CarrefourSA Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

‘Markalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?’ başlıklı yazı dizimize  perakende sektöründe BİM, A101 ve Şok’tan sonra   CarrefourSA ile devam ediyoruz.

facebook

  • Beğeni Sayısı:  37.500
  • Hakkında Konuşanlar:  5.200

CarrefourSA Facebook hesabını 1 Ocak 2012’de yılında açmış.O günden bu yana 37.000’in üzerinde bir hayran kitlesine ulaşan perakende zincirinin hakkında konuşanların sayısı ise 5.200. Bu iki sayıyı oranladığımızda CarrefourSA’nın Facebook’u son derece aktif kullandığını görüyoruz.

CarrefourSA, postlarının tamamına yakınında özenle seçilerek hazırlanmış görseller ile hayranlarınının dikkatini çekmeye çalışıyor . Belli ki geçen hafta incelediğimiz indirim marketlerindeki gibi inhouse olarak yönetilmiyor ve Facebook sayfasının arkasında işini bilen bir profesyonel ekip var.

316327_600515163292395_1817606574_n

935671_600929423250969_1614153114_n

CarrefourSA’nın etkileşimi arttırma amacıyla günlük hayata ilişkin sıkça sorular sorduğunu gözlemledik. Böylelikle hem kullanıcılarıyla daha samimi oluyor hem de etkileşimi yüksek tutuyor CarrefourSA.

179416_600062396671005_1287648106_nspacer

CarrefourSA’nın, Facebook sayfasında satışları arttırmaya yönelik de yoğun çabaları mevcut. Bu çabalar ile diğer iletişim çabaları birleştiğinde ise tüketicileri sıkmayan, ideal bir Facebook sayfa yönetimi ortaya çıkıyor.

wewf

CarrefourSA şikayet yönetimi konusunda da oldukça başarılı. Yapılan ger bildirimlerin tamamına yakınını özenle yanıtlıyor ve çözüyor. Bunun haricinde ise ”İletişim” sekmesi ile sosyal medyadan gelen şikayetleri çözüme kavuşturuyor.

dsfg adss

CarrefourSA’nın ”İletişim” uygulamasının haricinde birçok uygulaması da mevcut. Hepsini teker teker kontrol etmiş biri olarak CarrefourSA’nın Facebook’u son derece efektif yönettiğini söyleyebilirim.

sad

twitter

CarrefourSA’nın Facebook’ta ki etkinliği Twitter’da yok maalesef. Şirketin 600 takipçisi var ve toplamda 350 tweet atmış. Gelen şikayetlerin tamamına yakınına geri dönüş yapılıyor . Zaten çok fazla şikayet geldiği de söylenemez; Haftada birkaç kez @carrefourSA_TR etiketi ile şikayet yapılıyor.

asf

CarrefourSA’nın Twitter’a biraz daha önem vermesi gerekiyor. Her ne kadar hedef kitlesinin tamamına yakını Facebook’u kullansa da Twitter’ın popüleritesi giderek artıyor ve bu popülerite karşısında sağlam adımlar atmak şart.

Diğer Sosyal Ağlar

CarrefourSA’nın Pinterest ve Google Plus’ta hesabı bulunmuyor. Facebook ve Twitter haricinde sadece Youtube’da var olan CarrefourSA’nın bu sitede 150 abonesi ve 130.000‘in üzerinde seyredilme sayısı mevcut. Bu sayının yüksek olmasının en büyük kaynağı ise Özgür Şef.

Özgür Şef’in yer aldığı yemek tarifi videolarını Youtube sayfasında paylaşan CarrefourSA, son derece başarılı bir işe imza atmış ve binlerce insanın dikkatini çekmeyi başarmış. Videolara buradan ulaşabilirsiniz.

İncelemimizi Özgür Şef’in Etli lahana dolması tarifi ile bitiriyoruz. Afiyet olsun :)

httpv://www.youtube.com/watch?v=fbXyYTG6LLw

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Promote Mode, Küçük İşletmeleri Twitter’a Çekecek

Twitter Promote Mode

Kimi politik veya toplumsal olaylar sonrası, ülkemizde zaman zaman yaşanan Twitter yasakları nedeniyle, bu dev sosyal ağın bir süredir pazarlama ekiplerinin ilgisini eskisi kadar çekmediği bir gerçek. Yapılacak reklam yatırımının, pek de öngörülemeyen bir gündeme sahip Türkiye’de bu çekingenliğin olması şaşırtıcı değil. Fakat Twitter reklamları, dünyanın geri kalanında yoluna devam ediyor ve hatta yeni reklam abonelikleri de ortaya çıkıyor. Twitter son olarak, tweet’leri otomatik olarak sponsorlu paylaşıp reklamverenleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için yeni bir abonelik sistemi başlattı. Promote Mode adındaki yeni hizmet, özellikle küçük çaplı şirketlerindeki pazarlama ekiplerinin bu sistemden yararlanması bekleniyor.

Reklam modeli, abonelerin günde 10 tweeti sponsorlu olarak öne çıkarmalarına izin veriyor. Bu hizmet en çok da karmaşık reklam kampanyalarını yönetmekle uğraşmak istemeyen küçük işletmeler ve markaların işine yarayacak gibi görünüyor.

Bu gelişme, Twitter’ın son dönemlerde reklam gelirlerinde yaşadığı düşüşe bir çözüm arayışı olarak yorumlanıyor. Üçüncü çeyrekte 503 milyon dolarlık reklam geliri açıklayan sosyal ağın bu istatistiği, bir yıl önceki performansıyla karşılaştırıldığında yüzde 8’lik bir azalmaya işaret ediyor. Twitter Promote Mode sayesinde, büyük markalar kadar reklam bütçesi olmayan işletmeleri cezbederek reklam gelirlerini artırmayı planlıyor.

Bir reklam tweet’inin 30 dolara mal olduğu Twitter’da, aylık 99 dolar karşılığında sunulan Promote Mode modelinin, günde 10 tweet’i sponsorlu olarak paylaşmasının küçük işletmelerin iştahını kabartacağı bir gerçek.

Hizmeti kullanmaya başlayan Elite Luck Gamer Limited şirketinin yöneticisi Darius Mohammadi, diğer şirketlere reklam sunma ve sosyal ağlardaki erişimlerinin artmasını istedikleri için bu yeni sistemden yararlanmak istediklerini söyledi.

Fakat bu girişim işletmeler için her ne kadar kayda değer bir yenilik olsa da, fiyat-performans oranının küçük pazarlama ekipleri için ne ölçüde faydalı olacağı hâlâ tartışmalı. Zira Promote Mode’un en büyük defosu, hangi tweet’in öne çıkarılacağının Twitter tarafından otomatik olarak belirlenmesi. Yine de hizmetin sunduğu özelleşmiş hedefleme, küçük işletmelerin paylaşacağı tweet’lerin erişimini genişletiyor ve tweet’leri daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlayıp Twitter hesaplarının görünürlüğünü artırıyor.

Matt Navarra’nın Promote Mode performansına dair paylaştığı ekran görüntüsü

Prome Mode’un deneme sürümünü kullanıp yorumlarını paylaşan, The Next Web Sosyal Medya Direktörü Matt Navarra, ikinci gün itibarıyla sadece 2 takipçi kazandığını ve izleyici kitlede yalnızca yüzde 3’lük bir artış gördüğünü belirtti. Navarra bu performansı, Promote Mode’un ücretini hak etmesi için daha fazlasını yapmak zorunda olduğunu söyleyerek değerlendirdi.

Twitter ise yeni abonelik sisteminin 2000 kişinin altında bir takipçi kitlesi olan hesaplar için tasarlandığının altını çiziyor. Bu durumda, 23 bin takipçisi olan Matt Navarra’nın memnun olmadığı sonuçlar çok da sıra dışı görünmüyor.

Navarra’nın konuyla ilgili paylaştığı tweet

Bütün bunların yanı sıra sistemin, önümüzdeki dönemlerde daha fazla takipçisi olan Twitter hesapları için de hizmete gireceği açıklandı.

Bakalım Promete Mode, küçük işletmeler için yeni ve sık kullanılacak bir reklam modeli mi olacak, yoksa abonelik ücretine değmeyecek bir fiyasko olarak mı kalacak? Bunu bize zaman gösterecek.

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday