“Dijital Teknolojinin gelişmesi ile Dünya’daki her tüketici ile artık birebir ilişki kurmak mümkün. Daha fazla samimi ilişki kurmak daha da zorunlu hale geldi. Markalarımız ile bu sıkı fıkı ilişkiyi yaratan bir şirket olmak istiyoruz. Ve dijital teknoloji buna olanak veriyor.” Robert McDonald P&G CEO

Robert burada olayı çok güzel özetliyor. Sosyal ağların bilgi edinme ve paylaşma alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini markaların sosyal ağları doğru ve etkin bir şekilde kullanımının onlara nasıl doğru rekabet avantajı getirdiğinden bahsediyor.

Türkiye’de sosyal iletişimi başarıyla yürüten markaların sayısı gittikçe artıyor. Hatta Belediyeler bile Twitter hesaplarından iletişime katılmış durumdalar.

v-for-kadikoy_493015

Massacusetss Üniversitesi 2011’de bir araştırma yapmış ve Fortune 500’ dahil şirketlerin %62’sinin Twitter hesaplarında hatırı sayılır derece takipçileri var. Bugünü bir hayal etsenize! Dijitalde varlık göstermek, markanız hakkında tüketicilerin (potansiyel) müşterilerinizin ulaşmak isteyecekleri bilgileri onları doğru bilgilendirerek ve yönlendirerek siz sağlayabilirsiniz. Ünlü bir atasözünde öğütlendiği gibi: “Join the Conversation”

#1 Sosyalleşmeye Şirket Çapı bir Atılımla Başlamak

Yaygın bir şekilde kabul gördüğü gibi sosyal medya farklı bir pazarlama kanalı değildir, aksine çok çeşitli disiplinlerde etkileşim göstermektedir. Bunlar arasında yeni ürün geliştirmeden tutun PR, pazarlamadan, müşteri hizmetlerine kadar birçok alanı dahil edebiliriz. Dijital mecralara şirketin tüm varlıkları ile adapte olmak, bugünün sosyal tüketicisinin talep hızını yakalamak, Olayları olduğu zamanlar içinde değerlendirip tüketici reaksiyonlarını ölçmek açısından önemli bir avantaj sağlar.

#2 Sosyal Medya Amaçlarını Oluşturmak

Tüketici sadakati ve tüketim tercihlerinin %70’inin duygusal faktörlere bağlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hedef kitlenizin markanızı ya da sizden hizmet almayı istemesini sağlamanız gerekir. Unutmayalım ki tüketiciler her zaman kesintisiz bir şekilde onların sıkıntılarına çözüm bulan, onlara yardım eden markalara değer verirler. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli şey ise amacınızı belirlemenizin hedef kitlenize daha kolay ulaşmanıza ve onları dijital mecralar üzerinden dinlemeye başlamanıza olanak tanıyacağıdır. Unutmayalım ki  yeni ürünlerin artık çoğu şirket tarafından sosyal medya reaksiyonlarına göre şekillendiriliyor.

Sosyal medya planlamanızı iyi yapmanız ve disiplinle takip etmeniniz gerekir ki hedef kitlenizin gözbebeği olayım derken, gözünden düşmeyesiniz.

#3 İyi Bir Dinleyici Olmak

İyi bir dinleyici olmak belki de markaların sosyal medya da yapacakları en iyi hamledir. Kapsamlı sosyal medya dinleme araçları kimlerin sizin markanız hakkında nerede ne zaman ne ve ne şekilde bahsedildiğinden haberdar olmanızı sağlar ve hedef kitlenize uygun strateji ile onları kazanmak adına ulaşmanızın önü açılır.

#4 Kapsamlı Olduğu kadar Odaklanmış Gözlem Yapmak

Artık markanızın her mecrada bahsi geçiyor olabilir. Bunları takip etmeyi yönetmeniz üstüne işe yarayacağını düşündüğünüz bilgilere odaklanmanız gerekiyor. Kapsamlı gözlemlemenin en temel yolu 5N1K stratejisi aslında. Markanız hakkında kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl ve ne için bir şeyler söylemiş bunu bilmeli ve bulduğunuz temel kaynaklara odaklanmalısınız. Eğer hedefiniz müşterilerinizi daha iyi anlayabilmekse diğer sektörlerde ki marka tercihleri de dahil olmak üzere tipik tüketiciniz hakkında geniş çapta anahtar kelime araştırması yapmak size iyi bir içgörü sağlar.

#5 Bağlantı ve Yanıtlarına Değer Kazandırmak

Çoğu tüketici bir ürün kullanırken onu üreten şirketin takibi altında olmayı rahatsız edici bulur. Bağlantı için en iyi yapılabilecek şeylerden biri, hedef kitlenize karşı açık olmaktır. Eğer amacınızın onlara yardımcı olacağınızı söylüyorsanız sizi bir markadan daha fazlası olarak görebilirler. Gerçekçi olun. Bir sorunla karşı karşıya kalan kişinin sorunu çözmesi için sosyal medya yöneticisinden fazlası gerekir. O sorunu çözmekte uzman olan kişi. Doğru insanın yanıt vermesini beklemek alakasız çözümler üretmekten daha iyidir. Satış kaygısı olmadan da bilgilendirin içerikleriniz sorulara yanıt verir özgünlükte olmalı. Asla yalan söylemeyin. İçeriğinizi iki kere kontrol etmek sizi belki de sonsuza kadar sürecek bir geyikten kurtaracaktır. Sosyal mecralarınızda daimi olun. Umursamıyorum demenin diğer yolu da bir var olup bir yok olmaktır. Şunu artık herkesin bildiğine eminim, olayları gerçek zamanlı olarak değerlendirerek üretilen akıllı içerikler, markaların bilinirlik ve akılda kalmalarına inanılmaz fayda sağlıyor.

Brezilya-Almanya-macindan-real time pazarlama

#6 Sosyal Medya Kontrolünü İhtiyacına göre Şekillendirmek

Markan hakkında en çok ne konuda şikayet ediliyor? Hangi ülkelerde ki kullanıcılar ürünlerini kullanırken daha mutlu? İnsanlar hangi ürünlerini ya da hizmetlerini başkalarına öneriyor? Bu soruların cevaplarını data yığınlarını ayıklayarak bulmak yerine. Sosyal kanallarının kontrolünü konulara, ülkelere , yaş grupları ,cinsiyet ve markan hakkındaki düşüncelere ayırarak yapmak işi kolaylaştırmanın yanı sıra daha güçlü öngörüler sağlayacaktır.

#7 Ne Duyduğunu Dikkatli Değerlendirmek

Marka ulaşılabilirliği ve marka hakkındaki düşüncelerin ne kadar önemli olduğunu aşikar. Bu yüzden haftalık ve aylık çapta marka hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerle ilgili analizler yapılmalı. Gerçek zamanlı olarak Twitter takipçi sayıları, tweet ve re-tweetler, Facebook yorumları kontrol edilmelidir.

#8 Sürekli Gelişime Önem Vermek

Var olan verileri değerlendirmek sürekli gelişimin yolunu açar.Böylece hangi çabaların olumlu sonuçlandığını ya da marka adına hangi beklentilerin gerçekleştirdiğini hızlıca görme imkanı bulunur. Bu temeli oluşturmak marka için önemlidir. Bunu yaptıktan sonra daha büyük bir araştırma evrenine açılmak daha kolay olur. Bunun dışında etkin sosyal medya kullanımı sektördeki değişiklikleri, trend değişimlerini, rakip analizlerini daha kolay hale getirir. İyi bir analizle diğer markalardan önce hedef kitlenizin daha etkin olmaya başlığı mecralarda varlık gösterebilirsiniz.Bunun dışında dijitalde sürekli etkin olmak, ihtiyaçlara gerçek zamanlı cevap vermek hem hedef kitlede marka adına farkındalık yaratmak adına  hem de rakipler açısından markanın bilinirliğine büyük katkı sağlar.

Peki siz Türkiye’de dijital iletişimi güçlü olan markaların hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın