Son zamanların en popüler kavramları şüphesiz sosyal medya ve mobil. Mobil mi sosyal medya kullanımını arttırdı yoksa sosyal medya platformlarının var oluşu mu mobil cihazlara olan ilgiyi artırdı sorusu tavuk-yumurta paradoksundan farksız. Ancak ortada bir gerçek var ki bu da iki platform arasındaki kazan kazan ilişkisi. Bugün bu kazan kazan ilişkisi üzerine yapılan iki araştırmadan bahsedeceğim.

IDC-Facebook-Interactions-Start-of-Day-Mar2013

İlk araştırma mobil cihaz alışkanlıkları üzerine. Şüphesiz cep telefonu kavramı insanın temel ihtiyaçlarından ayrılamaz bir noktaya geldi. Bugün bir çoğumuz cep telefonunu alarm olarak kullanmanın yanında, daha yüzümüzü yıkamadan cep telefonunu kontrol ediyor, eğer sosyal medya ve maillere erişebilecek bir cihaza sahipsek bu hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Facebook’un sponsorluğunda 18-44 yaş arası kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmaya göre, araştırmaya katılanlan 18-24 yaş arasında ki katılımcıların %89’u uyanmalarından 15 dakika içerisinde cep telefonunu kontrol ederken, uyandıktan hemen sonra cep telefonunu kontrol edenlerin oranı %74, uyanır uyanmaz ilk iş olarak cep telefonlarını kontrol edenlerin oranı ise %54.

Bu oranlar 18-24 yaş aralığını biraz genişletip 18-44 yaş aralığına çektiğimizde ise beklenildiği gibi biraz düşse de ortaya çıkan rakamlar cep telefonunun ne derece hayata entegre bir hal aldığını gözler önüne seriyor. Peki katılımcıların kalkar kalkmaz cep telefonu kontrol etmekte ki amacı ne olabilir ? Araştırmaya göre katılımcılar %78 oranında e-mail hesaplarını kontrol ederken, onu %70’le Facebook hesaplarını kontrol etmek geliyor. Bu ikiliyi ise mesaj gönderme ( %49 ) telefon konuşması yapma ( %43 ) ve Facebook üzerinden mesaj gönderme ( %40 ) geliyor.

iStock_Facebook_Web1

Gelelim diğer araştırmaya. IDC’nin 18-44 yaş aralığında 7446 kişi arasında yaptığı araştırmaya göre bir kullanıcı Facebook hesabını günlük ortalama 14 kez kontrol ediyor. Her kontrol ediş ortalama 2 dakika 22 saniye sürüyor ve gün içinde, Facebook’ta yalnızca cep telefonu üzerinden geçirilen süre yarım saati buluyor. Bu sonuçların yanında araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise Facebook’a mobil üzerinden nerede en çok erişildiğinin üzere. Alışveriş ya da günlük işleri yaparken Facebook’a erişme oranı %46 iken, bu rakam spordayken %48, yemek hazırlarken ise %47 düzeylerinde.

Bir Cevap Yazın