Etkili Bir Dijital Pazarlama Uzmanlığı için Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik 0

Günümüz dünyasını dijitalden ayrı düşünmek artık mümkün değil, bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de yeni bir iş alanı olarak “Dijital Pazarlama” son dönemlerde büyük bir yükselişe geçti. Şirket sahiplerinin yeğenleri başta olmak üzere sosyal medyayı kullanmayı bilen herkesin bir şekilde “Ben Sosyal Medya Yöneticisiyim!” dediği karanlık dönemleri bir nebze atlatmış olsak da şimdi aynı durum Dijital Pazarlama Uzmanlığı için geçerli gibi görünüyor :)

DM-1

Ancak herkesin bilmesi gereken bir gerçek var ki Dijital Pazarlama Uzmanı olmak sadece sosyal medyayı aktif olarak kullanabilmek değildir. Gelin hep birlikte bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için temelde hangi özelliklere sahip olmak gerekir, göz atalım:

İletişim Eğitimi

Tıpkı Sosyal Medya Uzmanlığında olduğu gibi her şeyden önce belirli düzeyde iletişim eğitimi almış olmak gerekir. Sonuçta yaptığınız işin sonu binlere hatta belki milyonlara ulaşıyor. Yanlış bir şey yapmak istemezsiniz, değil mi? Marka stratejisini dijital ortamda doğru konumlandırmak, marka kimliğine uygun işler yapmak, marka diline uygun içerikler paylaşmak… Hepsi bütünleşik bir iletişim çalışması yapmayı ya da yapılmış olanını doğru analiz etmeyi gerektiriyor. Dolayısı ile eğitimini almadan bu iş: Zor.

Dil Bilgisi

Eğer bir dijitalci olmayı kafaya koyduysanız, dil bilginiz de çok iyi seviyede olmalı. Ajans tarafında da müşteri tarafında da olsanız dijital dünyada yer alacak her türlü içeriğin doğru bir şekilde paylaşılmasından siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden tüketicinin zihninde oluşacak marka algısını büyük oranda etkileyen dil bilgisi kuralları başucu kitabınız olmalı.

Dikkat

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaptığınız her türlü paylaşım bir sürü insana ulaşıyor. Yazdığınız metinden yan anlamlar çıkarılabilmesi veya kullandığınız görseldeki renklerin ya da şekillerin bir ideolojiyi desteklemesi ile suçlanmanız an meselesi! Bu yüzden her zaman pür dikkat olmalısınız, yoksa kriz kapınızda demektir! Bizden söylemesi…

Matematik

Bu nedir yahu liseye döndü burası?” serzenişlerini duyar gibiyiz! Ama gerçekten eğer bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istiyorsanız biraz matematiğiniz olmalı. Kaç kişiye ulaştık? Geçen ay verdiğimiz reklam bu bütçeyle bu kadar erişim sağladıysa şimdi şu bütçeyle neler olur? Faturalar toplamı ne kadar yaptı arkadaşlar? Evet, gerçekten de biraz matematik bilmelisiniz :)

Gündemi Takip Etmek

Sosyal medya ile ilgili her işte, her zaman olduğu gibi olmazsa olmazlarımızdan biri de gündemi aralıksız takip etmek! Eğer müşteri tarafındaysanız ajansın bir şeyler kaçırmasına izin vermemek ya da ajans tarafındaysanız harika bir fikirle müşterinizin aklını uçurmaya hazır olmak için her zaman gündemi takip edin.

Bonus :)

Sabırlı Olmak

“Ne alakası var?” demeyin! Bu maddeyi ancak yaşayarak görebileceksiniz zaten :)

Tabii ki iyi bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değil! Dijitalde kullanılan terimleri çok iyi bilmek, AdWords, Analytics ya da diğer reklam araçlarını iyi kullanabilmek, SEO’dan anlamak, kaliteli analizler ve raporlamalar yapabiliyor olmak ya da mobilden anlamak gibi pek çok farklı filtresi olsa da en temelde bu özelliklere sahipseniz eğer bu işe adım atmanızı öneririz.

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link