Dünya’da En Çok Tweetlenen Beş Olay

Geçtiğimiz hafta sonu Andy Murray’nin 77 yıl sonra bir Britanyalı olarak kazandığı Wimbledon Kupası sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada büyük bir reaksiyon alan bu zafer, dakikada binlerce tweet aldı ve en çok tweetlenen olaylar arasına girdi.

Twitter dakikada kaç tweet atıldığına dair verileri ilk olarak 2011 yılında toplamaya ve paylaşmaya başladı. Bir Japon yayını olan  La Puta: Castle in the Sky filminin Aralık 2011’de gösterime girmesi sonrası saniyede atılan 25.088 tweet, Twitter’ın bu parametreye dikkat çekmesini sağlamıştı.

Özellikle Gezi Parkı olayları yaşanırken de Twitter’dan Gezi Parkı’na destek amaçlı milyonlarca tweet atıldı. Fakat bu tweetlerde belirtilen en çok tweetlenen olaylar listesine giremedi. Ancak Türkiye’de, Twitter kullanımını artırıcı bir rol üstlendiği önemli bir gerçek.

Peki dünyada en çok tweetlenen olaylar hangileri ?

 

5. Baharat Kızlar’ın (Spice Girls) Yeniden Bir Araya Gelmesi

2012 yılının en önemli olaylarından biri kuşkusuz Londra Olimpiyatları idi. Sosyal medyada da oldukça fazla reaksiyon alan Olimpiyat açılışları, milyonlarca tweet ile yorumlandı. Ancak, sosyal medyada Olimpiyatlar’ın önüne geçen bir olay daha yaşandı Londra’da.

http://www.youtube.com/watch?v=PArTdhNda7k

Baharat Kızlar’ın Olimpiyatlar’da gerçekleştirdiği bu performans büyük yankı uyandırdı ve sosyal medyada Olimpiyatlar’da en çok konuşulan hadise oluverdi. Olimpiyatlar’da daha önce Usain Bolt’un 200 metre altın madalya zaferi dakikada aldığı ortalama 88.000 tweet ile zirvedeydi fakat Baharat Kızlar dakikada almış oldukları 116.000 tweet ile hem Olimpiyatlar’ın en çok reaksiyon alan olayı oldu hem de dünyada en çok tweet alan olaylar arasında yer aldı.

4. Andy Murray’nin 77 Yıl Sonra Gelen Zaferi

Andy Murray’nin zaferi hakkında attığı tweetin aldığı 90 küsür binlik RT sayısının bir dakika içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ancak Twitter’ın UK ofisi bu iddiayı blogunda yalanladı ve olaylar esnasındaki Tweet paylaşımlarının istatistiklerini geniş bir biçimde kamuoyu ile paylaştı.

Andy Murray’nin kendi tweeti ile ilgili bu istatistik yalanlansa da, Andy Murray, Wimbledon ve rakibi Djokovic hakkındaki tweetler toplamda (maçtan sonraki 12 saat) 3.5 milyonu aştı. Saat 17.25’te ise dakikada 120.000’den fazla tweet atıldı ve Murray en çok tweetlenen olaylar arasındaki yerini aldı. Bu rakam dakikada en çok tweet alan olaylardan biri olan Baharat Kızlar’ın rekorunu da kırmış oldu.

3. Yeni Papa Döneminin Başlaması

Dini olayların geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada büyük etki yaratması gayet olası bir durum. Twitter dini olayların en büyük etkisini, Papa seçiminde yaşadı. Papa 16. Benedict’in görevini bırakması sonucu yapılan seçimin sonucunda, Hristiyan dünyasının yeni lideri Papa Francis olmuştu.

Güney Amerika kökenli yeni Papa’nın seçimi sonrası özellikle Güney Amerika ülkeleri ve ABD’den atılan tweetler dikkat çekiciydi. Dakikada atılan 132.000 tweet ile bu önemli gelişme de Twitter’ın en çok tweet alan olayları arasında girdi.

francis

2. İspanya’nın EURO 2012 Şampiyonluğu

EURO 2012 finalinin sonuçlanması ile birlikte futbolseverler saniyede 15.000 tweet atarak bu anı takipçileri ile paylaştı. Dakikada 267.200 tweete denk gelen bu oran sportif etkinlikler için bir rekor.

Tüm maç boyunca atılan 6.5 milyon tweet de spor etkinliklerinin Twitter’a olan etkisinin önemli bir göstergesi. Barack Obama dahi maç boyunca attığı 13 tweet ile Twitter’da ki spor fanatikliğini gözler önüne seriyor.

1. Barack Obama’nın Yeniden Başkan Seçilmesi

Seçmenlerin gözleri oy kullandıkları akşam genellikle televizyonlarda olur. Şehirlerden gelen sonuçların yavaş yavaş açıklanması ile heyecan artar ve seçimin sonucu belirginleşmeye başlar. Ancak sosyal medyanın popülerliği arttıkça televizyondan rol çalan paylaşım siteleri, seçimlerde sonuçların takip edilebileceği bir ortam haline geldi.

Bunun dışında siyasetçilerin de bütçelerinin bir bölümünü sosyal medya için harcaması da, insanların sosyal medya aracılığı ile liderleri takip edip politikaları hakkında bilgi almalarını sağladı.

6 Kasım’da gerçekleştirilen Amerikan Başkanlık seçimlerinde, seçimlerin son dakikalarında dakikada 327.452 tweet atıldı. Bu bir dünya rekoru olarak tarihe geçmiş durumda. Twitter’da bir konu hakkında dakikada en fazla atılan tweet sayısı ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşti ve Barack Obama’nın sonucun açıklanması ile atmış olduğu tweet, en çok RT alan tweet oldu.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

British Airways’den Tartışmalı Sistem: Daha Çok Para Veren Uçağa Önce Binecek

İngiliz hava yolu şirketi British Airways, bu yıl içinde pek çok olumsuz haberle gündeme geldi. Son birkaç ay içinde British Airways uçağında tahtakurusu tarafından ısırıldığını ve bundan daha zor durumlarda kaldığını iddia eden insanlar olmuştu. Geçtiğimiz mayıs ayında ise hava yolu şirketi, bilgisayar sisteminde yaşadığı büyük bir sorun nedeniyle günlerce müştelerine doğru düzgün hizmet sağlayamamış ve uçuşları aksamıştı. Hatta British Airways’in rakibi olan İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair, resmi Twitter hesabından bu durumu tiye alan tweet’ler atarak bu olayı avantaja dönüştürmüştü.

İngiliz hava yolu şirketi, yine tartışmalara neden olan bir olayla gündeme geldi. Dün British Airways, yeni aldığı bir kararla, 12 Aralık’tan itibaren yolcuları bilet fiyatlarına göre uçağa alacağını duyurdu. Şirketin yeni uygulamasına göre uçak biletine en yüksek ücreti ödeyen yolcular uçağa ilk olarak alınacakken en düşük ücreti ödeyen yolcular ise uçağa en son alınacak. Aslında bu fiyat temelli uçağa binme sistemi, dünyada ilk kez uygulanan bir şey değil. Bu sistem, özellikle ABD merkezli hava yolu şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor, ancak Avrupa’da yeni yeni ilgi görmeye başladı.

Ancak bu sistemin ABD’de yaygın bir şekilde kullanılıyor olması, British Airways’in yeni uygulamasından dolayı tepki görmesine engel olmadı. Birçok kişi, hava yolu şirketini zengin müşterilerin ayrıcalıklı muamele gördüğü sınıf temelli bir müşteri hizmetleri sistemi kurmakla itham etti.

British Airways ise tüm bu eleştirilere yeni sistemin, uçağa binme sürecini düzene koymak amacıyla hayata geçirildiğini belirterek yanıt verdi. Bununla birlikte şirketten bir temsilci, konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Biz, her zaman müşterilerimiz için hava alanı deneyimini geliştirecek ve basitleştirecek yolları göz den geçiriyoruz. Gelecek ay müşteriler için süreci hızlandırmak ve daha basit hale getirmek amacıyla yeni uçağa binme prosedürlerini uygulamaya koyacağız. Bu yöntem, ortaklarımız olan American Airlines, Iberia ve Qatar da dahil olmak üzere dünya çapındaki hava yolu şirketleri tarafından birkaç yıldır kullanılıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Pek çok hava yolu şirketi tarafından kullanılan ve British Airways’in yeni uygulamaya koyacağı bu sistem, gerçek anlamda bir sınıf farklılığı yaratıyor mu, yoksa gerçekten de sadece uçağa binme sürecini kolaylaştırmaya yönelik bir hamle mi?

Yardım Paketlerini Oyuncaklara Dönüştüren Proje: Inside the Box

Hepimiz biliriz, büyüklerin verdikleri kararlardan en fazla çocuklar etkilenir. Özellikle bahsettiğimiz savaş ya da göç gibi konular olduğunda çocukların bu durumlardan nasıl etkileneceği gündemde ilk sıraları kaplayamıyor. Ancak bir tasarımcı göçmenlere gelen yardım paketlerinin kartonlarını çocuklar için oyuncaklara dönüştürerek minik yüzleri güldürmüş.

 Inside the Box adını verdiği çalışması ile tasarımcı Lisanne Koning, göçmenlere giden yardım kutularını, göçmen çocuklar için oyuncağa dönüşebilecek bir şekilde tasarlamış. Farklı birçok renk ve şekilde olan oyun figürlerini kartonların üzerine basılarak kutuların amacını tamamlayıp çöpe gitmesini engellemiş.

Dışarıdan sade bir karton kutu görüntüsünde olan bu sihirli oyuncak kutuların iç kısımları renkli desenlerle kaplanmış Birden fazla oyun ve oyuncak tasarlayan iyi kalpli tasarımcı, oyuncak araba ya da kamyon gibi genelde çocukların kesip birleştirerek yaratabileceği 3 boyutlu oyuncakları tercih etmiş.

https://vimeo.com/241564856

Farklı yaş aralığındaki çocuklar için farklı seçenekler sunmaya çalışan Koning, küçük çocuklar için kolayca oynayabilecekleri karton üzerinde manzara deseni kullanmış. Daha büyük çocuklar için oyuncak araba gibi kesip katlayarak kendi oyuncaklarını yaratabilecekleri desenler ve son olarak beraber oynayabilecekleri farklı bir oyun fikrini kartonlarda gerçek hale getirmiş.

Koning’e göre, bu kartonları diğerlerinden ayıran sadece diğer kağıt parçalarını gibi atılıp gitmemesi değil,  oyuncağa dönüşen kutular, çocukları bir araya getirip, kaynaştırıyor da…

Hayatı yeterince zor yaşayan minik çocukları oldukları ortamın psikolojisinden bir nebze olsun uzaklaştırmayı hedefleyen, bu iyiliklerle dolu projeyi biz çok sevdik. Sizce nasıl olmuş?

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday