Geçtiğimiz hafta sonu Andy Murray’nin 77 yıl sonra bir Britanyalı olarak kazandığı Wimbledon Kupası sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada büyük bir reaksiyon alan bu zafer, dakikada binlerce tweet aldı ve en çok tweetlenen olaylar arasına girdi.

Twitter dakikada kaç tweet atıldığına dair verileri ilk olarak 2011 yılında toplamaya ve paylaşmaya başladı. Bir Japon yayını olan  La Puta: Castle in the Sky filminin Aralık 2011’de gösterime girmesi sonrası saniyede atılan 25.088 tweet, Twitter’ın bu parametreye dikkat çekmesini sağlamıştı.

Özellikle Gezi Parkı olayları yaşanırken de Twitter’dan Gezi Parkı’na destek amaçlı milyonlarca tweet atıldı. Fakat bu tweetlerde belirtilen en çok tweetlenen olaylar listesine giremedi. Ancak Türkiye’de, Twitter kullanımını artırıcı bir rol üstlendiği önemli bir gerçek.

Peki dünyada en çok tweetlenen olaylar hangileri ?

 

5. Baharat Kızlar’ın (Spice Girls) Yeniden Bir Araya Gelmesi

2012 yılının en önemli olaylarından biri kuşkusuz Londra Olimpiyatları idi. Sosyal medyada da oldukça fazla reaksiyon alan Olimpiyat açılışları, milyonlarca tweet ile yorumlandı. Ancak, sosyal medyada Olimpiyatlar’ın önüne geçen bir olay daha yaşandı Londra’da.

http://www.youtube.com/watch?v=PArTdhNda7k

Baharat Kızlar’ın Olimpiyatlar’da gerçekleştirdiği bu performans büyük yankı uyandırdı ve sosyal medyada Olimpiyatlar’da en çok konuşulan hadise oluverdi. Olimpiyatlar’da daha önce Usain Bolt’un 200 metre altın madalya zaferi dakikada aldığı ortalama 88.000 tweet ile zirvedeydi fakat Baharat Kızlar dakikada almış oldukları 116.000 tweet ile hem Olimpiyatlar’ın en çok reaksiyon alan olayı oldu hem de dünyada en çok tweet alan olaylar arasında yer aldı.

4. Andy Murray’nin 77 Yıl Sonra Gelen Zaferi

Andy Murray’nin zaferi hakkında attığı tweetin aldığı 90 küsür binlik RT sayısının bir dakika içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ancak Twitter’ın UK ofisi bu iddiayı blogunda yalanladı ve olaylar esnasındaki Tweet paylaşımlarının istatistiklerini geniş bir biçimde kamuoyu ile paylaştı.

Andy Murray’nin kendi tweeti ile ilgili bu istatistik yalanlansa da, Andy Murray, Wimbledon ve rakibi Djokovic hakkındaki tweetler toplamda (maçtan sonraki 12 saat) 3.5 milyonu aştı. Saat 17.25’te ise dakikada 120.000’den fazla tweet atıldı ve Murray en çok tweetlenen olaylar arasındaki yerini aldı. Bu rakam dakikada en çok tweet alan olaylardan biri olan Baharat Kızlar’ın rekorunu da kırmış oldu.

3. Yeni Papa Döneminin Başlaması

Dini olayların geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada büyük etki yaratması gayet olası bir durum. Twitter dini olayların en büyük etkisini, Papa seçiminde yaşadı. Papa 16. Benedict’in görevini bırakması sonucu yapılan seçimin sonucunda, Hristiyan dünyasının yeni lideri Papa Francis olmuştu.

Güney Amerika kökenli yeni Papa’nın seçimi sonrası özellikle Güney Amerika ülkeleri ve ABD’den atılan tweetler dikkat çekiciydi. Dakikada atılan 132.000 tweet ile bu önemli gelişme de Twitter’ın en çok tweet alan olayları arasında girdi.

francis

2. İspanya’nın EURO 2012 Şampiyonluğu

EURO 2012 finalinin sonuçlanması ile birlikte futbolseverler saniyede 15.000 tweet atarak bu anı takipçileri ile paylaştı. Dakikada 267.200 tweete denk gelen bu oran sportif etkinlikler için bir rekor.

Tüm maç boyunca atılan 6.5 milyon tweet de spor etkinliklerinin Twitter’a olan etkisinin önemli bir göstergesi. Barack Obama dahi maç boyunca attığı 13 tweet ile Twitter’da ki spor fanatikliğini gözler önüne seriyor.

1. Barack Obama’nın Yeniden Başkan Seçilmesi

Seçmenlerin gözleri oy kullandıkları akşam genellikle televizyonlarda olur. Şehirlerden gelen sonuçların yavaş yavaş açıklanması ile heyecan artar ve seçimin sonucu belirginleşmeye başlar. Ancak sosyal medyanın popülerliği arttıkça televizyondan rol çalan paylaşım siteleri, seçimlerde sonuçların takip edilebileceği bir ortam haline geldi.

Bunun dışında siyasetçilerin de bütçelerinin bir bölümünü sosyal medya için harcaması da, insanların sosyal medya aracılığı ile liderleri takip edip politikaları hakkında bilgi almalarını sağladı.

6 Kasım’da gerçekleştirilen Amerikan Başkanlık seçimlerinde, seçimlerin son dakikalarında dakikada 327.452 tweet atıldı. Bu bir dünya rekoru olarak tarihe geçmiş durumda. Twitter’da bir konu hakkında dakikada en fazla atılan tweet sayısı ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşti ve Barack Obama’nın sonucun açıklanması ile atmış olduğu tweet, en çok RT alan tweet oldu.

Bir Cevap Yazın