2012 yılında Facebook hisselerinde, yatırımcıların hisselerini satmalarını engelleyen ‘elde tutma döneminin’ sona ermesiyle birlikte keskin bir düşüş yaşanmasının ardından şirket, farklı reklam verme yollarını bularak gelirini arttırmayı planlıyor. Hatırlarsanız, geçtiğimiz günlerde yapılan gizlilik politikası anketinde yeterli oyu toplayamadığı için geçersiz sayılan ve yönetimin istekleri doğrultusunda değiştirilen politika çok tepki toplamıştı. Buna rağmen Facebook tepki alacak geliştirmeleri art arda sıralamaktan çekinmiyor.

Hisselerinde yaşanan düşüşle beraber yeni gelir getirici yollar arayan sosyal ağ, şimdi de kullanıcıların karşısına ‘otomatik açılan videolu reklam’ ile çıkmayı planlıyor. Kullanıcıların isteyerek reklam izlemeyeceğini bilen Facebook yönetimi “siz izlemezseniz, biz izletiriz” mantığıyla hareket ederek bu reklamların otomatik olarak açılmasını sağlayacak. Yani ilgimizi çekmek için zor kullanacak.

Geçtiğimiz günlerde Instagram ve Twitter işbirliğini de bitirerek kullanıcıların olumsuz tavırlarıyla karşılaşan Facebook, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği bu uygulamayla da tepkilerin çok üst boyutlara gelmesine neden olabilir. Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya ağır  televizyon reklamlarının pastasından da bir dilim almayı hedeflerken elindeki dilimden olmaz umarız…

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın