Boğaziçi Üniversitesi’nin Dikkat Çeken Sosyal Medya Aktiviteleri 0

  Sene başından beri takip ettiğim Boğaziçi Üniversitesi Facebook sayfası sürekli sayfa kullanıcılarına yönelik interaktif uygulamalar ve yarışmalar geliştirmekten geri kalmıyor. Güz dönemi finallerinden önce facebook üzerinden düzenledikleri “Finallere Nasıl Hazırlanıyoruz?” fotoğraf yarışması gerçekten görülmeye değerdi. Hem sayfa trafiğini artırmayı hem de öğrencilerin yaratıcılıklarını sergileme imkanı sunan bu küçük ama değerli çalışma 100’den fazla fotoğrafın katılımı ile sonuçlandı. Tabii ki derece alan yarışmacılara hediyeler dağıtıldı. Birinciliği ise 5868 like alan “Sıkıyönetim Altında Finaller” isimli fotoğrafı ile Hayattin Kazan isimli öğrenci kazandı.

Son günlerde başlayan yeni bir yarışma ise Boğaziçi Üniversitesi’ni hedefleyen lise öğrencilerini kapsıyor. Lise öğrencilerine yönelik bu fotoğraf yarışmasında tema “Boğaziçi’ne Nasıl Hazırlanıyorsun?”.  Şu ana kadar yaklaşık 75 fotoğrafın katıldığı yarışma için bir destek Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nden geldi. Hem Boğaziçi Üniversitesi’ni hedefleyen öğrencileri motive etmek amacı içeren, hem üniversitenin tanıtımının amaçlandığı yarışmanın 1.’sine BÜMED iPad hediye edecek. Ayrıca yarışmaya fotoğraf gönderen her katılımcıya, Boğaziçi Üniversitesi bardağı ve tanıtım materyalleri gönderilecek.  Sosyal medya hesabını oldukça hareketlendiren bu iki yarışma ile kısa zamanda 10 binden fazla like alan sayfa, pek çok üniversitenin hala sosyal medya hesabı olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda oldukça güzel aktiviteler gerçekleştirmekte.

Sayfada ayrıca okulda yer alan tüm etkinlikler paylaşılmakta ve öğrencilerin tüm sorularına titizlik ile cevap verilmekte. Üretilen uygulamalar ile aday öğrencilerin okul hakkında bilgi alması sağlanmaktadır. Dileriz sosyal medyanın nimetlerinden diğer üniversitelerimizde faydalanmayı düşünürler. Zira okulum Anadolu Üniversitesi sahip olduğu 1.5 milyon uzaktan eğitim öğrencilerinin çoğunun genç olduğundan gururla bahsederken, onların sosyal medyada yer aldığını da göz önünde bulundurur ve buna yönelik çalışmalar yapar.

Kısaca söylemek gerekirse Boğaziçi Üniversitesi yine farkını ortaya koydu…

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor 0

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link