Dünya’da En Çok Tweetlenen Beş Olay 0

Geçtiğimiz hafta sonu Andy Murray’nin 77 yıl sonra bir Britanyalı olarak kazandığı Wimbledon Kupası sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada büyük bir reaksiyon alan bu zafer, dakikada binlerce tweet aldı ve en çok tweetlenen olaylar arasına girdi.

Twitter dakikada kaç tweet atıldığına dair verileri ilk olarak 2011 yılında toplamaya ve paylaşmaya başladı. Bir Japon yayını olan  La Puta: Castle in the Sky filminin Aralık 2011’de gösterime girmesi sonrası saniyede atılan 25.088 tweet, Twitter’ın bu parametreye dikkat çekmesini sağlamıştı.

Özellikle Gezi Parkı olayları yaşanırken de Twitter’dan Gezi Parkı’na destek amaçlı milyonlarca tweet atıldı. Fakat bu tweetlerde belirtilen en çok tweetlenen olaylar listesine giremedi. Ancak Türkiye’de, Twitter kullanımını artırıcı bir rol üstlendiği önemli bir gerçek.

Peki dünyada en çok tweetlenen olaylar hangileri ?

 

5. Baharat Kızlar’ın (Spice Girls) Yeniden Bir Araya Gelmesi

2012 yılının en önemli olaylarından biri kuşkusuz Londra Olimpiyatları idi. Sosyal medyada da oldukça fazla reaksiyon alan Olimpiyat açılışları, milyonlarca tweet ile yorumlandı. Ancak, sosyal medyada Olimpiyatlar’ın önüne geçen bir olay daha yaşandı Londra’da.

http://www.youtube.com/watch?v=PArTdhNda7k

Baharat Kızlar’ın Olimpiyatlar’da gerçekleştirdiği bu performans büyük yankı uyandırdı ve sosyal medyada Olimpiyatlar’da en çok konuşulan hadise oluverdi. Olimpiyatlar’da daha önce Usain Bolt’un 200 metre altın madalya zaferi dakikada aldığı ortalama 88.000 tweet ile zirvedeydi fakat Baharat Kızlar dakikada almış oldukları 116.000 tweet ile hem Olimpiyatlar’ın en çok reaksiyon alan olayı oldu hem de dünyada en çok tweet alan olaylar arasında yer aldı.

4. Andy Murray’nin 77 Yıl Sonra Gelen Zaferi

Andy Murray’nin zaferi hakkında attığı tweetin aldığı 90 küsür binlik RT sayısının bir dakika içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ancak Twitter’ın UK ofisi bu iddiayı blogunda yalanladı ve olaylar esnasındaki Tweet paylaşımlarının istatistiklerini geniş bir biçimde kamuoyu ile paylaştı.

Andy Murray’nin kendi tweeti ile ilgili bu istatistik yalanlansa da, Andy Murray, Wimbledon ve rakibi Djokovic hakkındaki tweetler toplamda (maçtan sonraki 12 saat) 3.5 milyonu aştı. Saat 17.25’te ise dakikada 120.000’den fazla tweet atıldı ve Murray en çok tweetlenen olaylar arasındaki yerini aldı. Bu rakam dakikada en çok tweet alan olaylardan biri olan Baharat Kızlar’ın rekorunu da kırmış oldu.

3. Yeni Papa Döneminin Başlaması

Dini olayların geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada büyük etki yaratması gayet olası bir durum. Twitter dini olayların en büyük etkisini, Papa seçiminde yaşadı. Papa 16. Benedict’in görevini bırakması sonucu yapılan seçimin sonucunda, Hristiyan dünyasının yeni lideri Papa Francis olmuştu.

Güney Amerika kökenli yeni Papa’nın seçimi sonrası özellikle Güney Amerika ülkeleri ve ABD’den atılan tweetler dikkat çekiciydi. Dakikada atılan 132.000 tweet ile bu önemli gelişme de Twitter’ın en çok tweet alan olayları arasında girdi.

francis

2. İspanya’nın EURO 2012 Şampiyonluğu

EURO 2012 finalinin sonuçlanması ile birlikte futbolseverler saniyede 15.000 tweet atarak bu anı takipçileri ile paylaştı. Dakikada 267.200 tweete denk gelen bu oran sportif etkinlikler için bir rekor.

Tüm maç boyunca atılan 6.5 milyon tweet de spor etkinliklerinin Twitter’a olan etkisinin önemli bir göstergesi. Barack Obama dahi maç boyunca attığı 13 tweet ile Twitter’da ki spor fanatikliğini gözler önüne seriyor.

1. Barack Obama’nın Yeniden Başkan Seçilmesi

Seçmenlerin gözleri oy kullandıkları akşam genellikle televizyonlarda olur. Şehirlerden gelen sonuçların yavaş yavaş açıklanması ile heyecan artar ve seçimin sonucu belirginleşmeye başlar. Ancak sosyal medyanın popülerliği arttıkça televizyondan rol çalan paylaşım siteleri, seçimlerde sonuçların takip edilebileceği bir ortam haline geldi.

Bunun dışında siyasetçilerin de bütçelerinin bir bölümünü sosyal medya için harcaması da, insanların sosyal medya aracılığı ile liderleri takip edip politikaları hakkında bilgi almalarını sağladı.

6 Kasım’da gerçekleştirilen Amerikan Başkanlık seçimlerinde, seçimlerin son dakikalarında dakikada 327.452 tweet atıldı. Bu bir dünya rekoru olarak tarihe geçmiş durumda. Twitter’da bir konu hakkında dakikada en fazla atılan tweet sayısı ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşti ve Barack Obama’nın sonucun açıklanması ile atmış olduğu tweet, en çok RT alan tweet oldu.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Nissan, Twitter Hesabından Yanlışlıkla Nissan Karşıtı Sitenin Linkini Paylaştı 0

Japon otomotiv markası Nissan, geçtiğimiz salı günü yeni elektrikli aracı Nissan Leaf‘i tanıttı ve bu tanıtım kapsamında da şirketin resmi Twitter hesabından bu yeni araç ile ilgili olarak “Yeni Nissan Leaf %100 elektrikli. Burada. Sadece harika. Resmi tanıtım için Youtube’da bize katılın.” şeklinde bir tweet paylaşıldı. Ancak bu tweet’te yer verilen bağlantı, şirketin sosyal medyada alay konusu olmasına neden oldu.

Nissan’ın Resmi Twitter Hesabından Atılan Tweet

Nissan Leaf ile ilgili olarak atılan ve yapılan hatanın farkedilmesi sonucunda kısa sürede silinen tweet’in sonunda nissan.com/nissan bağlantısı paylaşıldı. Bağlantı adresine bakıldığında sorun yok gibi gözükse de sorun şu ki, nissan.com adresi Nissan’a ait değil. Hatta ironik bir şekilde bu site, Nissan’dan nefret eden bir kişiye ait ve sitede Nissan karşıtı ifadeler yer alıyor. Siteye girdiğinizde ilk olarak aşağıda resmini paylaştığımız gibi üstü çizili bir Nissan logosu sizleri karşılıyor. Daha sonra ise “Nissan Motor’s Lawsuit Against Us“, yani “Nissan Motor’un Davası Bize Karşı” şeklinde bir başlığın bulunduğu bir sayfa karşınıza geliyor.

Peki bu sitenin sahibinin Nissan ile alıp veremediği ne olduğuna gelecek olursak, Jalopnik’in yaptığı habere göre Nissan.com adresinin sahibi İsrail uyruklu Uzi Nissan. İsrailli adam, 1991’de kurduğu ve soyadını taşıyan yazılım ve bilgisayar şirketi için 1994 yılında nissan.com alan adını satın alarak bir internet sitesi kurdu. Daha sonra ise Japon otomotiv devi Nissan, ismini izinsiz bir şekilde kullanarak reklam geliri elde ettiği gerekçesiyle Uzi Nissan’a karşı 10 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı. Yıllar süren dava sonucunda, mahkeme nissan.com alan adının Uzi Nissan’da kalmasına, ancak sitede belirgin olacak bir şekilde sitenin otomotiv üreticisi olan Nissan ile herhangi bir alakası olmadığına dair bir yazının yer almasına ve Uzi Nissan’ın otomotiv ile alakalı herhangi bir işle ilgili bir banner reklamı yayımlamamasına karar verdi.

Uzi Nissan’a karşı açtığı davayı kaybeden otomotiv şirketi, Twitter hesabından yaptığı bu gaf ile birlikte, kendisinden nefret eden Uzi Nissan’ın ekmeğine yağ sürmekle kalmadı; haklı olarak sosyal medya kullanıcılarının da eleştirilerine maruz kaldı.

Pazarlama Oyunları: Markalar İçin Game of Thrones’ten İlham Verici Pazarlama Dersleri 0

Kılıçlar çekildi, bayraklar asıldı ve uzun zamandır beklenen kış sonunda geldi. Günümüz pazarlama dünyası da en az, taht oyunlarının menşei Westeros kadar rekabet içeriyor ve bu yarışta da herkesin gözü biraz daha fazlasında.

Rekabet, her alanda korkutucudur. Bu süreçte her zaman birilerinin daha hızlı ve iyi davranarak, tüm gücü ele geçirmesi riski vardır. Ancak rekabet yarışında yalnız olan Targaryen ya da imtiyazlı bir Lannister olmak fark etmeksizin, doğru teknoloji ve performansa dayalı pazarlama stratejiler ile her işletme başarılı bir imparatorluğa dönüşme şansı yakalayabilir. Bu noktada pazarlamacıların oyunu kurallarına göre oynayabilmek için, Game of Thrones’ten çıkaracağı birtakım dersler var. Uyaralım, Game of Thrones ve pazarlama dünyasına ilişkin bu analojiler bir miktar spoiler içerebilir!

Kış geliyor – Sürekli stratejiler ile rekabete her zaman hazır ol

Bir imparatorluk kurmanın birincil kuralı; evini terk etmektir. Günümüz iş dünyasında; hedeflenilen alanı iyi tanımak, yenilikçi teknolojilere hükmetmek ve dijital dünyaya uyum sağlayan stratejiler belirlemek gerekiyor. İşletmeler de Stark hanesinin “Kış geliyor” mottosuna dayandırdıkları devamlı stratejileri gibi, uzun vadeli ve sürdürülebilir rekabet sağlayacak üstünlükler yaratmalılar. Bunun için pazarlamacıların, sürdürülebilir rekabet avantajı yaratacak kadar değerli bilgiler elde etmeleri gerekiyor.

Başarılı olabilmek için uyum sağla

Albert Camus’un “Yabancı” adlı kitabında belirttiği gibi; “Nihayetinde, insanın alışamayacağı bir düşünce yoktur”. Adaptasyon, doğal seleksiyonda başarılı olmuş her organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu hale getiren yetenektir. Bu doğrultuda markaların, “leydi” olarak başladığı yarışa suikastçı olarak devam eden Arya Stark’ın adaptasyon yeteneklerinden öğrenecekleri pek çok şey var diyebiliriz. Sonuçta, tüm işletmelerin pazarlama serüveni de küçük bir hedef kitle ile başlar ve ardından son trendleri takip ederek tüketicinin nabzı tutuldukça hedef kitle, faaliyet alanları ve buna bağlı veritabanları genişler.

Amacını belirle ve ona sadık kal

Kuzeyin Kralı Jon Snow, hiçbir şey bilmiyor olabilir! Ancak amaçlarını ve buna bağlı değerlerini çok iyi biliyor. İşletmeler de pazarlama amaçlarını iyi belirlemeli ve ne olursa olsun tüm stratejilerini bu amaçların yarattığı değerler etrafında toplamalı.

Nicelik değil niteliğe önem ver

Tıpkı Dorne Prensi Oberyn’nin dediği gibi; “Büyüklük önemli değildir. Önemli olan, zamanı geldiğinde ruhunuzu ne kadar ortaya koyduğunuzdur”. Günümüz dünyasında pazarlamacılar, yarattığı içeriklerden çok, sayılarla ilgilenme handikapına kapılıyorlar. Bugünün pazarlama dünyasında, konvansiyonel medya araçlarında reklam verecek kadar büyük bütçelere sahip olmanıza ya da dünyaca ünlü PR ajansları ile çalışmanıza gerek yok. Markaların asıl odaklanması gereken; bilgi yığının oluşturduğu kakafoniden sıyrılacak bir içerik yaratmak.

Müşterilerin sadakatini kazan

Tüm pazarlamacıların hayali; tıpkı ejderhaların annesi Daenerys için gözünü kırpmadan Westeros’a hareket eden “Lekesizler” ordusu gibi sadık bir müşteri kitlesi oluşturmaktır. Markalar başlarda küçük bir hedef kitleye hitap etse de Daenerys gibi yılmadan mücadele ederek, sadık müşterilerini ödüllendirmeli, bağlılıklarını artırmalı ve yavaş ancak emin adımlarla kendi “Lekesizler” ordusunu yaratmalı.

Bilgi her şeydir, ona sahip ol

Köle olarak başladığı hayatına hırsız olarak devam eden ancak bilgi hırsızlığının en değerli marifet olduğunu fark ederek krallığın konseyinde bile kendine yer edinen Lord Varys, bilginin önemi noktasında markalara ilham verecek en güçlü karakter. Markaların müşterilerini çok iyi tanıyarak, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaları için bilgiyi çok iyi kullanmaları gerekiyor. Günümüzde bilgi en büyük güç ve onu nasıl kullandığınız çok önemli. Öyle ya, sonu konseyde de bitebilir zindanda da!

Risk almaktan korkma

Mücadeleyi kazanmak için Mad King’i sırtından bıçaklayan ya da Dorne’yi fetheden Jamie Lannister gibi, yeri geldiğinde güvenli suları terk ederek elini taşın altına koymak gerekiyor. İşletmeler de benzer şekilde davranarak, bazı zamanlarda basmakalıp stratejilerini terk ederek, farklı stratejiler için risk almalı.

Müttefikleri seçerken hedef odaklı davran

Rekabet ortadan kalktığında, motivasyonu yok edecek bir tembelliğe bürünmek en büyük handikaptır. Tıpkı Game of Thrones’te olduğu gibi, gerçek dünyada da başarılı olabilmek için güçlü müttefiklere ihtiyaç var. İşletmeler de satıcıları, teknoloji sağlayıcıları, danışmanları veya diğer paydaşlarını seçerken stratejik hareket etmeli. Tüm bu nedenlerle modern işletmeler, birçok teknoloji sağlayıcı ile çok stratejili ortaklıklar kuruyorlar. Birden fazla anlaşma yapmak ve bir çok alternatif yaratmak her zaman daha iyi sonuçlar getirir.

Kusurlarını kabul et

Yalnızca Jon Snow, hayatta ikinci bir şans kazanır. Potansiyel müşteriler, hedef kitleden düştüğünde veya dijital kampanyalar iyi optimize edilmediğinde, her zaman daha hızlı ve akıllıca davranan rakipler olacaktır. Bu doğrultuda markalar; birden fazla strateji belirleyerek, zayıf noktalarını sübvanse edip yarışta sağ kalmaya çalışmalı.

Günümüzde, rekabet üstünlüğü sağlayacak stratejileri belirlemek en az demir tahta oturmak kadar zor. Tüm bunların sonucunda işletmelerin başarılı olabilmek için; her duruma uygun stratejilerle her an savaş alanındaymışçasına sabırla mücadele etmesi ve en önemlisi de hata yapmaktan korkmaması gerekiyor. George R. R. Martin’in de dediği gibi; ne de olsa her uçuş alçalmakla başlar!

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link