Facebook reklamları gerek algoritmaları gerek maliyetleri ile diğer sosyal medya araçlarının sunduğu reklam hizmetlerine göre oldukça öndeler. Öyle ki Facebook son 5 yılda net gelirini yaklaşık 13 kat arttırmayı başardı. Bu artışta en büyük etkenlerden birisi de Facebook’un reklam gelirleri oldu.

Facebook_CPC

Facebook  yeni reklam algoritmalarını reklam verenler için maliyetleri düşürerek geliştirdi.  Yapılan çalışmalara göz attığımızda da görüyoruz ki 1000 kişiye erişme maliyeti en az Facebook reklamlarında sağlanıyor.

fb_CPC

Peki Facebook reklamlarında en uygun bütçe ile daha fazla kişiye nasıl ulaşılabilir? 7 maddelik planımızı hep beraber inceliyoruz.

1-Kışkırtıcı Görsel Seçin

Facebook reklamlarında maliyete etki eden en önemli unsurlardan biri doğru görsel seçimi. Seçtiğiniz görsel potansiyel müşterilerinizin kalbini çalmalı! Genelde stok görsel veya kurumsal durması için seçilen görseller Facebook reklamlarında maliyeti yükseltiyor. Seçtiğiniz görsel insanları beğenme, paylaşma veya yorum yapmaya teşvik etmeli. Kısacası reklam görseli ne kadar etkileşim almaya meyilli ise, reklamınızın maliyeti de o kadar düşük olma potansiyelinde.

facebookcpc

2-Reklam Başlangıç Zamanını İyi Ayarlayın

Reklamınızın başlama saatini sayfanızın en çok etkileşim aldığı saatten 1 saat öncesine ayarlayın. Böylece Facebook reklamlarının oturması için gereken süre en çok etkileşim alan saatinize denk geleceği için bu durum reklam maliyetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

 facebook_cpc

3-Organik Erişimin Tamamlanmasını Bekleyin

Eğer bir gönderiyi öne çıkaracaksanız gönderinin organik erişimini tamamlanması  bekleyin. Bu süre reklam maliyetinin azalmasına katkıda bulunacaktır. Kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla gönderi yayınlandıktan 12-16 saat sonrası ideal bir süre. Yani, gönderiyi yayınlar yayınlamaz reklamla öne çıkarmak kaçınmamız gereken bir hamle.

4- Düşük Bütçe ile Başlayın

Reklam kampanyanıza düşük bütçe başlamak CPC’nin başlangıç olarak da düşük kalmasını sağlıyor. Daha sonra kademeli olarak reklam bütçenizi arttırmanız gerekiyor.

5-Hedeflemeyi Doğru Yapın

Reklam maliyetinizi doğrudan etkileyen en önemli unsurlardan birisi de hedefleme. Hedeflemenizi ne dar ne de geniş tutmalısınız. Eğer nokta atışlı bir reklam maliyeti yürütecekseniz, bütçenizin göreceli olarak düşük olmasından ötürü istediğiniz kitleye ulaşmanız zor olabilir. Bunun için hedef kitlenize benzer, geniş kapsamlı hedeflemeyi de kampanyanıza ekleyin.

image010

6- Optimize Edin

Facebook, reklamınızı verip bir köşeye çekilmenizi istemiyor. Reklamınızı optimize etmeniz veya yeniden yaratmanız maliyetlerinizi düşürecektir. Kısacası reklamlarınızı taze ve güncel tutmanız gerektiğini hatırlatalım.

7-Kaynağı Doğru Seçin

Haber kaynağında yayınlanan reklamlar genelde maliyet açısından en düşük reklamlar olurken, Sidebar Facebook reklamlarının ise etkisi düşük ancak maliyeti yüksek. Bunun yanı sıra, mobil reklamlar ise özellikle internet sitesine tıklamada bağlamında çok başarılı reklamlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazı konuk yazarımız Cem Ateş tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın