CarrefourSA Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

‘Markalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?’ başlıklı yazı dizimize  perakende sektöründe BİM, A101 ve Şok’tan sonra   CarrefourSA ile devam ediyoruz.

facebook

  • Beğeni Sayısı:  37.500
  • Hakkında Konuşanlar:  5.200

CarrefourSA Facebook hesabını 1 Ocak 2012’de yılında açmış.O günden bu yana 37.000’in üzerinde bir hayran kitlesine ulaşan perakende zincirinin hakkında konuşanların sayısı ise 5.200. Bu iki sayıyı oranladığımızda CarrefourSA’nın Facebook’u son derece aktif kullandığını görüyoruz.

CarrefourSA, postlarının tamamına yakınında özenle seçilerek hazırlanmış görseller ile hayranlarınının dikkatini çekmeye çalışıyor . Belli ki geçen hafta incelediğimiz indirim marketlerindeki gibi inhouse olarak yönetilmiyor ve Facebook sayfasının arkasında işini bilen bir profesyonel ekip var.

316327_600515163292395_1817606574_n

935671_600929423250969_1614153114_n

CarrefourSA’nın etkileşimi arttırma amacıyla günlük hayata ilişkin sıkça sorular sorduğunu gözlemledik. Böylelikle hem kullanıcılarıyla daha samimi oluyor hem de etkileşimi yüksek tutuyor CarrefourSA.

179416_600062396671005_1287648106_nspacer

CarrefourSA’nın, Facebook sayfasında satışları arttırmaya yönelik de yoğun çabaları mevcut. Bu çabalar ile diğer iletişim çabaları birleştiğinde ise tüketicileri sıkmayan, ideal bir Facebook sayfa yönetimi ortaya çıkıyor.

wewf

CarrefourSA şikayet yönetimi konusunda da oldukça başarılı. Yapılan ger bildirimlerin tamamına yakınını özenle yanıtlıyor ve çözüyor. Bunun haricinde ise ”İletişim” sekmesi ile sosyal medyadan gelen şikayetleri çözüme kavuşturuyor.

dsfg adss

CarrefourSA’nın ”İletişim” uygulamasının haricinde birçok uygulaması da mevcut. Hepsini teker teker kontrol etmiş biri olarak CarrefourSA’nın Facebook’u son derece efektif yönettiğini söyleyebilirim.

sad

twitter

CarrefourSA’nın Facebook’ta ki etkinliği Twitter’da yok maalesef. Şirketin 600 takipçisi var ve toplamda 350 tweet atmış. Gelen şikayetlerin tamamına yakınına geri dönüş yapılıyor . Zaten çok fazla şikayet geldiği de söylenemez; Haftada birkaç kez @carrefourSA_TR etiketi ile şikayet yapılıyor.

asf

CarrefourSA’nın Twitter’a biraz daha önem vermesi gerekiyor. Her ne kadar hedef kitlesinin tamamına yakını Facebook’u kullansa da Twitter’ın popüleritesi giderek artıyor ve bu popülerite karşısında sağlam adımlar atmak şart.

Diğer Sosyal Ağlar

CarrefourSA’nın Pinterest ve Google Plus’ta hesabı bulunmuyor. Facebook ve Twitter haricinde sadece Youtube’da var olan CarrefourSA’nın bu sitede 150 abonesi ve 130.000‘in üzerinde seyredilme sayısı mevcut. Bu sayının yüksek olmasının en büyük kaynağı ise Özgür Şef.

Özgür Şef’in yer aldığı yemek tarifi videolarını Youtube sayfasında paylaşan CarrefourSA, son derece başarılı bir işe imza atmış ve binlerce insanın dikkatini çekmeyi başarmış. Videolara buradan ulaşabilirsiniz.

İncelemimizi Özgür Şef’in Etli lahana dolması tarifi ile bitiriyoruz. Afiyet olsun :)

httpv://www.youtube.com/watch?v=fbXyYTG6LLw

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata

  • KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor.
  • Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor…
  • Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
  • İlgili yazı; Neden Sosyal Medya Pazarlaması İçin Strateji Oluşturmamalısınız?

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken Linkedin daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Her iki platformun sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılacağı arasında büyük bir fark vardır. Facebook, B2C Kampanyaları için iyi bir sosyal medya platformu iken, LinkedIn B2B Kampanyaları için iyi bir platformdur.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 15 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun dağıldığı yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir…

Yaratıcılık Faktörünü Kaçırmak

Küçük işletmeler sosyal medyada nasıl fark edilir?

Küçük İşletmeler sınırlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden onlar için harika içerikler oluşturmak üzere süper pahalı bir ekip kuramazlar. 

Sosyal medya platformlarına katkıda bulunmaları için sınırlı bir zamanları var. Peki, bu kadar çok kısıtlamayla nasıl başarılı olurlar? Canva, Piktochart gibi ücretsiz araçları, yaratıcı ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için çekici afişler, Infographics ve diğer içerik türleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinizi doğru ve güzel bir şekilde tanıtmak.

İnsanlar toplamda hayatlarının 5 yılını sosyal medyada harcıyorlar. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link