CHP’den Dijital Açılım: Ekşi Sözlük 0

Herkesin merak ve umutla beklediği 7 Haziran genel seçimleri yaklaşırken, siyasi partiler de seçim kampanyalarına hız vermiş durumdalar. Siyasi reklam yasağının da kalkmasıyla birlikte, televizyon, gazete ve radyolarda reklam kampanyalarını düzenleyen partiler, dijital medyayı da es geçmiyor.

Hal böyle olunca, son dönemin dijital anlamda en dikkat çeken partisi ve parti lideri de açık ara farkla Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğindeki CHP oluyor. Geçtiğimiz akşam Ekşi Sözlük yazarı olarak, sözlük yazarlarının bütün sorularını cevaplamaya çalışan lider; bu dönem gerçekleştirilen dijital medya stratejisi konusunda artı puanı hak ediyor. Pek çoğunuzun hatırlayacağı üzere Kılıçdaroğlu daha önce de Ekşi Sözlük yazarlarıyla Kadıköy’de buluşmuş ve bütün sorulara bizzat yanıt vermişti. Bu esnada değerlendirilmesi gereken asıl konu; CHP’nin dijital medya kampanyalarını hazırlama ve sürdürme politikası olmalıdır.

ekşiSon iki seçim süreci boyunca, eskimeye yüz tutmuş CHP markasını “Yeni CHP” ve “Herkes için CHP” olarak değiştirip, düzenleyerek; partiye dinamizm ve samimiyet katılması amaçlandı. Durum samimiyet, dinamizm ve şeffaflık içerince, haliyle gençlerden uzak gerçekleşen bir stratejinin de başarılı olmayacağı, önceki dönemlerde kendini açıkça belli etmişti.

Seçim kampanyalarının bütününü Grey Worldwide İstanbul ile gerçekleştiren ana muhalefet partisi, bu dönem çıtayı biraz daha yükselterek, Obama’nın 2012 başkanlık seçimlerini kazanmasında payı olan, dijital medya stratejilerini hazırlayan ekiple çalıştı. Hedef kitle ve siyasi geçmiş baz alındığı zaman, Obama ile ortak noktaları hayli yüksek olan Kılıçdaroğlu’nun bu seçimler itibariyle aynı başarı oranını yakalaması da pek tabii ki mümkün. Başkanlık seçimleri esnasında Ulusal Saha Direktörü olarak görev yapan Jeremy Bird, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleşen konferansta yaptığı açıklama ile, siyasi partilerin oy alamayacaklarından emin oldukları kitleler ile vakit kaybetmemeleri gerektiğini belirtti. Bu tüyo göz önüne alındığında, CHP’nin son birkaç aylık süreyi boş yere değerlendirmek yerine, hedef kitle – verimli strateji denklemine yöneleceğini gösteriyor. Kaldı ki Türkiye’deki gençliğin başına ilk defa gelen bir siyaset iletişimi anlayışı söz konusu olduğundan, seçmen olmayan kitlenin de fikrini değiştirmenin mümkün olacağı düşüncesindeyim.

10685385_769310326517865_1496722416700417057_nPeki tüm bu stratejiler göz önünde bulundurulduğu zaman sonuç %100 başarı mıdır? Elbette bunun hakkında kesin bir şey söylemek mümkün olmaz; ancak Obama’nın Dijital Kampanya Direktörlüğü görevini üstlenen Teddy Goff ‘un da dediği gibi “insanlar artık CNN yerine Facebook veya Twitter’ı takip ediyor.” Dolayısıyla bu platformlar üzerinde, pozitif yorumlar almış bir partinin geçmiş seçimlere oranla daha başarılı olacağını öngörmek çok da zor olmasa gerek.

Türkiye gibi, nüfusunun büyük bir kısmını gençlerin oluşturduğu bir ülkede, onları es geçmek ve oldukları platformlardan uzak kalmak bir siyasi parti için bu dönemde yapılacak en kritik hata olsa olabilir. Zira son birkaç yıldır siyasetin biraz daha içinde durarak, kıvrak zekasını ve samimiyetini bütün sosyal medya araçlarında kullanan bir nesilden oy almak söz konusuyken, bir o kadar şeffaf siyaset anlayışı da bu başarıyı körükleyecektir.  Bu süreden sonra diğer partiler dijital medya stratejilerine ne şekilde yön verir veya bu stratejiler ne derece başarı gösterir kestirmesi zor. Bu esnada da iş dijital iletişim ajanslarına ve parti liderlerinin samimiyetine düşüyor. Madem biz dijital pazarlamacılara da izleyip yorumlaması kalıyor; E hodri meydan sevgili liderler, gelin dijitalde gösterin gücünüzü ve aman diyelim trol hesaplardan uzak durun da en azından evdeki bulgurdan olmayın. :)

İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link