2012’nin En Sevilen CEO’su Mark Zuckerberg

Kariyer sitesi Glassdoor‘un her sene özel olarak yayımladığı yılın en iyi 50 CEO’su listesinin 2012 basımı yayınlandı.

Her yıl yarım milyondan fazla çalışanla yapılan ve çalışanlara yalnızca “CEO’nuzun şirketi yönetme tarzından memnun musunuz ?” sorusunun cevabı sonucunda belirlenen dünyanın en iyi 50 CEO’su anketinin bu seneki sonuçları geçtiğimiz hafta yayınlandı. Şubat 2012 – şubat 2013 dönemini kapsayan araştırmaya göre 2012’nin en sevilen CEO’su Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg.

12012’nin sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda liderlik koltuğunda bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook’un büyük bir düşüş yaşayarak 18. sıraya kadar gerilediğini görüyoruz. Bu değişikliğin haricinde ilk beşte yer alan şirketlerden yalnızca Ernst & Young’ın CEO’su Jim Turley’in yerini koruduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca listenin geneline göz attığımızda ise listenin büyük bir çoğunluğunun teknoloji şirketleri tarafından egale edildiğini söyleyebiliriz.

Listeyi detaylı inceledğimizde listenin en tepesinde yer alan Mark Zuckerberg’in puanını 14 puan yükselterek 85 puandan 99’a çıkarak liderlik koltuğuna oturduğunu görüyoruz. Zuckerberg haricinde dikkat çeken bir diğer nokta ise SAP’nin iki yöneticisi Bill McDermott ve Jim Hagemann’ın da puanını 7 puan artırarak 99’a çıkarması. Google’ın CEO’su Larry Page’in 95 puanla geçtiğimiz seneyle aynı puanı aldığı listede en büyük düşüşlerden birini yaşayan isim ise Apple’ın CEO’su Tim Cook. 4 puan düşüşle puanını 93’e düşüren Tim Cook, listede kendine ancak 18. sırada yer buldu.

50

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yeni Nesilden Yeni Bir Kendini İfade Ediş Biçimi: GIF’ler

Günümüzde tüketimin ve iş gücünün büyük bir kısmını oluşturan genç neslin teknolojik gelişime olan yüksek adaptasyon gücünün, pazarlamacıları her zamankinden çok daha fazla yenilikçi düşünmeye teşvik ettiği bir gerçek.

Hızla değişen zevkleri ile her türlü mecra, uygulama veya iletişim formatı denemeye hazır haldeki bu grup tüketiciyle uzun süreli bir etkileşimde kalabilmenin tek yolu sosyal hayatlarına değer katmaktan geçiyor. Hal böyle olunca da içinde bulundukları durumu / ruh halini  son derece kısa, dikkat çekici ve eğlenceli bir şekilde anlatmayı başaran GIFler son dönemde gençler için yeni bir kendini ifade ediş biçimi yani günlük dilin doğal bir uzantısı haline geldi.

Son bir kaç senedir dünyada Buzzfeed, ülkemizde de Onedio, Listelist gibi platformların kullanımı ile popülerliği artmaya başlayan GIF’ler, daha sonrasında markaların sosyal medya iletişimlerine video ve resim formatının yanı sıra eklenerek yaygınlaşmaya devam etti. Fakat GIFleri yeni nesil için kendini ifade ediş yöntemi olmaya bu denli yaklaştıran en büyük hamle Facebook Messenger’a ve Whatsapp’a emoji ekleme özelliğinin yanı sıra gif ekleme özelliğinin de entegre edilmesi oldu diyebiliriz.

Bugün geldiğimiz noktada, aylık ortalama 12 milyar GIF araması yapıldığını iddia eden Tenor, Giphy gibi GIF spesifik arama motorları Twitter’dan daha fazla kullanıcı miktarına sahip büyük sosyal mecralar haline geldiler. Birkaç gün önce anons edildiği üzere, her türlü aramada baskınlığını korumaya çalışan Google’ın artan GIF aramalarına kayıtsız kalmayarak Tenor’u satın alması ile de GIFler üzerinden hedeflenebilir ve etkili mood marketing’in hızlanması yakın gelecekte kaçınılmaz gözüküyor.

Amerika’da Dunkin’ Donuts, AT&T, Sprint, Nestle, Nissan ve KFC gibi markaların kullanmaya başladığı GIF marketing, markaların iletişimleri ile ilgili modlar / ruh halleri için GIF içerikleri yaratması ve bu GIFlerin yine ilgili aramalarda öne çıkarılması mekanizması ile çalışıyor. Ayrıca bu GIFler görüntülendiğinde değil, sadece paylaşıldığında reklamverene bütçelendiriliyor. Popüler dizi karakterlerinin GIFlerini oluşturmada Tenor ile yakından çalışan Netflix de sosyal mecralardaki otantik paylaşımlara sızmanın akıllıca bir yolunu herkesten önce çözmüş gibi.

Sessiz olmalarından ötürü pazarlama içeriklerinde değişik dil bariyerini de ortadan kaldıran GIFler, dünyada pek çok kültüre uygun ortak bir içerik/ifade havuzu oluşturuyor.

Markaların otantik, yaratıcı ve paylaşmaya değer nitelikte üretecekleri içeriklerle daha da zenginleşebilecek olan bu havuz, “ağızdan ağıza” pazarlamanın yanı sıra “mesajdan mesaja” pazarlama konseptini de çok yakında hayatımıza sokacağa benziyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Silicon Valley Dizisinin Facebook-Rusya Bağlantısına Yaptığı İnce Gönderme

Bildiğiniz gibi Cambridge Analytica skandalı nedeniyle, son günlerde Facebook‘un başı bir hayli ağrıyor. 50 milyona yakın kullanıcının verilerinin izinsiz olarak kullandığının ortaya çıktığı bu skandal nedeniyle adı kötüye çıkan Facebook, hem kullanıcılar hem de markalar tarafından darbe üstüne darbe yerken Silicon Valley isimli komedi dizisi de bütün bu hengame arasında, 2016’daki ABD başkanlık seçimleriyle alakalı olan ve bu zamana kadar çokça konuşulan Facebook – Rusya bağlantısına ince bir gönderme yapmayı ihmal etmedi.

Game of Thrones dizisinin de yayımlandığı televizyon kanalı HBO‘nun sevilen komedi dizilerinden olan Silicon Valley’in (Silikon Vadisi) beşinci sezonu birkaç gün önce başladı. Ancak dizinin yeni sezonunun açılış jeneriğine yeni eklenen bir detay, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Dizi, isminden de anlaşılabileceği üzere doğrudan Silikon Vadisi’yle alakalı olduğu için dizinin jeneriğinde Google, Tesla, YouTube ve Airbnb gibi birçok büyük teknoloji şirketinin logosu yer alıyor. Dizinin jeneriğinde logosuna yer verilen şirketlerde biri de Facebook. Ancak dizinin beşinci sezonu için yeniden düzenlenen açılış jeneriğinde, Facebook logosunda bir değişiklik yapılmış. Açılış jeneriğinde ilk olarak normal bir şekilde görüntülenen Facebook logosu, bir anda Rusça olarak görünmeye başlıyor.

Facebook logosunda yapılan bu değişikliğin sebebi, yukarıda da üstü kapalı şekilde belirttiğimiz üzere aylardır konuşulan; “Ruslar’ın 2016’daki ABD başkanlık seçimleri sırasında, Facebook üzerinde oy kullanacak olan ABD’li vatandaşları manipüle etmeye yönelik olarak paylaşımlar yaptıklarına” dair iddialar doğrultusunda bir gönderme yapmaktı. Teknoloji şirketleriyle alakalı bir komedi dizisinin de böyle bir durumu bir komedi malzemesine dönüştürmesi kadar doğal bir şey olamaz sanırım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link