Erikli İletişim Kurmaya Başladı 0

Bir araştırma yapılsa ve ‘Türkiye’de insanların ellerinde en çok dolaşan marka hangisidir?’ diye sorulsa, tartışmasız lider çıkacak marka Erikli sudur. Aynı zamanda şişe su pazarının lider oyuncularındandır. Buna rağmen yıllar boyu kendini iletişim anlamında hiç gösteremedi Erikli Su. Nestle ile birleşmesinden sonra yeniden şekillenen iletişim stratejisiyle birlikte bu eksikler yavaş yavaş kapatılıyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl bir reklam filmi ile tek taraflı da olsa bir iletişime başlayan Erikli, bu yılda Facebook’ta fotoğraf yarışması düzenleyerek iletişimi çift taraflı hale getirmeye başladı. Erikli’nin Facebook sayfasında ‘Erikli Yanımda’ adı altında düzenlenen yarışmaya, kullanıcılar Erikli Su ile çektikleri fotoğraflarla katılıyorlar. En çok beğeniyi alan fotoğrafın sahibinin Erikli sayfalarında yer alacağı yarışmada katılan yarışmacılar arasında çekiliş yapılacak ve çekiliş sonucunda 5 kişiye Samsung WB150 F  Fotoğraf Makinesi, 2 kişiye IPad ve 1 kişiye de Galaxy S3 hediye edilecek.

64012_461321013928044_1173430001_n

Gördüğümüz gibi yerel markalara küresel markaların parmağı dokunduğunda en büyük değişiklik iletişimde gerçekleşiyor. Nestle ile birleşmenin öncesinde elle tutulur bir iletişim gerçekleştirmemiş olan ve pazardaki büyük oyunculardan olduğu için buna da fazla gerek duymayan Erikli, hem Nestle’nin etkisi hem de pazarın giderek büyümesiyle iletişimin önemini anlamaya başladı. Yerel pazarları da gözden kaçırmak istemeyen Erikli ve Nestle, geçtiğimiz aylarda Eskişehir’de kandil gününde halka su dağıttı ve Eskişehir’in damacana su kategorisinde lider yerel markası olan Kalabak suyunun neden tercih edildiği üzerine bir anket gerçekleştirdi. Bu örnekte olduğu gibi görüyoruz ki yerel markalarımızın birçoğu iletişim konusunda oldukça eksik. Marka olmanın yalnızca ürün veya hizmet satıp para kazanmak olmadığını anlamaları için küresel bir markanın elinin değmesi gerekiyor bazen.

Türkiye’de su pazarı

Türkiye’de su pazarı 3,5 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. 2007 yılında 8.1 milyar litre olan şişelenmiş su pazarı 2011 sonunda 9.9 milyar litreye ulaştı ve 10 bini doğrudan olmak üzere 90 bin kişiye istihdam sağlayan bir pazara dönüştü. Ülkemiz için kişi başına yıllık su tüketimi ise 138 litre. Pazarın içecek üreticilerinin iştahını kabartan bir diğer özelliği ise düşük sermaye ile oldukça yüksek kar getiren bir pazar olması.

http://www.youtube.com/watch?v=XGXGCkv3Nes

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link