Avea Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor ? araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone‘dan sonra Avea ile devam ediyoruz. Bulunduğu platformlarda tek bir kaynak olarak kalmayı tercih etmeyen Avea, uygulamalar, ek hesaplar ve ek sitelerle birlikte, müşterilerine daha iyi hizmet vermek adına, çalışmalarını genişletmeyi amaçlayan bir strateji izlemiş.

Bu stratejileri tek tek ele aldığımız yazımıza Facebook’la başlayalım:

facebook

  • Hayran Sayısı: 2,223,442
  • Hakkında Konuşulanlar: 84,993

Avea’nın sosyal medyanın giderek popüler olmasıyla birlikte, bu mecraya büyük önem verdiğini söyleyebilirim. İlk kurulduğu dönemlerde hayran sayısını artırmaya yönelik hazırladığı kampanyalarla dikkat çeken Avea, iki milyonun üzerinde hayran sayısıyla Türkiye’nin önde gelen marka sayfalarından biri.

Hayran sayısının 3 aylık dönemde nasıl değiştiğine yönelik Socialbakers verilerini incelersek eğer, karşımıza ilginç bir durum çıkıyor. 23 Nisan haftasına kadar haftalık ortalama 10.000 yeni beğeni alan Avea, özellikle 23 nisan haftasında 100.000 yeni beğeni alarak ivmesini artırmış ancak bu haftadan sonra gelen haftayı incelediğimde, ivmenin eski haline döndüğünü görüyorum. Bu dönemde yapılan paylaşımları incelediğimde bu denli bir artışı sağlayacak bir paylaşım ya da kampanya göremedim. Bu artış bize yüksek bütçeli bir reklam kampanyasını işaret ediyor olabilir.

avea_0

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise hakkında konuşanlar üzerine. Diğer operatörlerle karşılaştırdığımızda Avea, Turkcell’den 3 Vodafone’dan ise 15 kat daha fazla konuşulmuşa benziyor. Bu rakam da Avea’nın sosyal medyayı ne denli efektif ve etkileşime açık bir stratejiyle yönettiğini gösteriyor.

Avea’nın paylaşımlarını analiz etmeden önce, platformların karakteristik özelliklerine göre hazırlanmış ek servislerden bahsetmek istiyorum. Avea’nın Facebook sayfasına özel olarak hazırladığı 3 uygulama var, bunlar: Paketini Hemen Al, Telefonun Akıllı Olsun ve Destek. Bu uygulamaları incelediğimde, uygulamaların bazı sorulara ve işlemlere Facebook üzerinden destek verebildiğini bazı soru ve işlemlerde ise Avea’nın internet sayfasına yönlendirdiğini gördüm. Bir takım işlemlere Facebook üzerinden cevap veriyor olmasını, Avea’nın sosyal medya stratejisine uygun bir adım olarak görüyorum.

avea_2

avea_1

Gelelim paylaşımlara. Gözüme ilk çarpan detaylardan biri, gönderilerin herhangi bir düzen içerisinde olmaması. Avea’nın gün içerisinde kaç tane post atılacağına yönelik bir politikası yok. O güne özgü herhangi bir konser ya da futbol karşılaşmasının olması, Avea’nın gönderi sayısının birden artmasına yol açabiliyor.

Bu konunun haricinde Avea’nın, takipçileriyle etkileşime girme, onları aksiyonun içine çekme stratejisi izlediği aşikar. Özellikle sponsor oldukları takımların maçları olduğu günler, bu doğrultuda paylaşım yapan Avea, diğer günler etkileşimi artırmaya yönelik komik fotoğraflar paylaşabiliyor. İşte birkaç örnek:

avea_4

avea_6

avea_3

Son olarak Avea’nın Facebook üzerindeki şikayet yönetimini inceleyelim. Herhangi bir gönderinin altına, o gönderiyle ilgisi olmaksızın, takipçilerin şikayetlerini yazma eğilimi sanırım her markanın başına gelen bir durum. Böyle bir durum karşısında takipçilerini güzel bir üslupla yukarıda bahsettiğimiz destek uygulamasına yönlendiren Avea, şikayet yönetimi konusunda  geçer not aldı diyebilirim.

avea_5

twitter

Gelelim Avea’nın Twitter kullanımına. Avea Twitter’da 75 bin takipçiye sahip ve yaklaşık 57 bin kişiyi takip ediyor. Bu zamana kadar 688 tweet atan Avea, Twitter’a özgü içerik ve yarışmalarla dikkat çekiyor. Farklı platformlara özgü farklı çözümler üreten Avea, Facebook’ta hayata geçirmiş olduğu uygulamaları, Twitter’da farklı sayfalar açarak hayata geçirmiş. Avea Destek, bu sayfalardan biri:

avea_8Facebook’ta olduğu gibi, Twitter’da da özellikle etkinliklerin olduğu günlerde gönderi sayısını artıran Avea, Twitter’a özgü yarışmalar düzenleyerek takipçilerine bu organizasyonlar için bir takım hediyeler dağıtabiliyor. Bunun yanı sıra iOS platformu için Avea Mobil Dergi adında bir dergi de hazırlayan Avea, bu derginin yeni sayılarının duyurusunu yine Twitter üzerinden yapıyor.

avea_9

Şikayet yönetimi konusunda, hastaghleri ve Avea anahtar kelimesini takip ettiği belli olan Avea, gelen şikayetlere @AveaDestek hesabından cevap vermeye çalışıyor ve genel anlamda belirli cevap kalıplarını kullandığını söyleyebilirim. Müşterilerinden iletişim için numaralarını göndermelerini isteyen Avea, olumlu dönüşlere de teşekkür etmeyi unutmuyor.

Avea, AveaDestek hesaplarının yanında AveaHaber adında bir hesaba daha sahip olan Avea, kampanyaları ve tarifelerini buradan duyururken, AveaLabs hesabıyla Avea Labs projesine dair haberleri paylaşıyor. Bu hesapların dışında Avea’nın sahip olduğu diğer Twitter hesapları ise şöyle: Avea WHITEFEST, Avea Sıra Dışı Müzik, Avea Escape To Music.

googleplus

Avea’nın Google+ kullanımını incelediğimde, bu platforma Facebook ve Twitter kadar önem vermediğini rahatlıkla görebiliyorum. Özellikle dikkati çeken konu ise, Google+ hesabının Facebook hesabıyla paralel paylaşımlar içinde olması. Genel tabloya baktığımızda Facebook’ta ne paylaşılmışsa, Google+’ta da onun paylaşıldığını görüyoruz.

avea_10

Rakamlardan konuşmak gerekirse Google+ üzerinde 27, 140 takipçisi bulunan Avea, Turkcell’in üçte biri Vodafone’un ise yaklaşık 10 katı takipçiye sahip. Avea’nın Google+’ta yalnızca var olmak için bir hesabının bulunduğunu söylersek yanlış olmaz. Ülkemizde henüz çok fazla yer tutmayan Google+ kullanımının artmasıyla birlikte, Avea’nın bu platforma ayırdığı önemin de artacağını düşünüyorum.

Diğer Platformlar

Avea’nın sosyal medya stratejisinin ağırlıkla Facebook ve Twitter üzerinden oluştuğu aşikar. Avea’nın Youtube hesabı üzerinden yalnızca reklamlarını paylaşmasına rağmen iki milyon izlenme barajını aşması ve 600’e yakın takipçisinin bulunması, bu platforma yeteri kadar özen göstermese de iyi bir rakama ulaştığının göstergesi. Resmi bir Pinterest hesabının bulunmaması ise Avea’nın sosyal medya yönetiminde yaptığı bir eksiklik daha.

Sosyal medya platformlarının haricinde, internette Twitter stratejisine yakın bir strateji izleyen Avea, Avea Medya Merkezi, Avea Müzik ve Avea Konserleri isminde toplamda 6 tane siteye daha sahip.

avea_11

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Google’ın En Güzel Doğum Günü Doodle’ları 0

Şirketin 1998 yılında henüz anonim şirket olmadan önce Google’ın kurucuları Larry ve Sergey’in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğan Google Doodle’lar tatiller, önemli günler, ünlü sanatçılar, kaşifler ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan yüzümüzü gülümseten değişikliklerle bugüne kadar geldi.

Bugüne kadar 1500’ün üzerinde Doodle yaparak birçok kişi ya da olayı anan Google, Doodle’lar ile ilgili fikirleri Google çalışanları ve kullanıcılarından alarak Doodle tasarımcıları ve mühendislerden oluşan bir ekiple oluşturuyor. Hatta şirket Doodle çizimini, Google 4 Doodles ismiyle tüm dünyadan çocukların katılabileceği bir yarışma haline getirerek kuruluşundan bu yana var olan geleneğine bazen gitar notaları, bazen Star Trek hatta Hip-Hop tarihini anlatan interaktif Doodle’ları ile tüm Google kullanıcılarını da dahil ediyor.

Aşağıda Google’ın tarihte iz bırakmış sanatçıların doğum günlerini kutlayarak saygılarını sunduğu en özel Doodle’lara göz atabilirsiniz.

Louis Braille -107. Doğum Günü

Kör ya da görme güçlüğü çeken insanlara okuma yazma öğretmek adına geliştirdiği ve kendi adıyla anılan Braille alfabesinin mucidi Fransız eğitimci Louis Braille alfabesini, Google’ın bu alfabede yazılan şeklini logo yaparak kutlayarak bir çok hayatın değişmesini sağlayan ünlü mucide saygılarını sunuyor

Claude Monet- 161. Doğum Günü

14 Kasım 2001’de yayınlanan bu Doodle, Empresyonist ressam Monet ile özdeşleşen çizim stilini logoya taşıyarak ünlü ressama saygılarını sunuyor.

Alexander Calder- 113. Doğum Günü

Google bu Doodle ile taşınabilir heykel (mobil heykeller) ile sanat dünyası tanıştıran ABD’li ressam ve heykeltraş Calder’in doğum gününü en ünlü eseri Mobil’e atıfta bulunarak kutluyor.

John Lennon- 70. Doğum Günü

Google’ın ilk video doodle’ı olma özelliğini taşıyan bu doodle Beatles’ın efsanevi solisti John Lennon’ın 70. doğum gününü neredeyse global bir barış marşı haline gelen ‘Imagine’ ile kutluyor.

 

Jim Henson- 75. Doğum Günü

Google, Muppet Show ve Susam Sokağı’nın yaratıcısı bir dönem çocuklarının en çok sevdiği eserlere imza atan ABD’li kuklacı ve film yapımcısı Jim Henson’ı unutmayarak doğum gününü birbirinden tatlı kuklalar ile kutluyor.

.

Sir Isaac Newton -367. Doğum Günü

Google, 1660’larda yaşanan başrollerinde fizik bilimci Newton ve elma ağacının bulunduğu yerçekiminin keşif hikayesini Doodle’da canlandırarak ünlü bilim adamı Newton’un doğum gününü eğlenceli bir şekilde kutluyor.

Facebook’un Harvard Yurdundan Dünya Hakimiyetine Yükselişini Gösteren 33 Fotoğraf 0

Mark Zuckerberg tarafından Harvard yurdunda sadece bir fikirden dünyanın en güçlü ve etkili şirketlerinden biri ortaya çıkarıldı. Bugünlerde  ise Facebook yaklaşık 500 milyar dolar değerinde ve her ay 2 milyardan fazla kişi Facebook sosyal ağını kullanıyor.

İşte Şubat 2004’ten günümüze kadar Facebook’un yükselişinin hikayesi.

1. Facebook’un ilk adımları Harvard Kirkland House yurdunda atılmaya başlandı.

2. 2003 yılında Harvard’da 2. sınıf öğrencisi olan Mark Zuckerberg, Face mash adlı bir web sitesi kurdu.

2003 yılında Harvard ikinci sınıf öğrencisi Mark Zuckerberg “Face Mash” isimli bir program kurdu. Okul yönetiminin kimlik dosyalarını hackleyerek, sınıf arkadaşlarının fotoğraflarını kullanan bir çeşit ifşa uygulamasıydı ve çıktığı ilk 4 saat içinde 450 kişi tarafından 22.000 sayfa görüntülemesi almıştı. Birkaç gün sonra Harvard telif hakkı ve güvenlik önlemleri nedeniyle uygulamanın kaldırılmasını emretti. Zuckerberg, Harvard disiplin işlemi ile karşı karşıya kaldı ancak okulda kalmasına izin verildi.

3. Facemash’ın kapatılmasından sonra Zuckerberg, 4 Şubat 2004’te “The facebook” ı kurdu.

4. Çıkış tarihinden altı gün sonra, Harvard’lı üç son sınıf öğrencisi Zuckerberg’in kendileri için bir site oluşturma sözleşmesini reddettiğini ve fikirlerini çaldığını iddia etti.

Piyasaya çıkmasından 6 gün sonra 3 Harvard son sınıf öğrencisi Cameron, Tyler Winklevoss, Divya Narendra Zuckerberg ile kendileri için HarvardConnection.com‘u yapacağına dair anlaşmaya vardıklarını ancak Zuckerberg’in onları dışlayarak onların fikrini kullanıp Facebook’u ortaya çıkardığını iddia ettiler. Aralarındaki dava 2008’de 1.2 milyon değerinde Facebook hissesi verilince anlaşmaya bağlandı. Bu hisseler Facebook ilk halka arzını yaptığında 300 milyon $ değerindeydi.

5. Harvard öğrencilerinin yarısı bir ay içinde The facebook üyesi olmuştu.

Bir ay içinde Harvard öğrencilerinin yarısı The Facebook’un üyesiydi. Mart 2004’te Yale, Columbia ve Stanford üniversitelerine de yayılmıştı. Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nden arkadaşları olan öğrenciler Dustin Moskovitz (solda), Eduardo Saverin, Andrew McCollum ve Chris Hughes’u kurucu ortak olarak büyüme ve sitenin yapılandırmasının devamlılığı için getirdi.

6. Facebook’un ilk banner alanı sitenin piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra ortaya çıktı ve erken büyümenin kanıtı oldu.

7. Facebook hala Zuckerberg’in yurt odasında organize ediliyordu fakat artık ciddi bir adım atmanın zamanı gelmişti. Zuckerberg 2004 yılında Harvard’ı bıraktı, tıpkı ondan önce Bill Gates’in yaptığı gibi.

8.2004’ün ortalarında Zuckerberg Napster kurucu ortağı Sean Parker’ı şirketin ilk başkanı olarak işe aldı.

9. Bununla birlikte 2004 Haziran ayında Facebook, Kaliforniya’da yer alan şehir merkezindeki küçük bir ofise taşınmıştı.O zamanlar şirket ciddi bir girişim olmasının yanı sıra çılgın partilerin merkezi olarak da biliniyordu.

10.Bu ofis, Palo Alto şehrinde mütevazi bir ofisti.

11. Mark Zuckerberg ofiste genellikle çıplak ayak ve elinde bira ile dolaşıyordu.

12. Ekip olarak birayı gerçekten seviyorlardı. Andrew McCollum kız arkadaşıyla Facebook çalışanıyken ofis fıçısından bira alıyor.

13. Ayrıca ofis duvarlarında müstehcen grafitilerde yer alıyordu.

14. Bu ofise taşındıkları ay Facebook ilk yatırımını eski Paypal yöneticisi Peter Thiel’den (solda, arkadaşı Paypal yöneticisi ve daha sonra Tesla kurucusu Elon Musk ile birlikte) 500.000 $ gibi bir ücretle almıştı.

15. Bununla birlikte Facebook uluslar arası olarak da hızlı bir yükselişe geçti. Mayıs 2005’te Facebook 13.7 Milyon $ fonlamaya yükseldi ve 2006’da Facebook ikonik, dönüm noktası olan insanların arkadaşlarının gerçek zamanlı olarak neler yaptığını görmesini sağlayan Haber Kaynağı’nı yarattı.

16. 2007’nin sonlarına doğru Zuckerberg bir yılbaşı partisinde Sheryl Sandberg isimli bir Google yöneticisi ile tanıştı. O zamanlar The Washington Post ile yeni bir pozisyon almayı düşünüyordu. Fakat Sandberg ile tanıştıktan sonra Zuckerberg, Facebook’un bir operasyon şefine ihtiyaç duyduğuna karar verdi ve 2008’in başlarında onu Facebook’ta çalışmaya ikna etti.

17. Facebook hızlıca büyüyordu fakat akıllı telefonların yükselişi bir çok kullanıcıyı da beraberinde getirmişti. Ardından 2009 yılında Facebook Stanford Research Park’taki daha büyük bir ofise geçiş yaptı ve 2010’un sonlarına doğru bir ayda trilyonlarca sayfa görüntülenmesine ulaştı.

18. Facebook 2011 yılında yeniden harekete geçti. Bu kez, Sun Microsystems’in bulunduğu şirketler kampüsünde bir ofis kurdu.

19. Facebook, Zuckerberg’in aynı isimli felsefesini (Hızlı hareket et ve bir şeyleri hackle.) örnek göstererek kampüsün ana yolunun ismini “Hacker Way” olarak belirledi.

20. Facebook ayrıca kendini bu noktada büyük politik bir güç olarak da ilişkilendirdi. Bu muhtemelen 2011’de yaşanan Mısır ayaklanması ile ilgiliydi. Ki ayaklanmanın çoğu Facebook gibi sosyal ağ siteleri üzerinden organize edilmişti.

21. Diğer taraftan Zuckerberg, dünya liderleriyle dünyanın her yerine internet erişiminin desteklenmesi için buluşarak yıllardır politikanın içinde yer alıyordu.

22. Facebook ayrıca uzun süredir LGBTİ bireyler için evlilik eşitliliğini ve eşit hakların savunucusuydu.

23. Sosyal ağ, durdurulamaz bir hale geldi. Facebook 22 Mayıs 2012’de tarihi bir rakam olan 5 milyar $ ile halka arz edildi.

24. Aynı yılda Facebook çalışanlarına “Küçük Kırmızı Kitap”tan verilmeye başlandı.

25. 2012’nin sonlarına doğru Zuckerberg, Harvard’da görüştüğü uzun süredir kız arkadaşı olan Priscilla Chan ile evlendi.

26. Facebook hep kendini tehdit eden bir sonraki girişimi aradı. Böylece şirket birçok dikkat çekici girişimi satın aldı. Fotoğraf paylaşma servisi Instagram, 2012 yılında 1 milyar $’a satın alındı ve şimdi 400 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip.

27. Ayrıca sanal gerçeklik kulaklık seti üreticisi olan Oculus Mart 2014’te 2 milyar dolara satın alındı.

28. Mobil mesajlaşma servisi WhatsApp Şubat 2014’te 19 Milyon $’a satın alındı. Jan Koum, şimdi Facebook yönetim kurulu üyesi ve servisin şu an 900 milyon kullanıcısı var.

29. Facebook 3 Şubat 2014’te 10 yaşına girdiğinde, 1.23 milyar insan her ay Facebook’u ziyaret etmekteydi ve bunların bir milyarı kendi mobil cihazlarından siteyi ziyaret etmişti. Bununla birlikte Facebook giderek büyümeye devam etti.

 30. Tüm bu büyümeyi desteklemek için Facebook ofislerini büyütmeyi devam ediyor. Sadece bu yıl Facebook efsanevi mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan 2.800’ün üzerinde çalışanı destekleyen yeni bir kampüs açtı. Facebook’un yatırımcılara yazdığı mektupta da belirttiği gibi: “Basitçe söylemek gerekirse: biz para kazanmak için hizmetler üretmiyoruz, daha iyi hizmet vermek için para kazanıyoruz.
31.Ve, şirket Zuckerberg’in dünyadaki herkesi birbirine bağlama misyonuyla hareket etmeye devam ediyor.

32. Aralık 2015’te Zuckerberg büyük bir hayırseverliğe adım atacağını belirtti. O ve eşi, servetlerinin %99’uyla dünyayı değiştiren nedenlere yeniden yatırım yapmayı planladıkları, dünyaya karşı sorumluluk sahibi olan Chan Zuckerberg Girişimi’ni kurdu.

33. Ve böylelikle Harvard yurdunda kurduğu şirketin denetimini kaybetmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link