Belediyelerin Sosyal Medya Yarışları Nereye Varacak?

Sosyal medyanın son zamanlarda en çok konuşulan konularından biri belediyelerin Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar. Kadıköy Belediye’sinin başlattığı akıma tabi ki diğer belediyeler de kayıtsız kalmadı. Tabi her konuda olduğu gibi burada da başta her şey çok güzel gidiyordu, gülüyorduk, eğleniyorduk. Ama sonra…

kadikoy-belediyesi-sizin-yeriniz-ayri

Sonra her şeyi olduğu gibi bunu da abarttık. Popüler olan ne varsa taklit etmekten çekinmediğimiz için başka belediyeler de hemen aynı şeyi yapmaya başladılar. Bazı belediyeler Twitter fenomenleriyle anlaştı, ortaya kurgu diyaloglar çıkmaya başladı.

haber-1420442281

fft16_mf5259666

Tabi sosyal medya için viralitesi yüksek, çok konuşulacak işler. Belediyeler arası sosyal medya yarışlarından öteye gitmeyen bu işlere belediyeler de kendi içlerinde “sosyal belediyecilik” diyorlardır büyük ihtimalle. Ancak;

Sen belediyesin bu kadar büyük düşünme!

Sırf sosyal medyada ses getirmek adına Twitter fenomenlerine bağlanan paradan söz etmeyeceğim tabi ki :) Ama asıl derdim şu; bir belediyenin zaten temel işlerinden biri vatandaşın sorununu tespit edip çözmeye çalışmakken belediyeyle sosyal medyada, üstelik bu kadar kurgu diyaloglarla, iletişime geçebildiğimize neden bu kadar şaşırıyoruz? Aslında bu özellikle devlet kurumlarıyla ilgili olan beklentilerimizin ne kadar düşük olduğunun da bir kanıtı. Sadece yapılması gereken işi yapan bir kurum gözümüzde bir anda efsaneye dönüşebiliyor. Bir de komik olmak için İddaa kuponu veren belediyelerimiz var ki onlara diyecek bir şey yok.

Screen Shot 2015-02-15 at 19.38.40

Screen Shot 2015-02-15 at 22.28.41

Evet belki hepimiz gülüyoruz, eğleniyoruz belediyelerin sosyal medyada yaptıklarıyla ama bir belediyenin yapması gereken şey sosyal medya yarışından önce hizmet yarışı değil midir? Bu soruyu sorarken yaşadığımız ülkeyi, bugün kar dolayısıyla insanların çekeceği çileyi düşündüm ve bir daha güldüm :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link