Önceki yazımda trafiği artırmak için Google Analytics’te izlenmesi gereken temel adımları yazmıştım. Şimdi ise yine elimizde olan veri ile satış yapan, üyelik yapan web sitelerinin dönüşlerini Google Analytics’i kullanarak nasıl artıracağını yazacağım.

1. adım: Google Analytics’te bulunan “Kullanıcı Akışı” panelinden, sitede çıkma oranı yüksek olan yerleri bulmak için raporu kaynak/araç, yer ya da cihaz gibi ölçütlerle daraltın.

2. adım: Şekildeki gibi dönüş aldığınız sayfaya gelen yolu vurgulayın.

Google-Analytics-trafik-vurgu

3. adım: Vurgulanan yerlerin üstüne mouse ile geldiğinizde ayrılma sayılarını göreceksiniz, en fazla ayrılınan sayfaları belirleyin.

4.adım: Bu sayfaları belirledikten sonra çeşitli anketlerle, a/b testleri ile iyileştirmeye başlayın ve iyileştirdiğinizi düşündüğünüzde yukarıdaki adımları yeniden uygulayın.

Mobil önemlidir. Google son yaptığı güncellemelerde mobil sitesi olan web sitelerine daha çok önem vereceğini belirtti. Mobilin bu kadar büyüdüğü bir dünyada mobil kullanıcı deneyiminize çok dikkat etmek gerekir. Bu yüzden Google Analytics cihaz raporları sayesinde, hemen çıkma oranı ve çıkış oranı yüksek olan sayfaları analiz edin. Bu rapor sayesinde hangi cihazlardan trafiğin geldiğini görmenizin yanı sıra tarayıcıları da görebilirsiniz bu sayede çıkma oranının yüksek olduğu taracıya göre de sitenizi düzeltebilirsiniz.

Google Analytics “yönlendirmeler” raporunu incleyerek reklamsız bir şekilde en fazla trafik aldığınız siteyi bulup, bu siteden gelen kullanıcılarınıza özel teklifler sunabilirsiniz. Bu da referans yoluyla sitenize gelen kişilerin hoşuna gidecektir sitenizde işlem yapmaya meyillli olacaklardır.

Kişiselleştirin! Pazarlamanın son trendi kişiselleştirme. Yapılan araştırmalara göre e-ticaret kullanıcılarının %60’ı kişiselleştirilmiş e-ticaret sitelerini tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bu yüzden, siteye giren kişileri çeşitli yollarla tutarak kendilerine kişiselleştirilmiş bir deneyim sunun. Örneğin, önceden sitenizden iPhone 6 aldığını bildiğiniz kişiye, sitenizin ana sayfasına geldiğinde iPhone 6 aksesuarları sunabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim öneriler, dönüşüm optimizasyonu için çok temel öneriler. Web sitelerine uygulanırsa çıkma oranlarınızı azaltıp ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

 

 

Kaynak: http://www.quicksprout.com/
Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın