.

Geçen yaz ‘Takip edilmesi gereken 10 Türk Sosyal Medya ve Pazarlama bloğu‘ yazımı yazdıktan sonra çok olumlu geribildirimler aldım. Bu geribildirimlerle birlikte insanların blogları efektif olarak takip edemediğini, birçok insanın değerli yazı/yazarları bulmak veya kendileri için uygun içeriği seçmek için zaman kaybı yaşadığını gördüm.

O yazım sosyal medyada çok fazla etkileşim aldı.   Tek bir yazının bu kadar etkileşim almasını sağlayan şey insanlara ulaştırdığı bilgiydi. O an serve edilen içeriğin kaliteli olması gerektiğini anladım. Aslında biliyordum ama bu durum kanıtlanmış oldu. Bu konudaki asıl gerçek şuydu: İnsanlar sadece kendilerinin bilgi açlığını gideren yazıları paylaşıyorlar.

2010 yılı sonunda Pazarlamasyon hayata geçtiğinde insanların takip ettikleri kaynak sayısı parmakla sayılıyordu. Ancak bugüne geldiğimizde özellikle sosyal medya alanında hayata geçen blogların sayısı bir hayli çoğaldı ve kaliteli içeriği takip edebilmek biraz daha zorlaştı. ‘İnsanlar sadece kendilerinin bilgi açlığını gideren yazıları paylaşıyorlar.‘ cümlesi de gözümde daha çok rağbet gördü. Tam da bu noktada bugün bir girişimle karşılaştım: SosyOkur.com

SosyOkur, çok yeni bir girişim. Başarıyı yakalayıp yakalamayacağı bilinmez ama yukarıda anlattığım, insanların bloglarda okudukları haberleri Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin gibi ağlardaki paylaşım yoğunluğuna göre listeleyen ve en çok paylaşılan haberleri bulmamızı sağlayan, bir bakıma zamanı efektif kullanmamızı sağlayan bir platform.

Sitenin üst kısmında verilen yazı ise olayı özetler nitelikte: ”SosyOkur, sosyal yazıları listeler, kimin yazısının hangi mecrada, ne kadar paylaşıldığını gösterir. Hayat yoğunluğu arasında çok okunan yazıları kaçırmamanızı sağlar.”

Şimdilik birkaç sitenin listelendiği  girişimin, bu alandaki boşluğu doldurması açısından çok önemli olduğunu ve  eklenecek olan diğer bloglar ile popüleritesini arttıracağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın