Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor ? araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone‘dan sonra Avea ile devam ediyoruz. Bulunduğu platformlarda tek bir kaynak olarak kalmayı tercih etmeyen Avea, uygulamalar, ek hesaplar ve ek sitelerle birlikte, müşterilerine daha iyi hizmet vermek adına, çalışmalarını genişletmeyi amaçlayan bir strateji izlemiş.

Bu stratejileri tek tek ele aldığımız yazımıza Facebook’la başlayalım:

facebook

  • Hayran Sayısı: 2,223,442
  • Hakkında Konuşulanlar: 84,993

Avea’nın sosyal medyanın giderek popüler olmasıyla birlikte, bu mecraya büyük önem verdiğini söyleyebilirim. İlk kurulduğu dönemlerde hayran sayısını artırmaya yönelik hazırladığı kampanyalarla dikkat çeken Avea, iki milyonun üzerinde hayran sayısıyla Türkiye’nin önde gelen marka sayfalarından biri.

Hayran sayısının 3 aylık dönemde nasıl değiştiğine yönelik Socialbakers verilerini incelersek eğer, karşımıza ilginç bir durum çıkıyor. 23 Nisan haftasına kadar haftalık ortalama 10.000 yeni beğeni alan Avea, özellikle 23 nisan haftasında 100.000 yeni beğeni alarak ivmesini artırmış ancak bu haftadan sonra gelen haftayı incelediğimde, ivmenin eski haline döndüğünü görüyorum. Bu dönemde yapılan paylaşımları incelediğimde bu denli bir artışı sağlayacak bir paylaşım ya da kampanya göremedim. Bu artış bize yüksek bütçeli bir reklam kampanyasını işaret ediyor olabilir.

avea_0

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise hakkında konuşanlar üzerine. Diğer operatörlerle karşılaştırdığımızda Avea, Turkcell’den 3 Vodafone’dan ise 15 kat daha fazla konuşulmuşa benziyor. Bu rakam da Avea’nın sosyal medyayı ne denli efektif ve etkileşime açık bir stratejiyle yönettiğini gösteriyor.

Avea’nın paylaşımlarını analiz etmeden önce, platformların karakteristik özelliklerine göre hazırlanmış ek servislerden bahsetmek istiyorum. Avea’nın Facebook sayfasına özel olarak hazırladığı 3 uygulama var, bunlar: Paketini Hemen Al, Telefonun Akıllı Olsun ve Destek. Bu uygulamaları incelediğimde, uygulamaların bazı sorulara ve işlemlere Facebook üzerinden destek verebildiğini bazı soru ve işlemlerde ise Avea’nın internet sayfasına yönlendirdiğini gördüm. Bir takım işlemlere Facebook üzerinden cevap veriyor olmasını, Avea’nın sosyal medya stratejisine uygun bir adım olarak görüyorum.

avea_2

avea_1

Gelelim paylaşımlara. Gözüme ilk çarpan detaylardan biri, gönderilerin herhangi bir düzen içerisinde olmaması. Avea’nın gün içerisinde kaç tane post atılacağına yönelik bir politikası yok. O güne özgü herhangi bir konser ya da futbol karşılaşmasının olması, Avea’nın gönderi sayısının birden artmasına yol açabiliyor.

Bu konunun haricinde Avea’nın, takipçileriyle etkileşime girme, onları aksiyonun içine çekme stratejisi izlediği aşikar. Özellikle sponsor oldukları takımların maçları olduğu günler, bu doğrultuda paylaşım yapan Avea, diğer günler etkileşimi artırmaya yönelik komik fotoğraflar paylaşabiliyor. İşte birkaç örnek:

avea_4

avea_6

avea_3

Son olarak Avea’nın Facebook üzerindeki şikayet yönetimini inceleyelim. Herhangi bir gönderinin altına, o gönderiyle ilgisi olmaksızın, takipçilerin şikayetlerini yazma eğilimi sanırım her markanın başına gelen bir durum. Böyle bir durum karşısında takipçilerini güzel bir üslupla yukarıda bahsettiğimiz destek uygulamasına yönlendiren Avea, şikayet yönetimi konusunda  geçer not aldı diyebilirim.

avea_5

twitter

Gelelim Avea’nın Twitter kullanımına. Avea Twitter’da 75 bin takipçiye sahip ve yaklaşık 57 bin kişiyi takip ediyor. Bu zamana kadar 688 tweet atan Avea, Twitter’a özgü içerik ve yarışmalarla dikkat çekiyor. Farklı platformlara özgü farklı çözümler üreten Avea, Facebook’ta hayata geçirmiş olduğu uygulamaları, Twitter’da farklı sayfalar açarak hayata geçirmiş. Avea Destek, bu sayfalardan biri:

avea_8Facebook’ta olduğu gibi, Twitter’da da özellikle etkinliklerin olduğu günlerde gönderi sayısını artıran Avea, Twitter’a özgü yarışmalar düzenleyerek takipçilerine bu organizasyonlar için bir takım hediyeler dağıtabiliyor. Bunun yanı sıra iOS platformu için Avea Mobil Dergi adında bir dergi de hazırlayan Avea, bu derginin yeni sayılarının duyurusunu yine Twitter üzerinden yapıyor.

avea_9

Şikayet yönetimi konusunda, hastaghleri ve Avea anahtar kelimesini takip ettiği belli olan Avea, gelen şikayetlere @AveaDestek hesabından cevap vermeye çalışıyor ve genel anlamda belirli cevap kalıplarını kullandığını söyleyebilirim. Müşterilerinden iletişim için numaralarını göndermelerini isteyen Avea, olumlu dönüşlere de teşekkür etmeyi unutmuyor.

Avea, AveaDestek hesaplarının yanında AveaHaber adında bir hesaba daha sahip olan Avea, kampanyaları ve tarifelerini buradan duyururken, AveaLabs hesabıyla Avea Labs projesine dair haberleri paylaşıyor. Bu hesapların dışında Avea’nın sahip olduğu diğer Twitter hesapları ise şöyle: Avea WHITEFEST, Avea Sıra Dışı Müzik, Avea Escape To Music.

googleplus

Avea’nın Google+ kullanımını incelediğimde, bu platforma Facebook ve Twitter kadar önem vermediğini rahatlıkla görebiliyorum. Özellikle dikkati çeken konu ise, Google+ hesabının Facebook hesabıyla paralel paylaşımlar içinde olması. Genel tabloya baktığımızda Facebook’ta ne paylaşılmışsa, Google+’ta da onun paylaşıldığını görüyoruz.

avea_10

Rakamlardan konuşmak gerekirse Google+ üzerinde 27, 140 takipçisi bulunan Avea, Turkcell’in üçte biri Vodafone’un ise yaklaşık 10 katı takipçiye sahip. Avea’nın Google+’ta yalnızca var olmak için bir hesabının bulunduğunu söylersek yanlış olmaz. Ülkemizde henüz çok fazla yer tutmayan Google+ kullanımının artmasıyla birlikte, Avea’nın bu platforma ayırdığı önemin de artacağını düşünüyorum.

Diğer Platformlar

Avea’nın sosyal medya stratejisinin ağırlıkla Facebook ve Twitter üzerinden oluştuğu aşikar. Avea’nın Youtube hesabı üzerinden yalnızca reklamlarını paylaşmasına rağmen iki milyon izlenme barajını aşması ve 600’e yakın takipçisinin bulunması, bu platforma yeteri kadar özen göstermese de iyi bir rakama ulaştığının göstergesi. Resmi bir Pinterest hesabının bulunmaması ise Avea’nın sosyal medya yönetiminde yaptığı bir eksiklik daha.

Sosyal medya platformlarının haricinde, internette Twitter stratejisine yakın bir strateji izleyen Avea, Avea Medya Merkezi, Avea Müzik ve Avea Konserleri isminde toplamda 6 tane siteye daha sahip.

avea_11

Bir Cevap Yazın