Kariyer sitesi Glassdoor‘un her sene özel olarak yayımladığı yılın en iyi 50 CEO’su listesinin 2012 basımı yayınlandı.

Her yıl yarım milyondan fazla çalışanla yapılan ve çalışanlara yalnızca “CEO’nuzun şirketi yönetme tarzından memnun musunuz ?” sorusunun cevabı sonucunda belirlenen dünyanın en iyi 50 CEO’su anketinin bu seneki sonuçları geçtiğimiz hafta yayınlandı. Şubat 2012 – şubat 2013 dönemini kapsayan araştırmaya göre 2012’nin en sevilen CEO’su Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg.

12012’nin sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda liderlik koltuğunda bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook’un büyük bir düşüş yaşayarak 18. sıraya kadar gerilediğini görüyoruz. Bu değişikliğin haricinde ilk beşte yer alan şirketlerden yalnızca Ernst & Young’ın CEO’su Jim Turley’in yerini koruduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca listenin geneline göz attığımızda ise listenin büyük bir çoğunluğunun teknoloji şirketleri tarafından egale edildiğini söyleyebiliriz.

Listeyi detaylı inceledğimizde listenin en tepesinde yer alan Mark Zuckerberg’in puanını 14 puan yükselterek 85 puandan 99’a çıkarak liderlik koltuğuna oturduğunu görüyoruz. Zuckerberg haricinde dikkat çeken bir diğer nokta ise SAP’nin iki yöneticisi Bill McDermott ve Jim Hagemann’ın da puanını 7 puan artırarak 99’a çıkarması. Google’ın CEO’su Larry Page’in 95 puanla geçtiğimiz seneyle aynı puanı aldığı listede en büyük düşüşlerden birini yaşayan isim ise Apple’ın CEO’su Tim Cook. 4 puan düşüşle puanını 93’e düşüren Tim Cook, listede kendine ancak 18. sırada yer buldu.

50

Bir Cevap Yazın