Şimdiye kadar attığı goller, kazandığı kupalar ve aldığı ödüllerle dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları arasına adını çoktan yazdıran Cristiano Ronaldo, aynı zamanda markalar için en değerli sporculardan biri. Özellikle de sosyal medya söz konusu olduğunda…

Forbes’un tahminine göre 2016 yılında Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran ve Portekiz Milli Takımı ile de Avrupa Şampiyonu olan Cristiano Ronaldo’nun geçtiğimiz yılki toplam kazancı 88 milyon dolar oldu. Bu kazancın yaklaşık 56 milyon dolarını maaş ve primler oluştururken geri kalan 32 milyon doları ise sponsorluk ve reklam gelirleri oluşturdu. Sponsorluk ve reklam gelirlerinin büyük kısmı ise oyuncunun geçtiğimiz aralık ayında 1 milyar dolar karşılığında ömür boyu anlaşma imzaladığı spor giyim firması Nike’tan geldi.

Cristiano Ronaldo, sadece geçtiğimiz yıl sosyal medya hesapları aracılığıyla Nike’a 500 milyon dolar kazandırdı. Oyuncunun Facebook’ta 120 milyon, Instagram’da 92 milyon ve Twitter’da 50 milyon olmak üzere sosyal medyada toplam 262 milyon takipçisi bulunuyor. Cristiano Ronaldo, 2016 yılında sosyal medya hesapları aracılığıyla içinde Nike logosunun ya da isminin yer aldığı 347 paylaşım yaptı ve bu paylaşımlar, toplamda 477 milyon etkileşim (beğeni, paylaşım ve yorum) aldı.

Forbes’a göre geçtiğimiz yıl içinde oyuncunun hesabından yapılan bu 347 paylaşım içinden en başarılısı, Euro 2016 finalinde Portekiz’in Fransa’yı 1-0 yenerek Avrupa Şampiyonu olduktan sonra Instagram’dan yapılan paylaşımdı. 1,7 milyon beğeni ve 12.750 yorum alan bu paylaşım (yukarıda yer alan paylaşım), Nike için 5,8 milyon dolar değerindeydi.

Tabii, Cristiano Ronaldo’nun sosyal medya hesaplarının Nike’a geçtiğimiz yıl 500 milyon dolar gibi çok yüksek bir kazanç sağlamasında, oyuncunun hem Şampiyonlar Ligi hem de Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanmış olmasının büyük bir payı var.

Bu arada 9 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Marketing Meetup Future etkinliğinde geleceği konuşacağız. Kayıt olmak isteyenler için erken kayıt indirimimiz devam ediyor. Hemen aşağıdaki formumuzdan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

1 YORUM

  1. “Gelir elde edildi” ve “Kazanç sağlandı” arasında fark var. Hesaptan gelir elde ediyorsa direkt ürün satmış olması lazım. Bu yazıdan anladığım kadarıyla Nike, içeriklerin aldığı görüntülenme ile $500m değerinde medya coverage elde etmiş. İkisi farklı şeyler. Bu sonuç zaten dijitall medya değeri ölçümü yapan Hootkit’in çalışmasına göre çıkmış. Forbes’da haberinde bundan bahsediyor. Yazıyı revize etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın