Avea Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor ? araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone‘dan sonra Avea ile devam ediyoruz. Bulunduğu platformlarda tek bir kaynak olarak kalmayı tercih etmeyen Avea, uygulamalar, ek hesaplar ve ek sitelerle birlikte, müşterilerine daha iyi hizmet vermek adına, çalışmalarını genişletmeyi amaçlayan bir strateji izlemiş.

Bu stratejileri tek tek ele aldığımız yazımıza Facebook’la başlayalım:

facebook

  • Hayran Sayısı: 2,223,442
  • Hakkında Konuşulanlar: 84,993

Avea’nın sosyal medyanın giderek popüler olmasıyla birlikte, bu mecraya büyük önem verdiğini söyleyebilirim. İlk kurulduğu dönemlerde hayran sayısını artırmaya yönelik hazırladığı kampanyalarla dikkat çeken Avea, iki milyonun üzerinde hayran sayısıyla Türkiye’nin önde gelen marka sayfalarından biri.

Hayran sayısının 3 aylık dönemde nasıl değiştiğine yönelik Socialbakers verilerini incelersek eğer, karşımıza ilginç bir durum çıkıyor. 23 Nisan haftasına kadar haftalık ortalama 10.000 yeni beğeni alan Avea, özellikle 23 nisan haftasında 100.000 yeni beğeni alarak ivmesini artırmış ancak bu haftadan sonra gelen haftayı incelediğimde, ivmenin eski haline döndüğünü görüyorum. Bu dönemde yapılan paylaşımları incelediğimde bu denli bir artışı sağlayacak bir paylaşım ya da kampanya göremedim. Bu artış bize yüksek bütçeli bir reklam kampanyasını işaret ediyor olabilir.

avea_0

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise hakkında konuşanlar üzerine. Diğer operatörlerle karşılaştırdığımızda Avea, Turkcell’den 3 Vodafone’dan ise 15 kat daha fazla konuşulmuşa benziyor. Bu rakam da Avea’nın sosyal medyayı ne denli efektif ve etkileşime açık bir stratejiyle yönettiğini gösteriyor.

Avea’nın paylaşımlarını analiz etmeden önce, platformların karakteristik özelliklerine göre hazırlanmış ek servislerden bahsetmek istiyorum. Avea’nın Facebook sayfasına özel olarak hazırladığı 3 uygulama var, bunlar: Paketini Hemen Al, Telefonun Akıllı Olsun ve Destek. Bu uygulamaları incelediğimde, uygulamaların bazı sorulara ve işlemlere Facebook üzerinden destek verebildiğini bazı soru ve işlemlerde ise Avea’nın internet sayfasına yönlendirdiğini gördüm. Bir takım işlemlere Facebook üzerinden cevap veriyor olmasını, Avea’nın sosyal medya stratejisine uygun bir adım olarak görüyorum.

avea_2

avea_1

Gelelim paylaşımlara. Gözüme ilk çarpan detaylardan biri, gönderilerin herhangi bir düzen içerisinde olmaması. Avea’nın gün içerisinde kaç tane post atılacağına yönelik bir politikası yok. O güne özgü herhangi bir konser ya da futbol karşılaşmasının olması, Avea’nın gönderi sayısının birden artmasına yol açabiliyor.

Bu konunun haricinde Avea’nın, takipçileriyle etkileşime girme, onları aksiyonun içine çekme stratejisi izlediği aşikar. Özellikle sponsor oldukları takımların maçları olduğu günler, bu doğrultuda paylaşım yapan Avea, diğer günler etkileşimi artırmaya yönelik komik fotoğraflar paylaşabiliyor. İşte birkaç örnek:

avea_4

avea_6

avea_3

Son olarak Avea’nın Facebook üzerindeki şikayet yönetimini inceleyelim. Herhangi bir gönderinin altına, o gönderiyle ilgisi olmaksızın, takipçilerin şikayetlerini yazma eğilimi sanırım her markanın başına gelen bir durum. Böyle bir durum karşısında takipçilerini güzel bir üslupla yukarıda bahsettiğimiz destek uygulamasına yönlendiren Avea, şikayet yönetimi konusunda  geçer not aldı diyebilirim.

avea_5

twitter

Gelelim Avea’nın Twitter kullanımına. Avea Twitter’da 75 bin takipçiye sahip ve yaklaşık 57 bin kişiyi takip ediyor. Bu zamana kadar 688 tweet atan Avea, Twitter’a özgü içerik ve yarışmalarla dikkat çekiyor. Farklı platformlara özgü farklı çözümler üreten Avea, Facebook’ta hayata geçirmiş olduğu uygulamaları, Twitter’da farklı sayfalar açarak hayata geçirmiş. Avea Destek, bu sayfalardan biri:

avea_8Facebook’ta olduğu gibi, Twitter’da da özellikle etkinliklerin olduğu günlerde gönderi sayısını artıran Avea, Twitter’a özgü yarışmalar düzenleyerek takipçilerine bu organizasyonlar için bir takım hediyeler dağıtabiliyor. Bunun yanı sıra iOS platformu için Avea Mobil Dergi adında bir dergi de hazırlayan Avea, bu derginin yeni sayılarının duyurusunu yine Twitter üzerinden yapıyor.

avea_9

Şikayet yönetimi konusunda, hastaghleri ve Avea anahtar kelimesini takip ettiği belli olan Avea, gelen şikayetlere @AveaDestek hesabından cevap vermeye çalışıyor ve genel anlamda belirli cevap kalıplarını kullandığını söyleyebilirim. Müşterilerinden iletişim için numaralarını göndermelerini isteyen Avea, olumlu dönüşlere de teşekkür etmeyi unutmuyor.

Avea, AveaDestek hesaplarının yanında AveaHaber adında bir hesaba daha sahip olan Avea, kampanyaları ve tarifelerini buradan duyururken, AveaLabs hesabıyla Avea Labs projesine dair haberleri paylaşıyor. Bu hesapların dışında Avea’nın sahip olduğu diğer Twitter hesapları ise şöyle: Avea WHITEFEST, Avea Sıra Dışı Müzik, Avea Escape To Music.

googleplus

Avea’nın Google+ kullanımını incelediğimde, bu platforma Facebook ve Twitter kadar önem vermediğini rahatlıkla görebiliyorum. Özellikle dikkati çeken konu ise, Google+ hesabının Facebook hesabıyla paralel paylaşımlar içinde olması. Genel tabloya baktığımızda Facebook’ta ne paylaşılmışsa, Google+’ta da onun paylaşıldığını görüyoruz.

avea_10

Rakamlardan konuşmak gerekirse Google+ üzerinde 27, 140 takipçisi bulunan Avea, Turkcell’in üçte biri Vodafone’un ise yaklaşık 10 katı takipçiye sahip. Avea’nın Google+’ta yalnızca var olmak için bir hesabının bulunduğunu söylersek yanlış olmaz. Ülkemizde henüz çok fazla yer tutmayan Google+ kullanımının artmasıyla birlikte, Avea’nın bu platforma ayırdığı önemin de artacağını düşünüyorum.

Diğer Platformlar

Avea’nın sosyal medya stratejisinin ağırlıkla Facebook ve Twitter üzerinden oluştuğu aşikar. Avea’nın Youtube hesabı üzerinden yalnızca reklamlarını paylaşmasına rağmen iki milyon izlenme barajını aşması ve 600’e yakın takipçisinin bulunması, bu platforma yeteri kadar özen göstermese de iyi bir rakama ulaştığının göstergesi. Resmi bir Pinterest hesabının bulunmaması ise Avea’nın sosyal medya yönetiminde yaptığı bir eksiklik daha.

Sosyal medya platformlarının haricinde, internette Twitter stratejisine yakın bir strateji izleyen Avea, Avea Medya Merkezi, Avea Müzik ve Avea Konserleri isminde toplamda 6 tane siteye daha sahip.

avea_11

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Ekip Ruhu Geliştirmede Sıra Dışı Yöntemler Uygulayan 5 Ünlü Patron

Takım ruhu veya ekip ruhu dediğimiz kavram, aslında ne göründüğü kadar basit ne de karmaşık kurgular düşündürecek bir tanım. Çünkü ortak çalışma ve iş birliği kültüründen doğan ekip ruhu, çalışanlarınızı görev tanımlarına göre yan yana getirip “Haydi, şimdi şirketimiz için bir şeyler üretin.” demekle kotarılacak bir durum değil. Ekibinizin sadece fiziksel değil, anlayış olarak da ne kadar yan yana çalışabileceğini anlamanız ve bunu geliştirmeniz için onları mesai saatleri dışında da eğlenceli aktivitelerle bir araya getirmelisiniz.

Peki uluslararası bilinirliğe kavuşmuş, dünyanın başarılı şirketleri, aradıkları ekip ruhunu yakalamak için hangi yöntemleri seçiyor? Colonial Life’ın bu konu üzerine hazırladığı infografik, işte bu büyük markaların başındaki isimlerin, çalışanlarını birbirine daha çok kenetlemek için seçtiği sıra dışı etkinlikleri anlatıyor.

Muhtar Kent (Coca-Cola)

Örneğin içeceğin dev markası Coca Cola, bu noktada flash mobbing’in âni, alışılmadık ve farklı insanlar arasında etkileşim yaratan enerjik yapısına güveniyor. Düşünsenize! Belki de ekip ruhu ile dolu bir Coca Cola çalışanı olarak, İstiklal Caddesi’ndeki toplu bir yastık savaşında Muhtar Kent ile karşı karşıya gelirsiniz.

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent

Marissa Mayer (Yahoo)

İnternetin kıdemli oyuncularından Yahoo ise konuya yemek kamyonu yarışmasıyla giriyor. Yemek kamyonunu kendi zevkine göre dekore eden çalışanlardan hayali yemek şirketleri için bir logo ve isim bulmaları da isteniyor ve takım üyeleri yaptıkları yemeklerle bir adım öne çıkmak arkadaşlarıyla rakip oluyor. Ne o? Yoksa CEO Marissa Mayer’in yaptığı çorbayı beğenmediniz mi?

Yahoo CEO’su Marissa Mayer

Ryan Mack (Facebook)

Facebook Boston Lideri Ryan Mack ise çalışanların birbiriyle sosyal iletişimini güçlendirmek için yeri geliyor çalışanlarının Boston Limanı’nda yelken öğrenmelerini sağlıyor, yeri geliyor havalar ısınınca onları Fenway Park’ta bir yaz partisine davet ediyor. Farklı planları olan çalışanlara gelince, onlar boks antremanlarına gidiyor, o da kafalarına yatmazsa bowling oynamaya ya da kokteyl karışım atölyelerine gidiyor. Bir Facebook Boston çalışanı olarak bir gün Bay Zuckerberg ile yelken turuna çıksanız fena mı olurdu?

Facebook Boston Lideri Ryan Mack

Brent Smart (Saatchi&Saatchi)

Uluslararası yaratıcı ajans Saatchi&Saatchi‘nin CEO’su Brent Smart ise ekip ruhu yakalamada lezzetin birleştirici gücüne inanıyor. Her ay farklı departmanlardan 20 çalışanın katıldığı aile yemeklerinde, o güne dek aynı ajansta olmalarına rağmen tanışmamış ya da yakın iletişim kurmamış kişiler nefis yemekleri tadarken bir yandan da karaoke performaslarına katılarak şarkılara eşlik ediyorlar. Karaoke dedik diye, herhalde Bay Smart’ın Serdar Ortaç şarkısı söyleyeceğini düşünmüyorsunuz değil mi?

Saatchi&Saatchi CEO’su Brent Smart

Mark Josephson (Bit.ly)

O upuzun adresleri onlar olmasa nasıl kısaltacağımızı bir düşünün. Bit.ly çalışanlarının, bizi bu sorundan kurtarırlarkenki motivasyonu, katıldıkları kokteyl buluşmalarından geliyor. Şirketin CEO’su Mark Josephson’ın ev sahipliğini üstlendiği haftalık Cocktails&Dreams etkinliklerinde, bir çalışan barmen ya da barmeyd oluyor ve tüm ekip kokteyllerini onun elinden alıp yudumluyor. İşte gerçek ekip ruhu!

Bitly CEO’su Mark Josephson

İnfografikte, Uber, GlaxoSmithKlein (GSK) ve daha birçok farklı firmanın, ekip üyelerini birbirine yakınlaştıran birçok farklı etkinliği de bulunuyor. Umarız, ülkemizde nadiren görülen bu ilginç ekip deneyimleri bizde de yaygınlaşır ve iş yerlerimizde her gün daha yüksek motivasyonla çalışırız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Değerli Markaları Listesinde Teknoloji Hakimiyeti

  • Brand Finance marka değeri raporunda tepelerde hakimiyeti teknoloji markaları kuruyor. Ancak Apple ve Google gibi devleri yıkıp listede ilk sıralara yerleşen ise 150.8 milyar dolar marka değeri ile teknoloji ve e-ticareti harmanlayan Amazon oldu.
  • Ülke bazında Çin’in büyümesi dikkat çekerken, marka gücü konusunda ise çoğunluk hissesi 21st Century Fox’a satılmış olsa da 92.3 puan ile Disney öne çıkıyor.
  • İlgili yazı; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Teknoloji ve e-ticaret günümüzün marka değeri listesinde çok şey değiştirdi. Brand Finance tarafından hazırlanan Global 500 2018 raporunun çıktıları ise her markanın ders çıkarabileceği nitelikte. Gelin ilk 10’da yer alan markalara hep beraber göz atalım;

Bu yıl teknoloji devleri Apple ve Google’ı geride bırakarak birinciliğin sahibi Amazon oldu. Öyle ki e-ticaret devinin marka değeri %42’lik bir artış göstererek 150.8 milyar dolarlara ulaştı. Hem piyasa değeri hem de ciro bakımından dünyanın en büyük internet girişimi olan Amazon artık sadece online bir perakendeci olmaktan uzak, çünkü aynı zamanda hem bulut altyapısı hem de elektronik üreticisi rollerini de üstleniyor. Çünkü Amazon hem yeni sektör hem de coğrafyalara doğru da emin adımlarla büyüyor.

İkincilik tahtında geçen yıla göre %27.2’lik bir düşüşle, 146.3 milyar dolarlık marka değeri ile Apple yer alıyor. Markanın amiral gemisi iPhone’lar cironun üçte ikilik bir kısmını sağlarken, 29 milyon dolarlık satışı ile iPhone X’lerin beklentiyi karşılayamadığı görülüyor.

Listede üçüncü sırada %10’luk düşüş ile 120.9 milyar dolar marka değeri Google yer alıyor. İnternet aramaları, bulut ve mobil teknolojilerde lider olsa da Apple gibi belirli bir sektöre odaklanıyor olması markanın tüm potansiyelini açığa çıkaramamasına neden oluyor olabilir.  Google her ne kadar sürücüsüz araçlara yatırım ile bu döngüden çıkmaya çalışsa da şimdilik Amazon’un yeni yatırımlarının gölgesinde kalmaya mahkum.

Dijital çağın aslında bugünümüz  olduğunun altını çizen Brand Finance, ilk defa Global 500 listesinin ilk 5 sırasında sadece teknoloji markalarının bulunduğunu belirtiyor. Listede 4. sırada 92.3 milyar dolar ile Samsung yer alırken, 5. Sırada yer alan Facebook’un marka değeri 89.7 milyar dolar görülüyor.

Bununla beraber Google’ın satın almış olduğu Youtube ise marka değerini neredeyse ikiye katlayarak 42. Sırada 25.9 milyar dolar ile yer alırken, Çinli teknoloji markaları da marka değerlerini artırma trendinde ilerliyor. Çin’in küresel marka değeri 2008’den bu yana %3’den %15’lere yükselirken 2018’de marka değerini 911.5 milyar dolar olarak görüyoruz. Bununla beraber 2018’in en hızlı büyüyen markalarının da Çin’den geldiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Bölgelere göre öne çıkan markalara göz attığımızda 8.4 milyar dolar ile Latin Amerika’nın en değerli markasının bu sene Meksika’dan Pemex olduğunu, Avrupa’nın en değerli markası olarak 43.9 milyar dolar değerleme ile listede 15.sırada yer alan Mercedes Benz’i görüyoruz. Mercedes Benz’in değerini artıran ise takip ettiği pazarlama stratejisi ile genç hedef kitleye daha fazla hitap etmeye başlaması olarak görülüyor.

Orta Doğu’da ise dijital inovasyona artık eskisinden daha fazla önem veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin telekomünikasyon markası Etisalat 7.7 milyar dolar değerleme ile yer alırken, Asya’nın en değerli markası Samsung listede daha önce bahsettiğimiz gibi 4.sıradan kendine yer buluyor.

Türkiye’nin en değerli markası ise 2.42 milyar dolar ile Türk Hava Yolları, ikinci en değerli marka ise 1.97 milyar dolar ile Turkcell iken, Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27.2 milyar dolar değerinde. Ancak, İsveç’in en değerli markası olan listede yer bulan Ikea ise tek başına 24.4 milyar dolar marka değerine sahip. Türkiye’nin en değerli markaları ile ilgili yazdığımız “En Değerli 100 Türk Markası, Bir Starbucks Etmiyor” yazısına buradan ulaşıp daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Avusturya’nın en değerli markası olan medya ve telekomünikasyon şirketi Telstra’nın değeri ise 12.4 milyar dolar olarak belirlenmiş.

En güçlü markalar endeksini incelediğimizde 92.3lük puanı ile zirvede Disney’i görüyoruz. Her ne kadar yakın zamanda çoğunluk hisseleri 21st. Century Fox tarafından satın alınmış olsa da dünyada daha fazla kitleye ulaşabilmek için Disney sürekli markayı geliştirmek adına yatırımlar yapıyor.

En güçlü markalar endeksinde ilk 5’te ise Disney’den sonra sırayla Visa, Ferrari, Neutrogena, Facebook ve Lego yer alıyor.

Daha fazla detay için raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link