Boğaziçi Üniversitesi’nin Dikkat Çeken Sosyal Medya Aktiviteleri 0

  Sene başından beri takip ettiğim Boğaziçi Üniversitesi Facebook sayfası sürekli sayfa kullanıcılarına yönelik interaktif uygulamalar ve yarışmalar geliştirmekten geri kalmıyor. Güz dönemi finallerinden önce facebook üzerinden düzenledikleri “Finallere Nasıl Hazırlanıyoruz?” fotoğraf yarışması gerçekten görülmeye değerdi. Hem sayfa trafiğini artırmayı hem de öğrencilerin yaratıcılıklarını sergileme imkanı sunan bu küçük ama değerli çalışma 100’den fazla fotoğrafın katılımı ile sonuçlandı. Tabii ki derece alan yarışmacılara hediyeler dağıtıldı. Birinciliği ise 5868 like alan “Sıkıyönetim Altında Finaller” isimli fotoğrafı ile Hayattin Kazan isimli öğrenci kazandı.

Son günlerde başlayan yeni bir yarışma ise Boğaziçi Üniversitesi’ni hedefleyen lise öğrencilerini kapsıyor. Lise öğrencilerine yönelik bu fotoğraf yarışmasında tema “Boğaziçi’ne Nasıl Hazırlanıyorsun?”.  Şu ana kadar yaklaşık 75 fotoğrafın katıldığı yarışma için bir destek Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nden geldi. Hem Boğaziçi Üniversitesi’ni hedefleyen öğrencileri motive etmek amacı içeren, hem üniversitenin tanıtımının amaçlandığı yarışmanın 1.’sine BÜMED iPad hediye edecek. Ayrıca yarışmaya fotoğraf gönderen her katılımcıya, Boğaziçi Üniversitesi bardağı ve tanıtım materyalleri gönderilecek.  Sosyal medya hesabını oldukça hareketlendiren bu iki yarışma ile kısa zamanda 10 binden fazla like alan sayfa, pek çok üniversitenin hala sosyal medya hesabı olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda oldukça güzel aktiviteler gerçekleştirmekte.

Sayfada ayrıca okulda yer alan tüm etkinlikler paylaşılmakta ve öğrencilerin tüm sorularına titizlik ile cevap verilmekte. Üretilen uygulamalar ile aday öğrencilerin okul hakkında bilgi alması sağlanmaktadır. Dileriz sosyal medyanın nimetlerinden diğer üniversitelerimizde faydalanmayı düşünürler. Zira okulum Anadolu Üniversitesi sahip olduğu 1.5 milyon uzaktan eğitim öğrencilerinin çoğunun genç olduğundan gururla bahsederken, onların sosyal medyada yer aldığını da göz önünde bulundurur ve buna yönelik çalışmalar yapar.

Kısaca söylemek gerekirse Boğaziçi Üniversitesi yine farkını ortaya koydu…

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link