2013’e Hakim Olması Beklenen Sosyal Medya Trendleri I

2012 yılına damgasını vuran değişiklikleri ve istatistikleri, 2012 sosyal medya istatistikleri adı altında iki parça halinde incelemiştik. Sıra geldi 2013 yılına hakim olması beklenen trendlere. Söyleyeceklerimiz elbette birer tahminden ibaret ancak 2012 yılında geliyorum diyen istatistiklere göre, gerçekleşmesi çok muhtemel.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir milyarı geçen kullanıcı sayısıyla dünyanın 3. büyük ülkesi sayılabilecek Facebook ve onu beş yüz milyondan fazla kullanıcı rakamıyla takip eden Twitter, internet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kutuplaşmaya yol açtı.

Bununla beraber özellikle son yıllarda artış gösteren mobil cihaz penetrasyonu ve bu mobil cihazların yoğun olarak sosyal medya platformlarına erişim için kullanılması ( mobil cihazlarla internet üzerinde harcanan her dört dakikadan üçü sosyal medya platformlarında harcanıyor ) sosyal medyaya erişim sayısını ve harcanan zamanı artıran temel sebeplerden biri. Yaklaşık bir ay önce yaptığı bir açıklamada, yakın gelecekte Facebook’a erişimin mobil cihaz ağırlıklı olacağı öngörüsünü dile getiren Facebook’un bu söylemi bahsettiğimiz savı destekler nitelikte.

Bunun yanı sıra sosyal medya penetrasyonunda diğer ülkelere göre biraz daha geride kalan özellikle orta asya ve kuzey afrika ülkelerinin, 2012 yılının sonlarına doğru büyük bir hızla sosyal medya platformlarını kullanmaya eğilim göstermesi, sosyal medya kullanımını artıracak bir diğer etken. 2012 yılında 10 milyon yeni kullanıcı rakamıyla %29’dan daha fazla büyüyen bölgede, Katar, Libya ve Irak  115%, 86% and 81% gibi yüksek büyüme rakamlarıyla Facebook’un 2012 yılında en hızlı büyüdüğü üç ülke.

Yeni Reklam Modelleri ve Kanalları

Sosyal medya kullanımının, mobil cihazlara doğru kayma eğilimi göstermesi, mobil cihazların doğası gereği küçük ekranlara sahip olmasından dolayı, reklam gösterimi konusunda çıkmazlara yol açmıştı. Bir de bunun üzerine, zaten yeterince küçük olan ekranlarda, geleneksel medyaya ait banner tarzı reklamların gösterilmeye kalkışılması, reklam çıkmazını daha da derinleştiren etkenlerden biriydi.

Yeni ortaya çıkması beklenen reklam modelleriyle birlikte, mobil tabanlı reklam sorunlarının ortadan kalkması, hem mobil üzerinden gelen gelirlerin artmasına hem de mobil kullanıcıların daha sağlıklı bir mobil deneyimi yaşamasına zemin hazırlayacak.

Bunun yanı sıra 2012 yılında reklam verenler tarafından yoğun olarak kullanılan ve sosyal medya platformlarının gelir kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturan sponsorlu reklamların ( native ads ) kullanımının da 2013 yılında artması öngörülüyor. Her ne kadar reklam verenler, sponsorlu reklamlardan istedikleri verimleri elde edemeselerde, sponsorlu reklamlar bu çözümsüzlük ortamında en verimli seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya Üzerinden Verilen Destek

Çevrenizden mutlaka duymuşsunuzudur: ” Çağrı merkezini aradım yarım saattir telefon başında bekliyorum hala yetkili biriyle görüşebilmiş değilim, bir tweet attım onlar beni on dakika içinde aradı ” tarzında konuşmaları. Markalar tarafından kullanıcılar arasında yaratılan bu algı yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada da yaygın bir olgu. Nielsen’in yayınlamış olduğu araştırma da bu olguyu destekler nitelikte. Her 100 sosyal medya kullanıcısından 47’si sosyal medya üzerinden destek aldığını söylüyor. Bunun yanı sıra, araştırmanın ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan biri de şu: her üç sosyal medya kullanıcısından biri markanın çağrı merkezini aramak yerine, markayla sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kurmayı tercih ettiğini söylemiş.

Teknoloji ve ürün tabanlı farklılaşmanın giderek çok daha zor bir hal almaya başlaması, markaları farklılaşmak adına müşteri ilişkilerine, geçmişe göre çok daha fazla önem göstermeye itiyor. Artık hiçbir kullanıcı, sorununun çözümü için günlerce bekletilmek istemiyor. Tamda bu noktada devreye müşteri ilişkileri giriyor. 2013 yılında markalar, telefon üzerinden hizmet veren çağrı merkezleri gibi, yalnızca internet üzerinden gelen şikayetlerle ilgilenmek için çağrı merkezi tarzı bir yapılanmanın içine girebilir, bu alandaki mevcut yatırımlarını çok daha büyük oranlarda artırabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Artık “Beğenmedim” Butonu Olacak

Facebook, yıllardır hakkında haberler çıkan beğenmedim butonu çalışmalarını doğruladı. Facebook, ABD’de Android kullanıcılarının yüzde 5’lik bölümüne açılan beğenmedim tuşu ile denemeler gerçekleştiriyor. Beğenmedim butonunun paylaşımlarda ve yorumlarda da kullanılabileceği belirtiliyor. Facebook bu şekilde rahatsız edici içerikleri tespit edebilecek.

Habertürk’ün haberine göre; kullanıcılar beğenmedikleri içerikler için eksileme tuşunu kullanabilecekleri ve ardından bu kararı neden verdiklerini açıklayabilecekleri bir listeyle karşılaşacakları açıklandı. Bu listede, söz konusu içeriğin ‘saldırgan’ ya da ‘yanıltıcı’ olduğu Facebook’a bildirilebilecek.

Eksi puanlar içeriklerin beğeni ve yorumlarının yanında görünmeyecek. Bu açıdan bakıldığında özelliğin Facebook’u sakıncalı içeriklere karşı bilgilendirmek amacıyla geliştirildiğini söylemek mümkün.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2015 yılında verdiği bir demeçte bu tuş üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

En Çok Konuşulan Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları, yükselen trendler olan “çekiliş” ve “iyilik hareketleri”ni etkin bir şekilde kullanmalarıyla ön plana çıkıyor.

Markaların müşterileriyle etkileşime geçmek, süren sohbetlere eş zamanlı katılarak marka algısına katkıda bulunmak ve diğer markalardan farklılaşmak için en çok kullandığı sosyal medya mecralarından biri de Twitter. Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı mizahi bir Tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri nezdinde paha biçilemez konumlara getirmeyi başarabiliyor ve markaların belirlediği Twitter stratejisi, kullanıcılar tarafından bolca konuşulma fırsatı yaratıyor.

Bu fırsatı 2017’de başarıyla kullanmış ve en fazla konuşulan olmayı başarmış 5 markayı sizler için mercek altına aldık. Bu markalar 2017’de hangi stratejiyi izledi ve hangi paylaşım alışkanlık ve eğilimlerini gösterdiler?

İşte 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları ve Twitter alışkanlıkları:

1-MadameCocoTR
2-AskidaNeVar
3-StarbucksTR
4-Turkcell
5-VodafoneTR

1- @MadameCocoTR

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markası olmayı başaran Madame Coco TR, Twitter’ı kullanıcılarla etkileşime geçerken etkin bir şekilde kullanıyor. Madame Coco TR’nin göze çarpan Twitter’ı kullanma eğilimi, çekilişler üzerine yoğunlaşıyor.

2)@askidanevar

Oğuzhan Canım adlı bir girişimcinin sosyal girişim projesi olan Askıda Ne Var, 2017’de Twitter’da en çok konuşulan ikinci marka olmayı başardı. Bu başarıyı iyilik hareketlerini teşvik etmesi ve yine iyilik amaçlı, öğrencilere ücretsiz sanat aktivitesi, yurtdışı stajı, eğitim gibi fırsatlar sunan çekilişlere yoğunlaşmasıyla kazanmışa benziyor.

3-@StarbucksTR

Starbucks Türkiye, Twitter’da takipçileriyle günün her anı etkileşime geçiyor dense yanlış olmaz. StarbucksTR, günün her anını gerçek zamanlı bir sohbet fırsatına dönüştürmesi ve kullanıcıları da sohbete dahil etmeye teşvik etmesiyle öne çıkıyor; pazar gününün mahmurluğunu, bir kahve Tweet’iyle ortadan kaldırmayı teklif ediyor. Mahmurluğa devam etmek isteyenler için ise kahve teklifi yine de geçerli.

4-@Turkcell

Turkcell, bir derya olan sohbet fırsatlarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bu fırsatları kullanıcılarla etkileşime çevirerek başarı elde eden Turkcell, gençlere yönelik şirket projelerini Twitter’da ön plana çıkararak farklılaşıyor. Buna ek olarak marka, kampanya ve indirimlerini de sık bir şekilde Twitter’dan duyuruyor. Turkcell haberlerinden geri kalmamak isteyen herkesi Twitter’da Turkcell’i takip etmeye teşvik ederek, 2017’nin en çok konuşulan markaları arasına girmeyi başaran marka, 2018’de de bu başarısını sürdürecek gibi.

5-@VodafoneTR

2017’nin en çok konuşulan markalarından biri de Vodafone Türkiye. Marka, Twitter’da gençlik projelerini duyurması ve takipçileriyle etkin iletişime geçmesiyle ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link