pazarlama Uzmanı olmak sadece sosyal medyayı aktif olarak kullanabilmek değildir. Gelin hep birlikte bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için temelde hangi özelliklere sahip olmak gerekir, göz atalım:

İletişim Eğitimi

Tıpkı Sosyal Medya Uzmanlığında olduğu gibi her şeyden önce belirli düzeyde iletişim eğitimi almış olmak gerekir. Sonuçta yaptığınız işin sonu binlere hatta belki milyonlara ulaşıyor. Yanlış bir şey yapmak istemezsiniz, değil mi? Marka stratejisini dijital ortamda doğru konumlandırmak, marka kimliğine uygun işler yapmak, marka diline uygun içerikler paylaşmak… Hepsi bütünleşik bir iletişim çalışması yapmayı ya da yapılmış olanını doğru analiz etmeyi gerektiriyor. Dolayısı ile eğitimini almadan bu iş: Zor.

Dil Bilgisi

Eğer bir dijitalci olmayı kafaya koyduysanız, dil bilginiz de çok iyi seviyede olmalı. Ajans tarafında da müşteri tarafında da olsanız dijital dünyada yer alacak her türlü içeriğin doğru bir şekilde paylaşılmasından siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden tüketicinin zihninde oluşacak marka algısını büyük oranda etkileyen dil bilgisi kuralları başucu kitabınız olmalı.

Dikkat

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaptığınız her türlü paylaşım bir sürü insana ulaşıyor. Yazdığınız metinden yan anlamlar çıkarılabilmesi veya kullandığınız görseldeki renklerin ya da şekillerin bir ideolojiyi desteklemesi ile suçlanmanız an meselesi! Bu yüzden her zaman pür dikkat olmalısınız, yoksa kriz kapınızda demektir! Bizden söylemesi…

Matematik

Bu nedir yahu liseye döndü burası?” serzenişlerini duyar gibiyiz! Ama gerçekten eğer bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istiyorsanız biraz matematiğiniz olmalı. Kaç kişiye ulaştık? Geçen ay verdiğimiz reklam bu bütçeyle bu kadar erişim sağladıysa şimdi şu bütçeyle neler olur? Faturalar toplamı ne kadar yaptı arkadaşlar? Evet, gerçekten de biraz matematik bilmelisiniz :)

Gündemi Takip Etmek

Sosyal medya ile ilgili her işte, her zaman olduğu gibi olmazsa olmazlarımızdan biri de gündemi aralıksız takip etmek! Eğer müşteri tarafındaysanız ajansın bir şeyler kaçırmasına izin vermemek ya da ajans tarafındaysanız harika bir fikirle müşterinizin aklını uçurmaya hazır olmak için her zaman gündemi takip edin.

Bonus :)

Sabırlı Olmak

“Ne alakası var?” demeyin! Bu maddeyi ancak yaşayarak görebileceksiniz zaten :)

Tabii ki iyi bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değil! Dijitalde kullanılan terimleri çok iyi bilmek, AdWords, Analytics ya da diğer reklam araçlarını iyi kullanabilmek, SEO’dan anlamak, kaliteli analizler ve raporlamalar yapabiliyor olmak ya da mobilden anlamak gibi pek çok farklı filtresi olsa da en temelde bu özelliklere sahipseniz eğer bu işe adım atmanızı öneririz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Cif’ten Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Vurgu Yapan Proje

  • Bu zamana kadar genelimize dayatılmış ve öğretilmiş olan ”ev işlerini kadın yapar” mottosuna karşı son zamanlarda markaların toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla değindiği görüyoruz.
  • Cif’te hepimizin elinde projesiyle aslında bu mottoyu yıkmak isteyen markalardan biri.
  • İlgili Yazı: Hornbach’tan Cinsiyetçi Klişileri Yıkan Reklam Filmi

Hepimizin elinde projesi  17 Ekim Çarşamba günü Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve proje elçisi  Arzum Onan’ın katıldığı basın toplantısı ile tanıtılmıştı. Proje ev işlerinin yalnızca kadına ait olmadığı ve aile bireyleri arasında dağılımın yapılması gerektiği vurguluyor. Kadınların iş ve sosyal hayatta daha fazla yer almasını ve bu projeyle bir farkındalık yaratmak Cif markasının ana amaçlarından biri olarak gözüküyor.

Kadının Görevi

Verilere göre insanların yüzde 86’sı ev işlerini, yüzde 77’si temizliği, yüzde 79’u çamaşır yıkamayı, yüzde 69’u bulaşık yıkamayı, yüzde 72’si ise yemek yapmayı ‘kadın görevi’ olarak tanımlıyor.

Kadın, reklamda gerçek dışı bir varlık olarak tanımlanıyor. Ayrıca reklamda bugüne kadar sıkça duyulan ”kadın dediğin parfüm değil, çamaşır suyu kokacak arkadaş”, ” yemek yapmayı,bulaşık yıkamayı bilmeyen kendine kadın demesin” gibi söylemlere ironik bir eleştiri yapılırken, kadın görevi diye adlandırılan, kadınlardan beklenen temizlik işlerinin verileri sıralanıyor. Reklamda gördüğümüz heykel ise,  farkındalık artırmayı hedefleyen bu proje için Arzum Onan tarafından yapılan gerçek üstü kadın heykeli olarak adlandırılan heykel. Altı kolu ve dört bacağı bulunan kadın heykeli, ev işleri konusunda kendisinden beklenen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gerçek üstü güçteki bir  kadını temsil ediyor.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola’dan “Ölümcül” Kelime Hatası

Global markalar yeni bir ülkede pazara girmeden önce oranın kültürünü ve dilini iyice anlamaya yönelik pazar araştırması yaparlar. Coca-Cola Yeni Zelanda’da yerli halk için koyduğu otomatın üzerine yazacağı cümle için yeterince araştırma yapmamış olacak ki önemli bir hata meydana gelmiş.

Coca-Colanın Yeni Zelanda halkına “Arkadaşça” ulaşma çabası “Ölüme merhaba” anlamına gelecek bir yerel dil karışıklığına yol açtı. Otomatın üzerine “Kia Ora, Mate” şeklinde bir mesaj yazan Coca-Cola’nın amacı; yerel dilde merhaba demek olan “Kia Ora” ile İngilizce’de arkadaş, eş anlamına gelen “Mate”i birleştirmek ve halkı sıcak bir dille selamlamaktı ancak Maori dilinde “Mate” kelimesinin “Ölüm” anlamına gelmesi hoş olmayan bir karışıklığa yol açtı.

“Ölüme Merhaba” sloganı kolanın ölümcül bir içecek olduğuna yormaya çok müsait bir slogan ve elbette Coca-Cola gibi büyük bir marka için 2018 yılında kabullenmesi zor bir hata oldu.

Coca-Cola sonrasında duruma yönelik bir açıklama yaparak İngilizce ile yerel dili birleştirdiklerini ve bir sorun olmadığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?