Çocuklar, Yeni Meydan Okuma Akımı Nedeniyle IKEA’da Geceliyorlar

Geçtiğimiz ay YouTube’da Tide Pod Challenge ismiyle çekilen videolar haberlere konu olmuştu. Zira bu meydan okuma videolarında, yayıncılar Tide Pod ismindeki deterjan kapsüllerini yiyorlardı. Bu son derece tehlikeli trendi sona erdirmek için YouTube bu videoları bir bir kaldırmaya başladı ve şimdilik bu fırtına dinmiş gibi görünüyor.

Ancak bu tarz meydan okuma videolarının ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. Şimdi de Birleşik Krallık’taki gençler ve çocuklar, 24 saat boyunca IKEA’da kalmayı gerektiren yeni bir meydan okuma trendi başlattılar. 11 yaşında kaybolmuş bir çocuğun IKEA’da gecelediğinin ortaya çıkmasının ardından, Birleşik Krallık polisi “24 saat meydan okuması” adı verilen bu ilginç meydan okuma trendi ile ilgili bir uyarı yayımladı.

Mashable’ın yaptığı habere göre İngiltere’nin Sheffield şehrinde yaşayan 11 yaşındaki Kaden Mirza isimli çocuk, okuldan evine dönmedi ve bunun üzerine çocuk için bir kayıp ihbarında bulunuldu. Mirza, geceyi IKEA mağazasında geçirdikten sonra ertesi gün bulundu.

Aslında bu meydan okuma trendinin başlangıcı, 2016 yılında Bakuna Fatata isimli Belçikalı YouTube yayıncılarının bir IKEA mağazasında gecelemeleri ve bu anları videoya çekerek YouTube’da yayınlamalarına dayanıyor. O zamandan beri, dünyanın çeşitli yerlerindeki gençler benzer bir şekilde mağazalarda geceleme girişiminde bulunuyorlar.

IKEA adına konuşan bir şirket yetkilisi ise Mashable’a yaptığı açıklamada, Kaden Mirza isimli çocuğun sağ salim evine dönmesinden dolayı memnun olduklarını ifade etti ve şunları söyledi:

“IKEA’da müşterilerimizin emniyeti ve güvenliği, en önemli önceliklerimizden biri ve bu olayların gerçeklemesini daha iyi bir şekilde engellemek için güvenlik prosedürlerimizi sürek olarak gözden geçiriyoruz. İnsanların bizimle eğlenceli deneyimler meydana getirmek istemelerini takdir ediyoruz. Ancak mağazalarımızda bu tür bir eylemin gerçekleşmesine izin vermiyoruz.”

İnternetin bu tür tuhaf trendleri belirlemedeki gücü her geçen gün artıyor ve bu tür içeriklere kolay bir şekilde ulaşabilen çocuklar, benzer şeyleri yapmaya çalışarak kendilerini tehlikeye atabiliyorlar. Bu yüzden bu tarz içeriklerin çocuklara ulaşmaması için hem internet mecralarına hem de ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

En Güvenilir Sosyal Medya Platformu Linkedin Seçildi

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği… AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Günde ortalama 17 dakika

Kullanıcıların yüzde 24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, yüzde 20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

  • LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.
  • Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Yeni iş bağlantıları kurmak için doğru adres: LinkedIn

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Kullanıcıların çoğu LinkedIn reklamlarını dikkat çekici buluyor!

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu  ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA’nın Başarısının Ardındaki 10 Yenilikçi Fikir

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta İsveçli mobil üreticisi IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad hayatını kaybetti. Mimari ve tasarım dergisi Dezeen da bu üzücü olay sebebiyle IKEA’nın bugünkü başarısına ulaşmasını sağlayan kilometre taşı niteliğindeki yenilikçi fikirleri sıraladı. Demonte mobilyanın ortaya çıkışından artırılmış gerçeklik teknolojisiyle alışverişe kadar pek çok yeniliğin yer aldığı listeye bir göz atalım.

Demonte Mobilyanın Ortaya Çıkması

Bir efsaneye göre IKEA tasarımcısı Gillis Lundgren’in arabasına sığdırmak için bir masanın ayaklarını kesmesi sonucunda demonte mobilya fikri ortaya çıktı. Bu olaydan sonra IKEA, odağını demonte mobilyalara doğru kaydırdı. Şirket, demonte mobilyalara geçiş yapması ürün maliyetlerini de düşürebilmesine olanak sağladı.

IKEA Mağazalarının Kendine Özgü Tasarımı

IKEA ürünlerinin büyük kısmının demonte olarak satılmaya başlanması, büyük ihtimalle mağazaların tasarımının da tamamen yeniden düşünülmesine neden oldu. Bu da depo tarzında IKEA mağazalarının ortaya çıkmasına neden oldu. IKEA mağazalarının mevcut tasarımında, müşteriler bütün koleksiyonu gördüklerinden emin olmak için mağaza içerisinde belirlenmiş bir rotayı izliyorlar ve daha sonra beğendikleri ürünleri depodan kolay bir şekilde alıp evlerine götürebiliyorlar.

Birleşik Krallık’ta Modern Tasarımın Başlangıcı

IKEA, 1996 yılında Birleşik Krallık’ta yaptığı bir reklam kampanyasında, insanlara evlerinde bulunan şintz isimli renkli desenli pamuklu kumaşları atmaları çağrısında bulundu ve bu reklam kampanyası, Birleşik Krallık’ta insanların tasarım konusundaki bakış açılarının değişmesine neden oldu. Reklam sloganını yazan Naresh Ramchandani’ye göre bu kampanya, ortalama Birleşik Krallık hanelerinde, modern tasarımda yeni bir dönemin başlamasına vesile oldu.

Genç Şehir Sakinleri İçin Farklı Tasarıma Sahip Mobilyalar

IKEA, son on yıl içerisinde bir dizi kapsül koleksiyonu çıkarmaya başladı. Bu koleksiyonlardan biri olan ve genç şehir sakinlerini hedefleyen PS koleksiyonları, kısıtlı alana sahip evler için son derece ideal tasarımlar sunuyor. Bu koleksiyonlar, ilgi çekici olması için çeşitli güncel trendlerden istifade ediyor.

Mülteciler İçin Çadırlara Alternatif Barınak İmkanı

IKEA’nın yardım kuruluşu, 2013 yılında mülteciler için barınak yapma planlarını duyurdu. Bu barınaklar, mültecileri barındırmak için yaygın olarak kullanılan ve kilitlenemeyen çadırlara bir alternatif sunuyordu. Ürünün ateşe karşı dayanıksız olması konusunda endişelere ve birtakım aksiliklere rağmen, proje 2017 yılında “yılın tasarımı” ödülünü kazandı.

Müşterilerin Sağlıklarını ve Refahlarını Artırmak İçin Çalışan İnovasyon Laboratuvarı

IKEA’nın, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yer alan Space 10 isimli inovasyon laboratuvarı, şirketin müşterilerinin sağlıklarını ve refahlarını artırmanın yollarını araştırıyor. Bu inovasyon laboratuvarı, bu zamana kadar geleceğin sürdürülebilir süper mahsulü olarak potansiyel su yosunu keşfi gibi birçok araştırmaya imza attı.

Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Yapılan Ürünler

IKEA, sürdürülebilirliğe olan bağlılığını göstermek için 2017 yılında geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ve kullanılmış ahşaptan yapılan mutfak ürünlerini piyasaya sürdü. Bunun hemen ardından şirket, PS 2017 koleksiyonu için bir dizi “israf yok” ürünleri ortaya çıkardı.

Mobilyaların Daha Kolay Monte Edilmesini Sağlayan Birleşme Yeri

IKEA, kısa bir süre önce mobilyalar için yeni bir tür birleşme yeri geliştirdi. Bu birleşme yeri, ahşap mobilyaların daha çabuk ve daha basit bir şekilde monte edilmesine imkan tanıyor. Üstelik mobilyaları monte ederken vida, tornavida, cıvata ve alyan anahtarı gibi şeyleri kullanmak gerekmiyor.

Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Deneyimi

IKEA, 2014 yılında kataloğuna artırılmış gerçeklik özelliği ekledi ve bu özellik sayesinde müşteriler, eşyaların evlerinde nasıl görüneceğini görebildiler. Şirket, o zamandan beri artırılmış gerçeklik tabanlı bir alışveriş uygulaması geliştirmek için Apple ile birlikte çalışıyor. Bu alışveriş uygulamasının, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Geleceğin Akıllı Evlerine Yönelik Ürünler

Nesnelerin internetinin gittikçe günlük hayatın daha önemli bir parçası haline gelmesiyle birlikte, IKEA bir uzaktan kumanda ya da uygulama aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen bazı akıllı aydınlatma ürünleri ve kablosuz şarj cihazları piyasaya sürdü. Bu ürünler, IKEA’nın “Akıllı Ev” programının bir parçası niteliğinde. Şirket, gelecekte bu ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link