Diyelim ki bir marka yöneticisiniz ve yeni bir ürününüz çıkıyor. Bu ürünü en az 1 yıl boyunca piyasada tutmayı hedefliyorsunuz.

Soru şu;

Bu 1 yıl boyunca geleneksel medya planlamaya ayırdığınız bütçeyi hangi aylara, ne oranla yayarsınız?

Ben yanıtlayayım isterseniz…

ürün-tanıtım-planıBirçok marka yöneticisi ürünün iletişim planı bütçesini tıpkı yan grafikteki gibi 1 yıl boyunca eşit bir şekilde dağıtır. Çünkü marka yönetileri için önemli olan şey, insanların algısında o ürüne yer açmaktır. Ayrıca marka yöneticileri, ürün algıda yer etmişse insanlarla ürün markette temas ettiği anda satışın tetikleneceğini, aksi takdirde ürünün diğer ürünler gibi sıradan birer ürün olacağını çok iyi bilirler.

Gelenekseli bir kenara koyup dijitale gelelim…

 

Dijital pazarlamacıları geleneksel pazarlamacılardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri, ürüne olan yaklaşımlarıdır. Geleneksel pazarlamacı için üzerinde durulması gereken ilk konu algıyken, dijital pazarlamacı için rakamlardır. Rakamlar dijital pazarlamacının en büyük silahıdır. Dijital pazarlamacı bu sayede hedefine, yani dönüşüme ulaşır.

– – –

Obama’nın 2008 seçim kampanyasını hatırlayalım…

Seçim kampanyasının merkezinde sosyal medya ve diğer dijital kanallar vardı. Bu seçimi hatırlayanlar Barack Obama’nın seçim kampanyasının internet ayağında  Facebook’un ortak kurucunlarından olan Chris Hughes ile anlaştığını da hatırlayacaktır.

chris-hughes1Hughes Facebook’taki görevinden sırf  bu iş için ayrıldı ve Obama’nın dijitaldeki tüm kampanya sürecini yürüttü.

Şeçim kampanyası sona erdiğinde Barack Obama Başkan, Chris Hughes ise 2008 yılının en iyi pazarlamacısı seçildi. Fast Company dergisinde onun için atılan şu başlık aslında herşeyi özetleyen cinstendi ‘’Obama’yı başkan yapan çocuk’’.

Seçim sona erdiğinde Obama’nın rakibi McCain’e göre 4 katı Facebook arkadaşı, 5 katı Youtube gösterimi, 5 katı website ziyaretçisi vardı.

Hiç fena rakam değiller, öyle değil mi?

Peki Obama’yı bu kadar üstün kılan şey neydi?

  • Karizmatikliği?
  • Liderliği?
  • Kendine olan güveni?

Belki de her üçü de. Ancak Obama’da daha ilginç bir şey vardı. Seçim bütçesinin tamamına yakınını seçimin son 3 ayında harcadı. 

Bütçesini 2 yıla yaysaydı nasıl olurdu acaba?

Büyük ihtimalle hüsran…

– – –

Marka yaratmak uzun ve zorlu bir süreç ister. Ancak bu durum dijital için geçerli değil; çünkü dijital matematik işidir ve burada önemli olan konu hedefin tutturulup tutturulamadığıdır.  Dolaysıyla medya planlama bütçeleri, kullanıcıların aksiyona geçmeye en yakın olduğu zamanda, yani doğru zamanda tüketilmelidir.

“Peki insanlarda marka bilinirliği yaratmadan nasıl ürünleri satacağız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Marka bilinirliği yaratmak geleneksel pazarlamacıların ya da marka yöneticilerinin işi, bırakın da bu konuyu onlar düşünsün.

Bir Cevap Yazın