Dijital Bütçeyi Doğru Zamanda Kullanmak?

Diyelim ki bir marka yöneticisiniz ve yeni bir ürününüz çıkıyor. Bu ürünü en az 1 yıl boyunca piyasada tutmayı hedefliyorsunuz.

Soru şu;

Bu 1 yıl boyunca geleneksel medya planlamaya ayırdığınız bütçeyi hangi aylara, ne oranla yayarsınız?

Ben yanıtlayayım isterseniz…

ürün-tanıtım-planıBirçok marka yöneticisi ürünün iletişim planı bütçesini tıpkı yan grafikteki gibi 1 yıl boyunca eşit bir şekilde dağıtır. Çünkü marka yönetileri için önemli olan şey, insanların algısında o ürüne yer açmaktır. Ayrıca marka yöneticileri, ürün algıda yer etmişse insanlarla ürün markette temas ettiği anda satışın tetikleneceğini, aksi takdirde ürünün diğer ürünler gibi sıradan birer ürün olacağını çok iyi bilirler.

Gelenekseli bir kenara koyup dijitale gelelim…

 

Dijital pazarlamacıları geleneksel pazarlamacılardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri, ürüne olan yaklaşımlarıdır. Geleneksel pazarlamacı için üzerinde durulması gereken ilk konu algıyken, dijital pazarlamacı için rakamlardır. Rakamlar dijital pazarlamacının en büyük silahıdır. Dijital pazarlamacı bu sayede hedefine, yani dönüşüme ulaşır.

– – –

Obama’nın 2008 seçim kampanyasını hatırlayalım…

Seçim kampanyasının merkezinde sosyal medya ve diğer dijital kanallar vardı. Bu seçimi hatırlayanlar Barack Obama’nın seçim kampanyasının internet ayağında  Facebook’un ortak kurucunlarından olan Chris Hughes ile anlaştığını da hatırlayacaktır.

chris-hughes1Hughes Facebook’taki görevinden sırf  bu iş için ayrıldı ve Obama’nın dijitaldeki tüm kampanya sürecini yürüttü.

Şeçim kampanyası sona erdiğinde Barack Obama Başkan, Chris Hughes ise 2008 yılının en iyi pazarlamacısı seçildi. Fast Company dergisinde onun için atılan şu başlık aslında herşeyi özetleyen cinstendi ‘’Obama’yı başkan yapan çocuk’’.

Seçim sona erdiğinde Obama’nın rakibi McCain’e göre 4 katı Facebook arkadaşı, 5 katı Youtube gösterimi, 5 katı website ziyaretçisi vardı.

Hiç fena rakam değiller, öyle değil mi?

Peki Obama’yı bu kadar üstün kılan şey neydi?

  • Karizmatikliği?
  • Liderliği?
  • Kendine olan güveni?

Belki de her üçü de. Ancak Obama’da daha ilginç bir şey vardı. Seçim bütçesinin tamamına yakınını seçimin son 3 ayında harcadı. 

Bütçesini 2 yıla yaysaydı nasıl olurdu acaba?

Büyük ihtimalle hüsran…

– – –

Marka yaratmak uzun ve zorlu bir süreç ister. Ancak bu durum dijital için geçerli değil; çünkü dijital matematik işidir ve burada önemli olan konu hedefin tutturulup tutturulamadığıdır.  Dolaysıyla medya planlama bütçeleri, kullanıcıların aksiyona geçmeye en yakın olduğu zamanda, yani doğru zamanda tüketilmelidir.

“Peki insanlarda marka bilinirliği yaratmadan nasıl ürünleri satacağız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Marka bilinirliği yaratmak geleneksel pazarlamacıların ya da marka yöneticilerinin işi, bırakın da bu konuyu onlar düşünsün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Coca Cola’dan Yaz Sıcaklarına Özel Billboard!

Geçmişten günümüze birçok marka tarafından kullanılan outdoor reklamlar yanından geçip gitseniz, bir anlığına görseniz bile aklınızda kalıyor. Hele de yapılan iş yaratıcıysa sonuçlar daha da güzel oluyor.

Reklam mesajınızı en kısa ve en etkili şekilde verebileceğiniz, yıllar geçse de etkisi kalıcı bir mecra reklam panoları.  Açık havadan bahsetmişken özellikle ucu bir şekilde hava durumuna dokunan yaratıcı outdoor çalışmaları da gören kişide tam yeri tam zamanı etkisi yaratabiliyor. Sıcak havalarda susuzluğu, soğuk havalarda da sıcak bir şeyler içip ısınma fikrini çağrıştırıyor.

Tam da burada bahsetmek istediğimiz marka vaadini serinletme, yenilenme üzerinden tüketicisine ileten Coca Cola’nın kullandığı basit bir teknoloji sayesinde sıcaktan bunalan tüketicisine serinletici bir alternatif yaratan bu çalışması.

Coca-Cola’nın tasarladığı bu yaratıcı reklam panosu yaz aylarında dışarıda vakit geçiren insanların bakışlarını yakalamak ve dikkatleri üzerine çekmek için tasarlanmış vaziyette.

Reklam panosunun üzerinde o anki güncel sıcaklığı gösteren bir küçük panel bulunuyor ve bu küçük panelin yerleştirildiği reklam panosu aslında bu sıcaklık göstergesi ile bir mesaj veriyor. Bu mesaj ile dışarıda olan insanların o yüksek sıcaklıkta serinlemek için aradıkları şeyi işaret ediliyor. O anki sıcaklığa bağlı olarak Coca-Cola reklam panosundaki mesaj değişkenlik gösteriyor elbette ki, örneğin hava eğer o anda 40 dereceyi gösteriyor ise, panoda verilen mesaj “ kendini serinletmen için 40 neden” olarak görünüyor. Ve sıcaklık git gide arttığında, bu reklam insanlara Coca-Cola’yı ferahlamak amacıyla içmeleri için gittikçe artan nedenlerinin olduğunu söylüyor. Mesela derece 40’dan 43’e yükseldiğinde, reklam panosu size bir nevi Coca-Cola içmeniz için nedenlerinizin daha da arttığını hatırlatmış oluyor.

Açıkhava reklamcılığında bu şekilde dinamik, değişken olan reklam panoları gittikçe popüler hale geliyor, bunun nedeni ise bir yandan reklam panoları ile yakın çevrenin etkileşime geçmesi olurken, bir yandan da insanların o dinamik reklam panoları sayesinde ikinci ve hatta üçüncü kere panoya bakmalarının teşvik edilmesi olarak açıklanabilir.

Şöyle düşünelim bu yazıyı sıcak bir ortamda okuyan kişiler için bile susuzluğunu gidermenin bir yolu olarak Coca Cola akla gelecek değil mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Tarihinin En Büyük Teslimatını Jurrasic World’e Yaptı

  • Aynı anda hem dünyanın en büyük teslimatlarından birisini yapıp, hem bir filmin gişesine mükemmel bir destekte bulunup hem de e-ticaret adına yapılabilecek neredeyse her şeyi yapabileceğinize müşterilerinizi ikna edersiniz?
  • Amazon’un geçen sene Jurassic World: Fallen Kingdom ile yaptığı işbirliğinden ilham alalım.
  • Benzeri yazılar için; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Her şey devasa bir kargo kutusuyla başladı aslında. Ancak dünyanın en değerli markası seçilen Amazon’un en büyük teslimatı sayılan Jurassic World: Fallen Kingdom’ın yankıları ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Bu devasa teslimat 29 Mayıs’ta Los Angeles’a ulaştırılırken tüm şehri gezmeyi, aralarda molalar verip halkın ilgisini çekmeyi de ihmal etmedi tabii. Gittiği her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve sosyal mecralarda fazlaca paylaşılan bu kutunun mükemmel bir fısıltı pazarlaması olarak tabir edilen buzz marketing’e güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde kocaman bir Jurassic Park logosu ile beraber Alexa, Jurassic World’e kutunun içinde ne olduğunu sor”  yazısı ve smile code olarak adlandırılan QR kod da bulunan kutunun üstündeki kodu Amazon mobil uygulamasından okutanlar bir mikro siteye yönlendirilerek minik bir video izleyip üzerine Jurassic Park filmine indirim kazandılar.

Los Angeles’ın ünlü alışveriş merkezlerinden The Grove LA’ya teslimatı yapılan devasa bir t-rex heykeline Fallen Kingdom oyuncuları Chris Pratt ve  Bryce Dallas Howard’ın eşlik etmesi ile mükemmel bir kampanya gerçekleştirilmiş oldu.

Amazon’dan Jeremi Gorman fikrin bulunuluşu ile ilgili amaçlarının hem müşterilerin hoşuna gidecek hem de Jurassic World Fallen Kingdom ile ilgili söylentiler yaratabilecek bir kampanya istediklerini bu nedenle de teslimat kutusunu gerçekten devasa hale getirdiklerini ifade ediyor.

Tabi kutu üstünde yer alan Smile Code ile hem fiziksel hem de dijital bir etkileşim yakalayan kampanya, sürecin her aşamasında her iki ekibinde mükemmel bir iletişim içinde olmaları sayesinde bu büyük başarıya ulaşmış.

Tabi Amazon’un kendisinin geliştirdiği sesli asistan Alexa’nın hem bu vaka da hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yakalanabilecek her yerde kullanılabileceğini ifade eden Amazon’un reklam satışın başındaki Jeremi Gorman bu tarz işbirliklerinin de süreceğinin sinyalini veriyor.

Kaynak: Adweek

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link