Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki son yapılan viral çalışmaların kalitesi Türkiye’den de dünya çapında viral çalışmaların çıkabileceğini bizlere gösterdi. Türk Hava Yolları’nın Kobe ve Messi’li videosunun ardından Efes’ten gelen çalışma, bu konuda adeta bir ders niteliğinde.

Her ne kadar çoğu eleştirmen tarafından ‘çakma’ sıfatı uygun görülse de bu proje hakkında, ben son derece başarılı bulduğumu ve ortadaki şeyin en fazla ‘ilham’ olduğunu düşünüyorum. Herşeyin taklit edildiği bir iş  dünyasında yaşıyoruz ve Heineken ile arasında büyük farklılıklar bulunan  bu çalışmaya yapılan eleştiriler gerçekten de çok acımasızca geliyor bana. Dilerseniz Heineken’in çalışması ile Efes’in çalışmasını bir kere daha izleyelim:

Heineken

httpv://www.youtube.com/watch?v=-57hHMC9GgA

Efes

httpv://www.youtube.com/watch?v=b6WR2mkGZec

Olayın en kötü yanı aynı sektörde bulunan bir firmanın daha önceden yaptığı bir çalışma ile anılmak aslında. Ancak ne olursa olsun 2 çalışmanın da tek ortak noktası var ve bu nokta mekan. Bu konu üzerinde daha önce çok tartışıldığı için asıl konumuza; yani Efes’in bu video sonunda ne kazandığına geçelim.

Öncelikle viral bir videonun yankı yapıp yapmadığına dair en net verilere ulaşmamızı sağlayan Google Trends‘e bir bakalım:

careers

Videonun yayın tarihinden önce 8-9’larda olan ”Anadolu Efes” öbeğinin Google’da arattırılma oranı, yayın tarihinden hemen sonra çok yüksek bir ivme ile artıyor ve 100’e ulaşıyor. Bu arada Google Trends’in arama sayılarına 0-100 arası değerler verdiğini en yüksek sonucun 100 olduğunu belirtmekte fayda var.

Videonun başarısını gösteren bir diğer unsur ise izlenme sayısı. Yapıldığı gün tüm televizyonlardaki ana haber bültenlerine konu olan video, Youtube’da şimdiye dek 1.9 milyon kez izlendi. Ana haber bültenlerinin de etkisiyle videonun Türkiye’deki hane halkı sayısının yarısından çoğuna ulaştığı tahmin ediliyor.

Facebook’taki hayran sayısını yaklaşık 40.000 arttıran Anadolu Efes’in en çok konuşulduğu sosyal mecra ise Twitter oldu. Videonun yayınlandığı gün 3 Anadolu Efes hashtag’i TT oldu ve onbinlerce tweet gönderildi.

ghBu rakamlar Efes’in satışlarına nasıl yansıyacak bilinmez ama alkollü içecek sektöründeki reklam yasaklarını delip satışları arttırmanın en iyi yolu bu tür viral çalışmalara öncelik vermek olacaktır. Efes grubu, Anadolu Efes basketbol takımına harcadığı paraların meyvesini toplamaya başladı. Bakalım bu tür çalışmaların devamı gelecek mi?

Bir Cevap Yazın