Dünya’da En Çok Tweetlenen Beş Olay

Geçtiğimiz hafta sonu Andy Murray’nin 77 yıl sonra bir Britanyalı olarak kazandığı Wimbledon Kupası sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada büyük bir reaksiyon alan bu zafer, dakikada binlerce tweet aldı ve en çok tweetlenen olaylar arasına girdi.

Twitter dakikada kaç tweet atıldığına dair verileri ilk olarak 2011 yılında toplamaya ve paylaşmaya başladı. Bir Japon yayını olan  La Puta: Castle in the Sky filminin Aralık 2011’de gösterime girmesi sonrası saniyede atılan 25.088 tweet, Twitter’ın bu parametreye dikkat çekmesini sağlamıştı.

Özellikle Gezi Parkı olayları yaşanırken de Twitter’dan Gezi Parkı’na destek amaçlı milyonlarca tweet atıldı. Fakat bu tweetlerde belirtilen en çok tweetlenen olaylar listesine giremedi. Ancak Türkiye’de, Twitter kullanımını artırıcı bir rol üstlendiği önemli bir gerçek.

Peki dünyada en çok tweetlenen olaylar hangileri ?

 

5. Baharat Kızlar’ın (Spice Girls) Yeniden Bir Araya Gelmesi

2012 yılının en önemli olaylarından biri kuşkusuz Londra Olimpiyatları idi. Sosyal medyada da oldukça fazla reaksiyon alan Olimpiyat açılışları, milyonlarca tweet ile yorumlandı. Ancak, sosyal medyada Olimpiyatlar’ın önüne geçen bir olay daha yaşandı Londra’da.

http://www.youtube.com/watch?v=PArTdhNda7k

Baharat Kızlar’ın Olimpiyatlar’da gerçekleştirdiği bu performans büyük yankı uyandırdı ve sosyal medyada Olimpiyatlar’da en çok konuşulan hadise oluverdi. Olimpiyatlar’da daha önce Usain Bolt’un 200 metre altın madalya zaferi dakikada aldığı ortalama 88.000 tweet ile zirvedeydi fakat Baharat Kızlar dakikada almış oldukları 116.000 tweet ile hem Olimpiyatlar’ın en çok reaksiyon alan olayı oldu hem de dünyada en çok tweet alan olaylar arasında yer aldı.

4. Andy Murray’nin 77 Yıl Sonra Gelen Zaferi

Andy Murray’nin zaferi hakkında attığı tweetin aldığı 90 küsür binlik RT sayısının bir dakika içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ancak Twitter’ın UK ofisi bu iddiayı blogunda yalanladı ve olaylar esnasındaki Tweet paylaşımlarının istatistiklerini geniş bir biçimde kamuoyu ile paylaştı.

Andy Murray’nin kendi tweeti ile ilgili bu istatistik yalanlansa da, Andy Murray, Wimbledon ve rakibi Djokovic hakkındaki tweetler toplamda (maçtan sonraki 12 saat) 3.5 milyonu aştı. Saat 17.25’te ise dakikada 120.000’den fazla tweet atıldı ve Murray en çok tweetlenen olaylar arasındaki yerini aldı. Bu rakam dakikada en çok tweet alan olaylardan biri olan Baharat Kızlar’ın rekorunu da kırmış oldu.

3. Yeni Papa Döneminin Başlaması

Dini olayların geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada büyük etki yaratması gayet olası bir durum. Twitter dini olayların en büyük etkisini, Papa seçiminde yaşadı. Papa 16. Benedict’in görevini bırakması sonucu yapılan seçimin sonucunda, Hristiyan dünyasının yeni lideri Papa Francis olmuştu.

Güney Amerika kökenli yeni Papa’nın seçimi sonrası özellikle Güney Amerika ülkeleri ve ABD’den atılan tweetler dikkat çekiciydi. Dakikada atılan 132.000 tweet ile bu önemli gelişme de Twitter’ın en çok tweet alan olayları arasında girdi.

francis

2. İspanya’nın EURO 2012 Şampiyonluğu

EURO 2012 finalinin sonuçlanması ile birlikte futbolseverler saniyede 15.000 tweet atarak bu anı takipçileri ile paylaştı. Dakikada 267.200 tweete denk gelen bu oran sportif etkinlikler için bir rekor.

Tüm maç boyunca atılan 6.5 milyon tweet de spor etkinliklerinin Twitter’a olan etkisinin önemli bir göstergesi. Barack Obama dahi maç boyunca attığı 13 tweet ile Twitter’da ki spor fanatikliğini gözler önüne seriyor.

1. Barack Obama’nın Yeniden Başkan Seçilmesi

Seçmenlerin gözleri oy kullandıkları akşam genellikle televizyonlarda olur. Şehirlerden gelen sonuçların yavaş yavaş açıklanması ile heyecan artar ve seçimin sonucu belirginleşmeye başlar. Ancak sosyal medyanın popülerliği arttıkça televizyondan rol çalan paylaşım siteleri, seçimlerde sonuçların takip edilebileceği bir ortam haline geldi.

Bunun dışında siyasetçilerin de bütçelerinin bir bölümünü sosyal medya için harcaması da, insanların sosyal medya aracılığı ile liderleri takip edip politikaları hakkında bilgi almalarını sağladı.

6 Kasım’da gerçekleştirilen Amerikan Başkanlık seçimlerinde, seçimlerin son dakikalarında dakikada 327.452 tweet atıldı. Bu bir dünya rekoru olarak tarihe geçmiş durumda. Twitter’da bir konu hakkında dakikada en fazla atılan tweet sayısı ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşti ve Barack Obama’nın sonucun açıklanması ile atmış olduğu tweet, en çok RT alan tweet oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Okullarını Bitirmeden Hayata Atılan 10 Ünlü Milyarder

İyi bir okulu bitirmiş olmak önemli fakat diploma her zaman iyi bir kariyerin, başarılı bir iş hayatının garantisi olmayabiliyor. Günümüzün en zengin insanlarının bir kısmına baktığımızda ya okullarını yarıda bırakmış ya da akademik eğitime dahil bile olmamış olduklarını görüyoruz. Eğitimsizlikle yoksulluk arasında bir doğru orantı varken bu insanlar yetenekleri ve belki de yaver giden şanslarıyla birer istisna olmayı başarabilmişler. İşte okullarını bitirmemiş 10 dolar milyarderi:

1 – Bill Gates, Microsoft’un Kurucusu

Serveti: 90 Milyar Dolar                                                                                                                                                                                                                                                                         

İlk yazılımını 13 yaşında yazan Bill Gates, 1973 yılında girdiği Harvard Üniversitesi’inden 1975’te atıldı ve elindeki 100 dolarla Microsoft’u kurdu. Gates, 2007 yılında Harvard’dan Onur Madalyası aldı.

2 – Mark Zuckerberg, Facebook’un Kurucusu

Serveti: 73.1 Milyar Dolar

1984 doğumlu Zuckerberg, henüz Harvard’da bir öğrenciyken okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Siteyi kurmak için okulun veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg disiplin cezası aldı ve okuldan ayrıldı. 19 yaşında Facebook’u kurdu.

3 – Larry Ellison, Oracle’ın Kurucusu

Serveti: 58.8 Milyar Dolar

1944 yılında doğan Larry Ellison da Steve Jobs gibi evlatlık verilmiş bir çocuktu. Gençlik yıllarında kendisini evlat edinen annesinin vefatı sonrası, üniversiteyi bıraktı. 8 yıl boyunca farklı alanlarda farklı işler yapan Ellison, 1982’de Oracle Systems Corporation’ı kurdu.

4 – Li Ka-Shing, Cheung Kong Holdings Kurucusu

Serveti: 36.2 Milyar Dolar

Ka-Shing, 50’den fazla ülkede 310 bin çalışana sahip Cheung Kong’un sahibi. Henüz 15 yaşındayken babasını kaybettiği için ailesinin geçimini sağlamak durumunda kalır. Bir plastik atölyesinde çalışmaya başlayan Ka-Shing zamanla kendi fabrikasını kurmuş, sonrasında emlak sektörüne geçiş yaparak büyük bir servet elde etmiştir. Asya’nın en zengin insanı liseyi bitirememiş olmasına rağmen eğitime çok saygı duyduğunu söylüyor.

5 – Michael Dell, Dell’in Kurucusu

Serveti: 24.2 Milyar Dolar

Ailesinin doktor Michael’ın doktor olmasını istiyordu. Texas Üniversitesi’nde biyoloji okuyan Michael ise zamanını gazetelere verdiği reklamlar sayesinde bilgisayar satışı yaparak değerlendiriyordu. 1000 dolarlık bütçeyle kurduğu şirket büyümeye başlayınca, 18 yaşındayken kendi isteğiyle okulu bıraktı.

6 – Steve Jobs, Apple’ın Kurucusu

 

Serveti: 12 Milyar Dolar

Paul ve Clara Jobs çiftinin evlatlık çocukları olan Steve Jobs, 1972’de Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne girdi ancak akademik hayattaki disipline uyum sağlayamadığından okulunu bıraktı ve kendi şirketi Apple’ı kurdu. Steve aynı zamanda Pixar animasyon şirketinin de sahibiydi.

7 – Jan Koum, Whatsapp’ın Kurucusu

Serveti: 9.8 Milyar Dolar

Koum, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın kurucusu. Yahoo’da çalışmak için üniversiteyi bırakan Koum 9 yıllık çalışma hayatının ardından Whatsapp’ı kurdu. Whatsapp 2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alındı.

8 – Ralph Lauren, Polo’nun Kurucusu

Serveti: 8.2 Milyar Dolar

Ralph Lauren henüz lise yıllarındayken arkadaşlarına kravat satarak para kazanıyordu. Liseyi bitirdikten sonra Baruch College’a bir süre devam eden Lauren, orduya katılmak üzere okulu bıraktı. Ordudan ayrıldıktan sonraysa bir şirkette tasarımcı olarak çalışmaya başladı, tasarımları beğenilmeyince şirketten ayrılıp kendi şirketi olan Polo’yu kurdu.

9 – Steven Spielberg, Yönetmen-Yapımcı

Serveti: 6 Milyar Dolar

Henüz 16 yaşındayken ilk filmi Firelight ile adını duyuran Spielberg, bir çok film okulu tarafından düşük notları nedeniyle reddedilir. California State Üniversitesi’nde öğrenciyken, Universal Stüdyoları’ndan aldığı teklif üzerine okulu bırakır. Spielberg; E.T, Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi gibi popüler filmlerin yönetmenliğini yaptı.

10 – Jack Dorsey, Twitter’ın Kurucu Ortağı

Serveti: 3.1 Milyar Dolar

Aslında başarılı bir öğrenci olan Dorsey, New York Üniversitesi’nde okurken aklına gelen bir fikirle okulu bıraktı ve üç ortağıyla birlikte Twitter’ı kurdu. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

En Çok Konuşulan Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları, yükselen trendler olan “çekiliş” ve “iyilik hareketleri”ni etkin bir şekilde kullanmalarıyla ön plana çıkıyor.

Markaların müşterileriyle etkileşime geçmek, süren sohbetlere eş zamanlı katılarak marka algısına katkıda bulunmak ve diğer markalardan farklılaşmak için en çok kullandığı sosyal medya mecralarından biri de Twitter. Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı mizahi bir Tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri nezdinde paha biçilemez konumlara getirmeyi başarabiliyor ve markaların belirlediği Twitter stratejisi, kullanıcılar tarafından bolca konuşulma fırsatı yaratıyor.

Bu fırsatı 2017’de başarıyla kullanmış ve en fazla konuşulan olmayı başarmış 5 markayı sizler için mercek altına aldık. Bu markalar 2017’de hangi stratejiyi izledi ve hangi paylaşım alışkanlık ve eğilimlerini gösterdiler?

İşte 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları ve Twitter alışkanlıkları:

1-MadameCocoTR
2-AskidaNeVar
3-StarbucksTR
4-Turkcell
5-VodafoneTR

1- @MadameCocoTR

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markası olmayı başaran Madame Coco TR, Twitter’ı kullanıcılarla etkileşime geçerken etkin bir şekilde kullanıyor. Madame Coco TR’nin göze çarpan Twitter’ı kullanma eğilimi, çekilişler üzerine yoğunlaşıyor.

2)@askidanevar

Oğuzhan Canım adlı bir girişimcinin sosyal girişim projesi olan Askıda Ne Var, 2017’de Twitter’da en çok konuşulan ikinci marka olmayı başardı. Bu başarıyı iyilik hareketlerini teşvik etmesi ve yine iyilik amaçlı, öğrencilere ücretsiz sanat aktivitesi, yurtdışı stajı, eğitim gibi fırsatlar sunan çekilişlere yoğunlaşmasıyla kazanmışa benziyor.

3-@StarbucksTR

Starbucks Türkiye, Twitter’da takipçileriyle günün her anı etkileşime geçiyor dense yanlış olmaz. StarbucksTR, günün her anını gerçek zamanlı bir sohbet fırsatına dönüştürmesi ve kullanıcıları da sohbete dahil etmeye teşvik etmesiyle öne çıkıyor; pazar gününün mahmurluğunu, bir kahve Tweet’iyle ortadan kaldırmayı teklif ediyor. Mahmurluğa devam etmek isteyenler için ise kahve teklifi yine de geçerli.

4-@Turkcell

Turkcell, bir derya olan sohbet fırsatlarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bu fırsatları kullanıcılarla etkileşime çevirerek başarı elde eden Turkcell, gençlere yönelik şirket projelerini Twitter’da ön plana çıkararak farklılaşıyor. Buna ek olarak marka, kampanya ve indirimlerini de sık bir şekilde Twitter’dan duyuruyor. Turkcell haberlerinden geri kalmamak isteyen herkesi Twitter’da Turkcell’i takip etmeye teşvik ederek, 2017’nin en çok konuşulan markaları arasına girmeyi başaran marka, 2018’de de bu başarısını sürdürecek gibi.

5-@VodafoneTR

2017’nin en çok konuşulan markalarından biri de Vodafone Türkiye. Marka, Twitter’da gençlik projelerini duyurması ve takipçileriyle etkin iletişime geçmesiyle ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link