CHP’den Dijital Açılım: Ekşi Sözlük

Herkesin merak ve umutla beklediği 7 Haziran genel seçimleri yaklaşırken, siyasi partiler de seçim kampanyalarına hız vermiş durumdalar. Siyasi reklam yasağının da kalkmasıyla birlikte, televizyon, gazete ve radyolarda reklam kampanyalarını düzenleyen partiler, dijital medyayı da es geçmiyor.

Hal böyle olunca, son dönemin dijital anlamda en dikkat çeken partisi ve parti lideri de açık ara farkla Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğindeki CHP oluyor. Geçtiğimiz akşam Ekşi Sözlük yazarı olarak, sözlük yazarlarının bütün sorularını cevaplamaya çalışan lider; bu dönem gerçekleştirilen dijital medya stratejisi konusunda artı puanı hak ediyor. Pek çoğunuzun hatırlayacağı üzere Kılıçdaroğlu daha önce de Ekşi Sözlük yazarlarıyla Kadıköy’de buluşmuş ve bütün sorulara bizzat yanıt vermişti. Bu esnada değerlendirilmesi gereken asıl konu; CHP’nin dijital medya kampanyalarını hazırlama ve sürdürme politikası olmalıdır.

ekşiSon iki seçim süreci boyunca, eskimeye yüz tutmuş CHP markasını “Yeni CHP” ve “Herkes için CHP” olarak değiştirip, düzenleyerek; partiye dinamizm ve samimiyet katılması amaçlandı. Durum samimiyet, dinamizm ve şeffaflık içerince, haliyle gençlerden uzak gerçekleşen bir stratejinin de başarılı olmayacağı, önceki dönemlerde kendini açıkça belli etmişti.

Seçim kampanyalarının bütününü Grey Worldwide İstanbul ile gerçekleştiren ana muhalefet partisi, bu dönem çıtayı biraz daha yükselterek, Obama’nın 2012 başkanlık seçimlerini kazanmasında payı olan, dijital medya stratejilerini hazırlayan ekiple çalıştı. Hedef kitle ve siyasi geçmiş baz alındığı zaman, Obama ile ortak noktaları hayli yüksek olan Kılıçdaroğlu’nun bu seçimler itibariyle aynı başarı oranını yakalaması da pek tabii ki mümkün. Başkanlık seçimleri esnasında Ulusal Saha Direktörü olarak görev yapan Jeremy Bird, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleşen konferansta yaptığı açıklama ile, siyasi partilerin oy alamayacaklarından emin oldukları kitleler ile vakit kaybetmemeleri gerektiğini belirtti. Bu tüyo göz önüne alındığında, CHP’nin son birkaç aylık süreyi boş yere değerlendirmek yerine, hedef kitle – verimli strateji denklemine yöneleceğini gösteriyor. Kaldı ki Türkiye’deki gençliğin başına ilk defa gelen bir siyaset iletişimi anlayışı söz konusu olduğundan, seçmen olmayan kitlenin de fikrini değiştirmenin mümkün olacağı düşüncesindeyim.

10685385_769310326517865_1496722416700417057_nPeki tüm bu stratejiler göz önünde bulundurulduğu zaman sonuç %100 başarı mıdır? Elbette bunun hakkında kesin bir şey söylemek mümkün olmaz; ancak Obama’nın Dijital Kampanya Direktörlüğü görevini üstlenen Teddy Goff ‘un da dediği gibi “insanlar artık CNN yerine Facebook veya Twitter’ı takip ediyor.” Dolayısıyla bu platformlar üzerinde, pozitif yorumlar almış bir partinin geçmiş seçimlere oranla daha başarılı olacağını öngörmek çok da zor olmasa gerek.

Türkiye gibi, nüfusunun büyük bir kısmını gençlerin oluşturduğu bir ülkede, onları es geçmek ve oldukları platformlardan uzak kalmak bir siyasi parti için bu dönemde yapılacak en kritik hata olsa olabilir. Zira son birkaç yıldır siyasetin biraz daha içinde durarak, kıvrak zekasını ve samimiyetini bütün sosyal medya araçlarında kullanan bir nesilden oy almak söz konusuyken, bir o kadar şeffaf siyaset anlayışı da bu başarıyı körükleyecektir.  Bu süreden sonra diğer partiler dijital medya stratejilerine ne şekilde yön verir veya bu stratejiler ne derece başarı gösterir kestirmesi zor. Bu esnada da iş dijital iletişim ajanslarına ve parti liderlerinin samimiyetine düşüyor. Madem biz dijital pazarlamacılara da izleyip yorumlaması kalıyor; E hodri meydan sevgili liderler, gelin dijitalde gösterin gücünüzü ve aman diyelim trol hesaplardan uzak durun da en azından evdeki bulgurdan olmayın. :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link