Dün popüler kültürün en büyük yıldızlarından biri olan Justin Bieber konser için İstanbul’daydı. Tüm ulusal basının an be an yer verdiği bu olayı duymamış olmanız zor. 18 yaş altında yer alan genç nufüsun en sevdiği şarkıcılardan biri olan Bieber, zannediyorum ki bu yaş aralığındaki en popüler sanatçılardan biri. Durum böyle olunca markalar bu fırsatı kaçırmadı ve konserle ilgili birçok yarışma düzenlendi, etkinlikler yapıldı.

Buraya kadar her şey normal. Ancak bu olayı avantaja çevirmek isteyen bir marka var ki, durumu eline yüzüne bulaştırdı: Durex. Durex’in hedef kitlesi büyük oranda Justin Bieber dinleyecilerinden uzak. Hatta Justin Bieber’dan ve onun hayranlarından büyük oranda haz almayanlara daha yakın diyebiliriz. Durex bunu görmüş olacak ki, bu fırsatı kaçırmamak adına bugün Bieber hayranlarını hedef alan bir tweet yayınladı. Tweet’inde ” Justin Bieber hayranlarını dünyaya getirenlerin zamanında yaptıkları dikkatsizlik ya da yanlış seçimler için sorumluluk kabul etmiyoruz.” sözlerine yer veren Durex, şimdiden küçük bir krizin kıvılcımını çaktı.

Durex

Şimdiye kadar genel anlamda güldüren çalışmaların altına imza atan Durex’in empatiden uzak, iğneleyici sözlerle insanları nitelemesi, elbette hoş karşılanabilecek bir durum değil. Tweet’in altına gelen yorumlardan da görüldüğü gibi kullanıcıların yoğun tepkisini alan bu çıkışın, ileride hedef kitlesini oluşturacak kitle tarafından hoş karşılanması mümkün değil.

Bu tweet her ne kadar Durex’in sosyal medya stratejisi ile örtüşse de orta ve uzun vadede hedef kitlesini oluşturabilecek bir kitleye bu şekilde yaklaşması pek de akıl karı bir iş gibi gözükmüyor.

Bir Cevap Yazın