Avea Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor ? araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone‘dan sonra Avea ile devam ediyoruz. Bulunduğu platformlarda tek bir kaynak olarak kalmayı tercih etmeyen Avea, uygulamalar, ek hesaplar ve ek sitelerle birlikte, müşterilerine daha iyi hizmet vermek adına, çalışmalarını genişletmeyi amaçlayan bir strateji izlemiş.

Bu stratejileri tek tek ele aldığımız yazımıza Facebook’la başlayalım:

facebook

  • Hayran Sayısı: 2,223,442
  • Hakkında Konuşulanlar: 84,993

Avea’nın sosyal medyanın giderek popüler olmasıyla birlikte, bu mecraya büyük önem verdiğini söyleyebilirim. İlk kurulduğu dönemlerde hayran sayısını artırmaya yönelik hazırladığı kampanyalarla dikkat çeken Avea, iki milyonun üzerinde hayran sayısıyla Türkiye’nin önde gelen marka sayfalarından biri.

Hayran sayısının 3 aylık dönemde nasıl değiştiğine yönelik Socialbakers verilerini incelersek eğer, karşımıza ilginç bir durum çıkıyor. 23 Nisan haftasına kadar haftalık ortalama 10.000 yeni beğeni alan Avea, özellikle 23 nisan haftasında 100.000 yeni beğeni alarak ivmesini artırmış ancak bu haftadan sonra gelen haftayı incelediğimde, ivmenin eski haline döndüğünü görüyorum. Bu dönemde yapılan paylaşımları incelediğimde bu denli bir artışı sağlayacak bir paylaşım ya da kampanya göremedim. Bu artış bize yüksek bütçeli bir reklam kampanyasını işaret ediyor olabilir.

avea_0

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise hakkında konuşanlar üzerine. Diğer operatörlerle karşılaştırdığımızda Avea, Turkcell’den 3 Vodafone’dan ise 15 kat daha fazla konuşulmuşa benziyor. Bu rakam da Avea’nın sosyal medyayı ne denli efektif ve etkileşime açık bir stratejiyle yönettiğini gösteriyor.

Avea’nın paylaşımlarını analiz etmeden önce, platformların karakteristik özelliklerine göre hazırlanmış ek servislerden bahsetmek istiyorum. Avea’nın Facebook sayfasına özel olarak hazırladığı 3 uygulama var, bunlar: Paketini Hemen Al, Telefonun Akıllı Olsun ve Destek. Bu uygulamaları incelediğimde, uygulamaların bazı sorulara ve işlemlere Facebook üzerinden destek verebildiğini bazı soru ve işlemlerde ise Avea’nın internet sayfasına yönlendirdiğini gördüm. Bir takım işlemlere Facebook üzerinden cevap veriyor olmasını, Avea’nın sosyal medya stratejisine uygun bir adım olarak görüyorum.

avea_2

avea_1

Gelelim paylaşımlara. Gözüme ilk çarpan detaylardan biri, gönderilerin herhangi bir düzen içerisinde olmaması. Avea’nın gün içerisinde kaç tane post atılacağına yönelik bir politikası yok. O güne özgü herhangi bir konser ya da futbol karşılaşmasının olması, Avea’nın gönderi sayısının birden artmasına yol açabiliyor.

Bu konunun haricinde Avea’nın, takipçileriyle etkileşime girme, onları aksiyonun içine çekme stratejisi izlediği aşikar. Özellikle sponsor oldukları takımların maçları olduğu günler, bu doğrultuda paylaşım yapan Avea, diğer günler etkileşimi artırmaya yönelik komik fotoğraflar paylaşabiliyor. İşte birkaç örnek:

avea_4

avea_6

avea_3

Son olarak Avea’nın Facebook üzerindeki şikayet yönetimini inceleyelim. Herhangi bir gönderinin altına, o gönderiyle ilgisi olmaksızın, takipçilerin şikayetlerini yazma eğilimi sanırım her markanın başına gelen bir durum. Böyle bir durum karşısında takipçilerini güzel bir üslupla yukarıda bahsettiğimiz destek uygulamasına yönlendiren Avea, şikayet yönetimi konusunda  geçer not aldı diyebilirim.

avea_5

twitter

Gelelim Avea’nın Twitter kullanımına. Avea Twitter’da 75 bin takipçiye sahip ve yaklaşık 57 bin kişiyi takip ediyor. Bu zamana kadar 688 tweet atan Avea, Twitter’a özgü içerik ve yarışmalarla dikkat çekiyor. Farklı platformlara özgü farklı çözümler üreten Avea, Facebook’ta hayata geçirmiş olduğu uygulamaları, Twitter’da farklı sayfalar açarak hayata geçirmiş. Avea Destek, bu sayfalardan biri:

avea_8Facebook’ta olduğu gibi, Twitter’da da özellikle etkinliklerin olduğu günlerde gönderi sayısını artıran Avea, Twitter’a özgü yarışmalar düzenleyerek takipçilerine bu organizasyonlar için bir takım hediyeler dağıtabiliyor. Bunun yanı sıra iOS platformu için Avea Mobil Dergi adında bir dergi de hazırlayan Avea, bu derginin yeni sayılarının duyurusunu yine Twitter üzerinden yapıyor.

avea_9

Şikayet yönetimi konusunda, hastaghleri ve Avea anahtar kelimesini takip ettiği belli olan Avea, gelen şikayetlere @AveaDestek hesabından cevap vermeye çalışıyor ve genel anlamda belirli cevap kalıplarını kullandığını söyleyebilirim. Müşterilerinden iletişim için numaralarını göndermelerini isteyen Avea, olumlu dönüşlere de teşekkür etmeyi unutmuyor.

Avea, AveaDestek hesaplarının yanında AveaHaber adında bir hesaba daha sahip olan Avea, kampanyaları ve tarifelerini buradan duyururken, AveaLabs hesabıyla Avea Labs projesine dair haberleri paylaşıyor. Bu hesapların dışında Avea’nın sahip olduğu diğer Twitter hesapları ise şöyle: Avea WHITEFEST, Avea Sıra Dışı Müzik, Avea Escape To Music.

googleplus

Avea’nın Google+ kullanımını incelediğimde, bu platforma Facebook ve Twitter kadar önem vermediğini rahatlıkla görebiliyorum. Özellikle dikkati çeken konu ise, Google+ hesabının Facebook hesabıyla paralel paylaşımlar içinde olması. Genel tabloya baktığımızda Facebook’ta ne paylaşılmışsa, Google+’ta da onun paylaşıldığını görüyoruz.

avea_10

Rakamlardan konuşmak gerekirse Google+ üzerinde 27, 140 takipçisi bulunan Avea, Turkcell’in üçte biri Vodafone’un ise yaklaşık 10 katı takipçiye sahip. Avea’nın Google+’ta yalnızca var olmak için bir hesabının bulunduğunu söylersek yanlış olmaz. Ülkemizde henüz çok fazla yer tutmayan Google+ kullanımının artmasıyla birlikte, Avea’nın bu platforma ayırdığı önemin de artacağını düşünüyorum.

Diğer Platformlar

Avea’nın sosyal medya stratejisinin ağırlıkla Facebook ve Twitter üzerinden oluştuğu aşikar. Avea’nın Youtube hesabı üzerinden yalnızca reklamlarını paylaşmasına rağmen iki milyon izlenme barajını aşması ve 600’e yakın takipçisinin bulunması, bu platforma yeteri kadar özen göstermese de iyi bir rakama ulaştığının göstergesi. Resmi bir Pinterest hesabının bulunmaması ise Avea’nın sosyal medya yönetiminde yaptığı bir eksiklik daha.

Sosyal medya platformlarının haricinde, internette Twitter stratejisine yakın bir strateji izleyen Avea, Avea Medya Merkezi, Avea Müzik ve Avea Konserleri isminde toplamda 6 tane siteye daha sahip.

avea_11

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Bu Art Arda Video Reklam İzleyicinin Tercihlerine Göre Şekilleniyor!

2005 yılında Kuveyt’te açılarak oradan daha çok Ortadoğu coğrafyasına yayılan moda perakendecisi Centrepoint, Google ile beraber izleyicinin seyir alışkanlıklarına göre değişen özel bir reklam serisi hazırladı.

BBDO ile beraber çalışılarak oluşturulan bu özgün video serisinde 5 saniyeden başlayarak 30 saniyeye kadar değişen videolar, tüketicinin izleme alışkanlıkları, tercihleri ve izleme geçmişine göre değişiyor. Böylelikle Ortadoğu coğrafyasında bir ilki gerçekleştiren marka, tek bir reklam kampanyası kapsamında hedef kitlesine birbirinden farklı mesajları ulaştırdı.

4 gün 21 dakika sonra farklı bir canlı formu ile tanışacak ilk insan olduğunun haberini veren bir kadın astronotun üstündeki üniformalar yerine giyecek başka bir şeyler arayışına girmesine tanık oluyoruz. Centrepoint’in websitesine girerek üzerine uygun bir “uzay elbisesi” arayan ama bulamayan kahramanımıza marka, sipariş ettiği ürünleri uzayda bile olsa hızlıca kargoluyor.

Bu 50 saniyelik başlangıç videosundan sonra 5 ila 7 saniye arasında değişen videolarda yeniden kahramanımızı markanın web sitesinin özellikleri hakkında kısa kısa bilgiler verirken görüyoruz, tabii bu bilgileri kendi izleme ve arama geçmişimiz doğrultusunda görüyoruz.

Tabi markanın teklifleri sadece bu ilginç video reklamları deneyimlemenizle sınırlı kalmıyor. Daha önce arama yaptığınız ya da izlediğiniz bu tip konular hakkındaki birçok videoyu izledikten sonra “her şeyi bulan ancak üstüne giyecek bir uzay elbisesi bulamayan” kadın kahramanımız için kazananın markanın profesyonel tasarımcıları ile tanışacağı bir uzay elbisesi tasarım yarışması da düzenliyor.

Bakalım siz önce hangi reklamı göreceksiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Okullarını Bitirmeden Hayata Atılan 10 Ünlü Milyarder

İyi bir okulu bitirmiş olmak önemli fakat diploma her zaman iyi bir kariyerin, başarılı bir iş hayatının garantisi olmayabiliyor. Günümüzün en zengin insanlarının bir kısmına baktığımızda ya okullarını yarıda bırakmış ya da akademik eğitime dahil bile olmamış olduklarını görüyoruz. Eğitimsizlikle yoksulluk arasında bir doğru orantı varken bu insanlar yetenekleri ve belki de yaver giden şanslarıyla birer istisna olmayı başarabilmişler. İşte okullarını bitirmemiş 10 dolar milyarderi:

1 – Bill Gates, Microsoft’un Kurucusu

Serveti: 90 Milyar Dolar                                                                                                                                                                                                                                                                         

İlk yazılımını 13 yaşında yazan Bill Gates, 1973 yılında girdiği Harvard Üniversitesi’inden 1975’te atıldı ve elindeki 100 dolarla Microsoft’u kurdu. Gates, 2007 yılında Harvard’dan Onur Madalyası aldı.

2 – Mark Zuckerberg, Facebook’un Kurucusu

Serveti: 73.1 Milyar Dolar

1984 doğumlu Zuckerberg, henüz Harvard’da bir öğrenciyken okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Siteyi kurmak için okulun veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg disiplin cezası aldı ve okuldan ayrıldı. 19 yaşında Facebook’u kurdu.

3 – Larry Ellison, Oracle’ın Kurucusu

Serveti: 58.8 Milyar Dolar

1944 yılında doğan Larry Ellison da Steve Jobs gibi evlatlık verilmiş bir çocuktu. Gençlik yıllarında kendisini evlat edinen annesinin vefatı sonrası, üniversiteyi bıraktı. 8 yıl boyunca farklı alanlarda farklı işler yapan Ellison, 1982’de Oracle Systems Corporation’ı kurdu.

4 – Li Ka-Shing, Cheung Kong Holdings Kurucusu

Serveti: 36.2 Milyar Dolar

Ka-Shing, 50’den fazla ülkede 310 bin çalışana sahip Cheung Kong’un sahibi. Henüz 15 yaşındayken babasını kaybettiği için ailesinin geçimini sağlamak durumunda kalır. Bir plastik atölyesinde çalışmaya başlayan Ka-Shing zamanla kendi fabrikasını kurmuş, sonrasında emlak sektörüne geçiş yaparak büyük bir servet elde etmiştir. Asya’nın en zengin insanı liseyi bitirememiş olmasına rağmen eğitime çok saygı duyduğunu söylüyor.

5 – Michael Dell, Dell’in Kurucusu

Serveti: 24.2 Milyar Dolar

Ailesinin doktor Michael’ın doktor olmasını istiyordu. Texas Üniversitesi’nde biyoloji okuyan Michael ise zamanını gazetelere verdiği reklamlar sayesinde bilgisayar satışı yaparak değerlendiriyordu. 1000 dolarlık bütçeyle kurduğu şirket büyümeye başlayınca, 18 yaşındayken kendi isteğiyle okulu bıraktı.

6 – Steve Jobs, Apple’ın Kurucusu

 

Serveti: 12 Milyar Dolar

Paul ve Clara Jobs çiftinin evlatlık çocukları olan Steve Jobs, 1972’de Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne girdi ancak akademik hayattaki disipline uyum sağlayamadığından okulunu bıraktı ve kendi şirketi Apple’ı kurdu. Steve aynı zamanda Pixar animasyon şirketinin de sahibiydi.

7 – Jan Koum, Whatsapp’ın Kurucusu

Serveti: 9.8 Milyar Dolar

Koum, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın kurucusu. Yahoo’da çalışmak için üniversiteyi bırakan Koum 9 yıllık çalışma hayatının ardından Whatsapp’ı kurdu. Whatsapp 2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alındı.

8 – Ralph Lauren, Polo’nun Kurucusu

Serveti: 8.2 Milyar Dolar

Ralph Lauren henüz lise yıllarındayken arkadaşlarına kravat satarak para kazanıyordu. Liseyi bitirdikten sonra Baruch College’a bir süre devam eden Lauren, orduya katılmak üzere okulu bıraktı. Ordudan ayrıldıktan sonraysa bir şirkette tasarımcı olarak çalışmaya başladı, tasarımları beğenilmeyince şirketten ayrılıp kendi şirketi olan Polo’yu kurdu.

9 – Steven Spielberg, Yönetmen-Yapımcı

Serveti: 6 Milyar Dolar

Henüz 16 yaşındayken ilk filmi Firelight ile adını duyuran Spielberg, bir çok film okulu tarafından düşük notları nedeniyle reddedilir. California State Üniversitesi’nde öğrenciyken, Universal Stüdyoları’ndan aldığı teklif üzerine okulu bırakır. Spielberg; E.T, Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi gibi popüler filmlerin yönetmenliğini yaptı.

10 – Jack Dorsey, Twitter’ın Kurucu Ortağı

Serveti: 3.1 Milyar Dolar

Aslında başarılı bir öğrenci olan Dorsey, New York Üniversitesi’nde okurken aklına gelen bir fikirle okulu bıraktı ve üç ortağıyla birlikte Twitter’ı kurdu. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link