2013’e Hakim Olması Beklenen Sosyal Medya Trendleri I

2012 yılına damgasını vuran değişiklikleri ve istatistikleri, 2012 sosyal medya istatistikleri adı altında iki parça halinde incelemiştik. Sıra geldi 2013 yılına hakim olması beklenen trendlere. Söyleyeceklerimiz elbette birer tahminden ibaret ancak 2012 yılında geliyorum diyen istatistiklere göre, gerçekleşmesi çok muhtemel.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir milyarı geçen kullanıcı sayısıyla dünyanın 3. büyük ülkesi sayılabilecek Facebook ve onu beş yüz milyondan fazla kullanıcı rakamıyla takip eden Twitter, internet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kutuplaşmaya yol açtı.

Bununla beraber özellikle son yıllarda artış gösteren mobil cihaz penetrasyonu ve bu mobil cihazların yoğun olarak sosyal medya platformlarına erişim için kullanılması ( mobil cihazlarla internet üzerinde harcanan her dört dakikadan üçü sosyal medya platformlarında harcanıyor ) sosyal medyaya erişim sayısını ve harcanan zamanı artıran temel sebeplerden biri. Yaklaşık bir ay önce yaptığı bir açıklamada, yakın gelecekte Facebook’a erişimin mobil cihaz ağırlıklı olacağı öngörüsünü dile getiren Facebook’un bu söylemi bahsettiğimiz savı destekler nitelikte.

Bunun yanı sıra sosyal medya penetrasyonunda diğer ülkelere göre biraz daha geride kalan özellikle orta asya ve kuzey afrika ülkelerinin, 2012 yılının sonlarına doğru büyük bir hızla sosyal medya platformlarını kullanmaya eğilim göstermesi, sosyal medya kullanımını artıracak bir diğer etken. 2012 yılında 10 milyon yeni kullanıcı rakamıyla %29’dan daha fazla büyüyen bölgede, Katar, Libya ve Irak  115%, 86% and 81% gibi yüksek büyüme rakamlarıyla Facebook’un 2012 yılında en hızlı büyüdüğü üç ülke.

Yeni Reklam Modelleri ve Kanalları

Sosyal medya kullanımının, mobil cihazlara doğru kayma eğilimi göstermesi, mobil cihazların doğası gereği küçük ekranlara sahip olmasından dolayı, reklam gösterimi konusunda çıkmazlara yol açmıştı. Bir de bunun üzerine, zaten yeterince küçük olan ekranlarda, geleneksel medyaya ait banner tarzı reklamların gösterilmeye kalkışılması, reklam çıkmazını daha da derinleştiren etkenlerden biriydi.

Yeni ortaya çıkması beklenen reklam modelleriyle birlikte, mobil tabanlı reklam sorunlarının ortadan kalkması, hem mobil üzerinden gelen gelirlerin artmasına hem de mobil kullanıcıların daha sağlıklı bir mobil deneyimi yaşamasına zemin hazırlayacak.

Bunun yanı sıra 2012 yılında reklam verenler tarafından yoğun olarak kullanılan ve sosyal medya platformlarının gelir kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturan sponsorlu reklamların ( native ads ) kullanımının da 2013 yılında artması öngörülüyor. Her ne kadar reklam verenler, sponsorlu reklamlardan istedikleri verimleri elde edemeselerde, sponsorlu reklamlar bu çözümsüzlük ortamında en verimli seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya Üzerinden Verilen Destek

Çevrenizden mutlaka duymuşsunuzudur: ” Çağrı merkezini aradım yarım saattir telefon başında bekliyorum hala yetkili biriyle görüşebilmiş değilim, bir tweet attım onlar beni on dakika içinde aradı ” tarzında konuşmaları. Markalar tarafından kullanıcılar arasında yaratılan bu algı yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada da yaygın bir olgu. Nielsen’in yayınlamış olduğu araştırma da bu olguyu destekler nitelikte. Her 100 sosyal medya kullanıcısından 47’si sosyal medya üzerinden destek aldığını söylüyor. Bunun yanı sıra, araştırmanın ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan biri de şu: her üç sosyal medya kullanıcısından biri markanın çağrı merkezini aramak yerine, markayla sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kurmayı tercih ettiğini söylemiş.

Teknoloji ve ürün tabanlı farklılaşmanın giderek çok daha zor bir hal almaya başlaması, markaları farklılaşmak adına müşteri ilişkilerine, geçmişe göre çok daha fazla önem göstermeye itiyor. Artık hiçbir kullanıcı, sorununun çözümü için günlerce bekletilmek istemiyor. Tamda bu noktada devreye müşteri ilişkileri giriyor. 2013 yılında markalar, telefon üzerinden hizmet veren çağrı merkezleri gibi, yalnızca internet üzerinden gelen şikayetlerle ilgilenmek için çağrı merkezi tarzı bir yapılanmanın içine girebilir, bu alandaki mevcut yatırımlarını çok daha büyük oranlarda artırabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata

  • KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor.
  • Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor…
  • Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
  • İlgili yazı; Neden Sosyal Medya Pazarlaması İçin Strateji Oluşturmamalısınız?

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken Linkedin daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Her iki platformun sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılacağı arasında büyük bir fark vardır. Facebook, B2C Kampanyaları için iyi bir sosyal medya platformu iken, LinkedIn B2B Kampanyaları için iyi bir platformdur.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 15 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun dağıldığı yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir…

Yaratıcılık Faktörünü Kaçırmak

Küçük işletmeler sosyal medyada nasıl fark edilir?

Küçük İşletmeler sınırlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden onlar için harika içerikler oluşturmak üzere süper pahalı bir ekip kuramazlar. 

Sosyal medya platformlarına katkıda bulunmaları için sınırlı bir zamanları var. Peki, bu kadar çok kısıtlamayla nasıl başarılı olurlar? Canva, Piktochart gibi ücretsiz araçları, yaratıcı ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için çekici afişler, Infographics ve diğer içerik türleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinizi doğru ve güzel bir şekilde tanıtmak.

İnsanlar toplamda hayatlarının 5 yılını sosyal medyada harcıyorlar. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link