Dünya’da En Çok Tweetlenen Beş Olay

Geçtiğimiz hafta sonu Andy Murray’nin 77 yıl sonra bir Britanyalı olarak kazandığı Wimbledon Kupası sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada büyük bir reaksiyon alan bu zafer, dakikada binlerce tweet aldı ve en çok tweetlenen olaylar arasına girdi.

Twitter dakikada kaç tweet atıldığına dair verileri ilk olarak 2011 yılında toplamaya ve paylaşmaya başladı. Bir Japon yayını olan  La Puta: Castle in the Sky filminin Aralık 2011’de gösterime girmesi sonrası saniyede atılan 25.088 tweet, Twitter’ın bu parametreye dikkat çekmesini sağlamıştı.

Özellikle Gezi Parkı olayları yaşanırken de Twitter’dan Gezi Parkı’na destek amaçlı milyonlarca tweet atıldı. Fakat bu tweetlerde belirtilen en çok tweetlenen olaylar listesine giremedi. Ancak Türkiye’de, Twitter kullanımını artırıcı bir rol üstlendiği önemli bir gerçek.

Peki dünyada en çok tweetlenen olaylar hangileri ?

 

5. Baharat Kızlar’ın (Spice Girls) Yeniden Bir Araya Gelmesi

2012 yılının en önemli olaylarından biri kuşkusuz Londra Olimpiyatları idi. Sosyal medyada da oldukça fazla reaksiyon alan Olimpiyat açılışları, milyonlarca tweet ile yorumlandı. Ancak, sosyal medyada Olimpiyatlar’ın önüne geçen bir olay daha yaşandı Londra’da.

http://www.youtube.com/watch?v=PArTdhNda7k

Baharat Kızlar’ın Olimpiyatlar’da gerçekleştirdiği bu performans büyük yankı uyandırdı ve sosyal medyada Olimpiyatlar’da en çok konuşulan hadise oluverdi. Olimpiyatlar’da daha önce Usain Bolt’un 200 metre altın madalya zaferi dakikada aldığı ortalama 88.000 tweet ile zirvedeydi fakat Baharat Kızlar dakikada almış oldukları 116.000 tweet ile hem Olimpiyatlar’ın en çok reaksiyon alan olayı oldu hem de dünyada en çok tweet alan olaylar arasında yer aldı.

4. Andy Murray’nin 77 Yıl Sonra Gelen Zaferi

Andy Murray’nin zaferi hakkında attığı tweetin aldığı 90 küsür binlik RT sayısının bir dakika içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ancak Twitter’ın UK ofisi bu iddiayı blogunda yalanladı ve olaylar esnasındaki Tweet paylaşımlarının istatistiklerini geniş bir biçimde kamuoyu ile paylaştı.

Andy Murray’nin kendi tweeti ile ilgili bu istatistik yalanlansa da, Andy Murray, Wimbledon ve rakibi Djokovic hakkındaki tweetler toplamda (maçtan sonraki 12 saat) 3.5 milyonu aştı. Saat 17.25’te ise dakikada 120.000’den fazla tweet atıldı ve Murray en çok tweetlenen olaylar arasındaki yerini aldı. Bu rakam dakikada en çok tweet alan olaylardan biri olan Baharat Kızlar’ın rekorunu da kırmış oldu.

3. Yeni Papa Döneminin Başlaması

Dini olayların geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada büyük etki yaratması gayet olası bir durum. Twitter dini olayların en büyük etkisini, Papa seçiminde yaşadı. Papa 16. Benedict’in görevini bırakması sonucu yapılan seçimin sonucunda, Hristiyan dünyasının yeni lideri Papa Francis olmuştu.

Güney Amerika kökenli yeni Papa’nın seçimi sonrası özellikle Güney Amerika ülkeleri ve ABD’den atılan tweetler dikkat çekiciydi. Dakikada atılan 132.000 tweet ile bu önemli gelişme de Twitter’ın en çok tweet alan olayları arasında girdi.

francis

2. İspanya’nın EURO 2012 Şampiyonluğu

EURO 2012 finalinin sonuçlanması ile birlikte futbolseverler saniyede 15.000 tweet atarak bu anı takipçileri ile paylaştı. Dakikada 267.200 tweete denk gelen bu oran sportif etkinlikler için bir rekor.

Tüm maç boyunca atılan 6.5 milyon tweet de spor etkinliklerinin Twitter’a olan etkisinin önemli bir göstergesi. Barack Obama dahi maç boyunca attığı 13 tweet ile Twitter’da ki spor fanatikliğini gözler önüne seriyor.

1. Barack Obama’nın Yeniden Başkan Seçilmesi

Seçmenlerin gözleri oy kullandıkları akşam genellikle televizyonlarda olur. Şehirlerden gelen sonuçların yavaş yavaş açıklanması ile heyecan artar ve seçimin sonucu belirginleşmeye başlar. Ancak sosyal medyanın popülerliği arttıkça televizyondan rol çalan paylaşım siteleri, seçimlerde sonuçların takip edilebileceği bir ortam haline geldi.

Bunun dışında siyasetçilerin de bütçelerinin bir bölümünü sosyal medya için harcaması da, insanların sosyal medya aracılığı ile liderleri takip edip politikaları hakkında bilgi almalarını sağladı.

6 Kasım’da gerçekleştirilen Amerikan Başkanlık seçimlerinde, seçimlerin son dakikalarında dakikada 327.452 tweet atıldı. Bu bir dünya rekoru olarak tarihe geçmiş durumda. Twitter’da bir konu hakkında dakikada en fazla atılan tweet sayısı ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşti ve Barack Obama’nın sonucun açıklanması ile atmış olduğu tweet, en çok RT alan tweet oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Geleceğin İş Dünyasında Çocuğunuzun En Çok İhtiyaç Duyacağı 10 Beceri

 • World Economic Forum’un “Küresel İnsan Sermasesi Raporu 2017”, günümüzdeki eğitim sistemlerinin çoğunun, iş dünyasında gerekli olan becerilere yönelik olmadığına dikkat çekiyor.
 • 2020 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri kompleks problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık olacak.
 • Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya göre, yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklar, beş yaşındayken okumayı öğrenen çocuklara göre daha yüksek bir anlama düzeyi gösteriyorlar. Çünkü çevrelerindeki dünyayı oyun yoluyla keşfetmek için daha fazla zamanları oluyor.
 • Çocuklara oyunlar aracılığıyla yeni beceriler kazandırmalıyız ve geleceğin iş dünyası için gerekli olan becerilerin gelişimi için yaşam boyu oyunun öneminin farkına varmalıyız.
 • İlgili Yazı: Geleceğin İş Dünyasına Yönelik Dikkat Çekici 4 Tahmin

Çocuklar genel olarak oldukça meraklıdırlar ve her şey hakkında bir öğrenme tutkusuna sahiptiler. Ancak çocukların sahip oldukları bu özellikler, okula başlamalarıyla birlikte geleneksel eğitim uygulamaları yüzünden kaybolur.

Torrance Yaratıcı Düşünme Testi ise sık sık çocukların farklı düşünme biçimlerinin zaman içinde nasıl azaldığını gösteren bir örnek olarak gösterilir. Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, teste tabii tutulan kişinin sadece kendi yaşam deneyimleri üzerine derinlemesine düşünmesini gerektirdiği için kendi türleri arasında en yaygın şekilde kullanılan ve yüksek derecede güvenilir bir testtir.

World Economic Forum’un bu konuda paylaştığı yazıya göre, anaokulundaki çocukların %98’i yaratıcı dahilerdir ve bir ataşı nasıl kullanabilecekleri konusunda sonsuz sayıdaki durumu düşünebilirler. Ancak çocuklar geleneksel okul sistemi içerisinde yer aldıkça bu yetenek büyük ölçüde azalır ve 25 yaş itibarıyla bu çocukların sadece %3’ü “yaratıcı dahi” olarak kalmayı başarır. Bununla birlikte son 25 yılda, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, küçük çocuklar arasında özgünlüğün azaldığını gözler önüne serdi.

Mevcut Eğitim Sistemi, İhtiyaç Duyulan Becerilerin Gelişmesine Yardımcı Olmuyor

World Economic Forum, geçtiğimiz yıl içerisinde “Küresel İnsan Sermayesi Raporu 2017” başlıklı bir rapor yayımladı. Bu raporda, günümüzdeki eğitim sistemlerinin çoğunun, bugünün iş gücü piyasayalarında çalışmak için gerekli olan becerilerden kopuk olduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra raporda, okulların problem çözme, yaratıcılık ya da iş birliği gibi becerileri teşvik etmek yerine, öncelikle çocukların bilişsel becerilerini -ya da daha geleneksel konularla alakalı becerilerini- geliştirmeye odaklanma eğilimi de vurgulanıyor.

4. Endüstri Devrimi‘nde gerekli olan beceri grubuna bakıldığında, bu durum, bir endişe kaynağı olarak değerlendirilmelidir. World Economic Forum’un hazırladığı “İşlerin Geleceği” isimli rapora göre, 2015 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri şu şekildeydi:

 1. Kompleks Problem Çözme
 2. Başkalarıyla Koordinasyon
 3. İnsan Yönetimi
 4. Eleştirel Düşünme
 5. Müzakere
 6. Kalite Kontrolü
 7. Servis Oryantasyonu
 8. Muhakeme ve Karar Verme
 9. Aktif Dinleme
 10. Yaratıcılık

İşlerin Geleceği raporuna göre, 2020 yılında ise iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri şu şekilde olacak:

 1. Kompleks Problem Çözme
 2. Eleştirel Düşünme
 3. Yaratıcılık
 4. İnsan Yönetimi
 5. Başkalarıyla Koordinasyon
 6. Duygusal Zeka
 7. Muhakeme ve Karar Verme
 8. Servis Oryantasyonu
 9. Müzakere
 10. Zihinsel Esneklik

Bu iki sıralamaya baktığımızda en dikkat çekici detay, yaratıcılığın 10. sıradan üçüncü sıraya kadar çıkması olarak gösterilebilir. Bununla birlikte “2015 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri” arasında yer almayan duygusal zekanın, “2020 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulacak 10 beceri” listesine altıncı sıradan giriş yaptığı da dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca 2015 listesinde yer almayıp da 2020 listesinde yer alan bir başka beceri de zihinsel esneklik. İşin kötü tarafı, bütün bu beceriler geleneksel eğitim sisteminde belirgin bir şekilde öne çıkmıyor.

Çocukların Becerilerini Oyunlar Yoluyla Geliştirmeye Odaklanmalıyız

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma, yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklarla beş yaşındayken okumayı öğrenen çocukları karşılaştırdı. 11 yaşındalarken her iki çocuk grubu da aynı okuma yeteneğini sergiledi. Ancak yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklar, daha yüksek bir anlama düzeyi gösterdiler. Bu sonuçla ilgili olarak yapılan açıklama ise çevrelerindeki dünyayı oyun yoluyla keşfetmek için daha fazla zamanları olduğuydu.

6 adet standart Lego parçasını birleştirmenin 915 milyondan fazla yolu vardır.

Sonuç olarak eğer çocukları geleceğe hazırlamak istiyorsak, öğrenim ve eğitim kavramlarını yeniden odaklamamız gerekiyor. Giderek artan bir şekilde birbirine bağlı ve dinamik bir dünya, çocukların hayatları boyunca kendilerini birçok kez değişen işlerde -günümüzde var olmayan ve kendilerinin icat etmeleri gereken işler- bulabilecekleri anlamına geliyor.

Buradaki soru şu: Yukarıda bahsettiğimiz becerilerin yayılma alanını genişletebiliriz ve çocukların yaşamları boyunca öğrenmelerini sağlayacak doğal yetenekleri nasıl canlı tutabiliriz? Aslında bunu başarmak, düşündüğünüzden daha kolay. Çocuklar pozitif ve eğlenceli deneyimlere dahil edilerek bu başarılabilir. Farklı oyun biçimleri, zihinsel becerilere ek olarak çocuklara sosyal, duygusal, fiziksel ve yaratıcı beceriler geliştirme olanağı sağlar.

Kompleks problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi becerilerin, yaşam boyunca oyun yoluyla öğrenilerek inşa edildiğinin farkına varmamız son derece önemli. Başka bir deyişle, yönlendirilmiş öğrenme, okullaştırma ya da üç yaşındaki çocuklara alfabeyi ve sayıları yazılı şekilde öğretmeye karşı önlem aldığımızdan emin olmalıyız. Ayrıca çocuklarımızla neşeli ve anlamlı oyun anları oluşturmaya devam etmenin önemini de iyi bir şekilde kavramalıyız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link