Erikli İletişim Kurmaya Başladı

Bir araştırma yapılsa ve ‘Türkiye’de insanların ellerinde en çok dolaşan marka hangisidir?’ diye sorulsa, tartışmasız lider çıkacak marka Erikli sudur. Aynı zamanda şişe su pazarının lider oyuncularındandır. Buna rağmen yıllar boyu kendini iletişim anlamında hiç gösteremedi Erikli Su. Nestle ile birleşmesinden sonra yeniden şekillenen iletişim stratejisiyle birlikte bu eksikler yavaş yavaş kapatılıyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl bir reklam filmi ile tek taraflı da olsa bir iletişime başlayan Erikli, bu yılda Facebook’ta fotoğraf yarışması düzenleyerek iletişimi çift taraflı hale getirmeye başladı. Erikli’nin Facebook sayfasında ‘Erikli Yanımda’ adı altında düzenlenen yarışmaya, kullanıcılar Erikli Su ile çektikleri fotoğraflarla katılıyorlar. En çok beğeniyi alan fotoğrafın sahibinin Erikli sayfalarında yer alacağı yarışmada katılan yarışmacılar arasında çekiliş yapılacak ve çekiliş sonucunda 5 kişiye Samsung WB150 F  Fotoğraf Makinesi, 2 kişiye IPad ve 1 kişiye de Galaxy S3 hediye edilecek.

64012_461321013928044_1173430001_n

Gördüğümüz gibi yerel markalara küresel markaların parmağı dokunduğunda en büyük değişiklik iletişimde gerçekleşiyor. Nestle ile birleşmenin öncesinde elle tutulur bir iletişim gerçekleştirmemiş olan ve pazardaki büyük oyunculardan olduğu için buna da fazla gerek duymayan Erikli, hem Nestle’nin etkisi hem de pazarın giderek büyümesiyle iletişimin önemini anlamaya başladı. Yerel pazarları da gözden kaçırmak istemeyen Erikli ve Nestle, geçtiğimiz aylarda Eskişehir’de kandil gününde halka su dağıttı ve Eskişehir’in damacana su kategorisinde lider yerel markası olan Kalabak suyunun neden tercih edildiği üzerine bir anket gerçekleştirdi. Bu örnekte olduğu gibi görüyoruz ki yerel markalarımızın birçoğu iletişim konusunda oldukça eksik. Marka olmanın yalnızca ürün veya hizmet satıp para kazanmak olmadığını anlamaları için küresel bir markanın elinin değmesi gerekiyor bazen.

Türkiye’de su pazarı

Türkiye’de su pazarı 3,5 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. 2007 yılında 8.1 milyar litre olan şişelenmiş su pazarı 2011 sonunda 9.9 milyar litreye ulaştı ve 10 bini doğrudan olmak üzere 90 bin kişiye istihdam sağlayan bir pazara dönüştü. Ülkemiz için kişi başına yıllık su tüketimi ise 138 litre. Pazarın içecek üreticilerinin iştahını kabartan bir diğer özelliği ise düşük sermaye ile oldukça yüksek kar getiren bir pazar olması.

http://www.youtube.com/watch?v=XGXGCkv3Nes

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link