2013’e Hakim Olması Beklenen Sosyal Medya Trendleri I

2012 yılına damgasını vuran değişiklikleri ve istatistikleri, 2012 sosyal medya istatistikleri adı altında iki parça halinde incelemiştik. Sıra geldi 2013 yılına hakim olması beklenen trendlere. Söyleyeceklerimiz elbette birer tahminden ibaret ancak 2012 yılında geliyorum diyen istatistiklere göre, gerçekleşmesi çok muhtemel.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir milyarı geçen kullanıcı sayısıyla dünyanın 3. büyük ülkesi sayılabilecek Facebook ve onu beş yüz milyondan fazla kullanıcı rakamıyla takip eden Twitter, internet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kutuplaşmaya yol açtı.

Bununla beraber özellikle son yıllarda artış gösteren mobil cihaz penetrasyonu ve bu mobil cihazların yoğun olarak sosyal medya platformlarına erişim için kullanılması ( mobil cihazlarla internet üzerinde harcanan her dört dakikadan üçü sosyal medya platformlarında harcanıyor ) sosyal medyaya erişim sayısını ve harcanan zamanı artıran temel sebeplerden biri. Yaklaşık bir ay önce yaptığı bir açıklamada, yakın gelecekte Facebook’a erişimin mobil cihaz ağırlıklı olacağı öngörüsünü dile getiren Facebook’un bu söylemi bahsettiğimiz savı destekler nitelikte.

Bunun yanı sıra sosyal medya penetrasyonunda diğer ülkelere göre biraz daha geride kalan özellikle orta asya ve kuzey afrika ülkelerinin, 2012 yılının sonlarına doğru büyük bir hızla sosyal medya platformlarını kullanmaya eğilim göstermesi, sosyal medya kullanımını artıracak bir diğer etken. 2012 yılında 10 milyon yeni kullanıcı rakamıyla %29’dan daha fazla büyüyen bölgede, Katar, Libya ve Irak  115%, 86% and 81% gibi yüksek büyüme rakamlarıyla Facebook’un 2012 yılında en hızlı büyüdüğü üç ülke.

Yeni Reklam Modelleri ve Kanalları

Sosyal medya kullanımının, mobil cihazlara doğru kayma eğilimi göstermesi, mobil cihazların doğası gereği küçük ekranlara sahip olmasından dolayı, reklam gösterimi konusunda çıkmazlara yol açmıştı. Bir de bunun üzerine, zaten yeterince küçük olan ekranlarda, geleneksel medyaya ait banner tarzı reklamların gösterilmeye kalkışılması, reklam çıkmazını daha da derinleştiren etkenlerden biriydi.

Yeni ortaya çıkması beklenen reklam modelleriyle birlikte, mobil tabanlı reklam sorunlarının ortadan kalkması, hem mobil üzerinden gelen gelirlerin artmasına hem de mobil kullanıcıların daha sağlıklı bir mobil deneyimi yaşamasına zemin hazırlayacak.

Bunun yanı sıra 2012 yılında reklam verenler tarafından yoğun olarak kullanılan ve sosyal medya platformlarının gelir kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturan sponsorlu reklamların ( native ads ) kullanımının da 2013 yılında artması öngörülüyor. Her ne kadar reklam verenler, sponsorlu reklamlardan istedikleri verimleri elde edemeselerde, sponsorlu reklamlar bu çözümsüzlük ortamında en verimli seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya Üzerinden Verilen Destek

Çevrenizden mutlaka duymuşsunuzudur: ” Çağrı merkezini aradım yarım saattir telefon başında bekliyorum hala yetkili biriyle görüşebilmiş değilim, bir tweet attım onlar beni on dakika içinde aradı ” tarzında konuşmaları. Markalar tarafından kullanıcılar arasında yaratılan bu algı yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada da yaygın bir olgu. Nielsen’in yayınlamış olduğu araştırma da bu olguyu destekler nitelikte. Her 100 sosyal medya kullanıcısından 47’si sosyal medya üzerinden destek aldığını söylüyor. Bunun yanı sıra, araştırmanın ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan biri de şu: her üç sosyal medya kullanıcısından biri markanın çağrı merkezini aramak yerine, markayla sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kurmayı tercih ettiğini söylemiş.

Teknoloji ve ürün tabanlı farklılaşmanın giderek çok daha zor bir hal almaya başlaması, markaları farklılaşmak adına müşteri ilişkilerine, geçmişe göre çok daha fazla önem göstermeye itiyor. Artık hiçbir kullanıcı, sorununun çözümü için günlerce bekletilmek istemiyor. Tamda bu noktada devreye müşteri ilişkileri giriyor. 2013 yılında markalar, telefon üzerinden hizmet veren çağrı merkezleri gibi, yalnızca internet üzerinden gelen şikayetlerle ilgilenmek için çağrı merkezi tarzı bir yapılanmanın içine girebilir, bu alandaki mevcut yatırımlarını çok daha büyük oranlarda artırabilir.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday