Benliğimizin Yeni Ayrılmaz Unsurları: Mobil ve Sosyal Medya

Son zamanların en popüler kavramları şüphesiz sosyal medya ve mobil. Mobil mi sosyal medya kullanımını arttırdı yoksa sosyal medya platformlarının var oluşu mu mobil cihazlara olan ilgiyi artırdı sorusu tavuk-yumurta paradoksundan farksız. Ancak ortada bir gerçek var ki bu da iki platform arasındaki kazan kazan ilişkisi. Bugün bu kazan kazan ilişkisi üzerine yapılan iki araştırmadan bahsedeceğim.

IDC-Facebook-Interactions-Start-of-Day-Mar2013

İlk araştırma mobil cihaz alışkanlıkları üzerine. Şüphesiz cep telefonu kavramı insanın temel ihtiyaçlarından ayrılamaz bir noktaya geldi. Bugün bir çoğumuz cep telefonunu alarm olarak kullanmanın yanında, daha yüzümüzü yıkamadan cep telefonunu kontrol ediyor, eğer sosyal medya ve maillere erişebilecek bir cihaza sahipsek bu hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Facebook’un sponsorluğunda 18-44 yaş arası kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmaya göre, araştırmaya katılanlan 18-24 yaş arasında ki katılımcıların %89’u uyanmalarından 15 dakika içerisinde cep telefonunu kontrol ederken, uyandıktan hemen sonra cep telefonunu kontrol edenlerin oranı %74, uyanır uyanmaz ilk iş olarak cep telefonlarını kontrol edenlerin oranı ise %54.

Bu oranlar 18-24 yaş aralığını biraz genişletip 18-44 yaş aralığına çektiğimizde ise beklenildiği gibi biraz düşse de ortaya çıkan rakamlar cep telefonunun ne derece hayata entegre bir hal aldığını gözler önüne seriyor. Peki katılımcıların kalkar kalkmaz cep telefonu kontrol etmekte ki amacı ne olabilir ? Araştırmaya göre katılımcılar %78 oranında e-mail hesaplarını kontrol ederken, onu %70’le Facebook hesaplarını kontrol etmek geliyor. Bu ikiliyi ise mesaj gönderme ( %49 ) telefon konuşması yapma ( %43 ) ve Facebook üzerinden mesaj gönderme ( %40 ) geliyor.

iStock_Facebook_Web1

Gelelim diğer araştırmaya. IDC’nin 18-44 yaş aralığında 7446 kişi arasında yaptığı araştırmaya göre bir kullanıcı Facebook hesabını günlük ortalama 14 kez kontrol ediyor. Her kontrol ediş ortalama 2 dakika 22 saniye sürüyor ve gün içinde, Facebook’ta yalnızca cep telefonu üzerinden geçirilen süre yarım saati buluyor. Bu sonuçların yanında araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise Facebook’a mobil üzerinden nerede en çok erişildiğinin üzere. Alışveriş ya da günlük işleri yaparken Facebook’a erişme oranı %46 iken, bu rakam spordayken %48, yemek hazırlarken ise %47 düzeylerinde.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram’a “Bana Soru Sor” Özelliği Geldi

  • Instagram, beklenen özeliği “Bana Soru Sor” aktif hale getirdi. 
  • Kullanıcıların hikayeler bölümünde paylaştıkları içerikleri bana soru sor butonu üzerinden soru yöneltmeyi mümkün kılan yeni özelliğin, popüler sosyal ağ üzerindeki etkileşimi geliştirdi. 
  • İlgili yazı: Instagram, Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Getiriyor

Her geçen gün popülerliğini arttıran Instagram aylık 1 milyar kullanıcıya sahip. Fotoğraf ve video paylaşımlarının ardından hikayeler özelliğiyle üst seviyeye ulaşan Instagram, sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal medya platformu olarak biliniyor. Instagram, geçtiğimiz günlerde ilk olarak 1 dakikalık video paylaşım süresini aktifleştirmiş ardından ise IGTV’yi tanıtmıştı, 1 saati bulan videolarla YouTube’a rakip bir platform yaratmıştı.

Instagram geçtiğimiz haftalardan bu yana testlerini sürdürdüğü “Bana Soru Sor” özelliğini bugün itibari ile aktifleştirdi. Kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak bu yeni özellik sayesinde, bir kullanıcının hikaye bölümünde paylaştığı içerik üzerine direk mesaj atmak yerine özel soru kutusundan soru sormak artık mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp Daha Ne Kadar Bilgilendirici Olabilir Derken Gelen “Yönlendirildi” İbaresi

  • Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformu WhatsApp uygulamasıyla ilgili detay vermeye başladı.
  • WhatsApp kullanıcılarının yönlendirilen mesajlarının üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” ifadesi yer alacak. 
  • İlgili yazı: WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor!

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, geçtiğimiz aylarda mavi tik, görüntülü konuşma, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları, WhatsApp story ve metinle emoji arama özelliklerini getirmişti. WhatsApp dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamasının yanında global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor.

Uygulamadaki en büyük sorunlardan biri ise, hiç şüphesiz virüs gibi yayılan sahte bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. WhatsApp bu bağlamda yeni bir önem aldığını açıkladı.

WhatsApp kullanıcıları artık, başka bir kişi tarafından yazılmış mesajı  başka bir kişiye gönderdiği zaman mesajın üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” bilgisi yer alacak. WhatsApp’ın yeni sürümünde, eğer bir mesaj başka birinden size iletilmişse bu yazılar italik olarak görünecek.

Bu özellik sahte bilgilere maruz kalan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Yönelendirilen mesaj özelliği, öncelikli olarak 200 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısına sahip Hindistan ülkesinde aktif edilecek. İlk olarak Hindistan ülkesinde çıkmasının nedeni ise kullanıcı fazlalığından dolayı yanlış bilgilerin daha çabuk ve fazla bir şekilde yayılıyor olması.

Yeni özelliğin ülkemizde ne zaman aktif hale geleceği henüz belli değil.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link