Akbank Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

‘Markalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?’ isimli araştırmamıza Akbank ile devam ediyoruz. Sosyal medyada birden çok hesabı bulunan Akbank ile ilgili araştırmamız şu şekilde:

facebook

  • Beğeni Sayısı: 1.4 Milyon
  • Hakkında konuşulma: 15.8 Bin

Akbank’ın yeni reklam kampanyası olan Zıt İkizler isimli konseptini Facebook’ta  ön plana çıkarmış. Birçok kişi tarafından zevkle takip edilen bu reklam serisi, Akbank’ın son zamanlardaki paylaşımlarına da ilham oluyor. Bu paylaşımların da etkileşimi arttırdığı kesin.

word-cloud-ambiguity-26673317

Genellikle yeni kampanyaların ve gelişmelerin paylaşıldığı Akbank Facebook sayfasında etkileşimi arttırmak için  zaman zaman günlük hayata yönelik sorular soruluyor. Böyle bir stratejinin doğru olup olmadığı tartışılır ancak etkileşimi yüksek bir ivme ile arttırdığı kesin. Örneğin sıradan bir paylaşıma 20-100 arasında yorum alan Akbank, tek bir soru ile 700’e yakın yorum almış:

dxdd

Akbank günde ortalama 2-3 paylaşımda bulunuyor Facebook’ta. Ortalama 2-3 paylaşım bankacılık sektörü için son derece mantıklı bir rakam aslında. Daha az sayıda paylaşımda bulunmak, bankanın rakiplerinin arasında kaybolmasını, daha fazla sayıda paylaşımda bulunmak ise müşterilerin rahatsız olmasını sağlayabilir.

Akbank Facebook üzerinden şikayet yönetiminde ise farklı bir yol kullanıyor. Şikayeti olan müşterilerini aplikasyona yönlendiren Akbank, bu aplikasyonu ise Twitter destek hesabı olan @AkbankDestek’e yönlendiriyor. Tam da bu noktada akıllara bir soru geliyor: Twitter hesabı bulunmayan müşterilerin durumu ne olacak?

asd

Akbank Twitter hesabı bulunmayan müşteriler için 4 seçenek sunmuş. İlki telefon bankacılığı, diğerleri ise şube ve ATM’ler, İletişim forumu ve SSS. Görüldüğü gibi sadece Facebook hesabı bulunan bir müşterinin sosyal medya üzerinden şikayetini belirtmesi ve çözüm bulması son derece zor. İşin ilginç yanı 4 farklı tarayıcıda ”Hemen Destek Al” butonuna tıklamama rağmen herhangi bir yönlendirme ile karşılaşmadım. Bu da Akbank için önemli bir sorun.

Akbank da şimdiye kadar incelediğimiz şirketlerin çoğunun yaptığı gibi şikayetlere yanıt verirken çeşitlik kalıplar kullanıyor. Bu kalıplardan en yoğun kullanılan ise ‘’… Bey / Hanım; tüm soru, görüş ve önerilerinizi 7/24 Akbank Destek sekmemiz üzerinden bize iletebilirsiniz. https://www.facebook.com/Akbank/app_267535803358126’’ Buradaki link üstteki paragrafta belirttiğim mini aplikasyona gidiyor. Buradan da Twitter’a…

1

twitter

Akbank’ın Twitter üzerinde farklı hesapları mevcut. Bunlardan en önemli ikisi ise resmi Twitter sayfası olan @akbank ve resmi şikayet sayfası olan @akbankdestek. Bankanın resmi hesabı olan @akbank sadece 6 hesabı takip ederken, şikayetlerin alındığı ve desteğin verildiği hesap olan @akbankdestek 2300 kişiyi takip ediyor. Bunun sebebi ise hepimizin bildiği gibi kullanıcıların bilgilerinin DM’den alınması.

2

Akbank’ın 6 kişiyi takip ettiği @akbank hesabı ile başlayalım.

Öncelikle bu hesapta Facebook paylaşımlarında olduğu gibi günde 3-4 paylaşım yapılıyor. Haftasonları veya tatillerde tweet  sayısı 1’e kadar düşebiliyor ya da hiç tweet atılmıyor. Akbank’ın aktivitelerinin ya da sosyal medya yarışmalarının olduğu günlerde ise tweet sayısı 9’u 10’u bulabiliyor.

Tweetlerin içeridiği de Facebook’taki paylaşımlarla paralellik gösteriyor. Yapılan kampanyalar, hashtag çalışmaları, reklam görüntüler ve diğer gelişmeler Akbank takipçilerine servis ediliyor.

3

Kullanıcılardan gelen yorumlara yanıt verilmiyor ve RT’lenmiyor. Yani anlayacağınız bu hesap Akbank’ın kurumsal, ciddi, repütasyonlu yüzünü ön plana çıkarırken, ‘’pis’’ işler diğer hesaba (@akbankdestek) bırakılmışJ .

Gelelim Akbank Destek’e…

Müşterilerden gelen yorumların tamamına yakınının yanıtlandığı ve çözüme kavuştuğu bu hesap Akbank’ın sosyal medya şikayet yönetiminin büyük bir kısmını gerçekleştirmesi açısından son derece önemli bir hesap. 

Hesaba yöneltilen soruların tamamına yakını yanıtını buluyor ve müşteriler ile telefondan kontakt kuruluyor. Akbank’ta bilgileri bulunan müşterilerden DM ile bilgileri istenmezken, diğer müşterilerden isteniyor. Bilgilerin istenmeden iletişim kurulması destek servisinin kalitesini arttırıyor ve yapılacak olan yardımın daha kısa zamanda gerçekleşmesini sağlıyor.

4

Akbank diğer bankalar gibi olumlu gelen tweetleri RT yapmıyor. Sadece sorunu çözmeye yönelik tweetler atıyor.

googleplus

ww

Akbank’ın Google Plus hesabını 55.2 bin kişi takip ediyor. Facebook’ta olduğu gibi Google Plus’ta da düzenli bir şekilde paylaşım yapılıyor. Buradaki paylaşımlar da bankanın diğer sosyal medya sitelerindeki paylaşımları ile bütünleşmiş bir şekilde. Her ne kadar Facebook kadar aktif olmasa da efektif bir şekilde yönetildiğini görebiliyoruz Google Plus’ın.

pinterest

Akbank’ın kendine ait bir Pinterest sayfası var ama aktif olarak kullandığı söylenemez. 8 Board’u ve 111 Pin’i bulunan Akbank’ın sadece 21 takipçisi var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Reklamlarına Carousel Özelliği Geliyor

Instagram, markaların daha uzun reklamlar oluşturabilmesi için carousel tipte reklam seçeneğini sunmaya hazırlanıyor. Markalar ve yayıncılar şu anda Instagram hikâyelerinde 24 saat içinde kaybolan dikey video serileri paylaşabiliyorsa da, bu reklamlar 15 saniyelik tek parça videoyla sınırlı kalıyor. Yeni özellik sayesinde bu durum ortadan kalkacak ve Instagram hikayesi reklamlarına tek seferde üç video birden yüklenebilecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamada yeni uygulamayla birlikte, markaların Instagram hikâyelerindeki popüler konulardan daha iyi yararlanmasının önünü açacağı belirtildi. Bu özelliğin aynı zamanda, kullanıcıların markaları Instagram deneyimini bölen ticari bir içerik gibi görme riskini azaltacağı bekleniyor. Instagram’dan yapılan ilk açıklamalara göre GAP, Netflix, Paramount gibi güçlü markalar carousel özelliğinden yararlanmaya hazırlanıyor bile!

Instagram hikayesi

Her ne kadar Instagram’ın da sahibi olan Facebook’un son yaptığı algoritmik değişikliklere bağlı olarak reklamverenler açısından cazibesi düşse de durum Instagram için tam tersi yönde ilerliyor. Instagram, günden güne reklamverenlerin gözdesi olma noktasına doğru uygun adımlarla gidiyor.

Öyle ki Facebook’un Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg de bunu açık yüreklilikle kabul ediyor. Sandberg, Facebook’un son çeyrek sonuçlarında kullanıcıların geçirdiği zamanın düştüğünü söylüyor ama diğer yandan da Instagram’ın iş çevrelerindeki çarpıcı yükselişine ve gücüne dikkat çekiyor. Ayrıca, Instagram hikâyesi olarak paylaşılan kısa video hâlindeki marka içeriklerinin dönüşümünün oldukça etkileyici olduğunu, kullanıcıların bu tip videoları sonuna kadar izleyebildiğini ve ardından videoyu yukarı çekip söz konusu marka ya da ürün hakkında hızlı bir şekilde bilgi almaya çalıştığının altını çiziyor.

Yeni özellik üzerine çalışmalara başlayan markalardan birinin de isteğe bağlı yayın platformu Netflix olduğu söyleniyor.

Instagram hikâyelerinde markalar açısından yaşanan bu olumlu yöndeki etki-tepki etkileşimini rakamlar da destekliyor. Instagram hikâyesi şeklindeki marka veya yayıncı içeriklerinin yüzde 60’ı sesli olarak görüntüleniyor. Facebook’ta paylaşılan ve otomatik oynatılan videoların kullanıcıların haber akışlarında çoğu zaman sessiz olarak izlediğini göz önüne aldığımızda, yaratıcı video içerikler için reklamverenlerin Instagram’a yönelmesini gayet anlaşılır bir durum olarak görebiliriz. Uluslararası yaratıcı ajans McCann’in Sosyal Medya ve Mobil Teknoloji Sorumlusu Gemma Craven de bunu doğruluyor. Craven, etkili bir şekilde ölçülebilen anlık içerik deneyiminin merkezi konumunda gördüğü Instagram’ın markalar için çekiciliğinin devam edeceğini, yeni özelliğin markaların düzenleyeceği kampanyalar için büyük katkı yapacağını vurguluyor.

Instagram’ın bu başarısı, reklam geliri verilerine de yansıyor. Ortada Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama olmamakla birlikte, eMarketer’ın tahminlerine göre Instagram reklam gelirleri, bu yıl 8 milyar dolarlık reklam satışı yapması beklenen Facebook’un yıllık reklam gelirinin yüzde 18’ini oluşturacak.

Şüphesiz ki Instagram hikayesi reklamlarına gelen bu carousel özelliğinin, Snapchat’i biraz daha zora sokacağını söyleyebiliriz. Anlaşılan o ki Facebook’un satın alma teklifini reddeden Snapchat’i sadece kullanım yoğunluğu değil, reklam gelirleri konusunda da önümüzdeki günlerde zor bir süreç bekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

En Güvenilir Sosyal Medya Platformu Linkedin Seçildi

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği… AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Günde ortalama 17 dakika

Kullanıcıların yüzde 24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, yüzde 20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

  • LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.
  • Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Yeni iş bağlantıları kurmak için doğru adres: LinkedIn

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Kullanıcıların çoğu LinkedIn reklamlarını dikkat çekici buluyor!

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu  ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link