Dijital Bütçeyi Doğru Zamanda Kullanmak?

Diyelim ki bir marka yöneticisiniz ve yeni bir ürününüz çıkıyor. Bu ürünü en az 1 yıl boyunca piyasada tutmayı hedefliyorsunuz.

Soru şu;

Bu 1 yıl boyunca geleneksel medya planlamaya ayırdığınız bütçeyi hangi aylara, ne oranla yayarsınız?

Ben yanıtlayayım isterseniz…

ürün-tanıtım-planıBirçok marka yöneticisi ürünün iletişim planı bütçesini tıpkı yan grafikteki gibi 1 yıl boyunca eşit bir şekilde dağıtır. Çünkü marka yönetileri için önemli olan şey, insanların algısında o ürüne yer açmaktır. Ayrıca marka yöneticileri, ürün algıda yer etmişse insanlarla ürün markette temas ettiği anda satışın tetikleneceğini, aksi takdirde ürünün diğer ürünler gibi sıradan birer ürün olacağını çok iyi bilirler.

Gelenekseli bir kenara koyup dijitale gelelim…

 

Dijital pazarlamacıları geleneksel pazarlamacılardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri, ürüne olan yaklaşımlarıdır. Geleneksel pazarlamacı için üzerinde durulması gereken ilk konu algıyken, dijital pazarlamacı için rakamlardır. Rakamlar dijital pazarlamacının en büyük silahıdır. Dijital pazarlamacı bu sayede hedefine, yani dönüşüme ulaşır.

– – –

Obama’nın 2008 seçim kampanyasını hatırlayalım…

Seçim kampanyasının merkezinde sosyal medya ve diğer dijital kanallar vardı. Bu seçimi hatırlayanlar Barack Obama’nın seçim kampanyasının internet ayağında  Facebook’un ortak kurucunlarından olan Chris Hughes ile anlaştığını da hatırlayacaktır.

chris-hughes1Hughes Facebook’taki görevinden sırf  bu iş için ayrıldı ve Obama’nın dijitaldeki tüm kampanya sürecini yürüttü.

Şeçim kampanyası sona erdiğinde Barack Obama Başkan, Chris Hughes ise 2008 yılının en iyi pazarlamacısı seçildi. Fast Company dergisinde onun için atılan şu başlık aslında herşeyi özetleyen cinstendi ‘’Obama’yı başkan yapan çocuk’’.

Seçim sona erdiğinde Obama’nın rakibi McCain’e göre 4 katı Facebook arkadaşı, 5 katı Youtube gösterimi, 5 katı website ziyaretçisi vardı.

Hiç fena rakam değiller, öyle değil mi?

Peki Obama’yı bu kadar üstün kılan şey neydi?

  • Karizmatikliği?
  • Liderliği?
  • Kendine olan güveni?

Belki de her üçü de. Ancak Obama’da daha ilginç bir şey vardı. Seçim bütçesinin tamamına yakınını seçimin son 3 ayında harcadı. 

Bütçesini 2 yıla yaysaydı nasıl olurdu acaba?

Büyük ihtimalle hüsran…

– – –

Marka yaratmak uzun ve zorlu bir süreç ister. Ancak bu durum dijital için geçerli değil; çünkü dijital matematik işidir ve burada önemli olan konu hedefin tutturulup tutturulamadığıdır.  Dolaysıyla medya planlama bütçeleri, kullanıcıların aksiyona geçmeye en yakın olduğu zamanda, yani doğru zamanda tüketilmelidir.

“Peki insanlarda marka bilinirliği yaratmadan nasıl ürünleri satacağız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Marka bilinirliği yaratmak geleneksel pazarlamacıların ya da marka yöneticilerinin işi, bırakın da bu konuyu onlar düşünsün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link