Ülkemizde sözlük denince neredeyse ilk akla gelen ve gençler arasında oldukça popüler bir sözlük formatı olan eksisozluk.com 2012 istatistiklerini açıkladı.

Detaylı veriler içeren rapora göre sitede bu yıl 92 milyondan fazla kişi4 milyardan fazla sayfa görüntüledi. %72,35’i siteyi birden fazla kez ziyaret eden kullanıcılar sitede ortalama 11 dk geçirdi ve her bir ziyarette ortalama 13 sayfa görüntüledi.

En çok ziyaret yapılan 10 ülkenin başında tabi ki Türkiye geliyor. Listeyi ikinci sırada %1,26 ile ABD izlerken, Almanya %1,24 oranı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de en çok ziyaret yapılan şehirlere baktığımızda ise %43,42 oranıyla trafiğin neredeyse yarısının İstanbul’a ait olduğunu Bursa, Adana, Kocaeli gibi büyük şehirlerimizin de listede yer aldığını görüyoruz. Türkiye dışından yapılan girişlerin başını ise Londralılar çekiyor. Viyana ve Bakü de ikinci ve üçüncü sırada.

Medya planlama açısından önemli olabilecek bir veri de kullanıcıların hangi mobil cihazdan bağlandıkları. Iphone %38,83 ile ilk sıraya otururken, Ipad %14,67 ile ikinci sırada yer alıyor.

Eksisozluk.com’a trafik sağlayan arama motorlarının başında yine Google var(%98,50). Fakat bu sefer Yandex’in atağını da görüyoruz. Yandex’in geçen sene %0.01 olan oranı bu yıl %0.38. Bu arada kullanıcıların %48,46’sı da Chrome kullanıyor.

Arama motorlarından eksisozluk’e trafikle sonuçlanan aramaların ilk 100’ünden seçmeler başlığında “why do turkish people add me on facebook”, “yaran facebook” gibi Facebook’la ilgili ilginç aramalar yer alırken “Ahmet Kural, Gizem Karaca, Muhteşem Yüzyıl” gibi popüler isimlerin de önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz.

Sözlükte en çok gösterilen başlıkların ilk beşini ise “Dünün En Beğenilen Entryleri, Yaran Facebook Durum Güncellemeleri, Gündem, Recep Tayyip Erdoğan başlıkları oluşturuyor.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın